NIEUWEDIEPER COURANT. JVA 9. ïj o.\ li i: i; i) a c; 50 j a l a h ij 18C2.\ EN TWINTICSTE JAARGANG. GEMEENTERAAD. HELDERSCHE Vv\\4i0f htf Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK K EK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommcrs0.10. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van i tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den. 31 dezer vertrekt de O. I. Landmail via souTHAaiPToar. In de zitting van den gemeenteraad, jl. Dingsdag den 28sten dezer gehouden, was de heer J. Haremaker afwezig. De vergade ring werd geopend door den Burgemeester. De notulen der vórige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Er werd mededeeling gedaan van de acte van borgstelling van den benoemden gemeente-ontvanger; overeenkomstig de wet, wordt ■Jg der gemeente-inkomsten daartoe gevorderd. En daar deze op plus minus 110,000 zijn geraamd, wordt eene som van ƒ11000 als borgstelling van den Ontvanger gevorderd. Nadat de raad zijne goedkeuring had verleend aan de ingezonden bewijsstukken van den benoemde, werd, op voorstel des Voorzitters, besloten, den heer van Buuren ter vergadering te doen verschijnen, ten einde de bij de wet gevorderde eeden af te leggen. Genoemde heer in de vergadering verschenen zijnde, legde in handen des Voorzitters de eeden af, werd door den Voorzitter, namens den raad, geluk gewenscht met zijne nieuwe betrekking, en bedankte zelve de leden van den raad voor het in hem gestelde vertrouwen, zich in hunne protectie aanbevelende. De heer van Buuren verliet hierop weder de vergadering. Door den Voorzitter werd, namens het dagelijksch bestuur, het gevoelen van den raad gevraagd, omtrent het plaatsen van het kantoor van den Ontvanger. B. en W. geven in bedenking, hiertoe een der gemeente-gebouwen aan te wijzen, b. v. een der lokalen van de Werkinrigting. Over dit voorstel ontstond eene langdurige discussie, waaraan de heeren Reeringh, Boomsma, Strootman, de Breuk, Zur Mühlen en de Voorzitter deelnamen. De heer Reeringh vond het beter, de behandeling van dit voorstel te verdagen tot. eene volgende vergadering, omdat de leden er niet op zijn voorbereid. De heer Strootman is van oordeel, dat deze aangelegenheid aan eene speciale commissie behoort te worden opgedragen, die dan tevens in last zoude hebben de instructie van den ontvanger te herzien. Dit gevoelen wordt door den heer Boomsma bestreden; terwijl de heer de Breuk voorstelt, om den Ontvanger, gedurende twee jaren, toé te staan, zijn kantoor in de Werkinrigting te ves tigen. De heer Strootman komt herhaaldelijk op tegen het plaat sen van dat kantoor in het gebouw, dat weldra tot Ziekenhuis zal worden ingerigt, omdat men ligt daardoor later gebrek aan plaats ruimte hebben zoude. Op voorstel van den heer Beets wordt overgegaan tot de stemming over het voorstel van den heer Ree ringh, om de behandeling dezer zaak te verdagen. Met 10 tegen 4. stemmen wordt besloten tot verdaging. Tegen stemden de hee ren Boomsma, de Breuk, Bakker en de Voorzitter. Er werd gelezen eene missive van de plaatselijke Schoolcommissie, houdende mededeeling van de voordragten van nieuwe leden, ter gelegenheid, dat, volgens art. 3 der verordening voor die com missie de heeren Papineau, de Cock en Brutel de la Rivière moe ten aftrede Dewijl de heer Papineau verzocht had niet weder in aanmerking te komen, werden door de commissie de volgende dubbeltallen voorgedragen 1de heeren Reeringh en Strootman 2. de heeren Brutel de la Rivière en van Voornveld; 3. de heeren de Cock en Verhey. Gekozen werden de heeren de Cock met 13, Brutel de la Rivière met 12 en van Voornveld met 10 stemmen terwijl zich