BUITENLAND. In de zitting der Tweede Kanier van jl. Dingsdag zijn hoogst merkwaardige discussiën gevoerd, ter gelegenheid der behandeling van het adres van antwoord op de Troon rede. Het concept-adres, door eene commissie opgesteld, bevatte ditmaal iets meer dan gewoonlijk, een weerklank op de Troonrede. Onder meer andere belangrijke artikelen werd daarin opgemerkt eene verwijzing naar de erkenning van het koningrijk Italië, waarvan in de Troonrede was gezwegen. Op de gedane vragen van enkele sprekers werden door den minister van Buitenlandsche Zaken de noodige ophelderingen verstrekt. De minister verzekerde, dat in het belang des vaderlands de erkenning van Victor Emmanuel als koning van Italië, zonder meer, was geschied; dat door de italiaansche regering geene aanmerkingen op de wijze, waarop die erkenning is geschied, zijn gemaakt; dat die erkenning geene nadeelige gevolgen heeft gehad en dat alleen voorzigtiglieid geboden had over die zaak in de Troonrede zelve te zwijgen. Op eene vraag van den heer Thorbecke verzekerde, de minister, dat onze betrekkingen met de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, door het gebeurde van het kaperschip le Sumter, niet zijn gestoord. Verder werd gesproken over koloniale aangelegenheden en bij art. 8 van liet ontwerp over de verbetering onzer waterwegen. Op eene gedane vraag omtrent laatstgenoemde zaak, werd door den minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat door de regering van Amsterdam, behalve de doorgraving van Holland op zijn smalst, later ook was gedacht aan eene indijking van het Y; dat daarop door den Waterstaat een en ander rijpelijk werd onderzocht en overwogen en dat de minister zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp daarop zou indienen. Wij vernemen, dat de burgemeesters der gemeenten Schapen, Winkel en Noord-Scharwoude een adres hebben gerigt aan den minister van Binnenlandsche zaken dat nu ook aan de leden der Tweede Kamer is medegedeeld. Hun adres strekt om aan te dringen op het daarstellen van eene oostelijke rigting van den Noordhollandschen spoor weg. Zij meenen, dat de kosten en het overig bezwaar van het overbruggen over het Noordhollandsch kanaal geen genoegzame redenen zijn, 0111 de belangen van zoo een groot deel van deze provincie te veronachtzamen. Den 26 dezer heeft aan den Burg op Texel een treurig ongeluk plaats gehad. Een paard schichtig geworden, ge raakte met een kar op hol. De voerman, een jong mensch van 23 jaren oud, en zoon eener weduwe, werd door dit ongeluk vrij ernstig gekwetst. Behalve een andere wonde aan het hoofd, werd hem een oor nagenoeg weggenomen; dat echter door heelkundige hulp spoedig weder werd aangehecht. In bedwelmden toestand werd hij naar huis gebragt. Gelukkig nog dat het paard met het rijtuig door het ijzeren hek van den heer B. eenige schade bekwam, en daardoor tot staan gebragt, verdere ongelukken deed voorkomen. Den 27 dezer is aan het Oude Schid op Texel een kind, omstreeks 4 jaren oud, door een rijtuig overreden In de Vliegronclen is de Engelsche schooner Elisabeth Richard, kapt. Roberts, gestrand. Plet vaartuig was van Pori-Madoc naar Brewein bestemd; de équipage is gered. Aan het provinciaal gouvernement van Noordholland is op 26 dezer aanbesteed: Het onderhouden van de Rijks werken der zeehaven het Nieuicediep, van 1 Nov. 1861 tot ult°. Oct. 1864. Aangenomen door de heeren Gebr. Janzen al hier, voor ƒ31,777. Den 3 Oct. a. s. zal aan het prov. Gouvern. van Noord- holland worden aanbesteedPlet onderhoud van de vijf sluizen op het Groot Noordhollandsch Kanaal, met de daarbij behoorende woningen, enz. tot den 1 Mei 1864. LI. Dingsdag maakte een aantal personen met vijf bootjes, jagt op een zeehond, in de haven van Vlaardingen, maar het mogt hen niet gelukken het dier te vangen, trots de meeste krachtsinspanning. Plet heugt den oudsten mensch niet, dat zich ooit een zeehond in de haven aldaar opgehouden heeft. Een tal van nieuwsgierigen ging met belangstelling de pogingen der vervolgers na. Den 24 dezer heeft in het artillerie-kamp te Waalsdorp een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het afsteken van eenig vuurwerk, werd den serg.