BUITENLAND. Wij vernemen dat op a. s. Vrijdag in het gebouw voor i Zedelijke Ontwikkeling in de Nieuwstad eene lezing zal worden gehouden door den heer H. J. Schuijt. Aanvang ten 7 ure. Op a. s. Zondag 1 December zal, naar wij vernemen, de plegtige bevestiging en intrede van den beroepen pre- dikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, de heer J. Dijserink, plaats hebben. Met genoegen vermelden wij, dat door de vereeniging Kunst en Vaderlandsliefde' op Zondag 1 December a. s. weder eene voorstelling in een der zalen van de kazerne der Infanterie alhier zal gegeven worden. Bij die gele genheid zal ten tooneele gebragt worden: Martz Bartel Boer, kluchtspel in drie bedrijven, naar het hoogdnitsch van A. von Kotzebue, door J. S. van Esveldt Holtrop; gevolgd door: Ben uur achter 't slot, of de brief van aanbeveling, blijspel met zang in twee bedrijven, door Mr. J. C. Honig. Naar men verneemt zal in de tweede helft der vol gende maand door de rederijkerskamer Ohjmpia alhier weder eene buitengewone vergadering gehouden worden; terwijl de belangstelling in deze vergadering niet weinig zal worden verhoogd door de aanvankelijke invoering van costumes. "Wij vernemen, dat het plan bestaat, om bij de vol- tooijing van het orgel in de Nieuwe Iverk der Hervormde gemeente alhier een orgel-concert te doen geven, ten voor- deele der kerkelijke fondsen. Met een vaartuig, komende uit la Roebelle, zijn alhier aangebragt 950 mudden fransche aardappelen. Bij de Dames-Vereeniging Moederlijke Weldadigheid alhier is wederom van II. _\I. de koningin-moeder de be langrijke gift van ƒ200 met innigen dank ontvangen. Naar wij vernemen heeft op de stoomboot Zaanstroom, op de reize herwaarts een droevig ongeluk plaats gehad. Er is eene stoompijp gesprongen, waarbij de machinist ernstige won den bekomen heeft. Men verzekert, dat de stoomboot Burgemeester Huy- decooper op de Nooi-dzee is verongelukt. Het berigt. van dit ongeluk treft te meer, omdat zich op dien bodeixi niet min der dan 5 onzer plaatsgenooten bevonden, die op deze nood lottige wijze hun graf in de golven moesten vinden. Het nederlandsch schoolwezen leed dezer dagen een zwaar verlies. De heer P. K. Görlitz, niet slechts in Rotterdam, maar in het geheele land bekend als een hoogst verdienstelijk onderwijzer en schrijver van belangrijke wer- ftlïtnntr'Tn tfifna"*7Yj a rige"hT'biïAërdoinUe 'wekker, weefcï voor onderwijzers, zegt in zijn jongste nommer: Wat Görlitz voor het onderwijs heeft gedaan en nog deed, on danks gevorderden leeftijd, hopen wij later uiteen te zetten: een man van zoo groote verdiensten mogen wij niet van ons laten gaan, zonder melding te maken van deir dank, die hem x-egtmatig toekomt." Z M. de koning had de verdiensten vaix den oveidedene erkend door hem voor eenige jaren tot Broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen, Aan het strand vair Huisduinen is een stuk wrakhout aangekomen, waarop wapens werden gevonden, die het Pruis- sisch rijks wapen vertoonde. Men giste, dat een Pruissisch oor logschip, komende van China, op de reis naar het vaderland, gedurende de jongste stormen is vergaan. Wij vernemen van goederhand, dat van wege onze regering hiervan terstond mededeeling aan het Pruissisch gouvernement is gedaan. De beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1862 zijn jl. Maandag door de Tweede Kamer begonnen. De minister van Binnenl. Zaken heeft in zijne me morie van beantwoording op het voorloopig verslag wegens het onderzoek; door do Tweede Kamer over het hoofdstuk: Binnenlandsche Zaken gehouden, gezegd, dat voornoemd ver slag geen antwoord verdient, als zijnde het een stuk, waar van de gansche toon getuigt, dat het alleen is opgesteld met het doel om te kwetsen en te beleedigen. De com missie van rapporteurs heeft in haar eindverslag de inhoud van dat verslag verdedigd, als de getempex-de uitdrukking van het gevoelen, in de afdeelingen der Kamer bij de overweging van het genoemde hoofdstuk der begrooting geopenbaard. De Koninklijke Academie te Delft is in den loop der vorige week, op last der regering, voor twee maanden gesloten. Te Groningen heeft de huwelijksafkondiging plaats gehad van een doofstom paar. Als eene bijzonderheid wordt er bijgevoegd, dat de manweduwnaar was van eene doofstomme vrouw. Te Franeker heeft zich eene vereeniging geconstitu eerd, ten doel hebbende een patronaat uit te oefenen over de uit het aldaar bestaande gesticht voor krankzinnigen ontslagen lijders. De vereeniging tracht er/iaar dit mensch- lievend doel door de oprigting van afdeelingen in de pro vincie Friesland te bevorderen. De Provinciale Staten van Zeeland hebben bij den Koning en bij de Tweede Kamer der 'Staten-Generaal