GEMENGDE BERIGTEN. NIEUWE MANIER VAN VERHUIZEN. ZONDERLINGE STRAF. Bij liet omspitten der gronden van liet veld, in de gemeente Westende, (België) thans den eigendom van den lieer Matliien te Thourout, hebben de arbeiders in den loop der vorige maand, een menschelijk geraamte ontdekt, waar bij een lederen geldbeugel gevonden werd. Men zegt dat er nog eenige muntstukken in waren, welke dagteekenden van de 16de eeuw, waaruit men vermoedt, dat dit lijk welligt een overblijfsel is der gesneuvelde mannen in den veldslag van 1 Julij 1600, die aldaar heeft plaats gehad. Men schrijft uit Eecloo jBelgië) Sedert eenige dagen is de keelziekte hier weder ver schenen. Deze ziekte, welke ons jaarlijks omtrent dit tijd stip bezoekt, heeft hier nog nooit zoo hevig gewoed als ditmaal het geval is. Het zijn meestal kinderen van drie tot zeven jaren die zij tot hare slagtoffere maakt. De ge- neesheeren raden als behoedmiddel aan, de kinderen niet aan de morgen- of avondlucht bloot te stellen en hun niet bij nevel- of regenachtig weder te laten uitgaan. Den 6 dezer is brand ontstaan aan boord van het drijvende bagno te Toulon; men is den brand echter meester geworden; al de galeiboeven zijn gered en niemand is gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. In de lokalen der assurantie-maatschappij te Liverpool (Engeland), is het volgende aangeplakt: Waarschijnlijkheid van een oorlog met Amerika." Den reeders wordt aange raden aan de kapiteins hunner naar het buitenland bestemde schepen last te geven om (door seinen of anderzins) aan de Engelsche schepen, die zij ontmoeten, kennis te geven dat, de oorlog met Amerika waarschijnlijk is. Uit Breslau wordt gemeld, dat een aldaar gevestigd O O koopman eenige weken voor het Kersrnisfeest van het af- geloopen jaar, eene bestelling ontving uit Kalisch in Polen, namelijk tien portretten van den tegenwoordigen paus in borduurwerk. De bedoelde koopman haast zich om de portretten te doen vervaardigen en zendt die vervolgens naar de plaats hunner bestemming. Later bleek het hem, dat zij aan de Iiussisch-Poolsche grenzen waren aangehou den en verbeurd verklaard; niettegenstaande alle aange wende pogingen bleef de Russische autoriteit weigerachtig om de bedoelde portretten aan de eigenaren af te zenden, dewijl zij vreesde, dat zij tot een doel, gevaarlijk voor de regering en de rust des lands, zouden worden gebezigd. De Fransche dagbladen noemen de nieuwjaarsrede van keizer Napoleon een vredelievend stuk. In Lissabon is men bevreesd voor den dood der geheele mannelijke linie van het koninklijke huis. Bij de regering van het groote keizerrijk bestaat plan om oude letterkundigen te pensione ren. Keizerin Eugénie amuseert zich met schaatsen rijden. De aartsbisschop van Parijs heeft alle priesters van zijn diocees ten gehoore ontvangen. De hertog van Cambridge wordt gekweld door jicht. De Mexikaansche republiek wordt door roovers afgeloopen. In de Adriati- sclie Zee hebben hevige stormen gewoed. In Holsteiu is het inzamelen van gelden voor de Duitsche vloot" verbo den. Koning Leopold sukkelt aan eene keelziekte. Te Verviers wordt eene tentoonstelling van parapluies en rottingen gehouden. De lieer Scliimmelpenninck van der Oije heeft in de Eerste Kamer verklaard een leek te zijn op koloniaal gebied, maar toch den minister bestreden. Te Giessen- Oudekerk is op Nieuwjaarsdag een vliegende ooijevaar gezien. -Te Neuzen heeft eene worsteling plaats gehad tusschen een jagtopziener en een strooper, waarbij de laatste door het schot van zijn geweer doodelijk werd ge troffen. In de hoofdstad van België is een meisje door lieeren policie-agenten aangehouden en in verzekerde be waring gesteld, die, bezorgd voor de kostbare versierselen van kleine kinderen, dien zij op den weg ontmoette, ze in haar zak bewaarde. De regtbank heeft hare bezorgdheid als al te groot beschouwd en met gevangenisstraf betaald. In Amerika is zooveel kruid door den oorlog verbruikt, dat de uitvoer van salpeter bepaald verboden is, omdat men die grondstof tot het fabriceren van buskruid voor eigen gebruik, maar al te zeer behoeft. In Italië heeft men gebrek aan kazernes; er moeten eerlang ruim 90,000 recruten onder de wapens komen, die men langs den ge wonen weg niet onder dak kan brengen. Zij zullen nu in de kloosters worden gehuisvest, zonder dat zij evenwel verpligt worden het geestelijk gewaad en karakter aan te nemen. De bisschop van Potenga heeft zijne onderhoo- rigen opgewekt om de regering van Victor Eminanuel met al hun invloed tc steunen. De britschc marine wordt in dc amerikaansche wateren door 1000 kanonnen verte genwoordigd. Men verzekert, dat Engeland, bij het toe staan der minnelijke schikking met Amerika het ontslag der officieren, die