NIEUWEDIEPER COURANT. M ZONDAG 5 NOVEMBER. 1861. EN NEGENTIENDE JAARGANG. A A N B ESTE DING. BINNENLAND. htt 3 HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertektien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den T itgevcr. Op Vrijdag den 8 November 1861, des namiddags ten één ure, zal aan liet Raadlmis der gemeente, in bet open baar, bij inschrijving, worden aanbesteed: De levering: van MTKKVHOEEN ten dienste van Gemeente- Inrigtingen voor het jaar 1863. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 2 November 1861. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Den 6 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 November. De rederijkerskamer Olympia hield jl. Woensdag avond in het lokaal Tivoli alhier eene buitengewone vergadering, o o die, vrij talrijk bezocht, den aanwezigen een zeer genotrijken avond verschafte. De keuze der stukken mogt voortreffe lijk, de uitvoering hoogst verdienstelijk heeten. Meer dan gewoonlijk werd aan de werkzaamheden van deze verga dering door stille aandacht en luide betuigingen den bijval betoond, die aan den ijver en den goeden smaak der werkende leden zoo teregt wordt geschonken. Naar men verneemt is, met de engelsche stoomboot Hora, een Italiaan naar Engeland vertrokken, die zich te Amsterdam aan diefstal zou hebben schuldig gemaakt. Door een der loodsbooten is gisteren alhier aange- bragt, de équipage van het in den nacht van 31 October tusschen Petten en Callantsoog gestrande brikschip Shincliffe, bestaande uit 7 personen. Genoemd schip was beladen met steenkolen, komende van Sunderland. De schipbreuke lingen hadden met de sloep bet schip verlaten en zijn door de bemanning van genoemde loodsboot in de Noordzee opgevischt. Jl. Donderdag werd te 's Gravenhage aanbesteedhet maken vair kunstwerken voor den spoorweg alhier; aan nemer de heer D. Tool te Wognurn, voor de som van ƒ31,590. Onlangs werd door de Utrechtsche Courant gemeld, dat de afgetreden gouverneur-generaal, de heer Pahud, den lsten September zijne booge waardigheid zou nederleggen, en daar dit de eerste dag eener nieuwe maand was, zou dit de schatkist eene geheele maand tractement moeten kosten. Het is later echter gebleken, dat dit berigt valsch en geheel bezijden de waarheid is. De heer Pahud mogt het bestuur niet eerder dan op 1 September nederleggen, en daar die dag juist een Zondag was, had de overdragt van het bestuur op den volgenden dag plaats.. Ofschoon de gouverneurs-generaal hun tractement hij den dag bere kend genieten, heeft de heer Pahud dien dag evenmin als de geheele maand in rekening willen brengen. De boekverkooping Da Co sta," door den heer Fre- derik Muller te Amsterdam gehouden, heeft ruim ƒ3500 opgehragt. Uit een bij het departement van Marine ontvangen officieel berigt blijkt, dat de gezondheidstoestand op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, niets te wensclien over laat en dat de oogziekte aan boord van dien bodem geweken is. In liare jongste zittingen werden door de Tweede Kamer de discussiën voortgezet over het wetsontwerp tot regeling van de zamenstelling en bevoegdheid van den Raad van State. Onderscheidene sprekers voerden daarover het woord en werden beantwoord door de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Justitie; waarna dit wetsontwerp met 44 tegen 17 stemmen is aangenomen. Te Utrecht heeft zich dezer dagen een bestuur van het patronaat in het belang der van krankzinnigheid her stelden gevestigd. Het bestuur heeft de weldadigheid der landgenooten ingeroepen ter bereiking van het doel, om ontslagen en aanvankelijk herstelde lijders voor de maat schappij te behouden. - Bij een spiegelgevecht, door de troepen van het garnizoen te Zwolle gehouden, heeft een soldaat in het vuur van zijn ijver drie zijner makkers met de bajonet verwond. Een hunner werd zelfs zoo gevaarlijk getroffen, dat hij naar de infirmerie moest worden vervoerd. Men heeft de dader terstond in hechtenis genomen. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat het verzoekschrift, door de ingezetenen dier gemeente aan de Tweede Kamer gerigt, strekkende om de opheffing der Marine-werf niet te doen plaats hebben, den 29 Oct., voorzien van 297 handteekeningen van de meest daarbij belanghebbenden, is verzonden. - Dezer dagen verloor zekere Wr., te Heerlerheidc (Lim burg), twee zijner kinderen op noodlottige wijze. Beiden speelden op het kerkhof en de vrucht van een taxisboom langs den weg vindende, aten zij die. met het droevig gevolg, dat de twee- en vierjarige kleinen kort daarop overleden. Men leest in het Weekblad voor Israëlieten: Te Chicago woont eene familie, waarin verschillende omstandigheden van eene buitengewone zeldzaamheid ver- eenigd zijn. Van die familie zijn thans vijf geslachten in leven, waarvan 4 in deze stad en 1 in Nederland zijn gevestigd. Sopliia Hamburg, de oudste der familie, woont te Am sterdam en telt 90 jaar; zij is bet-overgrootmoeder. Hare

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1