BUITENLAND. EEN GEESTVERSCHIJNING. GEMENGDE BERIGTEN. vond hij deze en gat' onmiddellijk het verlorene terug, j zonder belooning daarvoor te verlangen. Eere dus den brave, die, hoe hoog noodig hij het ook had en die, zon der verdenking, dat geld had kunnen behouden, het aan den eigenaar teruggaf, die zelfs den inhoud der coupons niet konde opgeven. Te Vorden is een dronkaard, die door zijne vrouw, terwijl hij weder beschonken was, op zolder was opgesloten, het openstaande luik uitgewandeld, meenende dat het de huisdeur was. Hij viel mors dood. Nog altijd blijven de dagbladen eene belangrijke plaats ruimte wijden aan berigten uit Frankrijk, omtrent den toestand des lands. Arrestatiën, die er hebben plaats ge had, schijnen niet bijzonder in den smaak te vallen dei- bevolking, die hier en daar zelfs in het openbaar hare verontwaardiging aan den dag legt. De discussiën in het wetgevend ligchaam te Parijs zijn nog al gematigd en kalm en maken niet dien opgang als de woordenwisseling in den senaat. Toch is door den heer Iyönigswarter eeij amendement voorgesteld waarin gezegd wordt: «Het wetgevend ligchaam ziet den oogenblik O O O O 4 naderen, waarin Frankrijk eindelijk ten opzigte van de Komeinsche qusestie een besluit zal moeten nemen." Het nieuwe ministerie te Turijn heeft zijn programma aan de volksvertegenwoordigers voorgedragen. Het blijkt daaruit niet onduidelijk, dat Eatazzi en zijne vrienden eenigzins aan den leiband loopen van de fransche regering. Of dit nu in het belang van Italië zijn zal, moet de° tijd nog leeren. Griekenlands toestand is nog steeds verre van benijdens waardig. De opstandelingen in Nauplia houden zich steeds staande, en het laat zich aanzien, dat zij nog niet zoo ge makkelijk zullen worden bedwongen. Zij bevinden zich in eene welgewapende vesting, die moeijelijk te nemen, die van proviand en krijgsbehoeften ruim is voorzien en waar binnen orde en tucht heerschen. De oppositie is echter niet zoozeer tegen den koning als wel tegen het ministerie gerigt, dat de verwachtingen der bevolking grootelijks heeft teleurgesteld, vooral ten opzigte van de verkiezingen voor de wetgevende kamer, waarbij het de regten en vrijheden des volks gewelddadig moet hebben aangerand. De koning schijnt het plan te hebben gehad, zich zeiven naar het tooneel van den opstand te begeven, ten einde de onlusten door zijne tegenwoordigheid welligt te kunnen doen ophou den. Hij is op raad van zijne ministers van dat plan teruggekomen. In Noord-Amerika duurt de krijg tusschen het Noorden en Zuiden voort. Eene belangrijke overwinning is er door die van het Noorden op hunne tegenstandersbehaald. Behalve 15,000 krijgsgevangenen, waaronder 3 generaals, zijn bij de inneming van het fort Dormelson op de Zuide lijken 3000 paarden, 48 veldstukken, 17 kanonnen van zwaar kaliber, 20,000 stellen wapenen en eene aanzienlijke hoeveelheid andere krijgsbenoodigdheden veroverd. De Noordelijken hebben daarbij 400 man aan dooden en 800 gewonden, waaronder vele officieren. -Uit Antwerpen wordt gemeld, dat dezer dagen eene hevige brand is uitgebarsten in de gemeente Austruweel, nabij de versterkingswerken van de noordelijke citadel. Het vuur vernielde zestien houten huisjes, welke tot verblijf plaats strekten voor eenige arbeiders aan die werken. Aan de rigting van den wind had men het te danken, dat het vuur zich ook niet mededeelde aan het zoogenoemde strooi- jen dorp, zijnde een groot aantal hutten, toebehoorende aan de aannemers dier werken, en waarin eenige honder den werklieden hun verblijf hielden. In de gemeente Offagne heeft zich een Dumollard op kleine schaal voorgedaan. Een meisje van 17 jaar, Marie Fabry genaamd, werd er voor eenige dagen door een man aangevallen, die, na vruchteloos gepoogd te hebben, zijne vuige lusten op haar te koelen, hare gouden oorbellen af rukte. Gelukkig slaagde zij er in te ontvlugten en werd de misdadiger gearresteerd, zijnde een oud-veroordeelde uit Vays-les- Veneurs. - Te Seclin, bij Rijssel, heeft zich het opmerkelijke geval voorgedaan, dat vier broeders te gelijker tijd aan de mairie zijn gekomen om te loten. Twee hunner zijn geboren in Januarij en de twee anderen in December van hetzelfde jaar. Dezer dagen stond voor het geregtshof van het de partement Somme (Frankrijk) een daglooncr, mot name Farisot, teregt, die van de maand Maart tot October des vorigen jaars niet minder dan 11 malen brand gesticht had, alleen uit zucht om kwaad te doen. Hij had o. a. in één nacht 4 molens in brand gestoken. Hij is tot twintig jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In natuurwetenschappelijke kringen te Londen is de belangstelling in liooge mate opgewekt door de omstandig heid, dat eene slang van de klasse der Pythons in den zöologisclien tuin sedert 14 dagen onafgebroken hare eije- ren uitbroedt. Dit uitbroedingsproces