BUITENLAND. onderwijzer te <87. Agatha deed zich slechts 1 sollicitant op, die dan ook de gelukkige werd; te Ruinen had zich slechts een sollicitant aangegeven, die echter op den den examen das: wegbleef; te Wachtum en Nieuw Schoonebeek hadden o 7 zich voor twee betrekkingen twee sollicitanten aangemeld; de eene bleef absent, de andere bedankte voor de benoe ming. Zulke omstandigheden maken, dat de gemeenteraden langzamerhand moeten besluiten meer geld toe te staan voor het onderwijs der jeugd. De provinciale inspecteur van het lager onderwijs in Noordholland, de heer A. Beeloo, is gisteren alhier aange komen, tot het houden van het gewoon halfjaarlijksche onderzoek van 's rijks-normaalschool alhier. Men leest in het Leidsch Dagblad: Dezer dagen werd door een reiziger te koop aangeboden een soort van steen; hij noemde het Schwerspath, a 4.30 de 100 Ned. ponden. Het wordt in Duitscldand gefabri ceerd, en tot poeder gemalen of gewreven, met het beste succes onder de tarwebloem gemengd. Deze, daardoor ver- O 7 valscht, is niet dan met scheikundig proces te ziften. Op het gevoel, op het gezigt is geen ambtenaar der belastin gen in staat het bedrog te onderscheiden, en zoo komt waarschijnlijk eene groote hoeveelheid buitenlandsch meel binnen, dat een zekere mate zijner voedingskracht mist, vermoedelijk op de maag schadelijken invloed zal uitoefe nen, èn zeer zeker de reeds zoo bemoeijelijkte concur rentie met nog een onzedelijk middel nog bezwaarlijker maakt. Misschien is deze wenk voldoende, om ter wille dei- openbare gezondheids-dienst, eene strenge controle uit te lokken. In Limburg is te Engelsmanshoven een jongeling van 16 jaar vermoord geworden, toen de vader uit de kerk kwam, waar de stiefmoeder van den jongen iets later zich bij haar man was komen voegen. Na het vertrek van den man had men den broeder der stiefmoeder in huis zien gaan. Men had den jongen den hals afgesneden. Hij had eenig fortuin van zijne eigene moeder; dit schijntde aan leiding te zijn geweest tot de misdaad. De stiefmoeder is met haren broeder gevat. Het romeinsche vraagstuk is door de beraadslagingen in het wetgevend ligchaam, even zoo min als door die in den senaat te Parijs, een stap nader tot zijne oplossing gekomen. De verklaringen der regering, bij monde van den heer Billault, minister zonder portefeuille, gegeven, doen wel blijken, dat zij tegen de voortdurende bezetting van Rome door fransche troepen is gestemd, maar de tijd, wan neer die legermagt zal worden teruggeroepen, is niet ver meld. De regering houdt de aanwezigheid harer troepen ter beveiliging van den Heiligen vader voor eene schendig der regten van het romeinsche volk; en daar zij dit zoo openlijk erkent, houdt men het er ook wel voor, dat zij hare verpligting gevoelen zal om die schending van volksregten te doen ophouden en te herstellen. Alleen het tijdelijk belang der staatkunde van keizer Napoleon vordert, dat die bezetting nog voortdure en de minister heeft niet kunnen, mogen of durven verklaren, wat de maatstaf zijn zou om dien tijdduur te meten. Zeer in het oogvallend is tevens de verklaring des ministers geweest, dat de wereld lijke magt des pausen geene geloofs-quaestie is, of als zoo danig wordt beschouwd. Voor de gebeurtenissen die te wachten zijn is die overtuiging der fransche regering van groot gewigt, want men ziet daarin, niet ten onregte, het vonnis over den paus geveld, dat zijn wereldlijk gezag ophouden en welligt het geestelijk gezag van een zijner sterkste zuilen beroofd worden zal. In Italië is nog geen rust aangebroken, of zij wordt telkens op gruwzame wijze verstoord. Het is of de ge schiedenis van dat land bestendig in lijnregten strijd moet verkeeren met de schoonheid en liefelijkheid, die de natuur daar ten toon spreidt. Weder zijn de Abruzzen het tooneel geweest van den opstand tegen het wettelijk gezag. En zoolang de ex-koning van Napels het Italiaansch grondge bied blijft betreden, gelooft men niet, dat eene ongestoorde rust voor het nieuwe koningrijk zal zijn aangebroken. Te Berlijn bestaat eene niet geringe spanning, met het oog op de aanstaande verkiezingen. De koning schijnt zijne ministers voor te gaan op den weg des behouds. Hij heeft den prins Hohenlohe tot president van den minis terraad benoemddeze staat algemeen bekend als iemand, die als president van het heerenhuis mogt gere kend worden, de behoudende partij te vertegenwoordigen. De kiezers bereiden zich reeds voor tot gewigtige stem ming, programma's worden verspreid en beginselen ge predikt al naar mate men de rigting van het tegenwoordig bewind voorstaat of bestrijdt. Dat do lieeren Morrish en Sanders, de restaurateurs der tentoonstelling te Londen, zich op een druk