BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. de verwoesting, door liet schuiven der veenlagen veroor zaakt, zoodat zelfs de directie-keet gevaar heeft mede in de put te zinken. Zaturdag jl. was de put op de diepte; doch nu kan men naauwelijks berekenen, wanneer dezelve weder in goe den toestand zal zijn. Vele ingezetenen uit Amsterdam, waar onder aannemers en deskundigen, zijn het werk komen beschouwen en hebben onderling gesproken hoe, bij eene dergelijke werking onzer bodem, Holland op zijn smalst, met zijne sluizen, nog klaar zal kunnen komen en welke schatten en tijd er voor zullen moeten opgeofferd worden. Naar wij vernemen zijn den 20 dezer, in het Groot Noordhollandsch Kanaal nabij Alkmaar, de Ned. stoomboot Bérénice, naar Petersburg bestemd, en een Texelsch ligter- vaartuig zoodanig tegen elkander aangevaren, dat het ligter- schip dadelijk zonk. De opvarenden zijn, na veel moeite, gered. De stoomboot heeft kort daarop de reis voortgezet. Uit 's Ha ge wordt gemeld, dat de jaarwedden der ingenieurs bij de Marine met het aanstaande jaar zullen verhoogd worden. Den 22 dezer is te Zutphen met veel plegtigheid de eerste steen aan de spoorwegbrug gelegd door Z. M. den koning, in tegenwoordigheid van den minister van Bin- nenlandsclie zaken en vele andere hooggeplaatste burger lijke en militaire autoriteiten. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Leeuwarden is den 19 dezer te Vlissingen, met goed gevolg, te water geloopen. Volgens berigt uit Curacao, kan het stoomschip Djambi in Februarij in het vaderland worden terug verwaelrj. Vooraf zou het nog een togt naar Venezuela gaan doen. Omtrent de oplossing van het romeinsche vraagstuk schijnt wel is waar in denjongsten tijd weinig belangrijks voor te vallen. Evenwel blijft deze zaak in hooge mate de belangstelling aller diplomaten levendig houden. In het fransche kabinet moet over de te volgen gedragslijn nog steeds de noodige eenstemmigheid worden gemist. De mi- O o O nister van Buitenlandsche Zaken is wel gunstig gestemd voor de inlijving van Rome bij het koningrijk Italië, doch vreest de verwikkelingen, daaruit voor Frankrijk te wachten. De overwegende invloed der fiansche regering op itali- aansche aangelegenheden, bleek dezer dagen weer zonne klaar uit de omstandigheid, dat de heer Ratazzi, die men eerlang weder in het ministerie Ricasoli verwacht, vooraf een onderhoud met keizer Napoleon wilde hebben. De krooningsplegtigheid van den koning en de koningin van Pruissen heeft te Koningsbergen plaats gehad. Bij die gelegenheid heeft de koning eene rede uitgesproken, die bij velen teleurstelling heeft veroorzaakt. Men had ver wacht, dat daarin veel zou worden gezegd over de Duit- sche eenheid en het plaatsen van de Duitsche keizerskroon op het hoofd van dezen, of een volgenden Pruissischen koning; maar de krooningsrede zwijgt ten eenenmale van die ingewikkelde vraagstukken der toekomst. Alleen ver- O dient het opmerking, dat de koning zijne waardigheid »aan de genade Gods" verklaart te ontleenen. Van den wil des volks is dan ook in die rede geen sprake. On getwijfeld wil de koning met een blik op de toekomst hierdoor te kennen geven, dat hij aan het volk het regt wil ontzegd hebben, zelf zijne regenten te kiezen. Z. M. houde echter wel in het oog, dat eenige italiaansche vorsten, ook zijn beginsel ijverig toegedaan, op zeer onaan gename wijze ondervonden hebben, dat het in onze dagen weinig kracht en steun verleent, als de regering niet in regtvaardigheid en in het verleenen van eene betamelijke vrijheid hare sterkte vindt. Omtrent den afloop der reis van den koning der Nederlanden naar Frankrijk en België valt nog te berigten, dat het afscheid van keizer Napoleon regt hartelijk en de ontvangst te Luik regt feestelijk was. In ons vorig nora- mer deelden wij mede een en ander omtrent de voorge nomen feestelijkheden. Maar de versieringen van den weg, waar langs de koninklijke bezoeker naar het gouvernements gebouw trok, en de geestdrift der talloos zaamgevloeide bevolking, overtroffen nog de sterkste verwachting. Maar bovenal de eendragt tusschen beide volken en vorsten, reeds lang voorbereid, werd door dit bezoek en die ontvangst op de schoonste wijze bezegeld. Het Journal de Maine et Loire berigt, dat zekere heer Bazin een werktuig heeft uitgedacht, dat geschikt is, om den conducteur op de spoortreinen dadelijk te kunnen waarschuwen, indien iemand in een wagen ongesteld wordt of hem de oude of een nieuwe Jud overvalt. Boven het hoofd van iederen reiziger hangt een koordwanneer men daaraan trekt wordt een molentje boven den