NIEUWEDIEPER COURANT Mió. DONDERDAG 20 FE BR EAU IJ ia»ïlt EN TWINTIGSTE JAARGANG. GEMEENTERAAD. HILOIRSCHI vyUÏS«' htf Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 33 dezer vertrekt de Lnndmuil via TRIEST en den 31 dezer via MARSEIIiEE. In de zitting van den gemeenteraad, op Dingsdag jl., waren alle leden tegenwoordig. De vergadering werd geopend en voorgezeten door den Burgemeester. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd. Er werd gelezen een request van W. Haverkamp, commies 1ste kl. bij 's Rijks belastingen en chef van dienst alhier, om eene gratificatie, waarop hij meende aanspraak te hebben, tengevolge van het toezigt, vroeger door de Rijks-ambtenaren op de gemeente-belastingen gehouden. Het voorstel van B. en W., ondersteund door den heer Reeringh, om dit verzoek niet toe te staan, op grond dat er geene genoegzame termen daartoe aanwezig zijn, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Op nieuw wordt door den Voorzitter, namens het dagelijksch Bestuur, ter sprake gebragt, de vraag, of het doelmatig en nuttig zou zijn, het kantoor van den gemeente-ontvanger te plaatsen in eene der lokalen van de Werkinrigting. De Voorzitter zegt, tot aanbeveling van het voorstel daartoe, dat B. en W. zulks hebben voorgesteld, omdat dit gebouw in het midden der gemeente gelegen en een eigendom der gemeente is. Over dit voorstel ontstaat eene discussie tusschen de heeren Strootman, Reeringh, Zur Mühlen en den Voorzitter. De heer Strootman wijst er op, dat het kantoor van den gemeente-ontvanger, in een gemeente-gebouw gevestigd, wel is waar, ten allen tijde door het gemeente-bestuur kan worden binnengetreden en alzoo moeijelijkheden kunnen worden vermeden, als die er in den jongsten tijd met de crediet-vereeniging zijn ontstaan; maar gelooft, dat als de ontvanger niet woont in het kantoor, dat hij de gelden dan in zijn huis zal bewaren en er aldus weder geen zekerheid bestaat. De heer Reeringh wijst op de weinige zekerheid in het gebouw van de werkinrigting, waar de gelden der gemeente geheel onbewaakt zouden zijn. De heer Zur Mühlen acht de aangewezen plaats geheel en al ongeschikt. De Voorzitter verdedigt het voorstel, met het oog op andere plaat sen, waar zich ook de gemeente-kas in een gebouw, dat aan de gemeente toebehoort, bevindt. In stemming gebragt, wordt het voorstel van B. en W., om het kantoor in de Werkinrigting te plaatsen, met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren: Bakker, de Breuk, Boomsma, van Kelckhoven, Haremaker en de Voorzitter. Een lid, de heer Verweijde, hield zich huiten stemming. Thans is aan de orde de beraadslaging over het rapport, omtrent de inrigting van het gemeente-ziekenhuis. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W., hoewel zich vercenigende met al de overige voor stellen der commissie, omtrent het plan tot plaatsing der apotheek verschillen en in bedenking geven, om de kamer, thans in gebruik bij het burgerlijk Armbestuur, voor gemeld doel te blijven behouden en niet daar de apotheek te vestigen, met verplaatsing van de vergader-kamer van het armbestuur naar het midden van het ge bouw, zooals door de commissie is voorgesteld. Aan de discussie over deze aangelegenheid wordt deelgenomen door de heeren Graat, Strootman, Reeringh, Zur Mühlen, Janzen. de Breuk, Beets, Boomsma, Verweijde, Bakker en den Voorzitter. De zienswijze der commissie wordt door beide eerstgenoemde leden verdedigd, op grond, dat de apotheek daar het best is geplaatst, dat het gebouw dan later beter kan worden vergroot, als er nood zakelijkheid toe bestaat en dat eene al te groote spaarzaamheid van het oogenblik, later mogelijk veel grootere uitgaven zou ten gevolge hebben. De heer Reeringh zou het wenschelijk hebben