GEMENGDE BERIGTEN. SPREKERS EN BABBELAARS. LITNOODIGING TOT EEN MAALTIJD. ALLERLEI. vooral nooilig, dat liet voeder in den droogst mogelijken toestand gegeven wordt, en het bijvoeder, b. v. van lijn koeken, niet in water op te lossen, maar als meel te doen gebruiken. Dat meel moet men eerst vermengen inet I P. o 04 lijnolie en dan later tot 1 pond vermeerderen. Deze bij menging van olie maakt den tijd van vetmesten veel kor ter, hetgeen door den berigtgever op eene maand minder gesteld wordt. Hij zegt, dat door het bijvoederen van lijn olie er eene dagelijksche toename plaats heeft van 3ipond per stuk rundvee, terwijl bij hetzelfde rund, zonder die olie vetgemest, slechts eene dagelijksche aanwinst van 2| pond plaats heeft. liet drinken moet overigens geheel uit zui ver water bestaan, en het vet te mesten vee moet niet meer gebruiken, dan tot lessclung van den den dorst noodig is. Uit eenige plaatsen van Bcijeren wordt gemeld, dat er voor eenige dagen schokken van aardbeving zijn waar genomen, in de rigting van het Zuiden naar het Noorden. In eene dier plaatsen moeten deze schokken zelfs zoo he vig zijn geweest, dat een aantal huizen daardoor instortten. Uit eenige wrakstukken, door liet te Montevideo gearriveerde schip Levyatlian opgevischt, blijkt, dat het Fransche schip Muzza Paeha, met 150 passagiers en eene rijke lading wijn en spiritus, van Bordeaux naar Monte video bestemd, met man en muis is vergaan. De beweging in de Vlaamsche gewesten van België, ter handhaving van hun taal, duurt nog steeds voort. De voorstanders dier taal vragen van de regering, dat de ambtenaren des rijks met deze taal bekend moeten zijn, dat de regtszaken in het Vlaamsch behandeld worden en dat op de hoogere en middelbare scholen daarin onder wezen worde. In Rusland heeft men een geheim re volutionair comité ontdekt, dat zelfs een eigen dagblad verspreidde en een generaal aan het hoofd had, die ech- er inmiddels gearresteerd is. Te Gent zijn pogingen door de regering der stad aangewend, om de vervalsching der levensmiddelen en den verkoop van brood beneden het bepaalde gewigt tegen te gaan. Te Bruchsal heeft de executie plaats gehad van een man, tot de doodstraf veroordeeld, wegens vergiftiging van zijne wederhelft. Eerst op het schavot staande, bekende hij de gepleegde misdaad. Eene Amerikaansclie sclioone, door haar min naar verleid, heeft zich op wanhopige wijze gewroken. Toen zij eene laatste poging, 0111 zijn hart te vermurwen, zag mislukken, haalde zij een revolver van onder haar omslagdoek te voorschijn en benam daarmede den trou- welooze het leven. Vervolgens had zij nog kracht genoeg om ook aan haar eigen leven een einde te maken. De fransche staatsschulden hebben zulk eene hoogte bereikt, dat deze stand van zaken in hooge mate zorg verwekt. De stad dorre del Grecco is door hare inwoners verlaten, tengevolge van de uitbarstingen van den Vesuvius. De directie van het glazen paleis te Sydenliam komt geld te kort, omdat de feesten in dat gebouw, gedurende den laatsten tijd gevierd, te weinig klinkende resultaten hebben opgeleverd. Men heeft den mensch dikwijls een sprekend dier genoemd. Tegen die beschrijving zijn echter hoofdzakelijk twee bedenkingen in te brengen. Vooreerst,'omdat enkele der gevederde boschbewoners ver staanbare geluiden kunnen voortbrengen; en ten tweeden, dewijl het meerendeel der menschen in het geheel niet weet hoe te spreken door welk laatstgemelde wij verstaan willen hebben, dat zij niet behoorlijk kunnen spreken. Men gebruikt wel woorden, maar bouwt geen