BUITENLAND. De leden van liet bestuur, de schoolopziener, de leden van de schoolcommissie, genoodigden en onderwijzers, ver wijlden nog eene poos in de school, om eenige verver- schingen te gebruiken, waarbij toasten werden ingesteld op den hoofdonderwijzer, op het E. A. bestuur, op den ontwerper van het gebouw, op de leden van de commissie van onderhoudswerken, enz. enz. Wij twijfelen niet, of dit feest zal bij allen eene aan gename herinnering hebben achtergelaten. Men leest in de Staats-Courant Door Z. H. den onderkoning van Egypte is de beschik king, waarbij het bureau der paspoorten te Alexandrië werd opgeheven en die vermeld werd in dë Staats-Couranten van o en 10 Sept. jl. weder ingetrokken, uithoofde van de inoeijelijkheden, welke daaruit zijn voortgesproten. Dien ten gevolge zullen de vreemdelingen, per stoomboot ver trekkende, hun paspoort moeten afgeven aan het agentschap der stoombootmaatschappij, die het teruggeeft aan den ka pitein der vertrekkende boot. Bij aankomst te Alexandrië legt gezegde kapitein het paspoort over aan het bureau der paspoorten, hetwelk dat stuk onmiddellijk doet bezorgen aan dat consulaat-generaal, waartoe de houder van dien pas behoort. Op uitnoodiging ook van leden van de evangelische alliantie aan de christenen der geheele wereld gerigt, om de tweede week in Januarij 1862 zich met hen in het gebed te vereenigen voor de uitbreiding van het Godsrijk op aarde, zal, in het kerkgebouw der Chr. Afges. Geref. gemeente alhier, van den 6 tot den 11 Januarij, bidstond worden gehouden, des avonds van 6 tot 7 uur. Moge de oproeping tot gebed van af den voet van het Hymalaya gebergte, algemeen en ook hier ruime deelname vinden. Gedurende het jaar 1861 zijn te Amsterdam over leden 7351, geboren 8903, gehuwd 2089. Eergisteren kreeg mevrouw K. te 'sllage, twist met een harer dienstboden, welke twist zoo hoog liep, dat die dame eene flesch opnam en daarmede hare dienstmaagd verscheidene verwondingen toebragt. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft uit Zevenaar: In den afgeloopen nacht heeft ten huize van den tapper B. alhier eene brutale diefstal plaats gehad. Het is den dader of daders mogen gelukken door de achterdeur binnen te sluipen, en in eene achterkamer te dringen, alwaar zij eene japon von den, welke aan de dochter des huizes toebehoorde. In den zak dezer japon vonden zij een sleuteltje, waarmede zij eene secretaire openden, welke zich in de kamer be vond. Hieruit hebben zij eenige gouden en zilveren voor werpen ontvreemd, en zich toen, met medeneming van nog andere vrouwen-kleedingstukken, eveneens door de achter deur verwijderd. De geheele som van het gestolene be draagt 100. Het is der policie tot heden nog niet mogen gelukken de daders op het spoor te komen. Men meldt uit Groningen. Hoe onvoorzigtig het is, jonge kinderen in dezen tijd alleen te huis te laten, kan uit het volgende weder blijken. Gisteren namiddag was het 5jarig meisje van J. Provo, buiten de Oosterpoort, met nog een paar andere kinderen zonder opzigt gelaten. Spelende was genoemd meisje te digt bij het vuur geko men, tengevolge waarvan hare kleederen vlam vatteden, zoodat zij, in weerwil van aangebragte hulp, zulke deer lijke brandwonden bekwam, dat men vreest haar niet in hit leven te zullen behouden. De onzekerheid, waarin men verkeert nopens de wending welke het Engelsch-Amerikaansch conflict kan nemen, doet met gespannen verwachting de aankomst van meer beslis sende tijdingen uit Amerika te gemoet zien. De circulaire van den heer ïhouvenel heeft een gunsti- gen indruk te weeg gebragt, niet zoozeer te Parijs dan wel te Londen; evenwel scheen het vertrouwen een weinig te zullen herleven, omdat in dat staatsstuk althans het bewijs ligt, dat Frankrijk er geen voordeel in ziet, een oorlog tusschen twee groote mogendheden, te bewer ken en dit de kans heeft vermeerderd, dat het kabinet te Washington niet zoo spoedig tot uitersten zal over gaan; worden de commissarissen Slidell en Mason niet uitgeleverd, dan toch zijn onderhandelingen niet on mogelijk, dit is de opinie, welke de cix-culaire Thouvenell heeft veroorzaakt. Te Namen is overleden de heer J. Boucher, gepen sioneerd kolonel, ridder van het legioen van eer en der Leopoldsorde. Hij was de laatste van zeven broeders, die even als hij, hunne graden, tijdens het Keizerrijk, op het slagveld hadden verworven. In 1803 in dienst getreden, maakte hij de veldtogten mede van Italië, Duitschland, Saksen en Frankrijk. Hij werd te Wagrani, Baaizen en Lützen gewond. In 1815 verliet hij de Fransche dienst om in Nederlandsche over te gaan. In 1830 ging hij in October tot de Belgische dienst