BINNENLAND. BUITENLAND. gehouden is volgens een besluit van den Souvereiuen Vorst van den van den jare 1814 en verzoekt dat door het gemeentebestuur worde voorzien in eene nieuwe overeenkomst met de directie der duin waterleiding-maatschappij. Op voorstel des Voorzitters wordt be sloten dit stuk ter visie der leden neder te leggen en in de vol gende vergadering te behandelen. l)e Voorzitter deelt mede, dat op den 13 Jan. door B. enW.de verificatie der gemeente-kas heeft plaats gehad en dat de in kas zijnde gelden bedroegen de som van 30,561.65|. Er werd besloten heeren ltegenten van het Algemeen Weeshuis te magtigen om tegen 1 Mei tot den verkoop der rouwkoetsen over te gaan. Er werd besloten den brigadier der Bijks-veldwacht, wegens goede pligtsvervulling, voor het tweede half jaar 1861, nog 25 toe te staan. Er werd gelezen het jaarlijksch verslag der plaatselijke teeken- school. Daaruit bleek, dat in het vorig jaar 24 leerlingen van het onderwijs in het hand- en 16 in dat van het fegtlijnig tee kenen gebruik hebben gemaakt. Aan den sub-ontvanger der plaatselijke belastingen, Amse, werd eene gratificatie van 25 toegestaan. De Voorzitter deelde mede, dat de heer J. P. van Varik, den lsten Eebruarij a. s. zijne betrekking van hoofdonderwijzer in deze gemeente aanvaarden zal. Op voorstel van den heer Reeringh wordt besloten, om den amb tenaar Hagenaar, als sub-ontvanger der gemeente-belasting, voor- loopig nog niet uit de dienst der gemeente te ontslaan, wegens de stremming, die hierdoor voor de dienst zou ontstaan. Door hetzelfde lid wordt gevraagd of bij het Dagelijksch Bestuur reeds antwoord is ingekomen op het bij het Gouvernement ingezon den stelsel der gemeente-belastingen. De Voorzitter antwoordt, dat dit antwoord wel is waar nog niet ingekomen is, maar dat dit echter toch kan worden verwacht, want dat die zaak door het Gou vernement niet wordt vergeten. Op voorstel van den heer Reeringh wordt besloten nogmaals bij de regering krachtig aan te dringen op het vestigen van een militie kanton in deze gemeentenadat dit voorstel door de heeren Bakker en Strootman krachtig was ondersteund. Op zijne daartoe gedane vraag verkrijgt de heer Reeringh de ver zekering, dat voor de verwaarborging tegen brandschade voor het schoolgebouw in de Nieuwstad, door B. en W. is zorg gedragen. De heer Strootman dringt aan op afdoening in zake het in wer king brengen van het gemeente-ziekenhuis, en vraagt of er geen gevolg zal worden gegeven aan het besluit om de plaatselijke amb tenaren eenige uitmonstering te geven. De Voorzitter antwoordt, dat dit laatste wacht op het herstel van den controleur der belas tingen, maar dat zulks niet vergeten wordt. Hierop wordt de vergadering gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Januarij. Het gezelschap Ernst en Scherts gaf jl. Zondag avond, op de zaal van den heer d'Ancona alhier, hare tweede huiten- gewone vergadering in dit saizoen. Zeer talrijk werd deze vergadering door de leden met hunne dames en enkele genoodigden bezocht. Tot aller genoegen werden de ver schillende nommers van het programma loffelijk uitgevoerd. De luide toejuichingen, waarmede de sprekers na hunne voordragten werden begroet, waren zoovele sprekende be wijzen van den gunstigen indruk, die de keuze der stukken en de regt degelijke uitvoering hadden teweeggebragt. Voor de smaakvolle inrigting van het tooneel komt aan het wer kend personeel ajlen lof toe; die wij ook aan de heeren Polak voor hunne muziekale adsistentie niet mogen ont houden. Een en ander droeg er zeker niet weinig toe bij, dat allen, die de vergadering bezochten, nog lang regt aangenaam bijeen bleven, ook toen de werkzaamheden waren geëindigd. Moge dit gezelschap nog lang bestaan en bloeijen, tot nut en uitspanning voor de leden en van hunne dames moge het steeds zich blijven betoonen eene waardige zuster- vereeniging van de alhier bestaande rederijkerskamer. Naar wij vernemen worden thans ook door de man schappen der Artillerie, alhier in garnizoen, op het voet spoor van die der Infanterie, tooneelmatige voorstellingen in hunne kazerne gegeven. Wij juichen zeer toe die po gingen, om betamelijke, vermakelijke en nuttige uitspan ningen te bevorderen. Jl. Maandag werd door de stoombooten de vaart door- het Groot-Noordhollandsch-Kanaal weder geopend. De boot is echter den volgenden dag te Amsterdam gebleven, uit vrees voor het doorzetten van den vorst. Een ingezetene dezer gemeente is jl. Zaturdag avond door eene plotselinge ongesteldheid overvallen en subiet overleden. Naar wij van goederhand vernemen, zal door de zangvereeniging Nut en Genoegen alhier, in den loop der volgende maand, de eerste harer jaarlijksche buitengewone