geacht, dat, over dit punt. nog nader een overleg had plaats ge vonden met de speciale commissie. De heer Zur Mühlen verklaart zich tegen een miniatuur-gasthuis en gelooft, dat er te veel op eene kleine schaal wordt gewerkt, als er hier slechts plaats is voor 16 zieken, terwijl te Alkmaar zelfs voor 50 personen plaatsruimte beschikbaar is. De heer Beets verklaart zich tegen het voorstel van B. en W., omdat, volgens dat voorstel, de apotheek achter in het gebouw zou gevestigd worden; waartegen door den heer Boomsma wordt aangevoerd, dat hier geen sprake is van eene particuliere apotheek, maar van eene uitsluitend voor de armen, en dat het niet noodig is, die juist aan de straat te vestigen. Ten slotte wordt, op voorstel van den heer Verweijde, ondersteund door den heer Bakker, met 10 tegen 5 stemmen, besloten, dat er, over dit punt, een overleg zal plaats hebben niet de commissie voor de onder houdswerken. Tegen stemden de heeren Zur Mühlen, de Breuk, Graat, Strootman en Haremaker. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W. tot he den, nog geene gelegenheid hebben gehad, om met de directeur der Duinwaterleiding-Maatschappij te onderhandelen, omtrent de voorwaarden, tot levering van drinkwater aan het garnizoen. De heer Reeringh stelt daarop voor, om deze zaak, die reeds lang aanhangig is, zoo spoedig mogelijk te beëindigen en niet te wachten naar de overeenkomst met den heer Bosch Reitz. Genoemd lid wil de zaak voorgedragen hebben aan het oordeel van den minister van Binnenlandsche Zaken en diens oordeel vragen, omtrent de al of niet verpligtheid van het gemeente-bestuur, tot levering van drinkwaterover de al of niet verbindbaarheid van het kon. besluit, daartoe strekkende. ZEd. wijst op de verandering van ministerie en acht het oogenblik niet ongeschikt, om eene gunstige beschikking dienaangaande te verkrijgen. De Voorzitter merkt echter op, dat dit niet de weg is om verandering daarin te brengen, maar dat men zich, bij twijfel of geschil over de uitlegging der wet>, tot de regter- lijke magt heeft te wenden. Na eene verdere discussie tusschen de heeren Graat, de Breuk, Reeringh en den Voorzitter, wordt het voorstel van den heer Reeringh in stemming gebragt en met 13 tegen 2 stemmen, die van den heer Boomsma en den Voorzitter, aangenomen. Aan den Raad wordt medegedeeld, den inhoud van het verzoek schrift, door B. en W. bij de regering ingediend, tot vestiging van een Militieraad in deze gemeente. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W., bij die gelegenheid, de gemeenteraden van Texel, Vlieland, Wieringen en Terschelling hebben uitgenoodigd,dat verzoek te ondersteunen. Door den heer Reeringh wordt voorge steld, het verzoek thans regtstreeks te rigten aan Z. M. den ko ning. met bijvoeging van alle argumenten, als: tal van bevolking, grootte van het contingent, gunstige ligging voor de eilanden, die kunnen strekken om dit verzoek te steunen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten en aan B. en W. opgedragen, voor de uitvoering van dit besluit te zorgen. Op voorstel van het Dagel. Bestuur wordt besloten, de policie- bureaux No. 1 en 2 met gas te doen verlichten en zulks tegen den volgenden winter te bewerkstelligen. Door het Dagel. Bestuur wordt voorgesteld, do jaarwedden der ambtenaren ter secretarie volgenderwijze te regelen Eerste ambtenaar, jaarlijkseh traktement 900, Tweede 350 tot 600. Derde 300 400. met opklimming naar anciënniteit en bekwaamheid. Een vierde ambtenaar op een jaarlijkseh traktement van ƒ150. De Voorzitter zegt, dat op de begrooting van dit jaar 1900 voor de kosten van het secretarie zijn uitgetrokken en dat op die wijze het eerste jaar ƒ1700 zou worden gebruikt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1