BUITENLAND. ADVERTENTIËN. De vergaderingen van dezen militieraad worden dit jaar te Alkmaar gehouden. De officieren van gezondheid 3de klasse hij de zee- magt W. Littel, jhr. C. C. F. J. de Rotte en W. Panne- vis, gedetacheerd aan 's Rijks Marine-hospitaal alhier, zijn tot offic. van gez. 2de klasse bevorderd. Een kwaadwillige heeft in de stad Hoorn het vanda- lische misdrijf gepleegd van eene uitstekende verzameling schilderijen, bohoorende aan een aanzienlijk persoon aldaar, die haar in eenige zalen en gangen van het stadhuis had doen plaatsen, te schenden en te bederven, zelfs eenige daarvan geheel te vernielen. Men hoopt, dat de policie den moedwillige spoedig op het spoor zal komen. De visschers te Enkhuizen liggen nog werkeloos in de haven, omdat zij voor het benoodigd aas geen haring kunnen bekomen. Tot hiertoe zijn alle pogingen vruch teloos gebleven, om deze visch in de Zuiderzee op te sporen zoodat hij buiten twijfel een anderen cours heeft genomen. Den 14 dezer wëpd uit de rivier den Hollandschen IJssel, tusschen de gemeenten IJsselstein en Jutphaas, op gehaald lidf reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk, van zekere J. R. wonende binnen de gemeente IJsselstein, die versierd was met de St. Helena-medaille en allerwaar schijnlijkst door een noodlottig toeval in de rivier was geraakt. Vroeger vele gevaren ontkomen, vond hij op eene treurige wijze den dood. In 1812 volgde hij, als voltigeur der garde, den zegevierenden Adelaar van 's keizers legers naar Spanje; in datzelfde jaar betrad hij Ruslands be sneeuwde velden met het groote leger, en volgde Napo leon met zijne overgeblevene manschappen naar Parijs; woonde den 16, 18 en 19 Oct. 1813 den allerbloedigsten driedaagschen veldtogt bij Leipzig bij, was onder die dapperen die met bewonderenswaardige inspanning Frankrijks gebied tegen de verbondene mogendheden trachtte te verdedigen, en, vond eindelijk, op zulk eene treurige wijze, als zijnde hij dood arm, wordende hij voor rekening der gemeente Vreeswijk verpleegd, een uiteinde, na vroeger het vijande lijke schroot te hebben weerstaan, ondanks de duizenden, die rondom hem werden weggemaaid. Een regeringstelegram van Buitenzorg, 14 Januarij, luidt als volgtMoord van een ambtenaar. Een officier en veertien man gesneuveld te Magasari (Bandjermasiv). Bevredigende berigten omtrent Hidaijat. Meer en meer wordt in Italië de stem des volks gehoord, dat zich luide doet hooren om de romeinsche quaestie ten einde te zien brengen. Met moeite moet de italiaansche regering die uitingen van den volkswil bedwingen. De O O O regering doet daarmede een voortreffelijk werk, want, is men het ook al eens omtrent de vraag of die zaak ten einde gebragt moet worden, zeker mag men het er voor houden, dat zulks het best kan geschieden langs den geleidelijken weg, zoo als de regering alleen die bewandelen kan. Manifes- tatiën des volks mogen slechts wenken zijn voor de rege ring om niet te vertragen in hare pogingen om aan de wenschen des volks voldoening te verschaffen. De kandidatuur van aartshertog Ferdinand Max voor den mexicaansclie troon wordt thans veelzijdig besproken. Men verzekert, dat de aanneming van die kroon niet als eene schadeloosstelling mag worden b schouwd voor Oosten rijks afstand van Venetië; dat de verbondene mogend heden vijf jaren lang ten koste van het land Mexico met een leger zullen bezetten; dat ook de overige midden- amerikaansche republieken in monarchiën moeten worden veranderd en dat Mexico door de europesclie mogendheden moet worden beschermd tegen eiken aanval der Vereenigde- Staten van Noord-Amerika. Uit Nantes wordt gemeld, dat in den Faubourg Saint- Martin, in de St. Laurentius kerk de begrafenis van een jong mensch heeft plaats gehad. Eensklaps bewoog zich de doodkist zoodanig, dat een daarop staande kandelaar werd omgeworpen. Nen haastte zich de schroeven los te maken en er het deksel af te ligten en vond den jonge ling levend. Hij was 60 uur schijndood geweest. Te Coutances (depart. Manche) heeft het volgende plaats gehad. Een jonge landbouwersknecht had de dochter van zijn meester getrouwd en daarbij de overwinning op zeer vele mededingers behaald. Na de bruiloft te hebben gevierd, betrok het jonge paar de voor hen bestemde wo ning. Voor het huis der ouders van het jonge vrouwtje lag een groote bulhond aan een ketting vast, en naau- welijks waren de jonggehuwden vdrtrokken, of de hond werd zeer onrustig; alle middelen om hem tot rust te brengen waren te vergeefs. Eindelijk werd besloten hem los te laten. Als een pijl uit een