NIEUWEDIEPER COURANT ZONDAG 1 DECEHBËR EN NEGENTIENDE JAARGANG. BINNENLAND. M ht l»C1 HELDIRSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondekdag des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkelHoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommersv 0.10. Meu abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag t-n Woensdag middag 12 en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den l itgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 November. De aanhoudende storm en ZW. winden houden de sche pen sedert enkele weken in onze haven terugdit levert een zeer schoon schouwspel op. Niet minder dan 134 schepen liggen in de buiten- en binnenhaven, behalve die, welke uit gebrek aan geschikte ligplaats in de haven in het Noordhollandsch Kanaal, zelfs ver van deze gemeente ver wijderd, liggen. De volksvoorlezing in de Nieuwstad, den 29 dezer gehouden, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond. De heer H. J. Schuijt, wees, door een voorbeeld uit bet volksleven, op de nadeelen der ontevredenheid. Dit werd met gepaste aandacht aangehoord. Wij vernemen, dat bij de vereeniging Kunst en Vaderla?idsliefde" alhier het voornemen bestaat eerlang eene tooneelmatige voorstelling te geven, ten voordeele der al- gemeene armen in deze gemeente. In dit jaargetijde en bij de bestaande duurte der levensmiddelen verdient die menschlievende poging voorzeker eene algemeene belang stelling en deelneming. De beraadslagingen der Tweede Kamer over de begrootingswetten zijn in de jongste dagen voortgezet. Onder scheidene sprekers hebben het ministerie bestreden, dat zich bij monde van de ministers van Financiën en Kolo niën tegen de geopperde bezwaren beeft verdedigd. Z. M. heeft den kapt. P. A. de Moraaz Mecima, van het 6de regiment Infanterie, op pensioen gesteld. De korvet met stoomvermogen Medusa, liggende in het dok te Wissingen, zal in den loop van dezen winter een belangrijke reparatie ondergaan, en van nieuwe ketels voorzien worden. Tegen 1 Mei a. s. moet die bodem gereed zijn om eene buitenlandsche reis te doen. De zeildag van Zr. Ms. schroefstooms. de Linge, komm. luit. ter zee 1ste kl. P. M. van der Haak, is bepaald op 1 Dec. Het stoomschip Willem I, kapt. Hazewinkel, van Ham burg naar Amsterdam, op Pampus aan den grond gevaren, is, nadat een gat in den boeg gestopt en het water uit liet schip gepompt was, den 26 dezer met adsistentie en eene sleepboot te Amsterdam voor het Oosterdok aangekomen. Sedert eenigen tijd bestaat het plan tot oprigting van een standbeeld voor Neêrlands grooten dichter Joost van den Vondel, te Amsterdan. Met genoegen verneemt men thans, dat dit plan ook in België ruimschoots wordt on dersteund. Te Antwerpen heeft zich eene commissie gevormd, met het doel om daarvoor gelden bijeen te verzamelen. Den 28 dezer werd aan liet Prov. gouvernement te Haarlem aanbesteed: 1°. het 1ste perceel van eenige voor zieningen aan de boorden en het verdiepen van een gedeelte van het Noordhollandsch Kanaal. Minste inschrijver de heer van den Bos, te Buiksloot, voor 11,444. 2° Het 3jarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling, van 1 Jan. 1862 tot 31 Dec. 1864. Minste inschrijver de heer C. Jansen Kuiper aldaar, voor 2987. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Alkmaar heeft zicli per adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, houdende verzoek tot afschaffing der belas ting op liet personeel voor jeugdige dienstmeisjes. Te Rijssen is een grijsaard op ongelukkige wijze om liet leven gekomen. Hij werd door zijne behuwd-dochter verzorgd, die groote moeite had den ouden man goed tc bewaken, omdat hij verzwakt was naar ligchaam en naar geest en zich in zeer hulpbehoevenden staat bevond. Zijn dochter had zich dezer dagen voor enkele oogenblikken verwijderd en toen zij terugkeerde, vond zij een lijk. De oude man was van zijn stoel in liet vuur gevallen en aan onderscheidene ligchaamsdeelen verbrand, terwijl hij geen kracht genoeg had bezeten om zichzelven te redden. o c? Volgens berigt uit Batavia, is Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, komm. kapt.-luit. ter zee J. P. E. Muller, den 29 Sept. 11. Onrust gepasseerd, hebbende ruim 74 dagen reis van af de Kaap de Goede Hoop en zoude Zr. Ms. transportschip de Heldin, komm. kapt.-luit. ter zee P. Tou- tenlioofd, den 1 Oct. naar Soerabaija vertrekken, om met het einde der maand Dec. de reis naar Holland aan te nemen. Als 1ste off. is op laatsgenoemden bodem geplaatst, den luit. ter zee 1ste kl. Jhr. C. J. P. von Mühlen. Alen schrijft uit Batavia-. In de maand October drong des nachts ten 1 ure een inlander de woning binnen van den heer T alhier en kwam in de slaapkamer, waar hij eenige oogenblikken heen en weer liep, daarna op het ledikant toetrad en de echtgenoote des lieeren T. de hand op den mond legde en de kris op het hart zette. Deze door angst en vrees als versteend, durfde geene beweging te maken, veel minder te schreeuwen; waarna de indringer haar weder losliet en op nieuw liet huis begon door te gaan. Deze zonderlinge bewegingen duurden tot ongeveer drie uur, toen de boos wicht op eens den slapenden lieer T. een houw met een gollok aan het hoofd toehragt. Zijne echtgenoot, den moor denaar het wapen willende ontrukken, bekwam eene vree- selijke wonde aan de hand, toen de andere den gollok terugtrok, waarmede hij zijn slagtoffer een tweeden houw in den hals toehragt en zich daarop ijlings verwijderde. De gewonde wakker wordende en zich gekwetst gevoelende, sprong en achtervolgde den moordenaar, wien het echter gelukte door het venster, waardoor hij binnengedrongen was, te ontsnappen. Welke beweegredenen den moordenaar tot deze afschuwelijke daad hebben aangespoord, is onbekend, hebzucht in geenen deele, daar op een tafel in de slaap kamer, eenige kostbaarheden, geld, enz. lagen, waarvan niets gemist is. Tot dusverre is nog geen spoor van den dader gevonden, voor zooveel ons bekend is. Door de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1