AANBESTEDING. BINNENLAND. BUITENLAND. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. gevangenis te zamen, naar galang van ilen aard van liet onderwerp, van de zwaarte van de overtreding en de daarbij plaats gehad hebbende omstandigheden. Helder, den 17 December 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Op Donderdag den 9den Jannarij 1862, des namiddags ten half drie ure, zal, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland, te Haarlem, worden overgegaan tot de aanbesteding bij enkele inschrijving, namens Kerkvoogden der Hervormde Gemeente van Opmeetvan: Het amoveren der bestaande, en het bouwen van eene nieuwe Kerk en een nieuwen Toren voor de Hervormde gemeente te OPMEER, liet bestek is, tegen betaling van tien Cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur bovengemeld; aan het bureau van Buitenlandsehe Paspoorten te Amsterdam en aan de Gemeente-Secretarie van Opmeer. Aanwijzing in loco zal worden gedaanZaturdag vóór de besteding, des middags ten 12 ure. Den 31 dezer vertrekt de O. I. landmail vla SOLTHAMPTOM. HELDER, en NIEUWEDIEP, 28 December. De Provinciale Staten van Noordholland zijn tegen Dingsdag 7 Januarij a. s. bijeengeroepen ter verkiezing van een lid voor de Gedeputeerde Staten, in plaats van den heer J. H. Cordes, die zijn ontslag genomen heeft. Den 4 Jan. zal van Harderwijk naar het Nieuwediep vertrekken om aan boord te gaan van het schip Stad En schedé, een detachement suppletietroepen, sterk 125 man schappen en onderofficieren, onder bevel van den kapt. der O. I. inf. van Bijlevcld, en medegeleide van de 2de luits. der inf. van "Werkhoven, Schlundt, Bodien en Hoek, en den off. van gez. 3de kl. Arntzenius. Den 26 dezer zijn te Dordrecht van de Buitensluis gevankelijk binnengebragt de personen van Abraham en Cornelis Nieuwland, verdacht van zich in den avond van den 22 dezer, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 135 aan rijksdaalders, toebehoorende aan Joliannes Kooiman, gepleegd met inklimming en binnenbraak. Bij een der beschuldigden is een zakdoek gevonden, die ten bedoelden huize ontvreemd was, en door beide personen zijn dien avond uitgaven in rijksdaalders gedaan. Bij den brand te Antwerpen, van 2 Dec. jl. zijn de volgende maatschappijen daarin voor de volgende sommen betrokken, als: VEscaut 100,000 fr., Securitas 104,000 fr., Minerva 4000 fr., Propriétaires Réunis 708,500 fr., Assu- rances Générales 46,000 fr., Plumix Bruxelles 326,000 fr., la Belgique 337,000 fr., Ie Soleil 268,000 fr., Pliönix (Parijs) 150,000 fr., Pliönix (Londen) 62,500 fr., Primes Bruxelles 115,000 fr., V Union Parijs75,000 fr., V Union België) 45,000 fr., Confiance 200,000 fr., Maagdenburger Maat schappij 300,000 fr.de Zuid-Hollandsche Maatschappij 41,746 fr., Ultrajectum te Zeijst 532,320 fr. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkan toor te Leeuwarden, den heer W. baron Mullert, thans directeur van het postkantoor te Hoorn, vroeger alhier. Te Zwolle is dezer dagen in de rivier den IJssel, ongeveer 6000 pond visch door twee personen gevangen; daarbij was ongeveer 800 snoek, waarvan de zwaarsten 20 1 wogen. Men schrijft aan het Nieuw Dagblad van 's Gra- renhage uit Harlingen, dd. 23 December: Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat in het dorp St. Anna Parochie (gemeente het Bildt) eene vrouw is bevallen van twee zonen, waarvan de eerste is geboren den 13 Dec. jl., 's voormiddags 8| uur en de laatsteden 18den daaraanvolgende, 's avonds ten 7 ure, alzoo bijna 5| etmaal na elkander. De kinderen zijn beiden in leven. Voor omstreeks 5 jaren is soortgelijke gebeurtenis in dezelfde gemeente voorgevallen, hoewel het tijdsverloop tusschen de geboorten toen niet meer dan anderhalf etmaal bedroeg. Sedert de komst van het garnizoen te Harlingen, hebben zich tot den 24 dezer geene buitengewone onge regeldheden onder de bevolking voorgedaan. Er wordt dan ook steeds streng gewaakt en volstrekt geene bedelarij toegelaten. Drie personen zijn reeds in verzekerde bewa ring genomen, ten einde, wegens bedelarij, door de bevoegde magt te worden veroordeeld. Algemeen hoopt men, dat Harlingen de ontvangen bezetting, hoe gering dan ook, zal mogen blijven behouden. De behoefte er aan is reeds weder ineer dan genoeg gebleken. O O O Den 24 dezer heeft de vrouw van eenen aardappe- lenschipper te