BUITENLAND. ALen verneemt dat, de heer Sipkens zijne bijzondere school aan de Binnenhaven eerst den 1 April a. s. openen zal, omdat de nieuwe tafels en banken niet vóór dien tijd gereed kunnen zijn. Bij besluit van Z. M. is bepaald, dat de ontvangers G. J. van Kerkwijk te Wouw en P. Altena te Terschel ling onderling van standplaats zullen verwisselen. Z. M. heeft benoemd tot heemraden in het bestuur van den polder Waard en Groet in Noordholland, de heeren N. J. Geertsema en S. F. Siewers. Met 21 dezer wordt op Zr. Ms. wachtschip te Vlis- singen geplaatst de luit. ter zee 2de kl. J. M. H. Bervoets. t Den 19 dezer werd te Texel, door het zanggezelschap Nut en Vermaak, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning, eene buitengewone zangavond gehouden. De zaal van het logement de Vergulde Kikkert, waar dit plaats had, was voor deze gelegenheid buitengewoon versierd. De zangers hebben zich zeer verdienstelijk gemaaktbovenal komt lof toe aan de heeren S. Wuis en P. A. Valkenburg, die met viool en orgelmuziek zoo heerlijk accompagneerden. Moge deze vereeniging, welke ruim 70 leden telt en meer dan 40 jaren bestaan heeft, steeds zulke vorderingen in de edele zangkunst maken, als zij tot nu toe heeft gedaan. De op 19 dezer te Texel gehouden verkoop der uit het op 7 dezer in de Eijerlandsche gronden gestrande Pruiss. schoenerschip Ermelende, geborgene koffij, heeft opgebragt als volgt: de onbeschadigde 22 a 23 c. het Ned. pond. De be schadigde ƒ3.60 het mud. Het wrak zoo als het zit is toe gewezen voor 260. In de op jl. Dingsdag te Alkmaar gehouden verga dering van het afschaffings-genootschap, werd door den voor zitter der afdeeling medegedeeld, dat het getal leden aldaar O O 7 O in den jongsten tijd met 7 vermeerderd was, waaronder zich bevonden twee doofstommen. Opmerkelijk is het, dat die twee doofstommen ook door een doofstomme was aan gespoord om tot de vereeniging toe te treden. Dezer dagen werd te Utrecht een transport gevan genen van het spoorwegstation naar het huis van arrest over- gebragt. Eene op het Vreeburg uitkomende steeg passe rende, staan daar eenige vrouwen. Uit dien kring hoort men eensklaps een gil opgaan, en eene vrouw, die onder de getransporteerden een harer naastbestaanden meent her kend te hebben, schiet op deze toe. Het was dan ook werkelijk zooop de herkenning mogt echter geen nader onderhoud volgen. Een oogenblik stond de arme vrouw als wezenloos van schrik; toen viel zij als verlamd ter aarde. Weinige minuten later was zij een lijk. De on gelukkige was eene weduwe, die zes onverzorgde kinderen achterlaat. Den 17 dezer, des avonds 10 ure, is te Dordrecht eene hevige brand uitgebarsten in een huis en schuur, bewoond door L. den Hartog en meer anderen; onder laatstbedoelden behoort den arbeider van Tol met vrouw en drie kinderen, welke niets hebben kunnen redden en met hunne kinderen bij de buren zijn ingebragt. Van de overige inboedels is weinig gered. Men zegt, dat de gebouwen en het aan wezige hooi geassureerd waren. Naar men verneemt, zijn de eigenaar en nog twee andere personen in verzekerde be waring genomen. Te Harlingen is eenige dagen geleden eene dienstmeid gearresteerd, die zich aan het ontvreemden van parapluies schuldig maakte, die zij in de huizen behendig uit den gang wist te nemen. De laatste parapluie, welke zij ont vreemde, behoorde aan den griffier van het kantongeregt. Op een plaatje aan den knop was zijn naam gegra veerd, en kwam daardoor de zaak bij de verkoopaanbieding uit. De beschuldigde bevond zich op het oogenblik der arrestatie op een geïmproviseerd bal. Het getal der door haar ontvreemde parapluies bedraagt 14. Dezer dagen heeft te Zierikzee iemand, wiens vrouw zich sedert eenige weken in hechtenis bevindt, als verdacht van diefstal van een aantal parapluies, zich door ophanging van het leven beroofd. Misbruik van sterken drank is hiervan de vermoedelijke oorzaak. Het nieuws van den dag uit Frankrijk is tamelijk onbe langrijk en dit te meer, omdat men belangrijk nieuws ver wachtte, omdat men meende een lichtstraal te zullen zien opgaan over de onzekerheid der toekomst. Algemeen werd verlangd naar het ontwerp-adres van antwoord van den senaat op de keizerlijke troonrede, omdat men dacht daarin te vinden de zienswijze van dat staatsligchaam omtrent de italiaan- sche aangelegenheden. Flaauwheid en onbeduidendheid is echter het eenige, waardoor dit staatsstuk zich kenmerkt. Met het oog op het binnenland, drukt het slechts uit den wensch, dat kunsten en letteren van de zijde der regering de noodige ondersteuning mogen ondervinden en dat de toestand der lagere geestelijkheid moge worden verbeterd. Hoe goed en nuttig die wenschen nu ook mogen zijn, zoo is het echter wel zeker, dat Frankrijk op het oogen blik wel andere belangen heeft, die