binnenland! Tevens neem ik beleefd de vrijheid, het Gemeente-Bestuur te verzoekesi, de levering van drukwerk voor de Secretarie, bij openbare aanbesteding, te doen plaats hebben, opdat ik in de gelegenheid ge steld worde, daarnaar te kunnen mededingen. Niet twijfelende, of de gemeente zal, door die handleiding, op dezen post eene aanzienlijke besparing erlangen. