binnenland! De heer Reeringh heeft bezwaar tegen deze regeling. Hij wijst op de uitmuntende wijze, waarop de werkzaamheden ter secretarie zijn verrigt bij de vorige inrigting. Hij stemt toe, dat het personeel vermeerdering eischt, maar wil dit doel op eene andere wijze be reiken. Hij stelt voor, een tweede ambtenaar te benoemen op een jaarl. traktement van 600. Dit voorstel wordt bestreden door de heeren Graat, Boomsma en den Voorzitter, die er op wijzen, dat deze regeling door den Secretaris is aanbevolen, die toch voorzeker goed met de werkzaamheden bekend is. De heer de Breuk onder steunt het gevoelen van den heer Reeringh en noemt de traktementen veel te kinderachtig. Hij acht het noodig menschen van meerder jaren en meerdere ondervinding aan te stellen, omdat de gemeente secretarie anders te veel op een kinderschool zou gelijken. Het voorstel van den heer Reeringh, in omvraag gebragt, werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Bakker, van Kelckhoven, Lastdrager, Verweijde, Graat, de Lange, Boomsma en de Voorzitter. Het voorstel van B. en W. wordt daarna goedgekeurd. Er werd gelezen een verzoekschrift van den heer D. Dekker, om subsidie voor zijne bijzondere school, op grond, dat de raad het beginsel voorstaat om, met het oog op de bevolkte openbare scho len, de bijzondere scholen te ondersteunen. Op voorstel des Voorzitters, wordt dit verzoekschrift in handen gesteld der comm. voor het onderwijs. De Voorzitter zegt, dat de Plaatselijke Schoolcommissie heeft berigt, dat zij uit haar midden de heer Bakker Dirks tot president en de heer C. de Cock tot secretaris heeft gekozen. De Voorzitter deelt mede, dat, met het oog op de uitvoering der openbare werken in deze gemeente, eene oproeping is gedaan van sollici tanten voor opzigters en dat de stukken in handen zijn gesteld van de commissie voor de onderhoudswerken en den gemeente-opzigter. Er wordt gelezen een brief van den schoolopziener in het 7de district dezer provincie, houdende opmerkingen en voorstellen om trent de benoeming van hulponderwijzers. Deze brief wordt in handen gesteld der commissie van onderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat in de volgende vergadering een voorstel zal worden gedaan, omtrent de uitmonstering der plaat selijke ambtenaren. De heer de Breuk vraagt of de Voorzitter ook eenige inlichtingen kan geven, omtrent den gang van het proces met de crediet-vereeniging. De Voorzitter antwoordt, dat daarvan nog niets is bekend. Nadat door hetzelfde lid nog gewezen was, op het wenschelijke van de verplaatsing van den aschbelt naar een ander meer afgelegen gedeelte der gemeente, werden door den Voorzitter ter tafel gebragt de plannen voor de nieuw aan te leggen bruggen over het Helderseh kanaal. Daarna werd de vergadering gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Februarij. Jl. Zondag avond hield de zangvereeniging Cecüia alhier eene buitengewone vergadering. Het programma, bestaande uit 8 nommers, werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Be halve mejufvr. Berkhout, die ook thans weder haren ouden roem als voortreffelijke altiste handhaafde, verdient mejufvr. G. Overtoom genoemd te worden, wier schoone sopraan stern, gepaard met die van mejufvr. S. Berkhout, in het duo uit Norrna, de levendigste toejuiching ten deel viel. Den president en verdere bestuurderen komt, wegens de goede orde, die deze vergadering kenmerkte, allen lof toe. Dat Cecüia nog lang zich in een bestendigen bloei moge verheugen, dit voorzeker is de wensch