BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 October. Morgen zal door de commissie voor de staats-spoor- wegen te 's Gravenhage worden aanbesteed: liet leggen van drie gegoten ijzeren afwateringbuizen, liet bonwen van een gemetselden duiker, een vaste brug, twee profilmuren en eene plaatijzeren kraanbrug met vast gedeelte; alles ten behoeve van den spoorweg binnen de stelling van deze gemeente. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat den 28 dezer de eerste spade in den grond is gestoken voor de aan te leggen spoorweg. In korten tijd zal eene directie keet op liet terrein verschijnen en het laat zich aanzien dat de aannemers dit werk met spoed zullen voortzetten. Naar wij vernemen is de matroos, die voor eenigen tijd een Noorman heeft doodgestoken, tot 10 jaren detentie veroordeeld. Zekere Iv., tapper alhier, heeft den 29 dezer voor het provinciaal geregtsliof van Noordholland teregt gestaan, als beschuldigd van vervalsching van vijf bankbilletten van 40, door 200 daarvoor in de plaats te stellen en het des bewust gebruik maken daarvan. Liet was de justitie na veel moeite, gelukt, de dader op te sporen. Het open baar ministerie eisclite schuldigverklaring en veroordeeling tot 8 jaren tuchthuisstraf. Uitspraak heden. De heer Dr. W. P. baron van Hoëvell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal,- ijverig bevorderaar van de welvaart der Koloniën, heeft daarvan onlangs weder een nieuw en treffend bewijs gegeven. De gelden, door Indische ingezeten bijeengebragt tot aankoop van een sierlijk geschenk ter gelegenheid van zijn zilveren huwe lijksfeest en dat ten bewijs van hunne erkentelijkheid voor zijne bemoeijingen, zullen op zijn verzoek worden aange wend in het belang der opleiding en opvoeding der Indi sche kinderen tot nuttige ambachten. Wij vernemen, dat tot dit doel een fonds zal opgerigt, de aangewezen, gelden daartoe besteed en met meerdere bijdragen zullen ver meerderd worden. In de zitting der Tweede Kamer van 25 dezer is ingekomen een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, betrekkelijk den aanleg van den Noordhollandschen spoorweg. Sedert jl. Vrijdag houdt de Kamer zich bezig met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling der zamen- stelling en bevoegdheid van den Raad van State. Bij de algemeene beraadslagingen over dit ontwerp werd liet door eenige sprekers bestreden, wegens ongrondwettigheid of omdat zij de voorgestelde regeling niet eenvoudig noch zuinig, maar kostbaar, omslagtig en ingewikkeld vonden. Door de ministers van Justitie en Binnenl. zaken werd het ontwerp verdedigd, met het oog op de bepalingen dei- grondwet en de geschiedenis der herziening van die wet in den jare 1848. Door onderscheidene leden zijn op verschillende artikelen amendementen voorgesteld. De minister van Oorlog heeft den kommandanten der corpsen aangeschreven, met het oog op den aanstaanden winter, geene onderofficieren of manschappen met paspoort te laten gaan, tenzij deze zulks uitdrukkelijk verlangen. Een jong menscli uit Amsterdam heeft zich dezer dagen te Hoorn schuldig gemaakt aan kerkroof. Uit eene wegens reparatie openstaande R. C. kerk nam hij een koperen wijwatersbak weg. De policie heeft dezen hoop- vollen jongeling tusschen vier muren geplaatst. Gisteren nacht hebben vier militairen uit de provoost in de kazerne te 's Gravenhage weten te ontvlugten; zij hadden hunne mouwvesten omgekeerd, doch aan hunne witte broeken waren zij evenwel kenbaar. Zij werden spoedig daarop door de nachtwacht aangehouden, doch waren niet gewillig met deze mede te gaan, waardoor eenig verzet plaats had. Door spoedig toegesnelde hulp gelukte het, hen weder naar hun vorig verblijf terug te geleiden. Te Rotterdam heeft een arme vrouw een pakje ge vonden, waarin 800 aan bankpapier; zij ontving van den eigenaar 100 tot belooning voor de terugbezorging. Behalve het adres door den gemeenteraad van Vlis- singen, houdende verzoek om de Rijks werf aldaar in stand te doen blijven, hebben vele ingezetenen ook besloten een verzoekschrift aan Z. M. den koning en de Tweede Kamer in te dienen. De jongste berigten uit Nederlandsch Indiii behelzen hoofdzakelijk de volgende bijzonderheden: Op den 2den September jl. heeft de gouverneur-general Chs. F. Pahud, als zoodanig op zijn verzoek eervol ont slagen, zijne hooge betrekking nedergelegd en het bestuur tijdelijk overgedragen aan den vice-president van den raad van Nederlandsch Indië, Mr. A. Prins. Onze troepen in de zuider afdeeling van Borneo hebben een spion van de opstandelingen gevangen genomen, dié