Nadere berigten omtrent de zeeram pen op de Texelscke kust. GEMENGDE BERIGTEN. HET MENSCHELIJK LEVEN. BURGERLIJKE STAND VAN DEN HELDER EN HET NIEUWEDIEP, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, den om te verhinderen, dut de volkswil zich luide en door daden van verzet tegen de maatregelen eener despotieke regering verklaart. - De talrijk voorkomende ongelukken, tengevolge van onvoorzigtigheid met vuur en licht, wettigen eenigzins het gedurig mededeelen van feiten, die weinig meer dan her halingen zijn van hetgeen men kort te voren in gewijzigden vorm heeft vernomen. Te Nimy, in de belgische provincie Bergen, waren twee kinderen in een gedeelte van den stal bezig met spelen. Er bevonden zich in hunne nabijheid 6 a 700 bossen stroo, terwijl het speelgoed, dat zij hanteerden, nergens anders in bestond dan in lucifers. Plotseling breekt er een felle brand uit, en ijlings pogen de bewoners hun leven te red den, terwijl de vlammen zich over het gelieele gebouw verspreiden. Maar toen zij buiten in veiligheid waren, misten zij twee hunner lievelingen, die zij wisten,j dat in den stal hadden gespeeld. Talrijke en wanhopige pogin gen werden door de ontstelde ouders en de deelnemende omstanders aangewend om de kinderen van den dood te redden, maar, alles te vergeefs Toen het woedend ele ment, bij gebrek aan stof, zijne verwoestingen staakte, drong men door tot de plaats waar de kinderen vrolijk hadden gespeeld, en men vond twee verkoolde lijkjes. Men stelle zich de wanhoop der bedroefde ouders voor. Geen pen is in staat te beschrijven dit hartverscheurende tooneel, dat den omstanders tranen uit de oogen perste. In het Journal des Débats, welk blad wel ingelicht is aangaande de Amerikaansche kwestie, vindt men eene curieuse beschrijving der geestdrift die daar heerscht, en die zeker weinig zal meewerken om de orde te herstellen. Zoo vindt men er, zoo zegt dat blad, ook vrouwen, wier echtgenooten officieren zijn, die zelve de regimenten in specteren; eene andere dame treedt op als adjudant van den kolonel, wiens naam zij draagt. In Massachusets wordt eene zouaven-kompagnie gevonden, geheel uit jonge dames be staande, en dit geeft aan een te Boston uitkomend dagblad aanleiding, om op de ernstigste wijze in het midden te brengen, dat de toekomst voor de mannen alles behalve bemoedigend is, en men moet vragen: wat zij zullen aan vangen, als de vrouwen met de behandeling van het schiet geweer bekend zullen zijn geworden Bedoeld blad voert aan, dat sedert de oudste tijden overal, waar vrouwelijke corpsen georganiseerd zijn geworden, de mannelijke bevol king werd uitgeroeid, of in slavernij geraaktedat het land der Amazonen daarvan het voorbeeld heeft opgeleverd, en thans nog hetzelfde verschijnsel wordt waargenomen, o. a. in het rijk Dahomey, waar de gruwelijkste dwingelandij wordt uitgeoefend door een sultan, die geen anderen steun heeft dan een lijfwacht, bestaande uit de schoonste jonge dochters van het land, die de gelofte van kuischheid hebben afgelegd, welke gelofte, gelijk door de ondervinding is ge bleken, bloeddorstig en meêdoogenloos maakt. In den Tower te Londen vertoont men den bezoe kers een groot kanon, dat, naar men wil, uit goud en andere kostbare metalen moet gegoten zijn. Reeds zouden speculanten 20,000 daarvoor geboden hebben, terwijl een daarvan afgezaagd blok van 12 duim, dat men naar de smeltkroes te Birmingham had gezonden, bleek eene waarde van 8000 te bezitten. Het opschrift van dit kanon ver meldt, dat het op bevel van sultan Soliman is gegoten, om bij een inval in Indië ten jare 1559 gebruikt te worden. Bij de inneming van Aden in 1839 werd dit stuk door de Engel schen buit gemaakt. Gedurende de jongst verloopen week hebben te Londen 1251 sterfgevallen en 1710 geboorten plaats gehad. Een logementhouder te Brussel kreeg dezer dagen met een zijner bezoekers zulk een hevigen twist, dat zijne vrouw van schrik dood ter nederviel. Een behoeftig burger der stad Luik heeft 60,000 francs uit eene loterij getrokken. De officieren van het pruissisch leger mun ten uit door netheid van kleeding. Dit gaf dezer dagen een engelsch generaal die eene revue der pruissische armee bijwoonde, aanleiding, te zeggen: «Men maakt hier het meeste werk van hetgeen in den oorlog het minst te pas komt," In het bosch van Neuville heeft men een men- schengeraamte aan een berkenboom hangende, gevonden. Die zelfmoord moet al geruimen tijd geleden zijn, want er was bijna geen vleesch meer aan de beenen. Aan stukjes papier, die men als overblijfselen van een zakboekje meende te herkennen, dacht men dat de zelfmoordenaar een 65jarig grijsaard was, die men in den omtrek sinds lang had vermist. In tien jaren t.ijds hebben de spoor wegen in