van allen, die deze vergadering hebben bijgewoond. Jl. Maandag morgen werd in het Helderseh Kanaal nabij den houtzaagmolen alhier opgevischt het lijk van zekeren P., die sedert 31 December jl. werd vermist. Jl. Dingsdag tavond had in het lokaal Tivoli alhier een concert van het gezelschap Apollo plaats. Uitmuntend vol deden de verschillende nos. van het programma, inzonderheid oogstten de heeren Muideren Meisck groote lof in. Inzonder heid viel ook aan desymphonievanMendelssohneenealgemeene goedkeuring ten deel. Het geheele orchest-personeel heeft zich ter dezer gelegenheid uitmuntend van zijne taak gekweten. De 45ste verjaardag van Z. M. den Koning wordt heden in deze gemeente op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de openbare gebouwen, van de schepen en van eenige huizen van particulieren wappert de vaderlandsche driekleur. Heden morgen zijn de manschappen van het garnizoen nadere veille onthaald op brood met boter en kaas en koffij.Heden middag werd op het Westplein alhier eene parade gehouden door het gar nizoen, die dooreen groot aantal toeschouwers werd bijgewoond. Naar wij vernemen is, na den afloop der parade, aan de verschillende onderofficieren en manschappen, die blijken hunner bedrevenheid in het hanteren van fleuret, sabel en baton hebben gegeven, een brevet uitgereikt als meester of prevot.,. Ook werd aan de manschappen eenige verversching verstrekt. In de zaal, bestemd tot uitspanning voor de onderofficieren en manschappen van de Infanterie, zal heden avond ten 7 ure een bal plaats hebben, dat ook door ge- introduceerden kan worden bijgewoond. Wij herinneren, dat de voorlezing in het lokaal in de Nieuwstad op Vrijdag a. s. zal gehouden worden door den heer J, J. van Hattem, des avonds ten 8 ure. Wij vernemen, dat door den kerkeraad der Doops gezinde Gemeente alhier het plan is ontworpen, om, bij genoegzame ondersteuning, een doelmatig orgel in het kerk gebouw der gemeente daar te stellen, ter opluistering der openbare eeredienst. Moge voor dat nuttige doel de ge- wenschte medewerking niet ontbrekente meer omdat de behoefte aan een orgel zich aldaar zeer gevoelen doet. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de tooneel- matige voorstelling, die door de alhier bestaande vereeniging o o7 o Kunst baart Genoegen" in de kazerne der Artillerie, op Zondag 23 dezer, zal worden gegeven. Wij vernemen, dat te dier gelegenheid zullen worden voorgedragen: 1°. Het hospitaal der invaliden, of de verjaardag der kroonprinses, vaderlandseh blijspel in één bedrijf; 2°. Dichtregelen ter ge legenheid van den 19 Februarij ('s Konings verjaardag) 3°. De jager, de huzaar en het oestermeisje, of de verpande krijgsliedenblijspel met zang in één bedrijf. Met het oog op de goede voorstellingen, door deze vereeniging reeds gegeven, bevelen wij ook deze uitvoering bijzonder aan. Ter gelegenheid van de Heldersche kermis van het jaar 18(>0, maakte het kunstminnend publiek ter dezer plaatse kennis met het tooneelgezelschap van den heer J. Eduard de Vries en zeker zullen velen onzer lezers, in het herdenken der wezenlijk schoone en treffende uitvoeringen van dit gezelschap, eene hoogst aangenameherinneringzoeken. Mevrouw Kleine boeide te dier gelegenheid door hare groote begaafdheid het publiek in hooge mate. Ook hier zal dan ook voorzeker worden gedeeld, in de hulde haar gebragt ter gelegenheid der viering van hare 25jarige too- neeldienst, den 13 Februarij jl. te Utrecht. Daar werden haar bij herhaling de duidelijkste blijken van goedkeuring