op de heeren Verhey 4, Beeringh 2 stemmen en Strootman 1 stem vereenigden Op voorstel van den heer Reeringh werd besloten, den heer .1. Papineau dank te zeggen voor de wijze, waarop hij, gedurende vele jaren, aan het hoofd der plaatselijke schoolcommissie, de belangen van het onderwijs in deze gemeente heeft behartigd. Hierop komt aan de orde de benoeming van twee ambtenaren voor de plaatselijke belastingen, nadat mededeeling was gedaan, dat de heer Cannegieter voor die betrekking heeft bedankt en na dat, op voorstel der commissie, was besloten, in de plaats van twee adsistenten één vasten ambtenaar aan te stellen, ook op eene wedde van 450. Voor de eerste vacature worden door. de com missie aanbevolen J. Moorman en A. Denijs. Bij stemming ver kregen Moorman 11, Denijs 2 stemmen en Oostveen 1 stem, weshalve de eerste is gekozen. Voor de tweede vacature werden voorgedragen ,T. Nieuwenhuizen en J. M. van Oostveen. Er hebben achtereenvolgens drie stem mingen plaats. Bij de eerste verkrijgt Nieuwenhuizen 5, Oostveen 7 en Denijs 2 stemmen. Geene volstrekte meerderheid hierdoor verkregen zijnde, wordt er overgegaan tot eene tweede vrije stem ming, waarbij op Oostveen 7, op Nieuwenhuizen 6 stemmen en op Denijs I stem wordt uitgebragt. Bij de derde stemming, waarbij moet gestemd worden tusschen de beiden, op wien zich het grootst aantal stemmen heeft vereenigd, verkrijgen Nieuwen huizen en van Oostveen elk 7 stemmen. Volgens het reglement van orde moest thans het lot beslissen, hetwelk Nieuwenhuizen als den benoemde aanwees. Omtrent het request. van den heer Sipkens, in de vorige verga dering ter tafel gekomen, maar toen verdaagd, betreffende het toe staan eener subsidie tot oprigting eener bijzondere school aan de Binnenhaven, werd door de commissie voor het onderwijs voorge- gesteld de gevraagde subsidie van 300 voor den tijd van drie jaren te verleenen, met bepaling, dat die subsidie bij een getal van boven 90 leerlingen in evenredigheid van dit aantal verminderen zou, dat de vakken van a i (art. 1 der wet op het onderwijs) moeten onderwezen worden, dat de schooltijden gelijk gesteld moeten worden aan die der openbare schalen, en dat er 's jaarlijks eene opgave der school aan het gemeente-bestuur moet worden inge zonden. Op eene vraag van den heer Zur Mühlen naar de geschiktheid van het schoollokaal aldaar, antwoordt de Voorzitter, dat dit lo kaal de noodige geschiktheid zelfs voor meer dan 100 leerlingen bezit. De heer Graat vraagt, of er behoefte bestaat aan de op rigting van zulk eene school, hij houdt het er voor, dat, wordt aan die school eene subsidie gegeven, andere bijzondere scholen daarop evenzeer aanspraak zouden kunnen maken. De Voorzitter antwoordt, dat de oprigting van bijzondere scholen in het belang der gemeente is, omdat het aantal leerlingen aan de openbare scholen op 14 Januarij reeds 1720 bedroeg en dit slechts op 1700 is geraamd, zoodat er, zonder bijzondere scholen, spoedig weder gebrek aan lokaliteit zoude ontstaan. Met algemeene stemmen werd besloten, tot aanneming van het voorstel der commissie. De heer S. Lastdrager Hield zich hierbij buiten stemming. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat op de oproeping van sollicitanten voor de betrekking van hulponderwijzer bij de open bare scholen, zich slechts één had opgedaan. Omtrent de requesten tot. verbetering der Vlamingstraat en tot verlichting der Oostgrootsloot wordt besloten voor alsnog niet te be slissen. Er wordt gelezen eene missive van den heer Minister van Oorlog, houdende mededeeling, dat de gemeente tot de levering van water

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1