-majvuurwerker door het springen eener granaat verschrikkelijk aan den regterarm gewond, met het treurig gevolg, dat de regter voorhand moest worden afgezet. De man is gehuwd en bezit een talrijk gezin. Door het Hoog Militair Geregtshof te Utrecht is uitspraak gedaan in de zaak van den matroos E. door den zeekrijgsraad van Zr. Ms. korvet Juno, ter zake van moord ter dood veroordeeld. Bij gemis van genoegzaam bewijs, werd de beschuldigde vrijgesproken. -Uit Heusden schrijft men aan de U. Ct.in de zitting van het kantongeregt alhier van den 18 dezer, is L. van Balcom, op werkdagen arbeider in dienst van anderen, wonende te Iledikhuizen, veroordeeld tot eene boete van vijfcents en de kosten, omdat hij zonder schriftelijke toestem ming van het gemeentebestuur, op Zondag denlldenAug. jl. des morgens ten 5 ure, bezig was met voor zich zeiven afgemaaid strooisel te verwerken. Door het overmatig gebruik van sterken drank heeft in de gemeente Beek (Noordbrabant) weder een ongeluk plaats gehad. Zekere P. V. heeft F. G. in twist op den publieken weg met een mes in de zijde gestoken. De dader is in verzekerde bewaring genomen. Volgens berigt van Java lieerschen op den Oosthoek des eilands zware regens en overstroomingen. De fransche dagbladen kenmerken zich door tweederlei rigting. De eene, die de zaak van Italië voorstaat, staat lijnregt tegenover de clericale bladen, die, behalve het we reldlijk gebied van den paus, ook de regten van den ex- koning van Napels zoeken te verdedigen. Terwijl de eersten verzekeren, dat Zuid-Italië eerlang van roof en plundering bevrijd, een onverdeeld eigendom van Victor Kmmanuel zal uitmaken, en de aanstaande verheffing van Rome, tot hoofdstad van het italiaansch Koningrijk voorspellen; - deelen de andere mede, dat de reactie te Napels grooto vorderingen maakt en het uitzigt openen op eene spoedige intrede van koning Frans in zijne oude hoofdstad. Veilig zal men nu uit die tegenstrijdige mededeelingen mogen opmaken, dat de waarheid, ook hier in het midden lig gende, niets meer of minder behelst, dan dat in het oude koningrijk Napels de heerscliende onlusten nog geenszins bedwongen zijn, dat zij door den invloed der voorstanders van den ouden regeringsvorm steeds worden levendig ge houden, maar ook, dat door welberaamde plannen van generaal Cialdini rust en vrede eenmaal zeker zidlen aanbreken. Te Warschau hebben de gemeentelijke verkiezingen plaats gehad. Ditmaal schijnt er geen hoogeren invloed te. zijn aangewend om daarop te werken. Onderscheidene mannen, de nationale beweging toegedaan, zijn dan ook met aan zienlijke meerderheid gekozen. Oostenrijk schijnt het gevaar van eene ministeriële crisis niet te zullen ontgaan, een gevaar, dat zich ook dezer dagen als nabij liet gevoelen en dat voor het land in deze moeijelijke tijdsomstandigheden niet onbelangrijk magheeten. Het is mogelijk, dat het tegenwoordig ministerie het nog eenigen tijd kan uithouden, maar van onderscheidene zijden ontmoet het een niet geringen wederstand. De Grondwet, een Belgisch dagblad, wijdde onlangs eenige beschouwingen aan de komst van den staartster, die wij in Julij jl. alhier hebben waargenomen. Het blad spreekt over het onverwachte van die verschijning en drukt zich volgender wijze uit: Zonderling is het toch, dat niemand die staartster heeft voorspeld. Al de geleerden steken thans de hoofden bijeen, rekenen en cijferen, maar als zij zich moêgecijferd hebben, moeten ze erkennen, dat het een onverwachte komeet is. De groote Babinet, die al de sterren van Gods lieven hemel op zijn duimpje kent (zoo hij meent!), zegt, dat het de fameuze en lang verwachte komeet van keizer Karei V geweest is, die zes maanden te laat gekomen is. Maar, gij groote Babinet waar zou dan die komeet, gedurende zes maanden uitge rust en een borreltje gedronken hebben? De groote Alexander von Ilumboldt, die wel zes fransche Babinets in zijn broekzak kon steken, schrijft in zijn Kosmos, dat- het mensclielijk verstand palen en perken heeft, en dat voor al wat buiten de palen van ons begrip gaat, wij ons op de knieën moeten werpen, voor de onbegrijpelijke magt van Hem, die het uitspansel geschapen heeft met zon, maan en sterren, en dat wij met naar de aarde gebogen hoofden Hem aanbidden, en onze nietigheid bekennen moeten!" Voor het hof van assises van West- Vlaanderen werd dezer dagen behandeld de zaak van een vleeschhouwer, beschuldigd van poging tot moord, door het toebrengen van twee hamerslagen op het hoofd van een jongeling, die met twee zakken met geld zijne woning voorbijging, en door hem tot het verrigten van eenig schrijfwerk in huis geroepen was. De beschuldigde beweerde echter de onwaarheid van het laatste en zeide, dat de jongeling, vrijwillig bij hem in den winkel gekomen, hem beleedigd had, dat daardoor eene worsteling was ontstaan, en dat hij daarbij de slagen met een hamer had toegebragt. Te Londen is zekere Hill gearresteerd, zijnde de zoon van een rijken Ierschen bankier en brouwer van dien naam. Hij was gehuwd met eene rijke erfgename, de aangeno men dochter van miss Burdett Coutts, die hem een aan zienlijk vermogen verzekerd had, voor het geval dat zij vóór hem mogt komen te overlijden, zonder dat er kinderen achterbleven. Toen hem een zoon geboren werd, heeft hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2