volzinnen, en stapelt allerlei linguistisch uitschot op elkaar. De onbestemde, weinig zamenhangende, onachtzame manier van uit drukking, die, helaas! maar al te zeer gewoonte is geworden, heeft onze conversatie tot een louter spreekwoord gemaakt, en onze on verstaanbare brabbeltaal is uit het gewone, dagelijksche gebabbel tot de balie en den kansel overgebragt, waar de sprekers zich zei ven en hunne toehoorders in een verward doolhof van spreekwijzen rondleiden. Nu mag het inderdaad wel eene zaak van het uiterste aanbelang heeten, dat jonge lieden weten, hoe zich eenvoudig en sierlijk uit te drukken. En het is voor ieder jong mensch veronder steld dat hij geen stotterbaard is, (en ook daarvan kan hij ligt genezen worden), mogelijk, een verstaanbaren en behagelijken stijl van zich uit te drukken te verkrijgen. Het zal hem buiten twijfel wel eenige moeite en inspanning kosten, maar geene verstandelijke of ligchamelijke opvoeding wordt zonder dat voltooid, en die moeite vindt naderhand ruimschoots haar belooning. Een belangrijke regel, waar men op te letten heeft, is deze: „dat men nooit spreke zonder te denken." Denk tweemaal, vóór dat gij eens spreektNeem uw tijd om te denken, ten einde tijd te winnen om te spreken! Begrijp duidelijk wat gij te zeggen hebt, en tracht dit dan voor hem of hen, tot wien of wie gij spreekt, zoo duidelijk mogelijk te maken! Zeg alles in den best mogelijken stijl! Laat uwe vragen gepast en uwe antwoorden bepaald zijn! Het sierlijke bestaat in de zuiverheid en duidelijkheid der taal. Zuiverheid eischt eene juiste keuze en eigenaardige woorden. Dub belzinnige woorden behoort men zorgvuldig te vermijden. Dubbel zinnige uitdrukkingen brengen ons soms in verlegenheid en altoos in verwarring. Hetgeen uitstekend is aan te kweeken en al wat aan bedenking of tegenspraak onderhevig is zorgvuldig te vermij den, vordert onvermoeide inspanning en een ernstige wil. Daarom is het van het hoogste belang, dit een en ander altoos en overal onder het oog te houden. Na verloop van tijd, zal zulks gemak kelijker worden; dat gemak zal ons genoegen veroorzaken, en om dat wij er genoegen in vinden, zullen wij het dikwijls doende gedurige herhaling van de een of andere daad wordt op het laatst eene gewoonte, en eene bestendige gewoonte tot eene soort van tweede natuur. Men maakte eens de opmerking, dat zeker vermogend, doch tevens zeer inhalig, man nooit iemand ten eten vroeg. „Ik doe eens weddingschap," zeide daarop een spotvogel, „dat ik eene noodiging aan zijne tafel van hem krijg." De weddingschap werd begonnen. Des anderen daags begaf de schalk zich, omstreeks etenstijd, naar liet huis van den rijken vrek en zeide tot zijn knecht, dat hij zijn heer terstond moest spreken, want dat hij hein 1000 in den zak wist te brengen. „Mijnheer! zeide de knecht, daar is iemand, die u dringend moet spreken: hij zegt, dat hij u 1000 kan doen verdienen." Onze gierigaard was er niet lui bij, zoo als men ligt kan denken. „Wat is dat, mijnheer?.... kunt gij mij 1000 laten verdienen?" „Ja, sir, dat kan ik:.... maar ik zie, dat gij juist aan het eten zijt„O, dat is niets; mag ik u verzoeken, binnen te komen en den maaltijd met mij te deelen?" „Daar ben ik waarlijk meê verlegen." „Kom, kom, niet met al." De uitnoodiging werd aangenomen en men zette zich aan tafel, Zoodra nu de maaltijd afgeloopen was en het huisgezin zich verwijderd had, zeide de man des huizes tot zijn gast: „En nu tot de zaak, sir! Vertel mij nu eens, op welke manier ik 1000 kan verdienen?" Wel, sir, gij hebt, hoor ik, eene