.1» ion. do v i»i: ic i» i. 26 december. EN NEGENTIENDE JAARGANG. B E R I C T. KENNISGEVING. ligüng* 1802. 1861 vaüsei' het NATIONALE MILITIE. OPROEPING TER INSCHRIJVING, HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ton acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal 1, franco per post Enkele nommers Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, du- zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Even als in vorige jaren zal ook het eerste Hommer van den volgenden jaargang dezer Courant op den 1 Ja- nuarij 1862 in het licht verschijnen en zal dat Nommer een HEILWENSCH bevatten aan Bloedverwanten, Vrien den en Begunstigers, onderteekend door eene alphabetische lijst van Personen, die daartoe vooraf hunne namen en kwaliteiten zullen hebben opgegeven bij den Uitgever dezer Courant (in den Boekwinkel aan de Hoofdgracht) of bij de Heeren L. VERHEY, J. A. S. DE VEI JE VAN BUUREM en T. MOOY. Van eiken onderteekenaar wordt gevorderd de vooruit betaling van 50 Cents, ten voordeele der algemeene armen in deze Gemeente. Men wordt verzocht de Namen, enz. op te geven vóór Zondag 29 December a. s. Met het oog op de behoeften der armen in dit jaargetijde, hopen wij op eene talrijke deelneming. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER; Gezien de art.t. 15 tot 20 der wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861, Staatsblad No. 72;) Gelet op eene deswege ontvangen Circulaire van den Heer Com missaris des Konings in deze Provincie; Brengen de navolgende Wetsbepalingen ter kennis van de inge zetenen Hat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar ziiRcii zijn ingetreden, verpligt zijn zich ter inschrij ving voor de Militie aan te geven tussehen den 1 en 31 Januarij aanstaande, alsmede dat zij, die eerst na het intreden van huil 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen worden, eveneens tot die aangifte verpligt zijn, zoodra zij de hoe danigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden: lo. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van den 28 Julij 1850, (Staatsblad No. tl), luidende art. 3 dier wet aldus Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europa hebben gewoond: a. Gedurende de drie laatste jaren; h. Gedurende achttien maanden na aan het bestuur hunner woon plaats het voornemen tot vestiging te hebben verklaard Nederlanders zijngevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste achttien maanden hunne woonplaats binnen liet Rijk in Europa hebben gehad. Nederlanders, die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land wonen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. He bepalingen van ingezetenschap, in bijzondere wetten voor komende, gelden alleen voor zooveel betreft de onderwerpen in die wetten behandeld. 2°. Hij, die, geene ouders of voogden hebbende op den 1 Januarij aanstaande gedurende de laatste achttien maanden in Nederland ver blijf zal hebben gehouden. 3°. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen liet Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoo- rende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplig- tigheid liet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Hat voor de Militie niet wordt ingeschreven 1°. He in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingeze ten, die geen Nederlander is 2o. De in een vreemd Rijk verblijf houdende oiulerlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, Hat de inschrijving behoort te geschieden 1°. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont. 3°. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar zijn vader of voogd liet laatst in Nederland gewoond heeft. 4o. Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. En worden diensvolgens bij deze opgeroepen alle mannelijke inge zetenen dezer gemeente, die in dezen jare den achttien] ar iyen leeftijd hebben bereikt of nog zullen bereiken, en mitsdien degenen, die geboren in den jare 1843, op den eersten Januarij 1S62 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich ter inschrijving voor de Militie, bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te geven in het Raadhuis der Gemeente, op den 2deu of een der volgende dagen van de maand Jannarij, des morgens tussehen 9 en 12 ure, zullende zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór liet volbrengen van hun 20ste ingezetenen worden, en dus mede verpligt zijn zich, zoo dra zij die hoedanigheid verkrijgen, ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangifte kunnen doen ter plaatse cn uur hier boven omschreven. Burgemeester en Wethouders verwittigen verder de ingezetenen Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dienst iemand ook zoude vermeenen te hebben, de aangifte ter zijner inschrijving niettemin behoort te geschieden, terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van aangifte gehouden is. Dat, ter voorkoming van onaangenaamheden, welke voor de inge schrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van naam of uit eene onjuiste opgave van den dag der geboorte, de belangheb benden moeten medebrengen een extract uit hunne geboorte-akte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen. Verzuim van aangifte ter inschrijving zal worden gestraft vol gens de wet. Tevens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat bij art. 1 van Z. M. besluit van den 30 November 1S61 Staatsblad No. 103) is bepaald, dat do Miliciens die als nog krachtens artt, 21

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1