DE OORKONDE VAN DEN MOORSGHEN GENEESHEER. GEMENGDE BERIGTEN. 'lieer er op aan te dringen, dat Frankrijk zich hoitde aan de vredes-bepalingen van Villa-Franca en Zurich. Op nieuw wordt thans in België door de liberale dagbladen de kwestie van de afschaffing der doodstraf ter sprake gebragt. Hiertoe heeft thans meer bijzonder aanlei ding gegeven de zekerheid, dat in het jaar 1860 te Bergen in Henegouwen twee personen zijn onthoofd, wier onschuld door een dezer dagen gevoerd proces helder aan het licht is gekomen. Het Journal van Brugge verklaart openlijk, dat de doodstraf geen reden van bestaan heeft en dat het slechts èènè onmenschelijkc gewoonte is, overgebleven uit den tijd der woestheid en waarover men in dezen tijd ver geten heeft regt te doen en haar af te schaffen. De Etoile doet in een harer artikelen opmerken, dat het voor de maatschappij ongerijmd is de zelfmoord te veroordeelen, wanneer hij de doodstraf behoudt. Inderdaad, hoe kan zij de gezamenlijke menschen een regt toekennen, dat zij aan enkele menschen ontkent. De schrijver van een ander ar tikel voegt hier nog bij: «Wanneer de maatschappij door hare regters de doodstraf laat toepassen, gaat zij met eene domme verwaandheid te werk. Inderdaad, zij weet niet wat zij doet. Het minste wat men eischen kan is, dat hij die straft een begrip heeft van de straf die men oplegt maar wie weet wat de dood is. Wie is er teruggekomen, om de maatschappij den aard der straf, die zij toepast te doen verstaan Van een anderen kant staat het vast, dat de toepassing geheel nutteloos is. Men wil den misdadi gers schrik aanjagen en de euveldaden voorkomen. Maar, indien men schrik inboezemen wilde, dan moest men de doodstraf, gelijk voorheen van hare afzigtelijke ceremoniën omringen. Gelukkig echter is de maatschappij zelve door hare foltertuigen verschrikt geraakt; zij heeft ze aan kant geworpen en welligt zal ze nu eindelijk ook geheel af schaffen. Het zedelijk en godsdienstig gevoel in den mensch verzet zich al te zeer tegen die menschonteerende straf, om haar nog langer te behouden." o o In het kamp. van Beverloo (België) heeft voor eenige dagen een duel "p tats gevonden, tusschen een Russisch officier en den Belgischen kapitein Dupré. Aanleiding daartoe gaf een gesprek, waarin de Rus zich minder vlei- jend ten opzigte van het Belgische leger moet hebben uit gelaten. Het tweegevecht vond plaats met pistolen, en de strijders werden op afstand van twee degens lengte tegen over elkander geplaatst, met bevoegdheid om naar ver kiezing elkander te naderen en af te weren. De Russische kapitein schoot het eerst en kwetste kapitein Dupré aan de regterhar.d, waarop Dupré, het pistool in de linkerhand houdende, den Rus naderde en dezen door het hoofd schoot, hetgeen den dood onmiddellijk ten gevolge had. De regtbank te Satirat heeft een persoon, die bij een twist met een ander diens neus afgebeten en doorgeslikt O O had, tot eene gevangenisstraf van 6 maanden en eene scha devergoeding van 300 fr. aan de neuzelooze tegenpartij veroordeeld. In de Engelsche dagbladen wordt de dood gemeld van een negentienjarig meisje, werkster in eene fabriek van kunstbloemen. Zij was gedurende 16 maanden uitslui tend bezig geweest met de vervaardiging der bladeren. Bij de lijkopening vond men in de ingewanden eene groote hoeveelheid arsenikzuur-koper, zijnde de verstof die gebruikt werd om de bladeren te kleuren. Korten tijd te voren was hare zuster onder dezelfde omstandigheden en ook aan eene ingewandsontsteking gestorven. Zaturdag 11. is een man, in de nabijheid van Durston, uit een rijtuig van een extra trein, terwijl deze in vollen gang was, op den weg gesprongen, en bekwam daarbij geen ander letsel, dan eenige ligte kneuzingen. Toen men hem naar de reden van die vermetele daad vroeg, ant woordde hij, dat hij die niet wist; hij vermoedde echter, dat hij in slaap gevallen en in den droom door het ven ster gesprongen was. Dezer dagen is het aan de politie te Brodg gelukt, twee Russen te arresteren, behoorende tot eene wijd uit gestrekte vereeniging van valsche munters, waarvan de hoofdzetel te Londen schijnt gevestigd te zijn. Er werden nog 44 stukken nagemaakte Russische roode banknoten van 10 roebels in hun bezit gevonden. Zij hebben onder scheidene medepligtigen genoemd, waarop door den Rus- sischen consul onverwijld werd getelegrapheerd, opdat deze medepligtigen in Rusland zouden worden gearresteerd, voor dat zij het corpus delicti konden vernietigen. Uit Saksen wordt gemeld, dat een oud boschwachtcr het volgende, tot nog toe door hem geheim gehouden middel tegen de dolle hondsbeet heeft bekend gemaakt, door welk middel hij reeds, zoowel bij