NIEUWEDÏEPER COURANT, M 92. L O D 1* 17 O V E \1 BEU 1801. EN NEGENTIENDE voAtUst" JAARGANG. BINNENLAND. Q So> HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten aclit uredoor A. A. BAKKER Cz. ia den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post Enkele nommers Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zoturdag tn Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 33 TRIEST. dezer vertrekt de O. I. Iiandmatl via HELDER en NIEUWEDIEP, 16 November. Een zware storm heerschtejl. Donderdag op onze kusten. Voorzeker deed ieder, zoowel in huis als in de opene lucht,, meerdere of mindere ervaring op van de kracht die de wind uitoefende. Vergezeld van een bijna bestendigen regen, deed de storm van 's morgens tot 's avonds hare geweldige kracht gevoelen en was hij eene zware beproe ving voor bouwvallige huizen, daken en sclioorsteenen. Het is eene sterke herinnering geweest, aan de jammeren van den Pinksterstorm, die door liet tijdsverloop van on geveer anderhalf jaar, nog geenszins uit het geheugen zijn gewisclit. Door eene vriendelijke hand daartoe in staat gesteld, deelen wij de meteorologische waarnemingen, tijdens den storm op het observatorium alhier gedaan, mede 14 Nov. 'smorg. 6 uur. Winddruk '26 Ned. 10. Windr. ZZW. 8 10 10! 's rnidd. 12 's nam. 2 n 8 's avonds 8 8 15 Nov, 'smorg Barometer. ii ii ngr ii li ii ii li 25 111 122 92 80 67 46 30 Z. ZWTZ. id. *1 id. id. id. WTZ. NWTN. 13 November 14 ii 15 's avonds 8 uur: 744.75 streep, 's morgens 8 731.72 'smidd. 12 732.26 'snam. 2 732.89 's avonds 8 730,82 's morgens 8 741.56 Normale Barometerstand. Helder 14 November: 759.80 streep. Waterhoogte. Marsdiep. 14 November 1ste Vloed 's nachts 5 u. 50 m. cz f 0.640 el. boven A.P. Ebbe 's morg. 7 u. 38 m. „0.156,, 2de Vloed's avonds. 1.070 Aan de Zeeweringen, is geen schade ontdekt. De meeste gebouwen leden meerdere of mindere schade. Er waren huizen, waar de bewoners, tengevolge van het breken der glasruiten in de woonkamer, den geheelen dag met gesloten vensterluiken en bij het lamplicht hebben moeten doorbrengen. In een kantoor brak een der ruiten van een raam, dat naar den wind wTas gekeerd, en toen men een tegenoverstaande deur opende, vlogen alle schrifturen, die op de tafel aanwezig waren, de gelieele kamer door. Onder scheidene daken zijn ingestort, vele schoorsteenen vielen Men herinnere zicli dat tijdens den Pinksterstorm de grootste winddruk 117 Ned. ponden bedroeg. van hunne hooge standplaatsen ter aarde; eene menigte oude schuttingen kregen de rigting van het waterpas; een groot aantal dakpannen kwamen op dit benedenrond een verblijfplaats zoeken, terwijl zij als boombladeren door den wind werden heen en weder bewogen; vele gas-lantarens bekwamen groote schade, sommigen, die aan hoeken van straten en stegen waren geplaatst, waar de wind vrijen toegang had, werden geheel tegen den grond verbrijzeld. Het binnenwater in het Kanaal stond hoog en een huis gezin, dat de benedenste verdieping der Israëlitische syna goge bewoonde, moest voor den drang van het indringend ■water eene veilige schuilplaats buiten hunne woning zoe ken. Onderscheidene gebouwen op 's Rijks werf werden min of meer beschadigd; vooral ook de in aanbouw zijnde ketelmakerij. De opzigters-keet bij het werk aan den spoorweg alhier had zeer veel van den storm te lijden. V an het schoolgebouw te Huisduinen werden niet minder dan 1000 dakpannen naar de laagte geslingerd. Gelukkig evenwel zijn geene ernstige ongelukken aan den vasten wal te betreuren. Enkele personen, die te nabij of in het wa ter werden gevoerd, werden nog tijdig aan het dreigend gevaar ontrukt; eene dame werd door het vallen van een dakpan aan den arm gewond. De stoomboot van Gebr. Zur Mühlen is bij de Burgerbrug aan den grond gestormd. Maar verschrikkelijker was het schouwspel, dat de Noord zee, vooral in den morgen van Vrijdag, den beschouwer aanbood. Onderscheidene schepen verkeerden nabij den wal in grooten nood en in het gezigt der kust verging menig vaartuig met man en muis. Reeds Donderdag mor gen ten 10 ure sloeg de noodboei van zijne ankers weg en kwam aan het Huisduiner strand aan. Een vijftal schepe lingen landden 's Vrijdags met een boot, niet verre van Kijkduin, en ontkwamen, geholpen door den toen heer- schenden N.W. wind, gelukkig het dreigend doodsgevaar. Een Engelsche visscherssloep, gemerkt Y. H. 334, strandde nabij Kaaphoofd; de équipage werd spoedig met booten naar den wal gebragt. Zoo ver het oog kon reiken wer den in zee onderscheidene stukken hout gezien, die het vermoeden versterkten, dat er groote zeerampen waren ge leden. Door eene loodsrinkelaar werd de équipage van een op de Haaks gestrand vaartuig behouden in het Nieu.- icediep gebragt. Ook zijn er eenige lijken aangebragt, als zoovele blijken van het vernielend geweld van wind en water. Ontzettend was de aanblik van die schepelingen, die, in het want gezeten, eene hulp verheidden, die hen niet kon worden verleend. En wie beschrijft nu nog de ellende, hierdoor voor treu rende weduwen, weenende kinderen en bedroefde betrek kingen ontstaan, die hunne geliefden op zulk eene ramp zalige wijze moesten verliezen! Het besef van zooveel leed en smarte, van zoovele wonden aan meniger harte geslagen, het dwinge ons een traan van medelijden af!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1