BINNENLAND. BUITENLAND. de Breuk vestigt de aandacht op liet gemis van doelmatige vuilnis- hakken. De Voorzitter antwoordt hierop, dat, wat de Dijkweg ot' Achterstraat betreft, zulks wacht op het al of niet bestraten van dat deel der gemeente. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Den 33 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 September. Naar men verneemt zijn de lieeren de Leeuw en Cohen Stuart alhier geweest, om definitief de contracten te sluiten met de eigenaren der gronden, welke ten be hoeve van den spoorweg benoodigd zijn, in tegen woordigheid van den wei-edel gestrengen heer van Prelm, onder wiens toezigt deze weg zal gemaakt wordenzoo dat de onteigening binnen de gemeente als afgeloopen kan beschouwd worden en men zicli vleijen mag, dat er eer lang aanbestedingen zullen plaats hebben, waardoor er uitzigt bestaat dat het den werkman in den aanstaande winter en het voorjaar aan geen werk zal ontbreken. Dit is een gelukkig vooruitzigt bij de schaarschte van werk en de duurte der levensmiddelen, dat in de eerste plaats op den werkenden stand drukt. Den 16den dezer werd alhier aan den officier-Machi nist J. Harders, die uit Japan is teruggekeerd, de orde van st. Stanislaus 3de klasse uitgereikt, waarmede hij dooi den keizer van Rusland is vereerd. In den nacht tusschen Maandag en Dingsdag jl. liad omstreeks 1 ure, een onlangs gehuwd matroos der Marine, op de straat twist met zijne wederhelft. Door tusschen- komst der naclitwaclits werd de twist bijgelegd, en nu kwam men overeen dat de matroos zich naar boord van zijn schip zou begeven, en een der naclitwachts hem een eind wegs vergezellen. Op de Nieuwebrug gekomen, verwijdert de matroos zich eensklaps van den nachtwacht, en eer deze het verhinderen kon, springt hij over de leuning der brug in de koopvaardersbinnenhaven, met liet gevolg dat, niettegen staande de terstond van alle zijden aangewende pogingen om hem te redden, is verdronken. Tot heden toe is zijn lijk nog niet gevonden. Op de gisteren gebonden verkooping van afgekeurde voorwerpen hij de Marine, is de brik de Zwaluw gekocht door den heer Manheim voor ƒ9,600, met 50 strijkgeld aan T. Vrieslander, voor het bod van ƒ8,600; en de sluis deuren door den heer Leeuwens, voor 1000. De aangekondigde harddraverij bij J. Vader aan liet Groot Noordhollandsch kanaal heeft jl. Zondag in de beste orde plaats gehad. Twaalf paarden dongen naar den prijs; bestaande in een servies; de premie in een tabakspot. De eerste werd behaald door L. van der Oord, de tweede door J. IIoo ff vorst. Dit volksfeest werd door een hal besloten. c> Heden namiddag is van hier naar den Hors vertrok ken, Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, onder hevel van den kapt. ter zee de Gelder, met liet doel om aldaar voor anker te liggen, en te beproeven of dit vaartuig in zee voldoet. Jl. Maandag, des namiddags ten 1 ure, heeft Z. AI. de koning, met de gebruikelijke plegtigheden, de zitting der Staten-Generaal geopend. In de troonrede wordt gewe zen op de waterrampen, in den aanvang des jaars, zoo hier als op Java, voorgevallen; maar ook op de treffende blijken van liefdadigheid, waardoor zooveel leed aanmer kelijk werd verzacht; op de goede verstandhouding met andere mogendhedenmaar ook op den voldoenden staat van zee- en landmagt; op de weldra te verwachten verwezenlijking der spoorwegplannen; maar ook op den gunstigen staat van 's rijks geldmiddelen: op de vele cn belangrijke onderwerpen, die gedurende dit zittingjaar zullen behandeld worden en de gewigtige taak, die daar door op 's lands vertegenwoordigers rust; maar ook en vooral op Gods onmisbaren zegen, op de pogingen ter be vordering der ware belangen van hét dierbaar vaderland! In de zitting van de tweede kamer der Staten-Gene raal van den 17den dezer, is opgemaakt de lijst van can- didaten voor het voorzitterschap gedurende de aangevangen zitting. De lieer van Reenen is tot eersten, de heer Dulfert tot tweeden en de heer v an Goltstein tot derden candidaat gekozen. De lijst zal den koning worden aangeboden. In de steden Amsterdam en Rotterdam zullen in het vervolg commissiën van toevoorzigt over het vervoer van landverhuizers gevestigd zijn. Die commissiën bestaan ieder uit zeven leden; eene instructie, door den minister van Binnenlandscho Zaken vast te stellen, regelt, hunne werkzaamheden Meermalen maakten wij, met genoegen, mélding van het niet levensgevaar redden van drenkelingen, vaak door mannen, die