en binnenland! MiT. DONDERDAG 27 FEBltlAUM TWINTIGSTE JAARGANG. AANBESTEDING. 1UG2. HELDIRSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKEll Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag rn tYoensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke, plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Vitgcver. Op Vrijdag den IVden Maart 1863, des namiddags ten een ure, zal, aan het Raadhuis der Gemeente Helder, in het openhaar, alleen hij inschrijving, worden aanbesteed Het maken ecaer ijzeren DïtAAIBRUG over het Helderselie Kanaal, nahij de Aieuwstad, zoo mede het maken der LANDHOOFDRN voor ecne Brug hij de A'ieuwc Kerk. Het bestek ligt ter lezing en de teekeningen ter inzage aan de Secretarie der gemeente, van af den 26 dezer, ter wijl gedrukte exemplaren van het bestek verkrijgbaar zijn tegen betaling van 1 per stuk. Nadere inlichtingen te bekomen hij den Opzigter, door wien op Woensdag den 12 Maart a. s., des middags ten 12 ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan, te beginnen bij de Brug aan de Nieuwe Kerk. Helder, den 22 Februarij 1862. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Voorzitter. L. VERHEY, Secretaris. NB. Deze AANBESTEDING, eerst aangekondigd op den 7den Maart 1862, wordt thans bepaald op den 14den dier maand. Hen 38 dezer vertrekt de SOUTHAMPTOSf. Landmail via Den 38 dezer vertrekt de WEST-OJBISCME mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Februarij. Jl. Zondag avond werd in eene der lokalen van de kazerne der Artillerie alhier eene buitengewone vergadering gehou den door de vereeniging Kunst baart GenoegenZeer talrijk was de opkomst van het kunstminnend publiek; de zaal was eivol. Ter gelegenheid van den pas ge vierden verjaardagdes konings werden stukken, waarvan de inhoud aan koning, vaderland en vaderlandsche geschiedenis was gewijd, voorgedragen en met de opvoering van het blijspelHe Jagerde Huzaar en het Oestermeisje" besloten. Groot was de bijval, die aan de uitvoering ten deel viel; door alle aan wezigen werd de avond voorzeker op genoegelijke wijze doorgebragt en niet ongepast is zeker onze wensch, dat deze vereeniging nog vele zulke schoone uitvoeringen geven o o en alzoo door kunst tot bevordering van genoegen bijdra gen moge. Jl. Maandag avond gaf de vereeniging Kunst, en Vaderlandsliefde'eene buitengewone vergadering, ten voor- deele der armen, in het lokaal Tivoli alhier. Talrijk was de deelneming aan deze poging, om tot leniging van den nood der armen bij te dragen. Het programma werd zeer goed uitgevoerd. Inzonderheid viel aan de voordragt van den heer Keil eene algemeene goedkeuring ten deel. Het mensch- lievend doel, dat met deze uitvoering werd beoogd, en de degelijke wijze, waarop de aangekondigde stukken werden ge speeld, maken aanspraak op eene allezins eervolle vermelding. Jl. Dingsdag avond werd, in het lokaal Tivoli alhier, eene buitengewone vergadering gehouden door de zang- vereeniging Nut en Genoegen. De talrijke tegenwoordigheid van genoodigden bewees genoegzaam de belangstelling, die, na een bijkans negenjarig bestaan, nog bestendig aan deze vereeniging geschonken wordt. De onderscheidene zangstukken werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Inzon derheid werd aan de Hgmne van den Nacht (vrije navol ging van de Lamartine's Hgmne de la Nuitvan Nenkomm, den levendigsten bijval geschonken. Zoowel de koren als de solo's voldeden uitmuntend. Wij gelooven, dat deze vergadering, die door een bal op genoegelijke wijze werd geëindigd, nog lang voor leden en genoodigden eene hoogst aangename herinnering zal opleveren. Naar wij vernemen, is door het Departement van Marine vergunning verleend om op het terrein tusschen de binnen- en buitenhaven, tegenover de scheepstimmer werf van den heer Lastdrager alhier, te mogen bouwen. De woningen op dit terrein opgetrokken, mogen echter alleen in gebruik komen van officieren der Marine, of leeraren van het' koninklijk Instituut. Deze gronden wor den, in dat geval, tegen erfpacht uitgegeven, voor den tijd van 99 achtereenvolgende jaren, tegen 2 cents per vierk. el. -- Naar wij vernemen, heeft de buitengewone collecte, ten behoeve der Hervormde Diaconie alhier, opgebragt de som van 583.26. Ook zijn eenige molton-dekens door een milden gever ten behoeve der armen afgestaan. - Bij de voormiddag-godsdienstoefeningen van de meeste der verschillende christelijke gezindheden alhier, werd jl. Zondag bij gebed en dankzegging de verjaardag des ko nings plegtig herdacht. Heden vertrekt Zr. Ms. stoomschip Cycloop van hier naar Vlissingen, ten einde van daar af te halen een gedeelte der werklieden, die bij 's Rijks werf alhier zijn overgeplaatst. In het geheel zullen 69 werklieden in die verplaatsing deelen, daarvan zijn 23 gehuwd en in het geheel wordt door dien maatregel de bevolking dezer gemeente vermeerderd met 46 ongehuwde mannen, 23 gehuwde mannen, 23 gehuwde vrouwen en 46 kinderen, te zamen 138 zielen. De overge plaatste werklieden zijn scheeps-en huistimmerlieden en smeden. In het jaarverslag van 1860, omtrent den staat van het onderwijs en der scholen in Noordholland, leest men o. a. het volgende: Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg, in Julij 1860, 61.806, d. i. 4481 meer dan een jaar vroeger. De verhouding tusschen het getal school gaande kinderen en de wettige bevolking was één leerling fc O o op 8,97 inwoners. In genoemd jaar werden door school opzieners in dit gewest acht schoollokalen afgekeurd, als schadelijk voor de gezondheid of van onvoldoende ruimte voor het aantal schoolgaande kinderen, en wel: eene open bare school te Uithoorn, twee bijzondere scholen te Am sterdam, eene openbare school te Edam, twee openbare scholen te Zijpe en twee openbare scholen aan den Helder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1