ft? NIEUWEDIEPER COURANT. M 95. I» V I» It I» A Ci 21 X O V I II li i: It I» EN NEGENTIENDE JAARGANG. BINNENLAND. HELDERSCHE VvUÜW ht Deze Courant wordt uitgegeven op zondag eu dondehdag «les morgens ten aeht ure, door A. A. HAKKER Cz. in den boekwinkel. Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal franeo per post Enkele uommers Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars directeuren. Adyeiitentikn worden aangenomen tot Zaturdag Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOV, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, dit zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan dra 1'itgever. Den S4 deascr vertrekt de O. I. Landmail via MABSEILLE. HELDER, en NIEUWEDIEP, 20 November. Na de verschijning van ons vorig nommer zijn hoe langs hoe meer vreeselijke gevolgen van den storm, die in de vorige week hier woedde, bekend geworden. Onderschei dene schepen zijn meer of minder gehavend hier binnen- geloopen. Eene menigte wrakhout is aangespoeld, alsmede twee lijken, die jl. Dingsdag namiddag zijn begraven. Zaturdag namiddag kwam alhier een boot aan, bevat tende de epuipage van een Lubecker vaartuig met de loods Krijnen (alhier woonachtig) die hun schip, dat zich in zinkenden staat bevond, hadden verlaten, en na het doorstaan van groote gevaren hier nog de haven konden bereiken. Deze menschen waren uitgeput van vermoeid heid. Het was een treffend oogenblik toen deze loods tot zijn gezin wederkeerde, dat hem reeds voor verloren had gewaand, en in de diepste droefheid verkeerde. De blijd schap en vreugde, die daar op de terugkomst van den geliefden man en vader volgde, laat zich heter gevoelen a1 o e j— dan beschrijven. De russische bark die in het gezigt der kust op de Haaks is geworpen, zal daarvan niet af te brengen zijn. Men heeft zoowel de tuigagie als de lading, in doelen bestaande, geborgen. Op Texel zijn almede zware rampen te betreuren ge weest; zoo is van eene noordsche brik de geheele equipage, bestaande uit 9 personen, totaal verongelukt. -Idet schip Johan Cornelis, kapt. Groenewoud, niet den storm van jl. Donderdag op de reede alhier van zijne an kers weggeslagen, is, met adsistentic van visschers, langs de Zuiderzee, behouden voor Amsterdam ten anker gekomen. Wij vernemen dat aanstaande. Vrijdag de feestelijke opening der wintervergaderingen der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen zal plaats hebben. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de hierachter voorkomende advertentie, waarbij eene voorstelling van de tooneellisten onder directie van Roobol en Tjasink wordt aangekondigd. Den 30sten dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk alhier aankomen en aan boord van het schip Cheribon, kapt. Coers cmbarqueren, een detachement kolo niale troepen, onder konnnando van den kapt. der infanterie van liet leger in Oost-Indië, B. «T. Bosstraetem, onder medegeleide van de 2de luitenants de C'ock Baning, Ver- burgli, Dozy en Doria en de off. van gez. 3 kl. IP. Greve. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is ter hervat ting harcr werkzaamheden tegen. 5 Dec. a. s. bijeengeroepen Naar men verneemt, is door den minister van Oorlog bepaald, dat de miliciens der ligting van dit jaar, welke den 1 October 11. in werkelijke dienst zijn opgekomen, bij het regiment rijdende artillerie te Arnhem en van het regiment veld-artillerie te Utrecht in garnizoen, ten einde hij die corpsen gekleed en voor den tijd van een jaar in den wapenhandel te worden geoefend, slechts drie maanden in activiteit zullen verblijven, en dien ten gevolge den 31 December a. s. weder met groot verlof huiswaarts zullen vertrekken. Bij het departement van Marine is de kennisgeving ontvangen van de kapt. ter zee Fabius, dat de gezond heidstoestand van de bemanning der schepen, behoorende tot de Nederlandsche zeeinagt in de wateren van Curacao, zeer voldoende is. De oogziekte was geweken. De Djavibi, Cornelis Dirks, Vcsuvius en Attalante waren kruisende langs de kust van Venezuela. Uit Scheve Hingen wordt gemeld, dat. gedurende den jongsten storm 128 haringschuiten op zee waren. Verschei dene vaartuigen zijn niet wedergekeerd, anderen hebben groote schade beloopen. De oudste visschers konden zich niet herinneren zulk noodweer op zee beleefd te hebben. De oogziekte, die op Zr. Ms. fregat Evertsen ge- heerscht heeft, schijnt aanleiding te hebben gegeven, het état-major en de équipage van de te Vlissingen liggende korvet Prins Maurits der Nederlanden aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen, om te kunnen beoordeelen, of bij sommigen ook reden bestond een dergelijk onheil te vreezen. Naar men verneemt, zal dientengevolge de plaat sing van een der adelborsten 1ste kl. worden ingetrok ken. De zeildag van genoemde korvet is bepaald op 1 Dec.a.s. Te Breda heeft dezer dagen in het burger-gasthuis een geval van schijndood plaats gehad. Nadat het ver meende lijk reeds bijna twee dagen ter daartoe bestemde plaatse gedeponeerd was geweest, ten einde de kisting af te wachten, wenschte de echtgenoot van den lijder hem nog eens voor het laatst te aanschouwen. Men verbeelde zich echter hare ontroering, bij het binnentreden van het lokaal, den gewaande doode regtop te zien zitten. Twee dagen later is de zieke echter werkelijk overleden. Men schrijft uit Maastricht: In den avond van den 15 dezer verwachtte het gezin van A. Dirks, van het naburige dorp Heer, zijne tehuis komst met groote ongerustheid, totdat twee zijner zonen besloten hem te gaan opzoeken. Werkelijk vonden zij om streeks 10 ure, hunnen vader bloedend en deerlijk gewond nabij eene afsluiting van den Luikerspoorweg liggen. Op hunne vraag, hoe hij in dien toestand kwam, kon hij niet anders antwoorden, dan de woorden de ijzeren spoorweg." Met moeite naar huis gebragt, bezweek hij binnen het uur. Men gist dat hij, door de duisternis misleid, op het spoor is geraakt, juist toen een trein passeerde. Dit is reeds het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1