ADVERTENTIE N. DE SMOKKELAARS. VERSCHEIDENHEDEN. MAEKTBERIGTEN. CARGALIJST Naar mate de kapitein verder ging, maakte liet misnoegen van August allengskens plaats voor verlegenheid en aandoening. De les, die hij zijn oom had willen geven, had zich zoo geheel onvoorziens en ontegenzeggelijk tegen hemzelven gekeerd, dat hij er van verbluft en verstomd stond. De knagingen van zijn geweten zetteden bovendien aan de woorden van zijn oom eene verpletterende kracht bij, zoodat hij, nu terstond begrijpende wat de bedoeling van laatstgemelde geweest was, zijne blikken ter aarde sloeg, en door het diepst gevoel van zijn ongelijk als vernietigd stond. De oude zeeman begreep zeer goed wat er in die averegts geleidde maar toch loyale ziel thans moest omgaan, deed dus een stap voor waarts naar den knaap en vatte hem bij de hand. „Zoo ziet gij dan nu," sprak hij hem, goedhartig, toe, „dat wij wederkeerig vergiffenis behoeven: laat ons dus het gebeurde vergeten, en trachten er voor het vervolg ons nut van te trekken! Van dit alles is echter uwe moeder alleen het slagtoffer geweesthaar moe ten wij vergiffenis gaan vragen." „Neen, neen!" riep August, ontroerd, „ik alleen heb vergiffenis noodig, want nu begrijp ik alles: gij hebt mij door een voorbeeld willen verbeteren. Moeder en ik zijn verpligt, u daarvoor te bedanken." „Bedank liever Lycurgushernam oom Tribert, glimlagchende want hem komt de uitvinding van dat middel toe. Om de jeugdige Spartanen van het buitensporig wijngebruik af te schrikken, bragt hij hen in de tegenwoordigheid van smoordronken slaven. In na volging van hem, heb ik u slechts in een ander de gebreken, die ik in uw eigen oog afzigtelijk wilde maken, te aanschouwen gegeven." Tot een bewijs van de list, die de smokkelaars bezigen, om hunne sterke dranken over de grenzen te brengen, verhaalt een ambtenaar de volgende geschiedenis: „Daar ik vernomen had, dat eene hoeveelheid verboden drank bij eene grensbrug aangekomen was, en dezen nacht weggebragt zou worden, ging ik naar de wacht. Toen ik nu een huis, in de na bijheid derzelve, binnentrad, ontmoette ik een welbekenden smokkelaar. „Vriend!" zeide ik, „gij zijt hier niet te vergeefs, wat hebt gij gekregen?" „„Eene smokkelpartij,"" antwoordde hij, „„maar gij zult even wel hiervan geen voordeel trekken, want wij willen het dezen nacht wegbrengen."" „Evenwel niet over de brug," zeide ik. „„Ja zeker,"" hernam hij. Ik stond verbaasd over deze stoutheid. Dewijl ik echter verze kerd was van mijne wakers, zeide ik tot hem „Kom, ik wed om een glas beste punch, dat gij dit niet doen zult." „Ik neem de weddingschap aan,"zeide de smokkelaar, en wij scheidden. Ik loerde eenigen tijd in den omtrek der brug en plaatste mij eindelijk op dezelve. Ik was hier nog niet lang geweest, toen eenige mannen, zeer welvoegelijk gekleed, verschenen, die op hunne schouders een doodkist, bedekt met een zwart kleed, droegen. Zij gingen kort langs mij en schenen naar het kerkhof te trekken. Na verloop van een uur klopte mij iemand op den schouder; ik keerde mij om en zag, dat het de smokkelaar was, die, met een, lagchend gelaat, tot mij zeide: „Kom mede en betaal uwe weddingschap, het is koud, en de punch zal ons goed doen."" „Hoe! wat!" hernam ik, hebt gij die dan gewonnen?" „Hebt gij dan de mannen met de doodkist en het zwarte kleed niet gezien?"" vroeg hij. Thans ging mij een licht op. „Droegen zij dan geen lijk?" vroeg ik. „„Wel neen!"" antwoordde hij, „„zij droegen wel een dood ka pitaal, maar het bestond in drie ankers beste sterke drank!"" Hij gaf mij zulke deugdelijke bewijzen, dat- ik overtuigd werd, dat zij hunne shiikgoederen in veiligheid gebragt hadden. Dante bevond zich op zekeren tijd als een arme geleerde bij een rijk en aanzienlijk Italiaan ten maaltijd. Deze, hem den gek willende aansteken, liet stilletjes al de beenen van de tafel onder Dante's stoel leggen. Toen men er hem, na den afloop van den maaltijd opmerkzaam op maakte, en uitlachte, antwoordde hijhebt gijlieden uwe beenen opgegeten, even als de honden, zoo weet, dat ik geen hqnd ben Een Ier, met name Cautfrild, de opvolger van Bade, de op ziener over de straatwegen in het Schotsche gebergte, rigtte ter zijner nagedachtenis eene eerzuil op, waar hij het onderstaande opschrift op liet beitelen: „al wie. deze straatwegen gezien had, voor en aleer ze gemaakt waren, zou zijne handen ten hemel ge heven hebben, om den Generaal Bade nog in zijn graf te genezen." Liefde is een woord in zulk een overtreffenden trap, dat het eervol ler is, haar slagtoffer, dan haar overwinnaar te worden. De oogheelkundigen