Ierland eene uitbreiding verkregen van 800 en- I gelsche mijlen. De welvaart des lunds is duardoor zoo danig toegenomen, dat in genoemd tijdvak de staats-inkomsten meer dan verdubbeld zijn. De siberische pest heeft in den jongsten tijd in het gouvernement Petersburg eene groote verwoesting onder het vee veroorzaakt. Meer dan 6000 dieren zijn aan die vreeselijke ziekte bezweken. Nog grooter is het verlies, hierdoor in West-Siberië veroorzaakt, waar 500,000 huisdieren en een aanzienlijk getal menschen het slagtoffer zijn geworden van die verschrikkelijke land plaag. De geneesheeren hebben tot nog toe te vergeefs naar middelen omgezien, om die ziekte te keer te gaan. Toen de oorlog tussclien het Zuiden en Noorden der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika uitbrak, werd een jon geling uit RiJanond gedrongen de wapenen op te vatten en zijn voorgenomen huwelijk onbepaald te verdagen. Hij werd gedwongen te vechten tegen het leger van het Noor den, waar zijne beminde woonde. Dit, en vooral ook de af wezigheid van haar, die hij zoo vurig lief had, spoorde den jongeling aan, het vaandel waaronder hij diende te verlaten. Maar toen de ouders, die door den haat der partijen ook het liefdevuur voor uitgedoofd hielden, het meisje wilde doen gelooven, dat haar vroegere minnaar, bij zijne pogin gen tot desertie, door een schildwacht was gedood, toen werd haar minnend harl al te gevoelig getroffen, zij stortte neder met den uitroep: Dan ga ik ook deserteren!" Een uur later gaf zij den geest. Het aantal der in de wereld gesprokene talen bedraagt 3064 en de gezamenlijke bewoners belijden meer dan duizend verschillende godsdiensten. Het aantal mannen is ongeveer gelijk aan dat der vrouwen. De gemiddelde duur van het leven des menschen bedraagt on geveer 33 jaren. Een vierde gedeelte der menschen sterft voor hun 7de jaar, de helft voor hun 17de; daarentegen genieten zij, die meer dan dien ouderdom bereiken, een geluk, dat der andere helft ontzegd is. Op iedere duizend menschen wordt slechts één 100 jaren oud, en op iedere honderd bereiken slechts 6 hun 65ste jaar, even als op iedere 500 personen slechts één 80 jaren oud wordt. De aarde telt duizend millioenen bewoners; daarvan sterven jaarlijks 33,333,333; 91,824 dagelijks; 3730 ieder uur en 60 iedere mi nuut of 1 in elke seconde. Door een gelijk aantal geboorten wordt in die sterfgevallen weder voorzien. Getrouwden leven langer dan ongetrouwden, en vooral zij mo gen zich in langen levensduur verheugen, die eene matige en werkzame leefwijze leiden. Groote lieden leven langer dan kleine. De vrouwen hebben, voor dat zij haar 50ste jaar bereikt hebben, gunstiger kans van leven dan de mannen; na genoemd tijdstip is die kans echter zeer gering. Het getal echtverbindtenissen staat in verhouding van 75 op iedere honderd. De huwelijksfeesten hebben het meest na den langsten en den kortsten dag plaats, namelijk in de maanden Junij j en December. De in het voorjaar geborene menschen zijn gewoon- lijk sterker dan de andere. Geboorten en sterfgevallen hebben meer 's nachts dan bij dag plaats. Het aantal mannen, dat in staat is de wapenen te dragen, wordt op een vierde der bevolking gerekend. Er zijn niet minder dan 13 schepen op de Texelsche kust gestrand. Aan de Hors zijn twee pruissische schoe ners gestrand, de eerste geladen met garst, de andere met ballast. In de Eijerlandsche gronden zit een Zweedsche bark met planken. Op het strand bij de Slufter zijn twee Pruis sische schoeners op strand gekomen, een met stokvisch en een met ballast. Er zit nog een brik, waarvan nog geen bijzonderheden bekend zijn. Bij de Eendragt is een Deen- sche schoener met garst, bij de Westen een brik met ballast en achter de Koog een hrik met tarwe gestrand. Nog vernemen wij, dat de Ned. schoener Jolian Cornelis kapt. Groenewoud, op de reede alhier, van zijne ankers is weggeslagen. De gezagvoerder had zijn vrouw en kind bij zich aan boord. van 815 novem_bek 1861. ONDERTROUWDGeene. GEHUWDC. A. J. van Rosendael en A. M. E. Janzen. BEVALLEN: J. Schuitenmaker, geb. Broers, (D.). D.vanDoorn, geb. Duinker, (D.). B. Jurrien, geb. Kouwenhoven, (Z.). K. Wessel, geb. van der Schaaf, (D.) E. A. de Man Trotz, geb. Gelderblom, (D.). W. Leijding, geb. Taling. (Z.). C. Lind- strom, geb, Buijs, (D.). G. Geus, geb. Ekhart, (D.). M. Hofstee, geb. Dam, (Z.). OVERLEDEN: J. J. Dcsiron, (40 jaar). W. de Wijn, (78 jaar). G. Jonker. (10 jaar). van 815 November 1861 ONDERTROUWDGeene. GEHUWDGeene. BEVALLEN: W. Buis, geb. Touw, (D.). D. Vonk, geb. Drijver, (D.> G. van der Kooij, geb. Zeijlemaker. (Z.). D. List, geb. Raven, (Z.). 1 OVERLEDEN: N. Ran, (45 jaar). M. Dekker, (62 iaarb

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3