menschen als bij dieren, talrijke gevallen van watervrees had voorkomen. Men wassche en reinige namelijk de beetwonde onverwijld en zorgvuldig met warmen of laauwen azijn en giete er vervolgens eenige droppels mineraal zoutzuur in. Dit zuur lost liet in de wonde aanwezige gift op, waardoor men voor de slechte gevolgen daarvan behoed blijft. Uit Saarbrïicken wordt gemeld, dat bij de mijn Ger- liard nabij Louisentiial het volgend ongeluk heeft plaats ge vonden. Bij het optrekken van tien beladen wagens langs eene helling brak, door een onvoorzien toeval een der kettingen los, met het noodlottig gevolg, dat vijf achterste wagens terugrolden, en een 12tal arbeiders daaronder ge raakten, waarvan 5 op de plaats dood bleven, terwijl een doodelijk, en de overigen min of meer ernstig gewond werden. De Turksche regering heeft het voornemen opgevat, om hare finantiën, die zich bestendig in hopeloozen toestand bevinden op een beteren voet te brengen. Zij heeft beslo ten tot intrekking van het papieren geld, tot eene belasting op zout en tabak. Ook zal men zich met de gezanten der vreemde mogendheden verstaan om de Europeanen aan een patentregt te onderwerpen. Als een bewijs dat er aan de Kaap de Goede Hoop nog wel fortuin te maken is, kan dienen, dat een emigrant, de heer Spruijt, die voor 12 jaren uit Nederland derwaarts is vertrokken, om zich als onderwijzer te Bloemfontein te vestigen, thans als staats-secretaris het praesidium waarneemt tot herziening van de grondwet. De menigvuldige ongelukken in Frankrijk ten gevolge van het ijsvermaak plaats gevonden, hebben veroorzaakt, dat men aldaar eerlang een reglement over het regt om schaatsen te mogen rijden kan te gemoet zien. Welligt zou zulk een reglement elders, waar men even roekeloos op het ijs gaat, ook nuttig kunnen zijnTe Condé-Folie kwam voor eenigen tijd des nachts een reiziger voor een herberg aan; hij was te paard gezeten en had een tang en een asschop aan een koord aan zijne zijde hangen. Deze voorwerpen rammelden even alsof hij een sabel droeg. Het was na bezetten tijd en nog waren verscheidene gasten in de herberg aanwezig. Op het hooren van het rammelen der wapenen, dacht men met schrik aan de komst van een gendarme. In allerijl vloden de aanwezi gen de achterdeur uit. Velen bezeerden zich jammerlijk, liepen met den neus tegen een boom, of vielen in kuilen en slooten. Toen de kastelein de deur had geopend, trof hij daar buiten geen gendarme, maar een man aan, die voor zijne ega eene tang en eene asschop gekocht en thans behoefte aan een glas wijn en een stuk brood had. Dat een brand al op eene vrij zonderlinge wijze kan ontstaan, daarvan verstrekt de oorzaak van zulk een ramp, te Teillé, nabij Nantes, voorgevallen, tot een klaar bewijs. Een 4jarig kind was alleen in huis gelaten. De moeder had hem, voor haar vertrek, eenige pannekoeken gegeven, om zich gedurende hare afwezigheid al spelende te ver maken. De kat echter betwistte het knaapje het regt zich uitsluitend met die lekkernij te voeden. De knaap, hierdoor verstoord, neemt het dier op en werpt het in het vuur. Het brandende dier liep hierop naar den zol der, die met ligt ontvlambare stoffen was opgevuld. Het vuur vernielde in weinig tijds het geheele huis met den stal en alles wat zich daarin bevond. Gelukkig heeft zich het kind nog kunnen redden; het heeft daardoor tevens gelegenheid gehad, die zonderlinge oorzaak aan het licht te hrengen. Van het Nederlandsch Oost-Indisch leger is een der manschappen als schelm weggejaagd. In het Ertsgebergte heeft eene aardbeving plaats gehad. Te Hamilton in Engeland heeft eene vrouw, die voor de tweede maal gehuwd was, haren eersten echtvriend, die het gerucht verspreid had, dat hij overleden was, weder gezien. De wittebroodsweken van haar tweede huwelijk zijn door dit onverwacht wederzien, totaal bedorven. (Vervolg en slot van N°. Sj. „Wat is er te doen vroeg de notaris. „Een ongeluk, een groot ongeluk is er gebeurd," riep de knecht, „don Henriquez heeft gevochten".... „Alweer „Eu is gewond geraakt." „Gevaarlijk?" „Neen; maar daar hij zijn tegenstander, die op zijn paard trachtte te ontvlugten, wilde vervolgen, is hij gevallen, en daardoor is zijne wond veel erger geworden, zoodat hij in zwijm op den weg is blijven liggen." „En heeft men hem daar terug gevonden?" „Een voerman namelijk, die daar langs kwam en hem niet zag liggen, heeft hem uit zijne fiaauwte doen ontwaken, door hem zijne regterhand te verbrijzelen." „Mijn G..." „Men heeft hem evenwel opgeraapt en hierheen gebragt." „Dus is hij gered.".... „Helaas! toen men zoo even op het plein onder de stelling der

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3