over. Tot 1846 was hij plaats-kommandant te Namen. Hij had den ouder dom van 77 jaren bereikt. De Patrie bevat een artikel, waarin vermeld wordt, dat de berigterf uit Amerika geen hoop meer geven om trent eene vredelievende oplossing. In dit artikel wordt voorts opgegeven, welke gedragslijn Frankrijk zal volgen, wanneer er een oorlog mogt ontstaan. De eerste daad van Engeland zal, volgens de Patriezijn, de erkenning van de Zuidelijke Staten. Eene dergelijke handeling nu, kan geen op zich zelf staand feit blijven, want anders zou zij op nieuw het overwigt van Engelandover zijne voor malige kolonie, ten gevolge hebben, en dit resultaat zou de gevoelens en de belangen van Frankrijk benadeelen. De Zuidelijke republiek kan geene Engelsche kolonie worden. Het is Fr ankrijks pligt om vreemd te blijven aan eene verandering, die de politieke en handelsbelangen tus schen de Oude en Nieuwe wereld zou kunnen veranderen. De erkenning van de Zuidelijke Staten door Frankrijk is een resultaat van den Engelsch-Amerikaanschen oorlog. In de straat Fidélité te Parijs leeft eene dame S. met drie dochters. De heer S. wilde van zijne vrouw van tafel en bed scheiden en kwam bij haar, hierover te spreken: hij vond daar ook zijn schoonbroeder. Na een kort gesprek kregen beide broeders twist, die zoo hevig werd, dat de heer S .zijn mes trok. Mejufvrouw Camille S. wierp zich tusschen haar vader en haar oom, en eerstgenoemde was zoo verwoed, dat hij zijne dochter vier steken toebragt en deze dood nederstortte. De tweede dochter ijlde toe en ontving ook onderscheidene steken; ook de schoonbroeder werd ligt ge wond. Daar er geene personen meer waren, op welke hij zijn bloed kon koelen, trok hij een pistool uit zijn zak, en schoot zich dood. Den 31 Dec., des avonds vijf ure deed zich in de voorstad Montmartre te Parijs eene vreeselijke ontploffing hooren. Deze was ontstaan in de reservoirs van het draagbaar gaz, bestemd voor de verlichting van het Casino in de rue Cadet. Een der werklieden was juist bezig zijn maandelijksch onderzoek te verrigten, toen, door eene onbekende oorzaak, de ontploffing plaats greep; zijn deer lijk verminkt lijk is. bijna geheel verkoold en onherken baar, terug gevonden. Het waarschijnlijkst acht men, dat er meer dan gewoonlijk voorrad van gaz was, omdat er des avonds concert en heden kinderbal zoude plaats heb ben. Dit gaz is door een lek in de Casino-zaal ontsnapt en op de eene of andere wijze ontvlamd, waarna de vlam men zich, met ongelooflijke snelheid en kracht, verspreid den door den gang, die in de rue Cadet uitkomt, vanwaar zij zich verhieven tot op de vijfde verdieping. De slag was zoo hevig, dat men, op eenen afstand van 500 passen, meende een plotseling onweder te hooren. Een koffijhuis, onder de zaal van het Casino, is als het ware vaneen gesprongen; twee winkels, gelijkvloers, zijn geheel dooreen geworpen en eene andere gelijkt op niets meer dan eene ruïnede muur, die laatstgenoemde van het Casino scheidt, is omgeworpen. Een vrij groot bureau is letterlijk opge nomen en een geheel eind ver weggeworpen; een aan grenzende winkel van een banketbakker is ook geheel ver woest, terwijl de eigenaar en zijne vrouw ernstig gewond werden. Eene vrouw, die voor de deur stond, viel, als door den bliksem getroffen, dood neder, terwijl verschil lende andere personen zware brandwonden bekwamen. Gelukkig is men er nog spoedig in geslaagd den brand te blusschen, die dreigde nog grootere verwoesting dan de uitbarsting zelve aan te rigten. In het geheel zijn 22 personen gewond, waarvan eenige zeer gevaarlijk. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1148 sterfgevallen en 1523 geboorten plaats gehad. Te llovigo heeft een te Venetië woonachtig toonkunste naar een waarschijnlijk tot hiertoe nog niet waargenomen of bekend muzikaal verschijnsel ontdekt, namelijk een voor- treffelijken bas, bariton en tenor in één persoon vereenigd. Terwijl hij op eene reis zijn intrek in een logement te Rovigo had genomen, hoorde hij plotselijk in het aangren zende vertrek eene schoone basstem de aria van Silva uit Ernoni, en terstond daarop het bekendeLo vedrum o Veglio audace, door den welluidendsten bariton zingen. Nog in bewondering over den heerlijken bas en bariton verzonken, hoorde hij een.klaps eene uitstekende hooge tenorstem in zijn oor klinken, die met evenveel virtuositeit als kracht de slot-aria uit Lucia di Lammermoor zong. De in verrukking gebragte meester kon zich niet weêrhouden het begaafde trio toe te juichen, doch hoe verbaasd stond hij, toen hij slechts een jongeling in het nevenvertrek ont-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2