NIEUWEDIEPER COURANT binnenlanE I» O V 1» E K 1> A G 10 O CTOB E K EN NEGENTIENDE JAARGANG. M »l sc HELDIRSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers Alen abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkrtentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere» regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den l itgever. Ben 13 dezer vertrekt de WEST-IIVDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 October. Sedert eenigen tijd bestaat in deze gemeente een letter minnend gezelschap uit de burgerklasse. Het draagt den naam Ernst en Scherts. «Tl. Zondag avond hield het in het Heeren-Logernent op den hoek van het Westplein eene buitengewone vergadering, die zeer talrijk werd bezocht. Geopend met een voorzang, werden achtereenvolgens uit gevoerd: 1. Egmond, dramatiscli-lieriscli gedicht, van L. van den Broek; 2. Wie onze. naasten zijn, van P. van Eik; o. de Bruidegom, blijspel in één bedrijf, van Arnold; 4. De liemel in het huwelijk. Op zeer verdienstelijke wijze kweten zich de werkende leden van hunne taak. Lof komt ook toe aan hen, die door opluistering van het too- neel hebben hijgedragen tot bevordering van liet genoegen, dat deze vergadering in ruime mate aan du aanwezigen schonk. De verschillende uitvoeringen werden afgewisseld door de muziek der lieeren Polak, waardoor het genot van deze feestelijke bijeenkomst niet weinig werd verhoogd. Moge het gezelschap zich in een voortdurenden bloei ver heugen; het zal dan voorzeker voor de leden eene schoone gelegenheid zijn tot aangename uitspanningen nuttige oefening Gisteren is aan het ministerie van BinnenlandscheZaken door de commissie voor de staats-spoorwegen in het open baar aanbesteed: het maken der grondwerken van den spoorweg binnen de stelling van den Helder. Van de 15 ingekomen billetten was de minste inschrijver de heer A. Visser Pz. te Sliedrecht, voor de som van 146,850; de hoog ste inschrijver was de heer G. Hendriks te Geldermalscn voor 272',000. In de jongste dagen zijn er eene groote hoeveelheid aardappelen uit Duitschland hier te lande ingevoerd. De prijzen zijn matig en dc qualiteit is uitmuntend. Met, den 15 dezer worden alhier op non-activiteit gesteld de officieren, uitmakende het état-major van Zr. Als. drijvende batterij Neptunus, als: de kapt.-luit. ter zee AV. A. de Gelder, comm.; de luit. ter zee lste kl. J. B. Ever- wijn, 1ste off.de luits. ter zee 2de kl. P. Swaan en A. S. Cosijn; de adelb. lste kl. jhr. C. Q. J. Barnaert; de off. van gez. lste kl. W. Ruisehde off'. van adm. lste kl. J. S. Spanjaard. - In den nacht tusschen Zondag en Maandagjl. ge raakte het barkschip Catharina, Johanna, kapt. Tobiassen, komende van Nervadoor duisternis en mist, verzeild op de zandbanken nabij Kijkduin. Den volgenden dag werd het hij hoog water door twee schuiten weder vlot, en door een der sleepbooten in de haven gehragt. Naar men verneemt is de reis van Z. M. den koning naar Frankrijk vastgesteld op Zaturdag a. s. Z. AI. zal te dien einde voor de gelieele reis gebruik maken van het gewone koninklijke rijtuig en de route over Keulen enz. naar Compiëgne nemen. Op de terugreis zal Z. AI. te Luik eene bijeenkomst met den koning van België hebben. Z. AI. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw C. V. Zwaanshals, kapitein ter zee. Zr.Ms. stoomschip Bromo, comm.kapt.-luit.ter zee J. Al I. Brutel de la Rivière, is den 6 dezer van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, met bestemming naar Oost-Indië. Zr. Als. stoomschip Cycloop is den 6 dezer van Helle voetsluis naar Vlissingen vertrokken, op sleeptouw hebbende het stoomfregat de Ruyter, dat aan 's Rijks marinewerf aldaar verder zal worden afgetimmerd Z. AI. heeft benoemd tot offic. van gez. 3de klasse hij de zeemagt, den heer C. Enthoven, heel- en vroedmeester te 's Hage. Alen verneemt dat de offic. van gez. 3de klasse J. Idsinga, bij 's Rijks Alarine-Hospitaal alhier, bevorderd is tot offic. van gez. 2de klasse. Bij de begrooting van het departement van Alarine heeft de minister te kennen gegeven, dat hij van oordeel is, dat de Rijks-werf te Amsterdam uitbreiding erlangen moet, terwijl die te Vlissingen zou kunnen opgeheven worden. De in de vorige zitting onafgedaan gebleven wetsont- o o werpen, regelende het beheer der gelden, bestemd voor den aanleg van staatsspoorwegen, met begrootingen van uitgaven, zijn thans weder ingediend. Uit de dooi' de regering daarbij gevoegde memorie van toelichting ontleenen wij het volgende: AVat de Noordhollandsche lijn betreft, schoon tegen de oostelijke rigting bezwaren zijn, welke de schijnbaar onge lijke wijze van beoordeeling van de zijde der commissie, waarop in het voorloopig verslag wordt gewezen, verkla ren, meent de regering niettemin, dat die bezwaren moe ten wijken voor de belangen der bevolking van dit ge deelte des lands, welke, naar het schijnt, niet gedoogen, de westelijke rigting te volgen." - Te Rotterdam viel voor eenige dagen een Tjarig knaapje in liep groot gevaar van te verdrinken. Een dame had uit hare woning dit ongeval gezien, Zij bedacht zich geen oogenblik, maar begaf zich te water en had liet geluk het kind van een anders wissen dood te redden. In de woning zijner ouders terug gehragt was het, na eenige geneeskun dige behandeling, spoedig weer geheel hersteld. Alen ver heelde zich de vreugde en dankbaarheid der ouders en de zelfvoldoening der dame! Te Tilburg is een kind, 18 maanden oud, in een ketel met kokende lijm gevallen en aan de gevolgen eenige uren later overleden. Voor de arrondissemonts-rogtbank te Groninaen ston-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1