BUITENLAND. T Door de aannemers der dokwerken alhier zijn in 1860 de vol gende dagloonen gebezigd, als: 1096 van onderbazeu. 26S14 ii aardewerkers; stortbazen, baggerlieden, bazalt- werkers en rijstwerkers. 15526 ii sjouwerlieden. 474 ii machinisten. 2599 ii stokers. 4108 n jongens. 468 ii kolentremmers. 1706 ii smeden. 4656 ii timmerlieden. 3015 ii metselaars. 73-24 ii opperlieden, kalkkruijers, steenkruijers en beton werkers. 4156 n steenhouwers. 102 n schilders. 276 II heibazen. 10581 II heijers. te zamen 83901 dagloonen. Elk door elkander op ƒ1,40 rekenende, zoo is aan dagloonen betaald ruim 115000. Neemt men aan dat twee derde hiervan in de zakken is gevloeid van bakkers, slagers, slijters, kleermakers, schoenmakers, herbergiers, enz., dan hebben die werken in 1860 ruim 77000 klinkende munt in deze gemeente in omloop gebragt. Het grootste getal arbeiders was werkzaam in de week van 1723 Eebr. en bedroeg 571 man per dag. Gisteren morgen werd in jle Steigersteeg aan den Kanaalweg alhier, bij bet herstellen van eene verzakking van den vloer eener woning, het lijkje gevonden van een kind, in verren staat van ontbinding. Door Dr. Kros is de lijkschouwing geschied, in tegenwoordigheid van den heer burgemeester en twee agenten van policie. Men ver moedt, dat het voor ongeveer anderhalf jaar aldaar zal begraven zijn. De justitie doet onderzoek. Belangrijk waren de zittingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de beide laatste dagen der vorige week gehouden. Bijna uitsluitend waren de dis- cussiën gewijd aan de bespreking der koloniale aangele genheden. Door eene langdurige en zeer gewigtige rede van den heer Schimmelpenninck van der Öve geopend, kenmerkten zich die discussiën door grondige beschouwingen op koloniaal terrein. Aanvankelijk werd in de residentie het gerucht verspreid, dat de meerderheid der Eerste Kamer dit hoofdstuk der begrooting zoude afstemmen. Vandaar dat de tribunes, gedurende de beide dagen en vooral des Zaturdags, toen cle stemming plaats had, zeer talrijk waren bezet. Do rondborstige verklaringen des ministers deden hem echter zegevieren en, met 25 tegen 5 stemmen werd dit hoofdstuk aangenomen. Zonder be raadslaging werd daarop het Xllde hoofdstuk (onvoorziene uitgaven) met algemeene stemmen goedgekeurd. Eindelijk was aan de orde de voorloopige vaststelling der begrooting voor Binnenlandsche Zaken. De heeren Andringa de Kempenaer en van Nispen van Pannerden voerden bij die gelegenheid het woord; de eerste vroeg inlichtingen om rent de Delftsche academie; de iaatste over den toestand der rivieren. Hierop werd door den minister van Binnenl. Zaken geantwoord en de begrooting met algemeene stem men aangenomen. In de op den 7 dezer gehouden buitengewone bij eenkomst van de Provinciale Staten van Noordholland, ter benoeming van een lid, in plaats van den afgetreden heer J. H. Cordes, is de' heer Mr F. T. Westerwoudt, met meerderheid van stemmen, benoemd. Genoemde heer heeft zich bereid verklaard, die betrekking te aanvaarden. Het heeft Z. M. behaagd te benoemen tot komman- deur der orde van den Nederlandsclren Leeuw, Z. E. Mr. Loudon, minister voor de zaken der Koloniën. Zr. Ms. schroefkorvet Prinses Amelia, kommandant de kapt. luit. ter zee Kroeff, is buiten dienst en het état- major op non-activiteit gesteld. - Van twee landslieden uit de Wieringerwaard, zijn in de vorige maand 47 eendvogels uit de nabijheid hun ner woningen ontvreemd. Te Purmerend is den 3den dezer overleden de heer H. Carbasius, postdirecteur aldaar cn lid der Provinciale Staten van Noordholland. De overledene was algemeen geacht en bemind, zijn dood wordt daarom ook zeer be treurd. Men schrijft uit de gemeente Beverwijk, dat de spaar bank en het begrafenisfonds, door het departement der maatscliappij tot Nut van 1 Algemeen aldaar opgerigt, meer dc belangstelling opwekken van de ingezetenen en in bloei toenemen. Het aantal leden neemt toe, waardoor dc voor deden ook aanmerkelijk vermeerderen. Op voortreffelijke wijze toont het departement door die heilzame inrigtingen, tot nut van het algemeen werkzaam te zijn. Het beoogde doel worde in ruime mate bereikt Zr. Ms. schroefstoomschip Montrado, liggende aan s Rijks werf te Hellevoetsluis, zal worden in gereedheid gebragt, om tegen April weder in dienst te worden gesteld. Uit Delft wordt aan de Roti. Cour. het