Sneek, zich, door in het water te springen, van het leven beroofd. Bij het lijk heeft men slecht6 een flesch gevonden, gevuld met brandewijn, aan het misbruik waarvan zij zich veelmalen schuldig maakte. Te Eexta is door een daglooner, onder meer andere voorwerpen, een muntstuk gevonden, ter grootte van een rijksdaalder, hebbende op de voorzijde een ruiter te paard, met het omschrift: Wil. Car. Hend. Frizo, prins van Oranien en Nassau Oden Mag 1747 en op de keerzijde een staanden leeuw, gewapend met zwaard en pijlen, met het omschrift: stadhouder adml. kapt. generaal van de 7 provinciën. Het geschil over de schending der neutraliteit en van het volkenregt tusschen Engeland en Amerika bestaande, heeft in de jongste dagen bijna uitsluitend de aandacht tot zich getrokken. Den eenen dag wordt de hoop verlevendigd op eene vredelievende oplossing van het hangend geschil, den anderen dag hoort men van krijgstoerustingen en een op handen bloedigen strijd. Ook gaven de jongste dagen ver levendiging van den wensch naar eene minnelijke schikking tusschen het Noorden en Zuiden van Amerika. De expeditie naar Mexico zal nu werkelijk weldra ten uitvoer worden gebragt. Reeds verzekert men, dat de Spaansche troepen onverwijld naar hunne bestemming zul len vertrekken, omdat de Spanjaarden in Mexico aan groots gevaren zijn blootgesteld. In Pruissen, waar de verkiezingen voor den landdag in zeer liberalen zin zijn uitgevallen, ziet men verlangend de bijeenkomst van dat staatsligchaam te gemoet. Te meer wekt dit de belangstelling, omdat de koning, na zijne troonsbestijging aanmerkelijk van zijn vroeger liberaal stand punt teruggekomen, zich in den jongsten tijd in zeer be houdenden zin heeft uitgelaten. De beraadslagingen en het O overleg tusschen vertegenwoordiging en regering kunnen alzoo ligtelijk tot ernstige botsingen aanleiding geven. Nopens de slagtoffers, die door het instorten van een muur bij het afgebrande entrepót te Antwerpen gevallen zijn, verneemt men nader, dat hun getal, voor zoover hunne lijken onder de puinhoopen zijn teruggevonden, thans reeds 11 bedraagt, terwijl er twee, waarvan een ernstig gewond, naar het gasthuis vervoerd, gelukkig aan de beterhand zijn. De teraardebestelling van de daarbij omgekomen opzigters der werklieden, de heeren Stoops en van Bauwel, heeft dezer dagen met veel plegtigheid plaats gehad; o. a. was de burgemeester van Antwerpen, de heer Loos, bij deze plegtigheid tegenwoordig. Bij het hof van assises in Henegouiven wordt thans het proces behandeld van de beruchte rooverbende uit het departement Entre-Sambre-et-Meuse, de zoogenaamde zwarte bende." Men is thans aan het getuigenverhoor bezig, dat vermoedelijk nog eenige dagen zal duren. De algemeene belangstelling, welke deze zaak inboezemt, heeft een armen drommel, een verkooper van wassen beeldjes, die op de kermis te Bergen zeer slechte zaken deed, op een gelukkig en winstgevend denkbeeld gebragt. Hij bragt namelijk boven zijn kraam een papier aan, waarop met groote letters stond te lezen, dat daar binnen de sprekende ge lijkenis der zwarte bende bande noire) te zien was en zorgde, dat de zeer talrijk binnenstroomende menigte het entreegeld vooruitbetaalde. Binnengekomen, werd men onthaald op het gezigt van een zwarten strook (bande noirè) papier, en men was zoodoende de dupe van eene slim gevonden woordspeling. In de nabijheid van Angouléme kwam jl. Zondag nacht een jong mensch van een bal, in beschonken .toe stand, te huis. In zijne dronkenschap maakte hij een vreeselijk geweld, zoodat zijne ouders verschrikt wakker werden en meenden dat er ingebroken was. De vader vloog met een stok gewapend naar de kamer, waar de vermeende dief zich bevond, en daar hij door de duis ternis zijn zoon niet kon herkennen, en deze, bevreesd voor eene vaderlijke vermaning, zich niet kenbaar durfde maken, sloeg de vader zijnen zoon zoo hevig op het hoofd, dat deze bewusteloos nederviel. Gelukkig is de toege- bragte wond niet gevaarlijk. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1248 sterfgevallen en 1902 geboorten plaats gehad. Eene landbouwkundige courant in Saxen deelt de wijze mede, waarop een grondeigenaar aldaar zijn rundvee en zije varkens in korten tijd vetmest. De wijze komt ons goed voor en is dus ter navolging waardig. Men acht het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2