zeggen, dat de ondervinding leert, dat iemand die maar één oog heeft, altoos het regter mist. Het pianospel geeft de dames de schoonste gelegenheid, om hare fijne vingers en fraaije ringen ten toon te stellen. Een goede zaak wordt door eene flaauwe verdediging meer bena deeld, dan door een hevigen aanval. Voorbeelden zouden waarlijk uimemeude dingen zijn, als inen maar niet doorgaans te bescheiden was om ze ter harte te nemen, of te trotsch om ze na te volgen. De stad Cachemir viert jaarlijks op den 18den Junij een groot feest ter eere van eene kostbare reliquie, namelijk van „ecu haar van den profeet," dat in eene flesch bewaard en op genoemden dag driemaal aan de zamengestroomde menigte der geloovigen ver toond wordt, leder, wien het mag gelukken de flesch te kussen, houdt zich voor bijzonder gelukkig. Een reiziger noemt Madrid „eene leemgroeve," die in voortdu rend belegerden toestand verkeert van den kant der zon. Een in de Clarendonsche drukkerij te Londen in 1717 gedruk te bijbel heet de azijn-bijbel, welke naam herkomstig schijnt van eene in het opschrift boven Luc. XX over het hoofd geziene druk fout, alwaar in plaats van gelijkenis van den „wijngaard" vi negard -gelijkenis van den „wijnazijn" vinegar staat. De grootste lofspraak voor een groot man is voorwaar wel geene andere als deze: „hij muntte onder zijne tijdgenooten uit, maar bleef wat zijne beginselen en manieren betreft, eenvoudig als een kind." Men doe het kinder-verstand zich op de kinderschool ontwikke len, door het te doen opmerken, onderzoeken, oordeelen, door vormleer en al die middelen, waarvan men zich, na de reorga nisatie van het lager onderwijs, zoo gepast bedient. Maar de ver halen, de geschiedenissen en lessen, die in onze gewijde Schriften vervat zijn, gebruike men tevens, om op het hart des kinds te werken. Kinderzin is daarin heerschende; daarom verstaat het kind dat alles zoo gemakkelijk, en neemt er genoegen in, zoo het maar wel wordt voorgedragen. E11 is die zin daardoor van jongs af in ons gewekt en opgenomen, dan kan het niet anders, of het heeft invloed op het gelieele leven, om te gelooven, waar geen rede neren of betoogen te pas komt, te wantrouwenwaar geen eigen kracht kan baten, eenvoudig te blyven als een kind. ook zelfs bij het regeren van staten en landen. „Die niet als kind geloofthoe kan die wijsgeer heeten Veel te gelooven, niets te weten, alles te onderzoeken, ziedaar in weinige woorden wat de ware wijze zich voorschrijft, en waardoor ieder mensch tot ware wijsheid moet geraken. De wijngeest is de boosaardigste van alle geestenwaar hij in gaat, gaat het verstand uit. Hij brengt ons dronken vreugde en nuchteren leed: hij jaagt den kleinsten kommer het venster uit, en voert den grootsten de deur inhij maakt het hoofd zwaar en de beurs ligt en ledig. AMSTERDAM, den 24 September 1861. 2t pCt. Neder 163£ 4~ 99ts5 2 ii Spanje42^ 3 >i binnenl 3 n Portugal 1856/185946T'g 5 ii Russen 1828/29 101 g 5 ii ii Obl. 6 Serie94| 5 n Oostenrijk Metall46 i 5 n n National55-j 5 ii n Amsterd69 J KOERS VAN TIET GELD: Beleening 3, Prolongatie 2i, Disconto 3 pCt. ALKMAAR, 23 September. Heden zijn ter VEE-markt aangevoerd: 11 Kocijen f175 a 200, 123 Kalveren f 30 a 05, 161 Schapen i' 14 a 24, 34 Varkens 4S a 50 c. per N. p. ROTTERDAM, 23 September. Gm..\Nieuwe witte Zeeuws. Tarwe f 11,75 a 13,24, jarige dito f 10,50 a 12. Nieuwe Zeeuws. Rogge f 8 a S,75. Nieuwe Zeeuws. Winter-Garst f 5 a 6, Zomer dito f5,30 a 6. Nieuwe lauge Zeeuws. Haver f 3 a 3,75, korte dito f4 a 4,50. Nieuwe Zeeuws. Paardcbooncn f 7 a S. Nieuwe Zeeuws. Bruine Boonen 1' 14 a 16. Nieuwe kleiue Blaauwe Erwten f 10 a 10,75. Noord-Brab. Boekweit f 22S a 235, Ylaamsche dito f 232 a 233. Zaden. Nieuw Kanariezaad f 10 a 11, jarig dito f 5 a 8,75. Overm. euPlakk. Koolzaad 69 p.vl., Brielsch dito 70 p. vl. Riga Lijnzaad f320. Meekrap met kooplust tot vorige prijzen. SCHIEDAM, 24 September. Jenever f 18,Anist. proef f 19125. Moutwijn f 12.50. LONDEN, 23 September. Heden waren ter VF.F.-markt aangevoerd. 6470 Runderen, 26,340 Schapen, 294 Kalveren ,en 660 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 8 d. van Schapen 5 sh. 2 d.van Kalveren 5 sh. en van Varkens 4 sh. 2 d. Aangekomen van 2225 September ter losplaats HELDER om aldaar te lossen, de volgende sclicpcn, gekomen van NEWCASTLE. Malta, Pnrvis. 142 ch. Steenkolen. B. Hagedoorn &Zn., te Amst. Voorspoedig bevallen van een Zoon, D. Rb LTTER geliefde Echtgenoot van C. -T. BLO K. Den Helder, 22 September 1861. Alqemeene kennispevhiff.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3