BUITENLAND. Ook vernemen wij nog dat door de vreeselijke storm in het gezigt van Texel 13 schepen zijn gestrand. Bij de Zijpe is een tjalk in den grond gewerkt. Te Amsterdam Haarlem en 's Gravenhage heeft de storm veel schade aan- gerigt; in het bosch van laatstgenoemde stad zijn een aan tal hoornen ontworteld. De telegrafische gemeenschap tus- schen Amsterdam en Rotterdam was afgebroken. Te Scheveningen is een Engelsch vaartuig gestrand, waarvan 2 der 5 schipbreukelingen in de branding omgekomen; de anderen zijn, na zeer veel moeite, behouden aan het strand gekomen. Te Rotterdam is de Fransche bark St, Louis van de sleepboot losgerukt en tegen de kraan geloopen, waardoor schip en sleepboot schade bekwamen. Verdere bijzondere berigten van zeerampen ontbreken tot heden nog. Bij gelegenheid van den op den 14 dezer gewoed hebbenden storm, die op het Meteor. Observatorium te Helder een druk van 122 Ned. pond per vierk. el aanwees, (en dus 4^ pond meer dan de bekende pinksterstorm,) is het niet onbelangrijk, te wijzen op een door den heer S. M. Saxbij, R. N., ingezonden stuk, opgenomen in the nautical Magazine N°. 11, November 1861. De schrijver is van meening, dat wanneer het perigeum der zon, de doorgang der maan, en nieuwe maan, in deze of andere volgorde, plaats hebben op drie achtereenvol gende dagen, men alsdan na 4 a 5 dagen zeker op een storm rekenen kan. Hij staaft die meening door eenige feiten, voorspelt op dien grond den storm van 14 dezer, en eindigt met te waarschuwen voor de dagen van 1 tot 3, en 11 December e. k., in het bijzonder voor laatstgemelde. Men zal zich herinneren, dat onlangs een Noordsch zeeman alhier zoodanig door een matroos der Marine is verwond geworden, dat hij spoedig aan de gevolgen over leden is. De dader, zekere K., in afwachting van zijn vonnis, op Zr. Ms. wachtschip in arrest gehouden wordende, had in den nacht van den 13 op den 14 dezer, gelegen heid weten te vinden om te ontsnappen. De politie in den ochtend van den 14 dezer hiervan onderrigt, wendde alle pogingen tot opsporing van K. aan, doch vruchteloosen geen wonder, want de ontvlugte had, onmiddellijk na zijne ontkoming, de gemeente verlaten. Vrijdag namiddag echter werd K. in arrest terug gevoerd. Lof daarvan komt toe o o aan den kapitein en zijne onderhoorigen van de stoomboot Jacqueline. Vóór hun vertrek van hier naar Amsterdam van de ontvlugting van K. onderrigt en verzocht zijnde, hunne aandacht gedurende den overtogt op den ontvlugte te vestigen, hebben zij zich eervol van deze uitnoodiging gekweten. Door het noodweer aan de Burg er vlotbrug vast- geloopen en bezig zijnde met het nemen van maatregelen, om de boot tegen den woedenden storm te beveiligen, zien zij een persoon naderen, die hen terstond verdacht voor komt. Zij wisten hem onder eenig voorwendsel aan boord te krijgen en nu bleek hij een matroos te zijn, die, om zich zooveel mogelijk te vermommen, van een verscheurde zwart zijden halsdoek een kraag om zijn pijekker had ge legd en de koperen ankerknoopen met lapjes zwarte zijde omwoeld had. Hij was de ontvlugte K. Gelukkig bevond zich een Rijks-veldwachter aan boord, die een te Nieu- wediep, wegens diefstal, aangehouden persoon naar Alkmaar overbragt. Deze nam terstond de noodige maatregelen tegen eene nieuwe ontvlugting. Bij aankomst te Alkmaar werd K. terstond in goede bewaring gesteld en Vrijdag namiddag per stoomboot naar hier teruggevoerd. Jl. Dingsdag heeft aan het departement van Marine plaats gehad de aanbesteding van 10 lasten Rijn of roode tarwe, 10 last Zeeuwsche dito en 5 last Zeeuwsche rogge. De minste inschrijver was voor de Rijntarwe de heer Koker te Bergen op Zoom en voor de Zeeuwsche tarwe en rogge de heer D. Bakker Bz. te Nieuicediep. Uit een particulieren brief van Alexandrië, dd. 4 dezer, ontleent het Nieuio Amsterd. Handels- en Effectenblad het volgende Heden arriveert hier de Calcutta-ma.il, zonder dépêches uit Java overgebragt te hebben. Ik veronderstel dus, dat de Calcutta-mail Singapore verlaten heeft vóór de aankomst der Jara-boot." In het laatst dezer maand zullen met het schip Pollux, gezagvoerder Cruijs, van hier naar Indië vertrekken de officieren van gezondheid 3de klasse van het Oost-Indische leger N. P. van der Stok en J. G. Kroon. Onder de industriëlen hier te lande bestaat het voor nemen om op het voorbeeld van hetgeen er in andere rijken bestaat, ook hier eene vereeniging tot stand te brengen, uitsluitend gewijd aan de belangen van de industrie. Zij wil zich ten doel stellen de wetten des lands meer en meer daarheen te