vaders waren van talrijke gezinnen. Maar van vrouwen of moeders hebben wij, zooveel we ons her inneren, nog nimmer gelegenheid gehad zulk een roemrijk feit te vermelden. Te Rotterdam evenwel werd dezer dagen een knaapje, dat, in liet water gevallen, in levensgevaar verkeerde, door eene vrouw, moeder van een zevental kin deren, uit liet diepst van do vaart gehaald en behouden aan wal gebragt. Het was niet haar eigen kind, dat zij aan den dood ontrukte; daarom te meer verdient hare daad opgemerkt en als een waardig voorbeeld, ter navolging hij de nederlandsche vrouwen, aanbevolen te worden. Zr. Als. stoomflotillevaartnig Hector, onder hevel van den luit. ter zee van de 1ste klasse P. AI. van der Haak, komen de van Suriname, is op den middag van den 16den dezer, ter reede van Ilellevoetsluis aangekomen. Honderd en tachtig jongelieden hebben zich, naar men verzekert, aangemeld om als kweekeling op 's Rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningen te worden ge plaatst. Er kunnen echter van dit groot getal slechts 40 geplaatst worden. Uit Caracao wordt berigt, dat Zr. Als. stoomschip Vesuvius, komm. luit. ter zee 1ste klasse A. Schotborgh, den 16 Augustus jl. aldaar was aangekomen. Zoo lang de groote quatstiën, die er aanhangig zijn, nog verre van hare oplossing verwijderd blijven, zonder even wel voor het oogenblik stof tot ernstige bezorgdheid te geven, zoolang blijft het staatkundig nieuws in het buiten land weinig gewigtig. De herigten 'van de aftreding van enkele ministers, of van het. uitvaardigen van circulaires zijn weinig in staat de aandacht te boeijen. De berigten uit Italië vermelden, dat de minister-presi dent met ijver naar de oplossing der romeinsche quaestie blijft streven, dat. hij de wereldlijke magt van den paus voor den koning van Italië blijft eischen en de voldoendste waarborgen geeft, voor de onafhankelijkheid van liet geestelijk gezag des heiligen vaders. Te midden van deze aangele genheden heeft Frans II, ex-koning van Napels, ook nog eens iets van zich doen hooren. Hij verheft zij n zwakke stem tegen de circulaire van het italiaansch bewind uitgegaan en wijst op zijne regten en die der andere ita- liaansche kroondragers, thans op non-activiteit. Hij zal echter, naar aller gedachten, wel moeten ervaren, dat zijn stem die des roependen in de woestijn blijft gelijken. Over het geheel zijn de staatkundige herigten uit het buitenland van zeer ondergeschikt belang. In de vorige week is te Brussel geregtelijk de echt scheiding uitgesproken, tussclien mevrouw Gabel en liaren wettigen echtgenoot. Alevrouw Gabel heeft, om van haren beminde af te komen, 60,000 francs moeten geven. Die beminde is een gelukkige schelm! Alen ziet liet wel, niets houdt stand in deze wereld. De vent lag nu aan zoo eene dikke kabel vast., en nog hield de kabel niet. Voor eenige dagen waren er personen, die zich ver maakten te spotten met een armen koffijhuisjongen van Aergen, die het ongeluk lieeft eenen hult te hebben. Een der kluchtspelers, die dacht, een nieuw sujet tot lagchen te hebben gevonden, vroeg aan den bultenaar of hij niet wist wat verschil er was tusschen hem en Esopus. Naauwelijks had hij die vraag gedaan, of men zag den jongen glimlagchen en antwoorden: Het verschil, mijnheer! is zeer eenvoudigEsopus deed de beesten spreken en ik doe ze lagchen!" Het is onnoodig te zeggen, dat dit welgepaste antwoord de aanwezigen niet weinig vermaakte. Te Kooiwacht heeft zich dezer dagen liet zonderlinge feit voorgedaan, dat een jonggeboren kind van liet vrou welijk geslacht, door eene vergissing van den vader, een landbouwer, voor jongen werd gedoopt, en in den burger lijken stand ingeschreven; twee dagen later ontdekte de vader zijne vergissing, en liet dit aan kerk en burgerlijken stand weten, hetgeen echter niet belette, dat liet meisje reeds de mannelijke namen Livinus Bernardus liad gekregen. Alen schrijft uit Kortrijk: Dezer dagen is alhier een treffend ongeluk voorgevallen. Een jong meiisch, die zicli in een gracht was gaan baden is verdronken en zijn lijk werd eenigen tijd later opgehaald. Hij stond op het punt om in het huwelijk te treden, reeds was hij bruidegom en de dag der huwelijksvoltrekking bepaald. Denzelfden dag waarop men zijn lijk vond, zou er een maaltijd der heide familiën plaats hebben. Het verwachte feest maakte plaats voor rouw cn droefheid. Gelijk men weet was Esopus mede van een bult voorzien.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2