in het geschil betrokken zijn, ontslag dei' gevangenen, verontschuldiging en schadeloosstelling vraagt. Dezer dagen heeft in België eene zonderlinge grap plaats gehad. Zekere Jan X. zat in schulden. Hij kon zijnen huisheer niet beta len, en daar dit gewoonlijk menschen zijn waar geen huis mede te houden is, verkeerde Jan in de grootste verlegenheid. Men had hem reeds met deurwaarders en andere liefelijke dingen bedreigd, toen Jan het in zijn kop kreeg zich op eens van al dien last te ontdoen. „Vrouw," sprak Jan, „wij gaan verhuizen. „Ja, Jan, het is goed," zeide zij, „maar men zal ons niet van hier laten gaan, voor dat wij betaald hebben. „Sukkelaarster, indien er niemand weg kon voor dat hij betaald had, wat zou er van het arme mcnschdom worden? „Weet gij een middel?" „Ja, ik zal een andere kamer huren en dan vertiekken wij niet de Noorderzon. „Nu, voor mij is het altijd goed. Met het vallen van den avond werd alles gereed gemaakt en de ligte goederen naar de reeds gehuurde kamer gedragen. Vervol gens maakte Jan een katrol aan het venster der tweede verdieping vast, ten einde de kast en andere groote stukken naar beneden te laten. „Kijk," zeide hij tot zijne vrouw, „ik zal de kast eerst vast maken. Gij houdt hem tegen tot ik beneden ben. Als ik zeg: „allé," dan geeft gij de kast een stootje en door middel van het touw komt hij beneden." Jan is op straat, hij pakt het eind van het touw dat door de katrol zit en het andere einde aan de kast vast was. „Allé," roept Jan. Treze duwt de kas naar buiten. Op hetzelfde oogenblik geeft Jan een luiden schreeuw. De kast is beneden en Jan naar boven gekomen. Het meubelstuk ligt op straat en Jan hangt aan het venster. Het touw, dat door het katrol stak was te kort, en daar hij hetzelve niet door zijne han den kon laten glijden, was hij door het gewigt der nederkomende kast omhoog gehaald. Treze haren Jan alzoo tusschen hemel en aarde ziende hangen, begon ook luide te schreeuwen, waardoor in weinige oogenblikken een geheele hoop buren bijeen was. Door middel van een ladder werd Jan uit zijne moeijelijke positie verlost, maar toen hij weder op vasten grond was viel hij van den eenen schrik in den anderen. Zijn huisbaas was bezig met zijn schoone kast te onderzoeken en zeide tot hem „Jan, gij moet mij vijftig francs betalen, het is de moeite niet waard deze kast weder naar boven te hijschen, ik zal hem naar mijn huis laten brengen om u het verhuizen gemakkelijk te maken, en u eene kwitantie van betaalde huur geven. Jan is alzoo het schoonste stuk van zijn huishouden kwijt ge raakt, na gevaar geloopen te hebben van naar het schimmenrijk te vertrekken. Een Eugelseh reiziger verhaalt eene zonderlinge strafoefening, waar hij zelf te Moskou ooggetuige van was. De schrijver van een schotschrift op de Russische regering werd door de regtbank veroordeeld, om zijn werk te moeten opeten." In den geest van dit vonnis nu lag wel opgesloten, dat hij het aldaar geschrevene moest intrekken, maar het moest, letterlijk worden ver staan en uitgevoerd: hij moest zijne woorden letterlijk naar binnen zwelgen. Op de navolgende wijze werd dit vreemde vonnis aan hem voltrokken. Men bragt en plaatste den veroordeelde op een schavot, opgerigt ter plaatse, waar men gewoonlijk executiön deed. De scherpregter scheurde daarop blad voor blad uit zijn libel, stopte dit. den patiënt in den mond en noodzaakte hem, het op te eten, tot groot vermaak der toeschouwers. Doordien hij niet ver oordeeld was, om aan eene verstopping te sterven, zoo had een ge neesheer het opzigt over dien zonderlingen maaltijd, en deed dien eindigen, als hij oordeelde dat de patiënt, genoeg gegeten had maai den volgenden dag werd hij op dezelfde wijze onthaald, en zoo iederen dag, totdat hij het geheele werk had ingeslokt. Indien elk schrijver, wiens doel het slechts is, om de eer en goeden naam van een verdienstelijk man te bezwalken, of reeds lang in vergetelheid bedolven twisten op te warmen, of tweedragt in kerk of staat te stoken, zijn pamflet of puntschrift op die manier moest verteren, dan zouden er, zonder krachtige purgeermiddelen of lavementen, tot groot leedwezen van alle nijdige menschen, vele gewis aan eene verstopping sterven. ALLERLEI. De voorover hangende toren te Pisa is het groote cursijf in de literatuur der bouwkunde. 't Is oneindig minder gevaarlijk, met zijn voet uit te glijdpn dan met zijn tong. Doe uw beurs noch uw mond te spoedig of te. wijd open! Als een jonge jufvrouw zakdoeken zoomt voor een rijken vrijer, strooit zij hoogstwaarschijnlijk het zaad uit. op hoop van te harrr tijd te zullen oogsten. Iedereen beklaagt zich over zijn geheugen, doch niemand over zijn oordeel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3