adressen ingediend, met het doel om de opheffing der marine-werf te Vlissingen te voorkemen. -De spoorweg tusschen Luik en Maastricht is jl. Zondag voor het openbaar verkeer geopend. Aan een particulier schrijven uit Suriname, ontleenen wij de volgende opmerkingen, die eene en andere bijzon derheid omtrent het weelderige van de natuur in dat land vermelden. Het is hier een wonderbare wereld. Mensclien, wien het onverschillig is hoe het gaat, als zij maar voordeel en winsten verkrijgen, kunnen hier gemakkelijk rijk worden. Anders, als men geen planter is, die zijn eigen effect be werkt, dan schiet er al zeer weinig over en bestaat ex- weinig kans, om met genoegzame spaarpenningen naar de overzijde van den Oceaan terug te keeren. De planters alleexx kunnen hier gemakkelijk rijk worden, want de na tuur geeft hier meer dan duizendvoudig terug, wat de mensch haar aanvertrouwt. Van ploegen en eggen wetexx wij hier ïxiet. Het bosclx wordt gekaptzijn de stompen of wortels te gx-oot of te moeijelijk te rooijen, dan steken we er dexx brand maar ixi en in dien gx-oxxd, in haar natuur- staat, wordt een gat gemaakt en geplant wat xnen planten wil, eix weldra ziet men zijne moeite belooxxd. Slechts be hoeft de planter voor goede waterloozing zijner gronden te zorgen, want door de zware regens loopt alles wel eens onder. Een Hollandsclxe boer zou vreemd opzien als hij hier de weilanden zag, waarin de runderen grazen. Waxx- neer die beesten van tijd tot tijd hun kop niet eens op- lifftten. zou nxexx ze te vergeefs zoekeix te oxitdekken." O - O Dat oorlogvoeren veel geld kost, dit is eene waarheid, die wel geen bewijs behoeft. De ervaring van regex-ingen, die daarvoor vaak hooge belastiixgen innen, en van onder- danen die ze opbrengen moesten, bevestigen haar al te duidelijk. Thans wordt tusscheix de kabinetten van Frank rijk exx Engeland ondei'handeld over het wensclxelijke onx van weerszijden leger en vloot te verminderen in. sterkte, ixx het finantiëel belang. Het is bekend, hoe in de laatste veertig jaren beide rijken steeds hebben gestreefd naar eene gelijke sterkte van vloot en leger en hoe iedex-e vermeer dering aan gene zijde van het kaxxaal tot uitbreiding aan Aa. rr'jA «~v Lv IH 05 IVi ou lo ogimh nu OolltOl' 111 te ziexx, hoe dwaas het is dit stelsel vol te houden. De optreding van den lieer Fould als minister van finantiën houdt men vrij algemeen ook voor een middel om tot eene geheele ontwapening te geraken; de toestand der fransche schatkist dwingt daartoe. Maar van den anderen kant is de toestand van Europa nog niet zoo kalm, dat de groote mogendheden veilig daartoe kunnen overgaan. Polen, Hon garijeVenetië en Rome geven nog al te veel stof tot ernstige bezox-gdheid. Daarom schijnt de maatregel tot vermindering van strijdkrachten bestemd om voorloopig nog niet uitgevoerd te worden. Ook uit Oostenrijk heeft zich eene stem doen hooren tot bezuiniging in het beheer, tot verbetering der finantiën des rijks. Een der We ener bladen, bekend als orgaan van het kabinet, slaat den juichtoon aan over de pogino-en der fransche x-egering, om haar finantiëel stelsel te verbeteren. Het blad voegt daarbij den wensch, dat op dit voetspoor ook de overige staten -van ons werelddeel handen aan het werk mogen slaan, om hervormingen in het beheer des rijks in te voeren, op den grondslag des vredes en eener welgeordende vrijh eid In het antwoord op de troonrede, door den Belgi schen Senaat aangenomen, wordt omtrent Nederland gezegd: De onlangs met de Nederlanden gesloten ovei-eenkomst, heeft de quaestie der Maas-aftapping op billijke wijze ge regeld. Deze internationale handeling kan niet anders dan bevorderlijk zijn aan de goede betrekkingen, die er bestaan tusschen twee vrije volken, gemaakt om elkander te ver staan en te achten. De zamenkomst van de doorluchtige hooiden dier natiën heeft aan de bevolking der vaderlands- lievende stad Luilc de gelegenheid verschaft, zich tot den getrouwen tolk te maken van de gevoelens, die het ge heele land bezielen." Te Montoir heeft dezer dagen de lxuwelijksplegtigheid plaats gehad van een echtpaar-, dat door zijne antecedenten nog al eenige aanspraak op eervolle vermelding heeft. De bruidegom was weduwnaar van vijf vrouwen, die hem te zanxen 14 kinderen hadden geschonken. De bruid was op haar huwelijkspad, immer rijk aan distelen en rozen, ach tereenvolgens door vier mannen vergezeld geweest, van welke zij acht kinderen had overgehouden. Man en vrouw heb ben ieder den ouderdom van 55 jaren bereikt. Dit mogen we wel voor zeker houden, dat genoemd echtpaar-, bij het intreden van de huwelijksboot, zonder klagten over gebrek

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2