geschonken en, na den afloop der voorstelling, werd haar een sierlijk geschenk in zilver aangeboden, benevens een album, bevattende de namen der inteekenaren, met een begeleidend gedicht. Ook ontving mevrouw Kleine dien zelfden avond eene serenade met fakkellicht, door de mu ziek van het regiment veld-artillerie aldaar. In het nommer van 15 Februarij jl. van Ccecilia, Alge meen Muzikaal Tijdschrift van Nederland, vinden wij een berigt uit Antwerpen, betreffende de matinee musicale van de koninklijke harmonie' aldaar, waarin aan de verdiensten van den heer J. P. Bekker van Utrecht, die ook alhier zich heeft doen kennen als een talentvol toonkunstenaar, de volgende regelen zijn gewijd „Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat de heer Bekker in de goede keuze zijner solo's veel bijval behaalde. De heer Bekker, dien wij in Brussel als leerling van Servais kenden, heeft zijn ge liefkoosd instrument met vlijt en volharding bestudeerd, en kan men nu onder de beste violoncellisten van Nederland tellen. Den zang weet hij met juistheid en gevoel uit te drukken, en de moei- jelijkste trekken, als tertsen en octaven, speelt hij met een buiten gewoon gemak. Het heerlijke concert van Golterman droeg hij in den zin der goede klassieke school voor, en mee* dan eens werd hij onderbroken door het handgeklap van meer dan twee duizend toehoorders. Men mag het niet ontkennen: Holland bezit opregte toonkunstenaars van talent." Du voorjaars-kustharingvisscherij is jl. Maandag alhier aangevangen. Bet racht door de N. H. M. de navolgende schepen: Voor Amsterdam: Anna Maria Wilhelmina, kapt. E. Som- tag WinklerArnelia Augusta, kapt. H. C. de Veer; Henriëtte Maria, kapt. P. TjebbesHerman de Ruijter, kapt. P. J. Feijnt Ridderkerk, kapt, EI. Teerlink; Alcor, kapt. F. J. van Oppen; Jan de Wïtt, kapt. Guijt Jr. Voor Rotterdam: Soerabaija, kapt. H. de Boer; Willem, Kroonpr. d. Nederl., kapt. IV. J. de Bourghelles -Zetteler; Honigbij, kapt. J. van de Valk Cz.; Kaap Hoorn, kapt. L. J. Dik; Ottolina, kapt. A. EelemansBengalen, kapt. II.F.Plan ten; Maarten van Rossum, kapt. P. J. Rijken. Voor Dordrecht: J. C. Schotel, kapt. J. de Groot Johan- nes Hendrikus Ferdinand, kapt. G. H. Lodewijks; Ceres, kapt. D. H. Deinmers; Johanna Maria, kapt. L. J. Wilhelmie. Voor Schiedam; Proteus, kapt. D. B. Bosscher; Albreclit Beijlingkapt. G. L. Muller; Japan, kapt. J. Muller. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van policie en waterschout in deze gemeente, de heer A. C. Boonzajer, thans in die zelfde betrekking te Helevoetsluis werkzaam. Z. M. heeft benoemd tot kapt. plaatselijk adjudant der 1ste klasse te Amsterdam, den lsten luit. H. P. van Walt, plaatsel. adj. der 2de kl. te Helder. Z. M. heeft bepaald, dat gedurende dit jaar 1547 man schappen naar onze overzeesche bezittingen zullen verzonden worden, ter versterking en aanvulling van het koloniale leger. Z. M. heeft benoemd tot leden van den militieraad in het 3de militie-district van Noordholland, waartoe ook deze gemeente behoort, de heeren jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo, lid der Prov. Staten, tot voorzitter; tot zijnen plaatsvervanger Mr. A. P. de Lange, lid der Prov. Staten; tot burgerlijk lid Mr. J. A. Kluppel, lid van den gemeenteraad van Alkmaar-, tot zijnen plaats vervanger L. de Sonnaville, lid van den gemeenteraad van Alkmaar-, tot militaire leden den majoor Vinkhuizen en den kapitein Taes, beide van het 7de regiment Infanterie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2