huwbare dochter." „Dat is waar, sirEn gij hebt plan, haar 10,000 ten huwelijk mee te geven?" Dat is ook waar, sir!" Welnu dan, sir, geef haar aan mij, dan zal ik haar met 9,000 nemen." De gastheer werd woedend en smeet zijn loozen gast de deur uit. De blaam van onnaauwkeurig en onverstaanbaar spreken rust op alle rangen en standen, doch dit maakt haar geenszins minder. Als sommige dandy's weifelen, temen en stotteren, terwijl anderen in een doolhof van woorden van hoogst twijfelachtige beteekenis rondzwerven, en weêr anderen zich in een stroom van vlugge woorden, die niemand weet waarheen hij leidt, verliezen, is het niet overbodig, dit kwaad, zij 't mogelijk, met wortel en tak uit te roeijen. De beste, weg, om eene maatschappelijke dwaling te ge nezen, is: met zichzelv' en in zijn eigen kring te beginnen. Is het iets gewoons, in zijne gesprekken slof te zijn, laat ons on gewoon worden! Loopen wij gevaar om voor pedant uitgekreten te worden, laat ons die straf moedig het hoofd bieden! Het is noodwendig, dat er eene hervorming ingevoerd worde laat ons grondleggers dier reformatie worden! Dit is op alle plaatsen, tijden en omstandigheden van toepassing. Zich gelukkig uit te drukken, zal ten allen tijde een onschatbaar hulpmiddel in den worstelstrijd dezes levens zijn. Door de kracht, van ons voorbeeld zullen anderen zich tot navolging genoopt ge voelen, en de voldoening smaken, die uit dit gevoel van goed te doen noodwendig voortvloeit. Laat ons denken, vóór dat wij spreken! Verstaan wij duidelijk, wat wij te zeggen hebben, en laten wij het zoo lang keeren en wenden, totdat wij liet regte woord gevonden en op zijne regte plaats gezet hebben. Bespaart u een noodpenning; want geene zaak is zoo zeker, dat er niet eens een tijd van nood komt. Ontbeert daarom stand vastig hetgeen gij ontberen kuntof men zich met wijn en gebraad, of met water en brood voedt, niemand kijkt ons in de maag, en men wordt toch verzadigd. Hebt gij derhalve den noodpenning overgespaard en weggeborgen, werkt dan nog vlijtiger, dat is: be spaart een hulppenning voor anderen! God heeft ons niet alleen voor onszelven in de wereld geplaatst, maar 0111 onze medemenschen van dienst te zijn. Waant gij u voor uzelven alleen geschapen, dan waren er geene anderen noodig geweest. Hebt gij dien hulp penning eindelijk bespaard, en besteedt ge hem wijs, dan veran dert uw penning voor nood en hulp van zelf in eene eerepenning dan zijt gij niet afhankelijk van vreemde gunst; dan zijt 'gij uw eigen heer en regter, meer dan een baron: gij hebt genoeg gedaan voor deze wereld. Een timmerman te Petersburg in Virginia, die aan het sloopen van een oud gebouw was, werd onlangs door een ratelslang in zijn vingers gebeten. Binnen vijf minuten tijds zwol die viermaal zoo dik als gewoonlijk op en werd ook zijn arm deerlijk ontstoken, zoodat het geheel een hoogst onrustbarend aanzien kreeg. In dien stand van zaken, beproefde men een hoogst eenvoudig middel tot zijne genezing; een pap uit wijn, tabak en zout. in gelijke deelen verdeeld, lag men op de wond. terwijl het gewricht stevig afgebon den werd. Binnen een uur tijds was de zwelling verminderd, en nog een uur daarna, bevond de werkman zich in staat om zijne bezigheden op nieuw te kunnen hervatten. Dit. recept verdient ten hoogste alle aandacht en belangstelling, en wordt mede tegen de dolle-hondsbeet ten sterkste aanbevolen. Wie is het, die nooit- eene enkele vraag beantwoordt, en een aantal antwoorden vergt? De buiten-deur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3