leiden, dat zij, zoowel in het belang van het land en zijne onderdanen strekken als om de bela ngen der indus triëlen te bevorderen. Het voornemen bestaat om alierwege in ons land afdeelingen dier vereeniging te vestigen. - Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn bevracht de navolgende 11 schepen: Voor Amsterdam: Batavia, kapt. S. D. van Dolder Christine en Jeannette, kapt. N. Rademakers; Admiraal Piet Hein, kapt. L. Hazewinkel Jr.California, kapt. M. de Wijn; Almonde, kapt. H. G. Surie: en Minister Thorbecke, kapt. C. van Duijn. Voor Rotterdam: Jacoba Cornelia, kapt. H. Etz; Di- ligentia, kapt. D. BentfeldTrijntje Penna, kapt. C. Inger- man, en Ilenrietta Gerardina Susanna, kapt. A. Sissingb. Voor Dordrecht: Jason, kapt. J. H. Lammerts van Bueren. De Utrrchtsche Courant deelt heden een berigt uit Amsterdam mede, waaruit blijkt, dat men in die stad niet zoo algemeen met de doorgraving van Holland op zijn smalst is ingenomen als de Amsterdamsche bladen dat altijd doen voorkomen. In de jongst gehouden vergadering had na melijk de eerste sfads-architect te kennen gegeven, dat hij voor zich wenschste, dat die zaak niet tot stand kwame, welke opmerking door geen enkel der leden met de vraag waarom nietwerd beantwoord. De gevolgen der vroeger vermelde circulaire van den minister van Buitenlandsclie Zaken, betreffende de koloni ale politiek, zijn niet achterwege gebleven. Z. Exc. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verkregen, terwijl de tijdelijke waarneming van zijn departement is opgedragen aan den heer Mr. P. H. Strens, minister van R. K. Eeredienst. Z. M. heeft den afgetreden minister, den heer Mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. De barbier van Ilaulerwijk heeft dezer dagen in de uitoefening zijner gewigtige betrekking eene bijzonderheid ontmoet, die hij waardig heeft geacht aan de openbare ver melding te moeten prijs geven. Hij heeft namelijk een grijsaard geschoren, die nog vlug gaan en zonder bril le zen kan, ondanks den hoogen ouderdom van 100 jaren. Hij daagt zijne kunstbroeders uit, die ervaring door een nog sterker feit te doen overtreffen. Te Asperen, in de provincie Zuidholland, heeft een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. Een 20jarig jon geling reed met een kar naar het veld; kort daarna vond men hem bewusteloos aan den dijk liggen, terwijl kar en paard in eene diepe sloot waren geraakt. Hij was zwaar gewond, waarschijnlijk door het slaan van het paard ver oorzaakt, en weinig tijds later gaf hij, ten gevolge daarvan, den geest. Hij was een braaf en oppassend jongmensch en zijn dood wordt algemeen zeer betreurd. Te Sneek werd onlangs een bundel predikatiën in het licht gegeven, behoorende tot de nalatenschap van een zeer bemind predikant der orthodoxe rigting in de Hervormde kerk. Later bleek het, dat die preêken werkelijk den tekst bevatten van reeds lang verschenen predikatiën en werd de uitgever, wegens nadruk, vervolgd. Ofschoon het geen overwegenden invloed op de staat kundige aangelegenheden der wereld zal teweeg hrengen, is de dood van den koning van Portugal, toch gewigtig genoeg om er in de eerste plaats de aandacht op te vestigen. Koning don Pedro V d'Alcantara Marie Fernando Miguel Raphaël Gabriël Gonzaga Xavier Joao Antonio Leopoldo Victor Francisco d'Assise Julio Amelio, hertog van Saxen, werd geboren 16 Sept. 1837, volgde zijne moeder op in den jare 1853, eerst onder voogdijschap zijns vaders, en nam zelve de teugels van het bewind in handen in Sept. van het jaar 1855. Hij had dus den ouderdom van 24 jaren bereikt, toen de heerschende gevaarlijke koortsen een einde aan zijn jeugdig leven maakten. Hij eerbiedigde steeds de constitutionele monarchie en de vrijheden des lands; het stelsel der volksvertegenwoordiging werd door hem steeds gehandhaafd. Daarom wordt zijn dood door zijne onder danen zeer betreurd. De ex-koning van Napels schijnt het voornemen te heb ben opgevat om Rome te verlaten, en zich te Venetië te zullen vestigen. Men verzekert, dat de invloed van keizer Napoleon, ten opzigte van deze verhuizing, zich wel zeer werkzaam heeft betoond. De zaken te Warschau zijn nog weinig meer tot eene vreedzame oplossing genaderd. De volks-demonstratiën, vooral in de steden hebben de aandacht der regering in hooge mate tot zich getrokken en met alle magt poogt zij zich tegen die uitingen van den volksgeest te verzetten. Het zal echter nog moeten blijken of het arresteren van geestelijken en andere strenge maatregelen, er wel toe lei-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2