NIEUWEDIEPER COURANT EN TWINTIGSTE 4^ JAARGANC. BINNENLAND. M 7. l D O i\ D E H l> A 4, 25 J A A L A li IJ HELDERSCHE I»4>2 Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, cSes morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.80. franco per post1.50. Enkele noramers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars eu Post directeuren. V\U>BÏ» Advertenties word» n aangenomen tot Zaturdag <n Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer /'0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan dui T. itgever. Belasting* op de Honden. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in het begin dei- volgende maand Februarij, de beschrijving zal worden ge daan van de in de Gemeente aanwezige ifonden, voor de belasting van het loopende jaar, waarbij ieder verpligt is, aan den daarmede belasten persoon de noodige opgaven en inlichtingen te geven. Ieder belastingschuldige die overgeslagen mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatsten dag der volgende maand, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger schriftelijk aan gifte te doen. De belasting bedraagt voor een losloopenden hond 3 en voor een die voortdurend vast ligt ƒ1. Losloopende honden moeten een halsband dragen, voor zien van den naam des eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer belasting wordt proces-verbaal opgemaakt, en voor de Arrondissements- Regtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, den 22 Januarij 1862. DE BURGEMEESTEE VOORNOEMD. STAKMAN BOSSE. II EI/DER en NIEUWE DIEP, 22 Januarij. Gedurende het jaar 1861 zijn in deze gemeente geboren 287 kinderen van het mannelijk en 272 kinderen van het vrouwelijk geslacht. Te zamen 559. Levenloos aangegeven 15 kinderen van het mannelijk en 12 kinderen van het vrouwelijk geslacht. Te zamen 27. Gehuwd: 126 jongmans en jongedochters, 16 jongmans en weduwen, 12 weduwnaars en jongedochters, 10 weduw naars en weduwen. Te zamen 164 paren. Echtscheidingen 2. Overleden: ongehuwden, 141 van het mannelijk en 91 van het vrouwelijk geslacht, gehuwden, 50 van het man nelijk en 36 van het vrouwelijk geslacht, 13 weduwnaars, 29 weduwen. Te zamen 204 van het mannelijk en 156 van het vrouwelijk geslacht. Maandag avond jl. hield de zangvereeniging Cec-ilia eene buitengewone vergadering, ten behoeve der armen in deze gemeente. De edele poging, tot verzachting van het lot der noodlijdenden, werd ruimschoots beloond, want talrijk was de opkomst van het publiek. De 11 nommers van het programma, geaccompagneerd door piano, viool en trombone, werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Vooral viel aan den jubelzang van den heer Philbert eene uitbundige toejuiching ten deel. Na de uitvoering van N°. 1 der tweede afdeeling, werden de aanwezigen aangenaam verrast door de voordragt van Cavatine uit de 3de acte van de opéra la Muette de Portici, door mejufvrouwS. Berkhout, wier schoone stem alle aanwezigen in verrukking bragt. Voor de handhaving der goede orde zij den president, den heer W.F. Kelbling, en verdere hestuurderen allen lof toegebragt. Moge deze vergadering een spoorslag zijn voor velen, om hij zoo edele pogingen ook de hunne te voegen, ten einde den drukkenden nood der armen zooveel mogelijk te verligten. Naar wij vernemen heeft dit concert ruim 200 gulden opgebragt. Een droevig ongeluk is alhier in de vorige week voor gevallen. Een voerman, een braaf en oppassend jong mensch, zou 's morgens een paard uit de weide halen en kreeg van het anders trouwe beest zulk een zwaren hoefslag tegen het ligchaam, dat hij zwaar gewond nederstortte. Daar zich in het vroege morgenuur niemand te dier plaatse bevond, is hij nog met groote krachtsinspanning en onder het uitstaan van onlijdelijke pijnen naar huis gekeerd. Hij bevindt zich niet buiten gevaar. Het bevroren water heeft alhier reeds weder een offer aan den dood bezorgd. Een korporaal van het 2de bataillon van het 7de regiment Infanterie, alhier in gar nizoen, waagde zich jl. Zaturdag op het zwakke ijs van eene der fortgrachten, niettegenstaande de waarschuwingen o 7 o o die hem werden gegeven. Het ijs kon hem nog niet hou den, hij stortte er door en toen men kwam helpen, had hij geen bewustzijn genoeg over om zich te redden. Moge deze betreurenswaardige gebeurtenis strekken tot eene ernstige waarschuwing, die velen, naar het schijnt, nog maar al te zeer behoeven. Jl. Zondag is eene engelsche stoomboot, niettegen staande den strengen vorst cn het reeds vrij dikke ijs, door het Noordhollandsc.il kanaal van de hoogte der Zijpe komen varen, om terstond zee te kiezen. Deze boot had 200 paardenkracht. Een jong mensch, die zich jl. Maandag met schaatsen rijden vermaakte, nabij den aan te leggen spoorweg, zakte door het ijs. Gelukkig was de sloot juist niet bijzonder wijd en diep, waardoor hij nog weer intijds op het drooge kon komen en met den schrik vrijkwam. f Door tusschenkomst cn bemoeijingen van de heeren J. van der Burg en J. Schuijt Jr., leden der Doopsgezinde gemeente alhier, werd op Zaturdag den 11 Januarij jl. op de algemeene begraafplaats een grafzerk geplaatst, bij het rustbed van den ontslapen leeraar der Doopsgezinden; aan den voet der zerk staan de woorden: Zijne dankbare gemeenteleden. De zerk is vervaardigd onder toezigt van den steenhouwer Bottelman, alhier werkzaam bij de Dokwerken. De 67ste verjaardag van H. M. Anna Paulowna, grootvorstin van Rusland en koningin-weduwe der Neder~ landen, werd jl. Zondag alhier door het uitsteken dei- vlaggen op de gebruikelijke wijze gevierd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1