boog rende hij naar de wo ning der jonggehuwden daar de deur gesloten was, krabde hij een paneel daarvan stuk, en baande zich op deze wijze een doorgang. Hij vloog onder het bed van het jonge paar en men hoorde een kreet van smart. Men vond onder het bed een vroegeren minnaar van de jonge vrouwhij was met twee geladen pistolen gewapend en heeft bekend, dat hij zich voor zijne afwijzing op eene bloedige wijze wilde wreken. Te Birmingham geraakte dezer dagen eene dame, eigenares van een stoom-zaagmolen aldaar, met haar kleedje in de machinerie, terwijl deze werkte, verward, ten gevolge waarvan haar ligchaam schier in tweeën werd gesneden, zoodat haar dood oogenblikkelijk moet zijn gevolgd. Onder de bouwvallen van het beroemde slot van Heidelberg wordt een tunnel gegraven voor den aldaar aan te leggen spoorweg. Men heeft met leedwezen bespeurd, dat de grond, op welke de dusgenaamde Frederiks-bouw rust, daardoor zoo zeer is verzwakt, dat in dat gedeelte van het slot zeer bedenkelijke scheuren zijn ontstaan. Voor eenige dagen had op den spoorweg bij Kreien- sen een komisch voorval plaats, dat echter eene zeer ern stige wending had kunnen nemen. Toen namelijk de van Kassei komende trein aldaar stilstond, om den van Bruns- wijk komenden af te wachten, en terwijl de machinist zich in het station bevond, besteeg een dronken landman uit Salzderhelden den locomotief, en begon daaraan zoo lang lieên en weêr te roeren, totdat de trein zich werkelijk in beweging wilde stellen. Gelukkig sprongen de machinist en de conducteurs er nog in tijds naar toe, bragten den locomotief weder tot stilstaan, en beduidden den landman, onder een regen van oorvegen, stompen en stooten, dat hij wel paarden en ossen, doch geen spoortrein kon mennen. De nederlandsche schoener Herwijnen, kapt. Warsen van Amsterdam naar Triest met stukgoederen, is, naar men uit de Adriatische Zee meldt, verongelukt en het volk omgekomen. - De heilige stad der Mahómedanen, Mekka, is door een geweldig onweder zwaar geteisterd. In een brief aan den mollah te Beyruth wordt daaromtrent het volgende gemeld: »Den 16 Decmber werd de lucht op het midden van den dag eensklaps donker en ontstond er onmiddelijk daarna eene geduchtige donderbui, vergezeld van eenen zwaren regen, dat de straten weldra geheel overstroomd waren. »De bliksemstralen sloegen een paar malen zoo hevig op den nabij gelegen berg neder, dat geheele brokken er van afgescheurd werden en er van boven zulk een stroom water naar de stad vloeide, dat de inwoners verpligt waren naar het bovenste gedeelte hunner huizen te vlugten. »Een aantal Mahómedanen namen de wijk naar den tempel van den profeet, doch ook dit gebouw had zooveel te lijden, dat 18 dezer vlugtelingen aldaar spoedig den dood hadden gevonden. Door het water is de aldaar aanwezige gewijde verzameling van schrifturen grootendeels vernield, terwijl een aantal gouden en zilveren werken ingelijks verloren zijn geraakt. »De schade in de moskee alleen wordt op minstens 2 millioen piasters begroot. In de stad zijn 300 huizen in gestort, waarbij een groot aantal der bewoners zijn om gekomen. Eerst den derden dag is het water begonnen te zakken, waarna de aangerigte verwoesting zich duidelijker vertoonde. Ook de stad Djedda heeft veel van het on weder geleden. De heer Feit, van Boston (Massachusetts), heeft eene machine uitgevonden voor het letterzetten, hetgeen voor de letterzetters zal zijn wat de naaimachines voor de naai sters is geworden. Het bezit de geschiktheid, des noodig, voor een duizendtal verschillende lettersoorten het kan twee soorten letters te gelijk zetten, met het behoorlijke wit, gelijkheid en regtheid en 15,000 letters per uur. Het kan na het afdrukken de letters weder uitnemen en op hun behoorlijke plaats leggen. Deze machine bevat nog bovendien een register, waar, bij de zamenstelling voor het letterzetten in een strook papier, gaatjes worden geprikt, als er dus na eenigcn tijd eene nieuwe editie of herdruk van hetzelfde werk benoodigd mogt zijn, dan heeft de let terzetter slechts hetzelfde register in de machine te bezigen, om de letters met evenveel juistheid gezet te vinden als in de eerste editie. Boekdrukkers, die aan dit wonder twijfelen, kunnen wij verontschuldigen, doch de heer Feit zal dezen twijfel op heffen door eene dezer machines op de aanstaande inter nationale tentoonstelling te Londen in werking te stellen. Voorspoedig bevallen van eene Dochteb, G. VAN WILGEN, Echtgenoote van J. O. MOORMAN. Nièutcediep, 15 Februarij 1862.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3