NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! Z O i> A G 10 Af A A It T v^lU!4" TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. M 22. 1002. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. KAKKER Cz. \ii den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyertentien ivorden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI', op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den 1'itgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der Kiezers voor Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en van den Gemeenteraaddoor hen op beden zijn vastgesteld dadelijk aangeplakt en gedurende veertien da een op de Secretarie der Gemeente voor ieder ter inzage nedergelegd. Helder, den 14 Maart 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Maart. De vereeniging Kunst haart Genoegenzal op morgen, Zondag avond hare voorlaatste voorstelling geven en bij die gelegenheid ten tooneele voeren: 1°. De vadervloek of de verzoening, tooneelspel in twee bedrijven, vrij bewerkt door den heer Spijkerman2°. Het hospitaal der invaliden, of de verjaardag der kroonprinses, vaderlandsch blijspel in één be drijf; 3°. Het huiskrakeel, kluchtspel in één bedrijf. Vooraf gegaan door eenige dichtregelen, door den heer Matla voor te dragen. Wij bevelen deze voorstelling, als zijnde de laatste van den beer Matla, ten volle aan. De laatste voorstelling in dit saizoen zal den 23sten dezer worden gegeven; daarvoor is het tooneelspel De drie minnaarsin beoefening. Door bet miiziek-gezelschap Apollo zal, op a. s. Dingsdag den 18 dezer, het laatste winter-concert gegeven worden. Te oordeelen naar het programma, dat wij be neden mededeelen, belooft dit concert, niet minder dan zijne voorgangers, een genotrijken avond aan zijne bezoe kers te zullen schenken. Naar men verneemt, zal bet departement Helder der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijne buitengewone vergaderingen voor dezen winter, a. s. Vrijdag 21 dezer, op feestelijke wijze besluiten. Deze vergadering zal ook thans worden opgeluisterd door muziekale uitvoeringen van bet muziekkorps van het Kon. Inst. van de Marine, onder directie van den kapelmeester Weckesscr. Gisteren heeft op het raadhuis de inschrijving plaats gehad voor het maken van eene ijzeren brug over het Heldersche kanaal, in de plaats van de Botbrug, alsmede van het maken der landhoofden voor een brug bij de Nieuwe kerk; 13 inschrijvings-biljetten zijn er ingekomen, van de navolgende heeren, als: M. Deutekom voor 27,400; M. Schouten, ƒ27,100; Joh. de Laat, ƒ25,968; Joh. Bern. Janzen, 25,995 Dirk Tool,24,820; Jan Quant, 27,000; A. Bas, ƒ29,000; Pieter Dekker, 25,997; Gebr. Korff, f 26,200; P. Verliey, 29,150; W. v. d. Wooning, f 29,200: J. C. Slebe, 26,100 en R. Vos, 27,700; 'alzoo minste inschrijver de heer Dirk Tool, voor 24,820. Men leest in het Handels- en Effectenblad, dat de vrouw, die jl. Vrijdag in het Noord-Hollandsch Kanaal alhier werd opgevischt, iemand was die vroeger een on- tuchtig leven had geleid en nu op meer gevorderden ouder- dom zich ongeschikt gevoelde om door handenarbeid het brood te verdienen. Daar zij niet durfde gaan bedelen, heeft zij door verdrinken een einde aan haar rampzalig leven gemaakt. Nog wordt zoo meldt genoemd blad eene dergelijke vrouw vermist, die zeer waarschijnlijk door nood gedrongen denzelfden wanhopigen weg is ingeslagen. Men leest in het Handels- en Effectenblad: Den 11 dezer werd te Hoorn in eene visscherschuit gevankelijk binnengebragt, de burgemeester van bet eiland Urk en diens zuster, beschuldigd van valschheid in ge schriften en liet zich daardoor toeëigenen van verscheidene duizende guldens. Reeds Zaturdag jl. bad zich de justitie i uit Hoorn naar het eiland begeven, ten einde zich van ge- noemden persoon te verzekeren, doch moest onverrigter zake terug keeren, daar de eilanders zich met geweld tegen de uitlevering van hun hoofd verzetten. Zoodra was echter Z. M. stoomschip Cgcloop niet voor het eiland geankerd, of de Urkers toonden zich mak, zoodat de vervolgden zich dan ook gisteren gedwee in handen der justitie stelden. Naar men verneemt, bestaat liet plan 0111 te Huis duinen een geheel nieuwe onderwijzers-woning te bouwen, omdat liet oude gebouw voor geene doelmatige verbetering meer vatbaar is. Naar wij vernemen, lieeft men op de reede van Texel drie groote vinvisschen gezien, ter lengte van ongeveer 30 Amsterdamsclie voeten. Men heeft, daarbij waargenomen, dat de bruinvisschen op een eerbiedigen afstand van die dieren verwijderd blijven, waaruit men meent te mogen afleiden, dat deze nog onbekende vischsoort een nadceligen invloed zal uitoefenen voor de voor deze gemeente zoo belangrijke kustharingvisscherij. Men hoopt, dat het onze kloeke visschers gelukken moge, eenige dezer zeemonsters meester te worden, ter bevrijding van grootcre gevaren voor de vischvangst, ter verkrijging van mogelijke voordeden en ter onderzoeking van natuurkundigen. Door Z. M. is verleend den titulairen rang van offi cier van gez. der 1ste kl. aan de gepensioneerde officieren van gez. "der 2de kl. J. A. Loomeijer en H. Schouten. Ti. M. heeft op liet daartoe door hem gedaan ver zoek aan den heer baron Mr. A. J. L. Stratenus eervol ontslag verleend, als minister van Buitenlandsclie Zaken, ad interim en tot Minister voor dat departement benoemd den heer jlir. Mr. P. van der Maesen de Sombreff, lid van de Gedeputeerde Staten van Limburg, De scheeps-klerken F. D. Clarksen, N. IV. Lason- der en F. H. A. Pool, thans non-actief, worden met 1 April a. s. op liet wachtschip alhier geplaatst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1