der slangen werd vroeger dikwijls in twijfel getrokken, inzonderheid dewijl men van de veronderstelling uitging, dat een koudbloedig O ~7 O dier door uitbroeding onmogelijk de ontwikkeling van het embryo in het ei kon bevorderen. Doch ook deze ver keerde veronderstelling is thans wederlegd. Men heeft namelijk door voorzigtig en naauwkeurig genomen proeven met den thermometer bevonden, dat de ligchamelijke warmte van het broedende wijfje van 8 tot 20 gr. Falir. is ge klommen, zoodat het zeer goed de ontwikkeling van het ei kan bevorderen. Aan de Allgemeine Augsburger Zeitung schrijft men uit Weenen: «Onlangs werd in het vorstelijk paleis Lichten- stein de tentoonstelling geopend van voorwerpen voor het onderwijs en schoolgebruik, waarvan eene keur naar de Londensclie tentoonstelling zal gezonden worden. Bijna elk voorwerp, bevorderlijk aan lager-, middelbaar-, liooger- en militair onderwijs vindt men er vertegenwoordigd, en het geheel zal bewijzen, dat Oostenrijk, vooral op het gebied van volks- en middelbaar onderwijs, groote vooruitgang heeft gemaakt en voor het onderwijs der niet-Duitsche volks stammen het mogelijke heeft gedaan. Op het gebied van onderwijs kan Oostenrijk thans gerust wedijveren met Frank rijk, Engeland en Pruissen Met groote regtvaardigheid is door de regering voor alle volksstammen gezorgd, veel beter dan Engeland zorgde voor Ierland, Pruissen voor het Pool- sche Posen en Frankrijk voor den Duitsclien Elzas. Deze tentoonstelling, waarvan de catalogus alleen 70 bladzijden beslaat, trekt zeer de aandacht van de hoogere standen der maatschappij. Parijs telt 394 advokaten, 1456 geneesheeren, 811 architecten, 880 graveurs en 842 schilders. - De stad Spa wordt door een ernstig ongeluk bedreigd. De berg, bekend onder den naam An- nette et Lubin, die sedert lang op eene onrustbarende wijze inzakte en scheurde, is nu onlangs bij kleine gedeelten in- en omgestort. Er hangen groote stukken rotsen over de huizen, die aan den voet des bergs staanook heeft het gemeente-bestuur die huizen doen ont ruimen, om alle ongelukken te vermijden. De regeringen van Frankrijk en Engeland worden van verschillende zijden aangemaand, in Mexico niets meer te verlangen dan genoegdoening voor onder vonden grieven. Te Calcken heeft onder de lotelingen voor de nationale militie, wier gemoederen niet weinig door het gebruik van geestrijk vocht waren verhit, eene vechtpartij plaats gehad, ten gevolge waarvan een jongeling aan zijne bekomen wonden is over leden. Te Dalfseti hebben eenige stalhouders het voornemen op gevat om eene onderlinge vee-verzekering-maatschappij opterigten, waaruit dengenen, die eeiug hoornvee door ziekte verliezen 2/3 der geschatte waarde zal vergoed worden. Het provinciaal geregts hof van Zuidholland heeft Jacob Kleinendorst, oud 61 jaren, arbei der te Spijkeuisse, beschuldigd van moedwillige brandstichting, tot vijftien jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Charles Dickens naverteld. Omdat gij mij vraagt, u een geestverschijning te vertellen, zeide mijn oom, zal ik aan uw verlangen voldoen. En hij begon als volgt Ongeveer veertig jaren geleden, begaf ik mij op een schoonen herfstavond van S7trewsburij naar C/iester. Ik begon mij vermoeid te gevoelen en zag langs den weg naar eene geschikte herberg uit om den nacht door te brengen, toen eensklaps een hevige storm, met donder vergezeld, losbarstte. Mijn paard, door de bliksemstralen schichtig geworden, rende voort en bragt mij, door met heggen omzoomde tusschenwegen, tot aan de deur van eene landelijke herberg die er goed uitzag, en waar ik er in slaagde het dier te doen stilstaan. Drommels, dacht ik, ge hebt toch nog verstand met al uwe gekheid, oude knol, om dat gij ons aan deze aangenamen wijkplaats gebragt hebt. Af stijgende, vertrouwde ik het paard aan de zorg van een jongen sterken boer, die de functie van stalknecht vervulde. De keuken, die ook tot eetzaal diende, was ruim, goed geëvenredigd, zindelijk en gemakkelijk ingerigt. Verscheidene reizigers, waarschijnlijk even als ik, verpligt om eene schuilplaats te zoeken, waren rond den haard vereenigd en verwarmden zich, het avondeten afwachtende, bij een lekker vuurtje. Ik voegde mij bij hen, en weldra zaten wij, gehoor gevende aan het verzoek onzer waardin, ten getale van twaalf, voor een dampend maal. Het gesprek liep natuurlijk over de kleine ongelukken door den storm veroorzaakt, waarvan ieder zijn portie scheen gehad te hebben. De een was uit den zadel geworpen, een ander uit zijn tilbury in een modderige greppel gevallen, allen waren tot het hemd nat geworden en kwamen eenparig daarmede overeen, dat het een vreesselijk weder, een waar toovenaarsweder was. „De toovenaars en spoken kiezen liever een helderen maneschijn om feest, te vieren."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2