bezoek voorbereiden, mag onder anderen daaruit blijken, dat zij voorloopig de volgende bestellingen hebben gedaan 20,000 borden, 20,000 dessertborden, 2000 groote schotels, 3000 soepkommen, 5000 soepterrines, 1000 gedekte schaal tjes, 2000 karaffen, 20,000 bekers, 10,000 Sherry glazen, 25,000 champagne-, rijnwijn- en porterglazen, 500 vinger glazen, 10,000 koffijkommen en schotels, 5000 thee dito en eene aanzienlijke hoeveelheid glazen en porceleinen zoutvaatjes. Voorts 6000 fijne lepels, 4800 dito vorken, 7500 tafel- en dessertmessen, 4000 yards linnen damast voor tafellakens, 2000 yards van minder soort, 2000 damasten servetten, 20,000 vaatdoeken, 3000 fijne stoelen, 300 tafels van 6 voet lang en 4 voet breed, enz., enz. Dit alles zijn slechts eerste toebereidselen. Om welke zonderlinge oorzaak een spoortrein soms kan worden opgehouden, moge uit het volgende blijken Toen Maandag ochtend de trein van Kidderminster aan het station te Bilston stilstond, rigtte zich eene dame in een der rijtuigen op, alsof zij er wenschte uit te stappen, doch daarin verhinderd scheen. De beambten hadden eenige moeite de deur te openen, waardoor een oponthoud van een paar minuten onstond. Toen de deur eindelijk open was, sprong een jong mensch, die gedurende al dien tijd naast het rijtuig had gestaan in eene houding, als wilde hij de plaats innemen, die de dame scheen te rvillen ver laten, in het rijtuig, gaf der dame een hartelijken kus en keerde toen naar zijne vorige plaats terug, waarop de dame weder ging zitten, blijkbaar in verrukking over hare list, die haar het genot van den voelbaren afscheidsgroet had verschaft. De bijdragen voor het Albert monument bedroegen dezer dagen reeds 40,500. Onder de laatst ontvangen giften komen twee a 100 ieder voor, respectievelijk van lord Bedesdale en de Grocer's Company. Een schatrijk grondeigenaar te Kingstanton (Engeland) is door de regtbank aldaar tot eene boete van 50 schellin gen veroordeeld, wegens verstoring eener openbare eere- dienst. Hij had den predikant, gedurende de namiddag godsdienstoefening toegeroepen Wel dominé, daar vertel je me iet nieuws; dat wist ik al, voor dat jij in de wereld waart." De regter beduidde hem, dat men wel in de kerk kwam om te hooren, maar niet om gehoord te worden. Voor eenige dagen werd te Reading, aan John Gould, ter dood veroordeeld wegens moord met voorbedachten rade, 1 "gepleegd op zijne dochter, de doodstraf voltrokken. Meer dan 4000 personen woonden dit akelig schouwspel bij. Alvorens de gevangenis te verlaten, om het schavot te be klimmen, schreef hij eenige woorden aan zijne medege vangenen, waarin hij hen vermaande zich van sterken drank te onthouden, daar dronkenschap de oorzaak van zijn on geluk geweest was* Dingsdag jl. heeft in eene kolenmijn, in het land van Wallis, eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waar van 47 arbeiders het leven hebben verloren. De lijken werden den volgenden dag gevonden. Dezer dagen bezocht een militair te Berlijn een open baar danslocaal, alwaar hem als entreegeld 10 silbergr. werd afgevorderd, niettegenstaande de burgers slechts 5 silbergr. betaalden. Op zijne vraag, waarom hij meer dan anderen moest betalen om zich den toegang te verschaffen, werd hem door den ondernemer dezer openbare vermakelijkheid het volgende ten antwoord gegeven: «Verwondert gij u daarover? De reden is toch zeer eenvoudig. Ten behoeve van het budget van oorlog, moet ik 25 opcenten op de belasting betalen en die moet ik er weder uit trachten te krijgen." Betreffende het voorgevallene aan het paleis van den koning van Pruissen verneemt men nog het volgende. De in hechtenis genomen bontwerkers-gezel heet Schildknecht en is afkomstig uit het Zwitsersche kanton Thurgau. Dings dag ochtend verscheen hij aan den ingang van het paleis en verlangde den koning te spreken. Dit werd hem ge weigerd, en de aldaar geposteerde politiedienaar ried hem aan, een request aan een adjudant des konings te over handigen. Schildknecht verklaarde hierop, den koning te willen doodschieten, en vertoonde een geladen pistool, waar na hij naar het politiebureau werd gebragt. Hier verhaalde hij echter, dat deze moordaanslag slechts een voorwendsel was, om gemakkelijker toegang tot den koning te kunnen krijgen, die hem sinds lang kende en wien hij verleden jaar nog had geschi*even. Hij was nu gekomen, om den koning de Duitsehe keizerskroon aan te bieden, en haalde dan ook uit zijn zak een appel, een zoogenaamd «Roth- hahnchen," te voorschijn, dat was de rijksappel, dien hij den koning wilde aanbieden, daar hem dit door eene ver schijning bevolen was, gelijk hij dan ook zijn geheel leven

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2