wagen in beweging gebragt, dat tegen eene klok slaat, waardoor den conducteur wordt gewaarschuwd. Tevens valt een gekleurde schijf buiten den wagen, zoodat daardoor wordt aangeduid, in welken wagen hulp wordt verlangd. Het koord, waaraan men trekt, blijft zoolang naar beneden hangen, tot dat de conducteur het toestel weder in orde heeft gebragt, zoddat men dadelijk kan zien, wann er er uit eene grap aan het koord is getrokken, wie de dader is. Te New-Yorlc heeft men in den jongsten tijd her haalde malen een tooneelstuk vertoond, dat onder de be volking een ongekenden bijval vindt. Het werd op het Laura Keene's Theater 175 malen gespeeld en heeft tot opschrift de Seven Sisters. Het nieuws van den dag wordt er op eene zeer vermakelijke wijze ingelasclit. De zeven zusters verbeelden de zeven eerst afgescheiden staten. Zuid- Carolina, een zeer lief meisje, pleit in tegenwoordigheid van haar zuster Columbia (de Unie) tegen het Noorden, heb bende tot advokaat Massachussets, eene ernstige vrouw, sprekende op eentragicomischentoon, diemet hetgrootste stil zwijgen en zonder partijdige betooningen wordt aange hoord. Het proces duurt gedurende het gelieele stuk voort. Elke partij roept getuigenissen in het leven in den vorm van verschijningen aan de geschiedenis van het ge meenschappelijk vaderland ontleend. De groote Columbus komt aan het graf van zijn na zaat Washington. Washington rukt dooi- Delaware met het vaandel der onafhankelijkheid. Het Noorden spreidt het ergelijk tooneel van eene slaven - verkooping ten toon. Het Zuiden vertoont een feest op eene plantagie, waar men de slaven blijde ziet dansen onder de oogen van den meester, die van zwarte en blanke kinderen om ringd is. De hoofdpersoon, die het gansclie stuk door op het tooneel is, nu lagchend dan weenend, dansend en zingend, antwoordende aan iedereen, dan weder klaauwslagen toe brengende aan allen het is de neger. In een der bedrijven staan de 34 staten, in twee kam pen gesplitst, vijandig tegenover elkander. Er komen ein delijk twee vreemdelingen aan: John Buil en de fran sche gezant. Het gevecht eindigt hierop. De Franschman vereenigt zich met het gevoelen van John Buil, die in eene redevoering de belangen van het Zuiden zoekt te handhaven, doch beide Noord en Zuid tot misnoegen stemt. John Buil roept daarop luider «katoen!" Meer zegt hij niet. Daarop worden de strijdende partijen met elkander ver zoend; zij keeren hunne wapens tegen de Engelschen en Franschen, die arm aan arm vertrekken en een glas gaan drinken. Bij dit laatste tafereel gaan gewoonlijk luide hoerah's onder de aanwezigen op. Groote aanvoer uit Duitschland heeft in den laatsten tijd den prijs der aardappelen aanmerkelijk doen dalen. Het hoofd van den opstand in Zuid-Italië houdt zich schuil, om bij de eerste schoone gelegenheid zijn slag te slaan. Zijn niet gewenscht verblijf is steeds een punt van aan houdende zorg voor de italiaansche regering. -- De uit gewekene Hongaren hebben te Genua eene zamenkomst gehad; de oostenrijksche regering zou die mannen echter liever niet zien vergaderen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten tot een petitionement tegen de voorgenomen maatregelen van den minister van Marine, die de werf aldaar opheffen en daardoor de stad ten gronde rigten wil. Eenige studenten te Lemberg zijn door de policie achter de grendels gebragt, wegens verstoring eener gods dienstoefening. Te Modjokerto in Oo-st-Indië is een jong mensch van 18 jaren door een bezoek van een tijger op den weg verrast, die hem krachtig inviteerde met hem eene visite in het bosch te gaan brengen. Verontschuldigingen schenen hier niet te baten. De koning van Napels, thans op non-activiteit, heeft een eeredegen ten geschenke gekregen, die 16,000 francs heeft gekost. Men verzekert dat de vorst, had hij dit cadeau vroeger gehad, daar mede de Garibaldianen wel buiten zijne grenzen zou ge houden hebben. De Noord-Amerikanen vechten zoo druk, dat zij de hospitalen te Riehmond met 12,000 zieken en gekwetsten hebben opgevuld. De Fransche regering, in overweging nemende, dat het in den laatsten tijd te Parijs brochures geregend heeft, wil daaraan een einde maken, door de auteurs te verpligten hun naam onder dat geschrijf te plaatsen. Het is goed, dat die maatregel geen terugwerkende kracht heeft,, anders zouden er wel eens zeer hooggeplaatste personen als schrijvers openbaar worden. De keizerin van Oostenrijk is aan de beter hand. De raad van St. Gallen in Zwitserland ijvert tegen de dogmatische rigting van het nationaal onderwijs

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2