volgende medegedeeld Er loopt hier oen gerucht, dat natuurlijk met groot genoegen door de ingezetenen en alle belangstellenden wordt vernomen, en niet het minst door de studenten (die zich meerendeels reeds beklagen over hot verlies van den tijd, welken velen zoo hoog noodig hebben om zich te be kwamen), dat de Koninkl. Academie den 21 dezer weder zal worden geopend. Er moet zelfs sprake zijn geweest van eene vroegere opening, maar daartegen zou de Vor stelijke Beschermheer zich hebben verzet. Men voegt er bij, dat die weder-opening zou geschie den met intrekkino- of althans buiten werking stellen van O O het nieuwe reglement voor het thans ingetreden jaar, zoo dat alles op den ouden voet zou blijven, terwijl dan voor het jaar 1863, of wel voor den aanvang van een nieuw studiejaar, een ander reglement zou vastgesteld of dc reor ganisatie langs wettelijken weg geregeld worden. Trouwens is er met zekerheid nog "niets bekend en zal men het rapport der commissie van enquête moeten af wachten, welk verslag thans aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is voorgelegd. Den 5'dezer is te Dordrecht een melkboer, bij het overvaren der rivier, uit zijn schuitje over boord geslagen en jammerlijk verdronken, terwijl hij met eene roeiriem het ijs trachtte te verwijderen. De ongelukkige laat eene weduwe met kinderen na. Te Bergen-op-Zoom is den 4 dezer gevankelijk dooi de koninklijke marechausées binnengebragt, cm den 5den naar Breda te worden vervoerd, een te Putte wonende persoon, Franciscus van Hooydonk genaamd, beschuldigd in dronkenschap zijn 76jarigen vader, met wien hij zamen- woonde, doodelijk aan het hoofd en ligchaam te hebben gewond. Door den burgemeester der gemeente Poortvliet (Zee land) de heer van Stepele, is dezer dagen een arend ge schoten, die eene vlugt had van 1| Ned. el. In den om streek waren bovendien nog twee dezer dieren gezien. De gemeente Apeldoorn, in de provincie Gelderland, maakt eene uitzondering bij vele andere gemeenten, wat den toestand harer finantiën betreft. Overal wordt bezui niging aanbevolen, omdat de aanzienlijke tekorten vaak door leeningen worden gedekt, daar heeft men integendeel een vrij aanzienlijk batig slot der rekening van het vorig dienstjaar in obligatiën kunnen beleggen. Welligt kan men er later ook nog belastingen afschaffen; maar dan zou de toeloop van vreemdelingen al te groot worden. Dezer dagen heeft te Zutphen een treurig ongeval plaats gehad. Bij afwezigheid van toezigt vatteden de kleederen van een jongentje vuur aan een met krullen en spaanders gestookten kagchel, met het ongelukkig gevolg, dat het den volgenden dag is overleden. Ook de moeder bezweek kort daarna ten gevolge van den schrik. o O Den 6 dezer is de hoeve van den landbouwer v. N. even buiten Zevenaar gelegen, eene prooi der vlammen ge worden. De inboedel enz., met uitzondering van eenige varkens, die men niet uit de vlammen heeft kunnen voeren, is behouden gebleven. Een regerings-telegram, gedagteekend Buitenzorg 30 November, luidt: «Niets bijzonders." Nog altijd bestaat er hoop en vrees ten aanzien van de Amerikaanschc crisis. Hoop op den vrede die voor beide partijen niet dan voordeelig kan zijn en weldadig tevens voor den handel, de scheepvaart en de nijverheid van alle natiënvreeze voor het uitbreken van een geweldigen krijg, die de schromelijkste gevolgen ligtelijk na zich slepen kan. Te midden van de tegenstrijdigste berigten verscheen dezer dagen de nieuwjaarsrede van keizer Napoleon, waarin door veien, niettegenstaande den onbednidenden inhoud van dat stuk eene vredelievende strekking wordt opgemerkt. De keizer drukte den wenscli uit, dat het nieuwe jaar gunsti ger moge zijn voor de volken dan zijn voorganger geweest is. Een sclioone wensch voorzeker; wie zou daar niet in deelenwie zou ze niet hoogschatten in een man, die zoo veel invloed kan uitoefenen over het lot der natiën. Maar, gewoon als men is, in 's keizers woorden dikwijls meer eene verberging dan eene uitdrukking zijner gedachten te ontwaren, ziet men boven Polen, Hongarije en Italië nog wat anders dan een onbewolkten staatkundigen hemel. Wij kunnen het slechts aan den tijd overlaten, ons te doen zien, de beteekenis van de woorden des vorstelijken redenaars en de gevolgen, die daaruit voor de volken voortvloeijen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2