NIEUWEDIEPER COURANT. Z O I) 4. 27 OCTOBEB. EN «Ui 8" bef „n NEGENTIENDE QflO a JAARGANG. BINNENLAND. M tt«, v HELOERSGHE ■,-N i' j Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post Enkele nommers Men abonneert directeuren. zich bij alle Boekbandelaars en Post- Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en "Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere it regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 39 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. HELDER, en NIEUWEDIEP, 26 October. Gisteren had hier eene gebeurtenis plaats, belangrijk voor onze Marine in het algemeen, maar bovendien hoogst verblijdend voor de plaats onzer inwoning. Wij bedoelen het in het oude dok plaatsen van Zr. Ms. scliroeffregat Wassenaer. Ten kwart voor 10 ure de ijzeren schipdeur verwijderd zijnde, stond dat schip reeds ten half elf ure in het dok. Nadat de schipdeur was herplaatst, begon de stoom machine even over 12 ure om het dok ledig te pompen; ongeveer een half uur daarna konden reeds de eerste scho ren worden gezet, en ten 4 ure was het dok droog. In den ge ringen tijd van 4 uren is dus deze dokking bewerkstelligd. Wij wenschen de gemeente veel heil met deze aange name gebeurtenis, die niet weinig tot haren bloei zal bijdragen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om het personeel op de Rijks AVerf aanzienlijk te vermeerderen. Althans van wege het Departement van Marine is dezer da gen onderzoek gedaan naar geschikte woningen voor werkvolk. Men zegt, dat de reden waarom de heer van Bosse zijn ontslag als lid der spoorweg-commissie heeft genomen, is gelegen in de omstandigheid dat van wege Z. M. op het diner zijn uitgenoodigd de beide oudste leden dier commissie (van der Kun en van Meurs). De heer van Bosse, die, volgens den rooster, gedurende deze maand voorzitter was en als zoodanig ook het plegtig leggen van den steen te Zutphen bijwoonde, meende daaruit aanleiding te moeten nemen om zijn ontslag uit genoemde betrek king te vragen. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli alhier het eerste groot harmonie-concert plaats, gegeven door het muziek korps van het kon. instituut voor de Marine, onder direc tie van den kapelmeester L. AV. AVeckesser. Talrijk werd dit concert bezocht. Voortreffelijk handhaafde het muziek korps zijn ouden roem door een hoogst verdienstelijke uit voering der verschillende nommers van het programma, dat door eene uitmuntende voordragt van les Hugenots opéra van Meijerbeer, werd besloten. De poging van den directeur om in dit saizoen eenige concerten te geven, vinde de noodige belangstelling, die, po wij gelooven, door deze eerste uitvoering in ruime mate zal zijn opgewekt of verlevendigd. De op den 25 dezer alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het brood, ten behoeve der menage van het 2de bat. 7de reg. infanterie, is aangenomen door den heer M. Vroon, als minste inschrijver, voor 9T8g3s et. het ration van 75 lood. In de morgen-godsdienstoefening te Oude Wetering van 20 Oct. nam de leeraar J. AV. Bok, theol. doet., be roepen naar Utrecht, een hartelijk afscheid van die gemeente, sprekende over Efezen III vs. 17a. De door den raad der gemeente Haarlem benoemde feestcommissie heeft hare rekening en verantwoording op gemaakt en ingezonden. Daaruit blijkt, dat de toegestane som van 8000 op verre na niet toereikend is geweest om daarmede de meerdere uitgaven dan ontvangsten te dekken, niettegenstaande deze laatste nog gesteund zijn ge worden door eene gift van 2000 van directeuren van Teijlers stichting en 400 van de sociëteit Trouw moet blijken. Die rekening wijst een nadeelig saldo van niet minder dan 12,000 aan, tot dekking waarvan men thans een beroep op de gemeente-financiën doet. De nederlandsche consul-generaal te Tunis heeft, namens Z. M. den koning, aan den Bev van dat land overhandigd de insigniën van het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij die gelegenheid had Z. Tunische Majesteit zich omgeven door al den glans en luister, die hem hij groote feesten omgeeft. De consul-ge neraal verzekerde den vorst van de gevoelens van opregte vriendschap, die Z. M. AVillcm III voor den souverein van Tunis uitdrukte. Te Deventer heeft gisteren een vreeselijke brand ge woed. Bij een groenboer ontstaan, werd diens huis binnen weinig tijds eene prooi der vlammen. Voor men de spui ten in werking kon brengen, deelden de A-lammen zich reeds aan tAvee belendende huizen mede. Bij het afzenden dezer tijding Avas er nog geen vooruitzigt, dat men den brand meester zou Avorden. Mogt men in de aangeAvende pogingen niet spoedig slagen, dan zouden de gevolgen niet te berekenen zijn, daar de garnizoens-infirmerie en het burgerziekenhuis zich in de onmiddellijke nabijheid bevinden. Meerdere bijzonderheden omtrent het schitterend feest te Zutphen, zijn thans openbaar. Met groote plegtigheid is door Z. M. de eerste steen voor de spoonveg-brug OA-er den IJssel gelegd. Onderwijl een muziekcorps het aloude Wilhelmus-lied uitvoerde, nam Z. M. op de tribune plaats. De minister A-an Binnenl. zaken hield een aanspraak, Avaarin Z. Exc. de groote beteekenis A-an dit oogenblik ontA-ouAvde, op het belang A*an Nederland bij een doelmatig spoorAveg-a-erkeer Avees en hulde bragt aan Z. AL, die het be\-el had doen uitgaan om de Aerschillende deelen des lands door spoorwegen te verbinden en de verbinding met het buitenland te vermeerderen. Ten slotte noodigde Z. Exc. den koning uit, tot den aanvang der werkzaamheden het beArel te geA-en. Het proces-A-erbaal der plegtigheid, door Z. M. geteekend, werd met een exemplaar der ver schillende nederlandsche muntsoorten in een looden bus gesloten en in den steen gelegd, die door 's konings hand werd gemetseld. Hierop werd het volkslied aangeheven salvo's uit het geschut a-erkondigden in het rond, dat de hamerslag was

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1