men in dit stuk meer op den voorgrond moest hebben geplaatst. Wat het buitenland betreft, schaart zich het adres geheel en al op goed vertrouwen aan de zijde der regering. In Mexico vertrouwt men, zal het kwade wel worden ge straft; in Italië zal de keizer het werk der bescherming en verzoening wel voortzetten, in het belang van het land, dat door fransche wapenen van vreemde overheer- sching werd bevrijd. Het geheele stuk is een exempel als men niets wil zeggen en toch veel woorden gebruiken. Duitschland trekt in den jongsten tijd veler aandacht. De inrigting en hervorming van den Duitschen Bond is tegenwoordig een ernstig punt, dat zelfs in de buitenland- sche kabinetten stof geeft tot ernstige overwegingen. Te mid den van de aanhangige zaken, schijnt Pruissen bestendig op den invloed en de medewerking van Engeland te kunnen rekenen. Als eene bijzondere zeldzaamheid, wordt uit Luik het volgende gemeld: Yoor eenige dagen had hier de ter aardebestelling plaats van twee echtelingen, die reeds 61 jaren gehuwd waren en te zamen 170 jaren telden, Zij waren op denzelfden dag ziek gewordenop denzelfden dag werd beiden het laatste oliesel toegediend, en zij stierven ook beiden op denzelfden dag. Yoor een geruimen tijd kwam een persoon, Ferdi- nand B. heetende, zich te St. Michel vestigen en trouwde er met een meisje, toebehoorende tot eene goede familie. De papieren, die hij had, waren ten volle in orde en zijn gedrag was dat van een eervol en rustig mensch. Niets dus kon vermoeden op hem doen kleven. Nogtans be vond de brigadier der gendarmerie, dat het aanzigt van dien man, die zeide van Voiron te heeten, wonderlijk ge leek op het signalement van zekeren Steven Gazeaux, gezegd Ferdinand, oud 26 jaren, geboren te Talence (Gironde), bij verstek veroordeeld op 25 April, door de corectionele regtbank van Bordeaux. Die gelijkenis was zoo treffend, dat de brigadier besloot een geheim onderzoek tedoen,na het welk hij overtuigd werd, dat B... en Gaseaux een en de zelfde persoon uitmaakten. Op zijn verslag, werd er een aan houdingsmandaat tegen dien persoon gegeven, en den an deren dag werd hij aangehouden en naar de gendarmerie kazerne gebragt, om in de veiligheidskamer gezet te worden in afwachting dat hij naar St. Jean der Maurieme kon ge bragt worden. B... had zich zonder tegenstand laten mede- leiden, In de kazerne aangekomen, verzocht hij den bri gadier zijne vrouw eenige oogenblikken bij hem te laten, omdat hij, volgens zijn zeggen, haar mededeelingen te doen had. De brigadier weigerde dit; nu vroeg hij om te slapen in eene der kamers waar men hem van nabij zou bewaken; maar men antwoordde hem, dat dit onmoge lijk was. Hij scheen zich goedschiks te onderwerpen; doch terwijl men hem naar de veiligheidskamer leidde, nam hij de duisternis, die in den gang heerschte, te baat, om een pistool uit zijn zak te halen, dat hij waarschijnlijk altijd bij zich had, en schoot zich door het hoofd, in aanwezig heid der gendamen en zijner ongelukkige vrouw. Bij St. Germain is dezer dagen het volgende voorgevallen. Een meisje van St. Germain ontmoette aan den zoom van het bosch twee gendarmes en verzocht hun, of zij met hen mogt loopen om door het bosch te komen, daar zij haar bruidegom wachtte en 4000 francs bij zich had. Het drietal zette zijn weg voort en toen zij midden in het bosch wa ren, vielen de gendarmes het meisje aan, vermoordden en plunderden haar. De moordenaars ontmoetten een eind weegs verder een jongeling; het was de bruidegom; dezen arresteerden zij als de dader van den moord. Een wilddief had echter den moord gezienhij ging aan den kant van den weg zitten en wachtte zeer bedaard, met zijn geweer en een haas bij zich, de gendarmen af. Toen zij digt bij hem waren, sprong hij eensklaps op en nam de vlugt, doch werd door een der gendarmes achter haald en medegevoerd. Bij den commissaris van policie beleed de wilddief, dat hij den haas had geschoten, doch klaagde tevens de gendarmes van moord aan, ten bewijze aanvoerende, dat de een een bloedigen zakdoek in zijne laars en de andere de portefeuille met geld in zijne borstzak had. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1345 sterfgevallen en 1966 geboorten plaats gehad. Voor eenige dagen heeft in Chichester Place te Londen een brand gewoed, waarbij man, vrouw en hun kind van 12 maanden, jammerlijk zijn omgekomen. De plannen van de telegrapbische verbinding van Engeland en Amerika zijn in den jongsten tijd weer op nieuw ter sprake gebragt. De jongste geschillen tusschen de regeringen der heide landen hebben daartoe gereede aanleiding gegeven. Thans wordt verzekerd, dat van beide zijden het belang van die verbinding wordt ingezien, dat de amerikaanschc regering de toezegging heeft gedaan de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2