NIEUWEDIEPER COURANT M 78. DOIVDERDAG 19 SEPTEMBER. l»è. EN NEGENTIENDE JAARGANG. \v\\\ i c n ht x GEMEENTERAAD. HELDERSCHE Deze Courant, wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten acht uredoor A. A. 15 A K K E 11 C'z. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. 11 franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars eu Post directeuren. Advertentif.n worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor lederen regel meer 0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den 1'itgevcr. In de zitting van den gemeenteraad, op jl. Dingsdag den 7den dezer was de heer de Lange afwezig. De vergadering werd voorgezeten door den heer Burgemeester. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter, herkozen als lid van den raad, doch in de vorige vergadering niet tegenwoordig, legde thans in handen van den Wet houder, den heer A. Boomsma, de gevorderde eeden af. Aan de orde was een voorstel van den controleur der gemeente belastingen, tot het benoemen van eigen ambtenaren voor het toezigt, dat thans door de ambtenaren der Rijks belastingen wordt uitge oefend, hetwelk in het vervolg door den minister van Finantiën niet langer zal worden vergund. De Voorzitter stelt voor eene commissie te benoemen tot onderzoek der voorstellen, door den controleur ge daan. Die commissie zou dan bestaan uit Burgemeester en Wet houders met drie leden van den raad. Hiertoe worden gekozen de lieeren Reeringh, Beets en Strootman, die zich hunne benoeming laten welgevallen. Als antwoord op gevraagde inlichtingen omtrent deze aangelegenheid, w,ordt door den heer Reeringh gezegd, dat de tegen woordige wijze van toezigt zeer onvoldoende is. De Rijks ambte naren hebben geen tijd genoeg om behoorlijk op de plaatselijke be lastingen toe te zien. Bij ondervinding weet hij, dat verbetering noodzakelijk is. Bovendien zal die verandering in het toezigt tot groot voordeel voor de finantiën der gemeente strekken. Vervolgens werden door den Voorzitter den raad aangeboden, de begrootingen voor de dienst der gemeente, van het burgerlijk arm bestuur en van het algemeen Weeshuis over het jaar 1862. Tot onderzoek dier begrootingen, splitste zich de raad in drie sectiën, die, onder voorzitting van den Burgemeester en de beide Wethouders, zullen zamengesteld zijn, als volgt lste sectie: de lieeren Haremaker, Reeringh, Janzen en de Lange; 2de sectie: de lieeren Verweijde, Lastdrager, Graat en v. Kelckhoven 3de sectiede lieeren Strootman, de Breuk, Zur Miihlen en Beets. De benoeming van een hulponderwijzer bij eene der openbare scholen in deze gemeente werd, daar er zich slechts twee sollicitanten hadden aangemeld, uitgesteld, ten einde door eene nieuwe oproeping nog meerdere sollicitanten uit te lokken. Door de commissie voor de openbare werken werd voorgesteld om tot den aanleg van eene nieuwe brug over liet Ileldersch Kanaal bij de Niquwstad over te gaan. Deze aanleg werd geraamd op 13,000. De commissie deed daarbij liet voorstel, om tegelijk met dit werk, ook de fundering voor de later te bouwen brug nabij de Nieuwe kerk te doen aanleggen, omdat anders de stremming der vaart twee maal zou plaats hebben, tot last van de scheepvaart. Bij de discussie over dit voorstel, wordt door den heer de Breuk gevraagd, of het bouwen van de woning voor den gravenmaker nog niet moet plaats hebben, daar zulks reeds vroeger dan andere werken was bepaald. Hierop worden aan genoemd lid door den Voorzitter en andere leden de noodige inlichtingen gegeven. De gevraagde magtiging tot voorbereiding van bovengenoemde werken, wordt zonder stemming- verleend. Op voorstel van dezelfde commissie werd besloten, voor de school in de Nieuwstad, de som van 1026, boven de aannemingssom, toe te staan ter voorziening in het noodige ameublement dier school. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat voor de geldleening, die tot 20 dezer openstaat en op f 160.000 is geraamd, tot heden voor 42000 is ingeschreven. De Voorzitter deelt mede, dat de school in de Nieuwstad met 1 November a. s. behoort te worden afgeleverd. Er wordt besloten, die school met 1 Januarij 1862 voor het gebruik te openen. Tengevolge van een ingesteld onderzoek der commissie voor de zaken van het onderwijs, wordt aan den raad kenbaar gemaakt, hoe de gemeentescholen thans overbevolkt en het noodig zal zijn de school aan de Hoofdgracht te behouden. Daartoe wordt voorgesteld de gemeente in 4 deelen te verdeelen, als: 1. het westelijk deel dei- gemeente tot aan de Poststeeg; 2. van de Poststeeg tot aan het iïoofd3. Weststraat vóór en achter; 4. Binnenhaven vóór en achter. De kindereu, in ieder der wijken wonende, zouden dan uitsluitend de in die wijken gelegen school moeten bezoeken. Met algemeene stemmen worden genoemde voorstellen aangenomen. De Voorzitter stelt voor, om den ten gevolge daarvan te benoemen hoofdonderwijzer, een traktement van 1000, benevens vrije woning, toe te staan. Op eene vraag van den heer Graat, geeft de Voorzitter te kennen, dat de bepaling van het traktement voor iedere benoeming wordt geregeld. Het voorstel wordt daarop, met 12 tegen 2 stemmen, aangenomen. Tegen stemden de lieeren de Breuk en Graat. Op voorstel des Voorzitters werd bepaald, dat de hoofdonderwij zer P. Uurbanus, met 1 Januarij a. s., aan het hoofd der school in de Nieuwstad zal worden geplaatst. Aan het dagelijksch bestuur werd daarop magtiging verleend, tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van hoofdonderwijzer op de school aan de Hoofdgracht. Vervolgens werd geregeld het traktement van den hoofdonderwijzer op de school in de Nieuwstad. Het werd bepaald op 1300, behalve eene toelage voor huishuur. Een verzoek van den heer A. J. Lever, onderwijzer in de wis- .en zeevaartkunde alhier, om eene jaarlijksche subsidie, teu behoeve zijner zeevaartkundige school, werd in handen gesteld der commissie voor de zaken van het onderwijs, om daaromtrent in eene volgende ver gadering rapport, uit te brengen. Omtrent een verzoek van B. Meeuwis, brigadier der rijksveldwacht alhier, om in het genot gesteld te worden eener jaarlijksche toelage van ƒ150, door zijn voorganger genoten, voor toezigt en adsistentie der gemeente-politie, werd de beslissing aangehouden tot het einde des jaars, terwijl voorloopig eene toelage van 100 werd toegestaan. Een verzoek der gemeente-veldwachters om verhooging hunner jaarwedden, wordt tot onderzoek bij de begrooting van het volgende jaar gevoegd. In handen der commissie voor de onderhoudswerken wordt gesteld een adres van P. Kuiper en P. Vlaming, houdende verzoek tot over name door de gemeente, van eenige straten en stegen, loopende langs nieuwgebouwde woningen in het land achter de Nieuwe kerk, ten einde die te doen bestraten. Wordt gelezen een request van J. Ligtenberg, houdende verzoek om beter toezigt op het tonnen van den turf in de gemeente, in het belang der ingezetenen, Dit verzoek wordt verzonden naar de commissie voor de belastingen. Op eene vraag van den heer Strootman, deelt de Voorzitter mede, dat het toezigt op het tonnen van turf, zoo als dat thans bestaat, 35 pCt. van den opbrengst der daardoor verkregen belasting bedraagt. Voor het sluiten der vergadering, maakt de heer Strootman den Voorzitter opmerkzaam op eenige overtredingen der gemeente-veror deningen, zoo als onder anderen het houden van verscheidene mest- kuilen in de Nieuwstadwaarop de 1 oorzitter antwoordt, dat die, onder zekere voorwaarden, wel mogen gehouden worden. De heer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1