DONDEItDAG 20 MAAKT. 1862. EN TWINTIGSTE 4^ '**t JAARCANC. AANBESTEDINC. BINNENLANTÜ Jfê 25. HILDIRSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Alen abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentie» worden aangenomen tot Zatnrdag e» Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.CO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte' die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Vrijdag den 4 April 1863, des namiddags ten één ure, zal, aan het Raadhuis der Gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Met doen van ecni^c Herstellingen en Ver nieuwingen, alsook het dagelijkscli onder houd van de Gemeente-Gehouwen, Bruggen, Riolen, enz., met hijlevering van alle daartoe noodige Bouwstoffen. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der Gemeente, terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opzig- ter, door wien op Woensdag den 2 April 1862, des voor middags ten 9 ure, aanwijzing in loco wordt gedaan, te beginnen met het Raadhuis. Helder, den 19 Maart 1862. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Voorzitter. L. YERHEY, Secretaris. Ben 33 dezer vertrekt de O. T.andiuail via TRIEST den 31 dezer via MARSEIEEE. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Maart. Jl. Zondag avond had in de kazerne der Artillerie alhier de aangekondigde voorstelling plaats van de vereeniging Kunst haart Genoegend' Ook thans werd deze uitvoering vrij talrijk bijgewoond. Tot aller genoegen werden de ver schillende stukken gespeeld en de luide bijvalsbetuigingen bewezen genoegzaam de onverdeelde goedkeuring der toe schouwers. Inzonderheid was de heer Spijkerman in de rol van Martha, de scheveningsche weduwe, en vooral als Karei, zoon van den baron, in De vadervloek of de verzoening zeer verdienstelijk; terwijl ook aan de heeren Matla en Tortike ruime lof toekomt. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli een concert plaats van het muziek-gezelschap Apollo alhier. Hoogst verdienstelijk werden de verschillende nommers van het programma uitgevoerd. Het gezelschap, onder directie van zijn bekwamen en ijverigen directeur, den heer C. A. Bekker, gaf duidelijke en treffende blijken van studie en vooruitgang op het gebied der toonkunst. Inzonderheid vond ook de optreding van den heer AYillem Coenen, den ruimsten bijval. Deze verdienstelijke toonkunstenaar leverde de gelukkigste bewijzen, dat hij den schoonen aanleg en het onmiskenbaar talent, waarvan hij reeds op kinderlij ken leeftijd blijken gaf, verder, vooral wat zijne technische qualiteiten betreft, door ijverige studie heeft, weten te ont wikkelen. In vaardigheid, krachtige aanslag, juistheid en duidelijkheid van uitvoering, zelfs in de mocijelijkste en ingewikkeldste figuren, kan hij voorzeker met de eerste pia nisten zijns tijds wedijveren, terwijl zijne voordragt steeds door stoutheid, kracht en energie, en in den regel ook door eene goed berekende nuancering, uitmunt. De stu die van Schmitt werd met den meesten bijval gehoord en de krachtige geoefendheid van des heeren Coenen's linker hand algemeen bewonderd en toegejuicht. Ook de verdien sten van den anderen solist, den heer C. Schütt werden in ruime mate gewaardeerd. Dit concert zal dan ook aan de talrijke bezoekers een genotrijke avond bezorgd en eene hoogst aangename herinnering achtergelaten hebben. Dit Concert, het laatste in dit saizoen, heeft voorzeker algemeen den wenseh doen ontstaan, dat de directie in haar pogen om de vereeniging te doen in stand blijven en bloeijen, ruimschoots ondersteuning vinden moge! Deze en de vorige week, hebben buitengewone bedeelingen plaats gehad, zoowel door het burgelijk arm bestuur "als door de armverzorgers der verschillende gods- dienstge gezindheden. De opbrengst der zangvereeniging Cecilia, der vereeniging Kunst en Vaderlandsliefde, van het gezelschap Ernst en Scherts, van de Nieuwjaarsgroeten in de Heldersche en Nieuwe- dieper Courant, en de collecten in de bussen in logemen ten en herbergen bedraagt gezamentlijk ƒ660. Ruim 400 bedeelden ontvingen hier door een extra gift, edel was het beginsel van hen, die hunne talenten wijdden tot leniging van het lot der armen Het mag ook niet onopgemerkt blijven, dat in de bus, geplaatst ten huize van den heer B. B. Borgart is ge collecteerd de som van ƒ27.48; naar men verneemt was de collecte in al de bussen 44.07. Het is vooral aan den goeden ijver van dien heer te danken, dat dit zulk een goede uitkomst heeft, en daarom komt ook hem en allen die zich het lot onzer verarmde natuurgenooten hebben aangetrokken, lof en dank toe. Jl. Zondag namiddag had een voerman alhier op de volgende wijze het verlies van zijn paard te betreuren. Terwijl hij met paard en wagen reed, brak een der stengen van het voertuig. De voerman zag niet terstond het ge vaar in, dat bij het voortrijden voor zijn paard ontstaan zou. Hij reed voortmaar intusschen drong de disselboom in het ligchaam van het dier, dat weldra dood ter neder zeeg. - Omtrent het gebrek aan onderwijzers hij de lagere scholen, dat zich in den jongsten tijd zoozeer gevoelen laat, wordt door de Wekker, weekblad voor onderwijs en schoolwezen, gemeld, dat van de 130 vacatures als hulp onderwijzer onderscheidene reeds sedert Januarij dts vorigen jaars onvervuld zijn gebleven en sommige betrekkingen van hoofdonderwijzer, waarvan er in het geheel hier te lande 65 vakant zijn, sedert Mei 1861. De wet op het lager onderwijs bepaalt, dat deze laatste vacatures binnen zes maanden moeten vervuld zijnmaar, bij het bestaand ge brek aan personeel, is dat artikel op dit oogenblik niet uitvoerbaar. Bij do vervulling der betrekking van hoofd-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1