NIEUWEDIEPER COURANT. M ZONDAG 10 FEBRU AKIJ l»0<iv EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. HELDERSCHE A t Q hpf Deze Courant wordt uitgegeven o[> zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Adyf.rtentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Februarij. De eerstvolgende buitengewone vergaderingen der ver schillende vereenigingen alhier zijn, naar wij vernemen, thans bepaald als volgt: de zangvereeniging Cecilia houdt hare buitengewone ver gadering op morgen, Zondag 16 dezer; de vereenigi ng Kunst en Vaderlandsliefde eene buitengewone vergadering ten voordeele der armen, op Maandag 24 dezer; de zangvereeniging Nut en Genoegen eene buitengewone vergadering op Dingsdag den 25 dezer; en eindelijk de vereeniging Ernst en Scherts eenc buiten gewone vergadering ten voordeele der armen op Maandag o Maart a. s. Naar wij vernemen, is door de plaatselijke school commissie alhier de heer J. Bakker Dirks tot haren pre sident gekozen, in de plaats van den heer J. Papineau, die met het begin dezes jaars is afgetreden; terwijl de wel-eerw. heer C. de Cock als secretaris is herkozen. Jl. Vrijdag avond werd in het lokaal Tivoli alhier eene buitengewone vergadering gehouden, door het depar tement Helder der maatschappij tot Nut van 'f Algemeen. De wel-eerw. heer L. V. Ledeboer Az. trad in deze ver gadering als redenaar op, sprekende over het medelijden'' als de vrucht der fantasie, als behoefte hebbende aan leiding, omdat die deugd anders in hartstogt ontaarden zou en als, geadeld door de liefde, de schoonste gevolgen opleverende. Vervolgens werden door verschillende leden bijdragen geleverd, als: door den heer van Voornveld het dichtstuk de Wraak," van Roodhuizen; door den lieer Blok het gedicht Peter, Pastoor van Wijckel," van Surin- gar en ten slotte door den heer van Hattem Zoo, zoo! (in den gelderschen tongval), van J. J. v. H. Met gepaste dankbetuiging aan de sprekers voor hunne schoone bijdragen en aan de hoorders voor hunne betoonde belangstelling, werd deze vergadering door den president gesloten. Wij vernemen de volgende bijzonderheid, betreffende de volksbibliotheek der Maatschappij tot Nut vgn 't Al gemeen, departement Helder Op eenen avond van boeken-uitdeeling vraagt een der talrijke lezers, die vernoirfen had, dat onder de boeken zich één bevond, getiteld: „Ik kunst om lang te leven," en bij wien een lang leven zeer in den smaak viel, vraagt deze dan genoemd boek en ontvangt hetzelve. Verheugd, dat hij in het bezit van het boek is en zoo op de hoogte kan komen van de kunst om lang te leven, spoedt hij zich huiswaarts en noodigt zijne vrouw en kinderen uit, met hem plaats te nemen, zullende hij dan hun allen het boek voorlezen, waaruit zij konden leeren, hoe zij lang konden leven. Opgetogen over deze ontdekking, schaart de familie zich rondom de tafel. Een nieuwe vetkaars wordt gehaald, de deur, om stoornis te voorkomen, op het nachtslot gedraaid, de hoofden worden bij elkaêv gestoken, de vader leest voor, men hangt aan zijn lippen, het boek is ten einde, en men weet hoedanig men lang kan leven. Of nu de vader door het lezen gestikt is. dan wel of hij een beroerte gekresen heeft, door tusschenkomst waarvan hij van het aardsche tooneel vertrokken is, of wel of hij bijv. van de trappen ge vallen is, waardoor hij nolens-volens zijn nek gebroken heeft, dit weten wij niet, maar dit weten we, dat de vader, nog geen drie dagen na de lezing van het boek, een lijk was, en dus, in stede van lang te leven, al precies zeer kort hier bivouakkeerde. Toen het boek nu wederom ingeleverd moest wordenbragt een ander, die daartoe uitgenoodigd was, het boek ter be stemder plaatse, en deelde aldaar de treurmare mede van het vroeg tijdig overlijden des mans, die „de kunst om lang te leven" gelezen had. Deze, ook een lezer der volksbibliotheek, geeft zijn eigen boek ook over. De directeuren zien hetzelve toevallig in, en het blijkt, dat dit boek tot titel heeft: „Be jobstijding." Gewis was het zeer toevallig, dat juist hij, die „de kunst om lang te leven" gevraagd had, binnen drie dagen, na de lezing daarvan, over leed, en dat hij, wien men toevallig verzocht had, de complimenten voor den overledene bij de directie der bibliotheek te maken, juist toen een boek, getiteld: „Be jobs-tijding," te huis bragt. Alvorens te eindigen, kunnen wij het boek echter, wegens deszelfs schoonen inhoud, gerust aanbevelenvooreerst, daar het uitgereikt wordt door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en al wat in die maatschappij toch geschiedt, hetzij eene buitengewone, hetzij eene werkende vergadering gegeven wordt, hetzij de resultaten van die vergaderingen aan het licht komen, nuttig is, omdat het eene maat schappij tot Nd van 't Algemeen is. Ten andere kunnen wij het wegens deszelfs schoonen inhoud, gerust aanbevelen, daar. geruimen tijd na het overlijden van den lezer, die zoo gaarne lang wilde blijven leven, het boek door verscheidene anderen gelezen is, die allen nog in een blakende gezondheid en, in de zalige hoop van een lang leven, daarheen wandelen, waarvan zij dan ook de over tuiging hebben afgelegd, dat ze, naar aanleiding van den inhoud des hoeks, op meenen te kunnen rekenen, altijd met den noodigen eerbied voor lastig bijkomende omstandigheden, die de levensplannen doen verijdelen en den mensch, niettegenstaande hij de kunst om lang te leven bestudeert, per extra post naar een andere wereld expediëren. - Het état-major op Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstcl is als volgt: komm. G. H. Bakker, luit. ter zee lste kl.; verder de luits. ter zee 2 kl. P. J. van Rossum, II. D. Guyot en P. E. Tegelberg, de offic. van gez. 3de kl. W. Littel en de ofiic. van adm. 3de kl. G. J. G. Verdooren. De bestemming van dien bodem is naar West-lndië. Men verzekert, dat eerlang eene brochure in het licht verschijnen zal, getiteld Het gedrag van Ds. van Rossum, predikant te Ellecom, in zake de kerk-quaestie en het benoemen van een voorzanger aldaar, getoetst aan het gezond verstand en den Bijbel. Door den minister van Marine is de gouden medaille, ter zake van 50jarige dienst, toegekend aan J. J. Seger- stroom, matroos lste kl. bij de Nederlandsche zeemagt. Den 11 dezer bood de teregtzitting van het provinci aal Geregtshof van Noordholland (kamer van crimin. zaken), een merkwaardig schouwspel aan van diepe verdorvenheid en bood tevens een waarschuwend voorbeeld aan van los bandigheid en ligtgeloovigheid. Op den 21 Nov. 11. reisde een deftig burgerheer met den laatstcn spoortrein van Schiedam naar Amsterdam. Onvoor- zigtig genoeg, liet bij zich in den wagon in met eene vrouw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1