NIEUWEDIEPER COURANT. EN NEGENTIENDE JAARGANG. BINNENLAND. Jtë 85. DONDERDAG 24 O C T O R E R. 18611* \li hf HELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post1.-50. Enkele nommers0.10. Alen abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentif.n worden aangenomen tot Zaturdag en AVoensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor ieder* n regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Litgever. Den 24 dezer vertrekt de O. I. Iiandmail vla i MARSEILIE. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 October. Als een bewijs van de goede ligging van onze haven en van de groote voordeelen, die dit voor den handel kan te weeg brengen, deelen wij mede, dat het Engelsch stoomschip Magnetkapt. J. S. Letkey, eergisteren na middag van Londen vertrokken, den volgenden dag 's voor- j middags half twaalf ure alhier aankwam en na terstond j de lading, bestaande in 1327 schapen, 15 koeijen, 3 kal veren en 14 varkens ingenomen te hebben, des namiddags ten half een ure van hier weder vertrokken is. Onder de aangelegenheden, waarbij hoofden van gezin nen een groot belang hebben, bekleeden de maatschappijen voor Weduwen-Pensioen en eene eerste plaats. De zorgen van den huisvader strekken zich niet slechts uit tot den vaak beperkten tijd zijns levens; hij wendt zelfs pogingen aan ter verzekering van het lot der zijnen ook na zijn dood. Tot dit doel werden in der tijd onderscheidene weduwen-fondsen opgerigt. Niet altijd echter beantwoordden die maatschappijen aan de verwachtingen, die zij hadden opgewekt. En de middelen, aangewend om de soliditeit dier inrigtingen te herstellen, leden meniginalen schipbreuk. De grondslagen, waarop premiën en uitkeeringen waren gebouwd, bleken onhoudbaar te zijn. Velen vonden zich daardoor hitter teleurgesteld. Daarom juichen wij de poging toe van den heer S. Th. Heets, candidaat-notaris alhier, om, met medewerking van de ingezetenen dezer gemeente, eene Onderlinge I erzeke- rings-Maatschappij van Weduwen-Pensioenenonder den naam den Helderop te rigten. Eene.circulaire ter uit- noodiging om deel te nemen aan die maatschappij werd dezer dagen door de gemeente verspreid. Daarbij worden de uitkeeringen der verschillende afdeelingen bepaald op ƒ150, ƒ300, 450 en f600. Met de verzekering, dat de statuten dezer op te rigten Maatschappij de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente wel heb ben mogen wegdragen, noodigt de directeur belanghebbenden it tot deelneming in zijne maatschappij. Gaarne vestigen "vv ij de aandacht onzer lezers door bovenstaande regelen op deze belangrijke aangelegenheid. Door de inspecteurs der krankzinnigen gestichten hier te lande is hij de regering ingediend het verslag omtrent den toestand dier inrigtingen over de jaren 1857, 1858 en 1859. Op den 31 December 1859 bevonden zich in de 12 gestichten te 's Hertogenbosch, Zutphen, 's Gra- venhage, Rotterdam, Dordrecht, Delft, Meerenberg, Amster dam, Utrecht, Franeker, Deventer en Maastricht 967 vrouwen, 1079 mannen, te zamen 2046 verpleegden. In den jare 1858 werden onze krankzinnigen-gestichten door eene Belgische commissie bezocht en in hun verslag, daarvan aan de Belgische minister van Binnenlandsche zaken ingediend, hoogelijlc geroemd. In den jare 1861 werd door de maatschappij Arti Amicitice te Amsterdam de Vereeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten in het leven geroepen. De oprigting en voortgang dezer vereeniging leverden het sprekendst bewijs, hoe kleine beginselen vaak groote uitkomsten kun nen te weeg brengen. In betrekkelijk korten tijd open baarde zij eene schoone ontwikkeling, zoodat zij uit de geringe jaarlijksche bijdrage van hare leden, a 5, reeds eene som van meer dan honderd duizend gulden aan kunst werken kon besteden, terwijl zij, die bij dc jaarlijksche verlotingen met geen kunstwerk begunstigd werden, ach tereenvolgens eene reeks gravuren ontvingen, die den ouden roem van Neêrlands graveerschool staven. De gravuren, die den minder gelukkigen aandeelhouder vereerd worden, vertegenwoordigen daarenboven eene waarde, die den prijs van het aandeel dekt of overschrijdt, het geen te verklaren is uit de verdeeling der kosten van gravure, enz. over een aantal drukken, verre het getal te boven gaande, door een bijzonderen uitgever te plaatsen. Geen wonder, dat de vereeniging op die wijze eene tal rijke deelneming opwekt. Buiten Amsterdam evenwel is die deelneming niet zoo groot als men zulks wel mogt wenschen of verwachten. Daarom heeft het bestuur eene circulaire verspreid om meerdere deelneming uit te lokken in eene zaak, die zoozeer de ondersteuning van liet neder- landsche volk verdient. Voor deze gemeente heeft zich de heer J. C. Leich wel willen belasten met de l'correspondentie der vereeniging, opdat ook onze plaatsgenooten, die zoo dikwijls reeds toon den, liefde voor schoone kunsten te bezitten, gelegenheid zouden vinden op eene gemakkelijke wijze van hunne deel neming te doen blijken. Telt de vereeniging op het na burige Texel reeds 8 aandeelhouders, het moge voor de ingezetenen dezer gemeente eene aansporing zijn om daarin niet achter te blijven. Uit het jaarverslag van 1860 blijkt, welke hoogst belangrijke schilderstukken van niet geringe waarde werden aangekocht en verloot; de vereeniging beveelt zich daardoor zelve op de voortreffelijkste wijze aan. Mogen bovenstaande regelen er toe bijdragen om alhier eene waardige belangstelling op te wekken. Volgens een blad uit de residentie, zou de jongste reis van Z. M. den koning naar Parijs, mede betrekking hebben op een huwelijk tusschen prinses Anna Murat en Z. K. II. den prins van Oranje. Men schrijft uit Amsterdam van 22 dezer: Wie voor acht dagen de put voor de nieuw te bouwen Willemsluis gezien heeft en zich verheugde over de nette ligging derzelve, staat nu verbaasd en teleurgesteld over

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1