vergaderingen worden gehouden. Wij vernemen dat Zr. Als. stoomschip de Amstel bestemd is om in de West-Indien de Apeldoorn te vervangen. Aan alle italiaansche zeehavens wordt voortaan voor de bezorging van een telegraphisch berigt aan boord van een voor de reede liggend schip een bedrag van l,4ü gevorderdwanneer het schip zich in de haven bevindt, kost de bezorging slechts 0,70. Bij de aanbieding der berigten is hierop vooral te letten. Voor de havens der eilanden Terschelling, Vlieland, Urk en Marken is bij koninklijk besluit van 29 Dec. 1861 een voorloopig reglement van policie vastgesteld. Behalve aan de drie Rijks kweekscholen worden aan 17 openbare scholen normaallessen verbonden, ter opleiding van kweekelingenterwijl buitendien 41 hoofdonderwijzers met die opleiding belast zijn. Gepasseerde Zondag verspreidde zich te Texel de blijde tijding, dat de daar woonachtige ongelukkige weduwe van den voor omstreeks drie jaren in Japan vermoorden kapitein van de Ned. schooner Henriette Louise, wijlen J. N. Dekker, even als de weduwe van wijlen zijnen lotgenoot kapt. J. Vos, van het Ned. schip Christiaan, van de Ja- pansche regering eene som van 4700, ieder, hebben ont vangen, tot ondersteuning in hunne treurige omstandigheid. In den nacht van den 24 op 25 dezer is brand ontstaan bij den tabakswinkelier H. H. E. Ostendorf, in de Rozenstraat bij de Prinsengracht, te Amsterdam, waarbij het perceel geheel is uitgebrand. Door de werking van vijf spuiten was men den brand in twee uren tijd mees ter. Vier bewoners van het perceel hebben, met achter lating van al hunne goederen, met moeite het brandende huis kunnen ontkomen; men wil, dat de brand in den schoorsteen ontstaan is; de meesten der bewoners zijn niet verzekerd. Door de arrondissements-regtbank te Rotterdam is weder tegen vijf matrozen verleend regtsingang, met bevel van gevangenneming, ter zake van desertie van boord ge durende de reis. Alet den 1 lden Februarij a. s. worden aan boord van het wachtschip te Ilellevoetsluis geplaatst, de luit. ter zee 2de kl. P. Ten Bosch en A. G. Al. van Einde. Alen schi-ijft van Delangoe, (Solo) dd. 28 Nov. Gepasseerde week is hier in de kalie opgevischt het lijk van een jong meisje, dat door eene opiumschuifster is verdronken; het kind had een paar zilveren armbandjes aan, en om die meester te worden en er alsdan opium voor te kunnen koopen, heeft zij het verdronkende mis dadige is voortvlugtig. In de maand November kwam te Padang van Sid- joedjang aan, een fraaije oliphant van het mannelijk ge slacht, zijnde wederom een geschenk van den heer Blaupot voor Natura Artis Magistra. Naar wij vernemen, zal hij met de brik Prinses Amelie naar Amsterdam worden over- gebragt. Het dier is bijzonder mak en heeft over elkan der gegroeide slagtanden. Terwijl men reeds een aanvang heeft gemaakt met de vervaardiging van zijn hok, wordt het dagelijksch door een overgroot aantal toeschouwers bij het hotel de Sumatra bezigtigd. In een vorig Nommer maakten wij reeds gewag van het rapport van den franschen minister, den heer Fould, betreffende den finantiëlen toestand des rijks. Dat rapport heeft, terstond na zijne verschijning, een grooten indruk te weeg gebragt. Even als zoovele andere zaken zijn ook de plannen van den minister Fould, de voorwepen van goed en van afkeuring. Verscheidene fransche bladen hebben groote aanmerkingen op den aard der nieuwe belastingen, die thans zijn voorgesteld. Alen verzekert ook dat het rap port in de Departementen van Frankrijk niet gunstig is opgenomen. De voornaamste Engelsche bladen echter, juichen de finantiële plannen en inzigten van den heer Fould wel zeer toe. Zij zwaaijen den grooten franschen staatsman en minister lof toe, wegens de talenten, die hij in 's kei zers raad ten toon spreidt. De fransche regering heeft in haar rapport medegedeeld, dat zij op de Piëmontesche leening 34 millioen heeft moe ten verliezen. Dit heeft zeker veel bijgedragen tot den tegenwoordigen toestand der finantiën, die wel hagchelijk moet zijn, als men bedenkt, dat de regering anders zeker niet tot den verkoop van fondsen beneden den cours zou overgaan. Werd Italië in vroegere tijden met den naam van het graf der Duitsche keizers" bestempeld, het is nog in het oog van den tot Duitschland behoorenden keizer van Oos tenrijk een land, dat hen bijzondere zorgen baax-t. Voort durend wordt Oostenrijk bedi-eigd en tot groote uitgaven genoopt door de houding, die de koning van Italië tegen over dat rijk aanneemt. En daar de oostenrijksche i-egering beweert, dat Frankrijks bescherming van het Italiaansche koningrijk daaraan veel bijdraagt, schijnt zij hoe langs hoe

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2