onderscheidene geheimen heeft geopenbaard. De stoomschepen Samarang en Haarlemmermeer, uitge zonden ter opsporing van roovers in den Arcipel, zijn terug gekeerd zonder vijandige ontmoeting te hebben gehad. In de omstreken van Bandjermassin is het nog steeds verre van rustig. Onze dappere troepen handhaven wel i& waar den Nederlandschen roem in onderscheidene af mattende ontmoetingen met den vijand, maar die gevechten leiden niet tot een gewenscht resultaat. Meer en meer wordt de noodzakelijkheid ingezien om met eene aanzienlijke krijgsmagt die woelingen voor goed te eindigen, De toestand van Polen heeft daarin, gedurende de jongste dagen, eenige verandering ondergaan, dat er meerdere kalmte begint te heerschen. Te Warschau zijn de wijn- an bier huizen weder geopenddat moge nu voor de getrouwe bezoekers in de eerste plaats eene heugelijke gebeurtenis zijn, het getuigt er almede voor, dat de regering minder bevreesd is voor demonstratiën. Overigens is er nog veel, dat in dit woelige land reden tot bezorgdheid geeft. Een koopman, die zich aan de nationale zaak verdienstelijk had betoond, door overmaking van gelden naar het buitenland, tot aankoop van geweren, is in een vesting opgesloten, en aan de grenzen zijn vele wapenen in beslag genomen, die naar Warschau waren bestemd. De oostenrijksche regering, uitgaande van de waarheid, dat het in troebel water vaak goed is te visschen, benaarstigt zich om verdeeldheid te zaaijen tusschen de verschillende nationaliteiten des lands, ten einde daardoor te gemakkelijker over allen te heerschen. De tijd zal leeren, in hoeverre het haar gelukt, daarin te slagen. Het nut der spaarzaamheid werd dezer dagen zelfs binnen de keizerlijke wanden van het paleis te Gompvègne openbaar. Het schijnt, dat de aanhoudende feesten aldaar de privaat-kas des keizers totaal hebben uitgeput, zoodat dé kosten voor den gezant bij de krooningsfeesten te Koningsbergen daaruit met geene mogelijkheid konden bestreden worden. Keizer Napoleon is voornemens te eeniger tijd België en Nederland te bezoeken. Dit gerucht werd dezer dagen verspreid, mogelijk met het doel om in het tegenspreken en herhalen daarvan stof tot dagblad-artikelen te vinden. Berigten uit België vermelden, dat aldaar eene wijzi ging in het ministerie heeft plaats gehad. Men verzekert, dat de Belgische regering nu ook spoedig tot de erkenning van het koningrijk Italië zal overgaan en dat het bezoek van koning Willem III bevorderlijk is geweest aan die erkenning op dezelfde wijze als die door Nederland is geschied, te doen plaats hebben. Tusschen de belgische dagbladen Journal de Bruxelles en de Indépendance is in den jongsten tijd een hevig ge- schil ontstaan, over de beginselen, die door elk der bladen worden beleden. Het eerste heeft zich voorgesteld de ver dediging der clericale partij, het laatste is de partij dei- liberalen toegedaan. Ter gelegenheid van den moordaanslag O O O van den student Becker op den koning van Pruissen, had het Journal de Bruxelles, in hevige bewoordingen, de liberalen aangevallen en hunne beginselen de oorzaken ge noemd van politieke moordaanslagen. Het andere blad voerde daartegen aan, dat zulke misdadigers uitzonderingen zijn, voor wie zich geene partij behoeft aansprakelijk te stellen. Het Journal de Bruxelles deed hierop de vraag: hoevele uitzonderingen er wel noodig zouden zijn, om er eene verzameling van te maken; daar de voorvallen te talrijk zijn, om die niet aan het beginsel toe te schrijven. Daarop zijn door het liberale blad verzameld de vei'schillende vonnissen, sints 1859, tegen belgische geestelijken voor onzedelijke en criminele feiten gewezen. De lijst daarvan, dooi de Indépendance medegedeeld, bevat 43 vonnissen, waarvan 30 tegen geestelijken, die zich aan kwetsing der eerbaarheid en andere zedelooze daden hebben schuldig gemaakt en 13 O O vonnissen wegens andere criminele misdaden. Men houde hierbij wel in het oog. dat dit opzienbarend geschrijf in België heeft plaats gegrepen! Een verschrikkelijk voorval heeft onlangs te Ant werpen plaats gehad. Een dienstmaagd, reeds moeder van- twee kinderen en bevrucht van het derde, heeft zich met hare twee schuldelooze wichten door verdrinken van het leven beroofd. Zij bond daartoe hare kinderen aan haar ligchaam vast en sprong toen in het Kempensche kanaal. De oorzaak van die zoozeer wanhopige daad moet gele gen zijn in de ontrouw van haar minnaar, die zich gereed maakte met eene andere jonge dochter in het hu welijk te treden. Hoe het geweten van dien bruidegom

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2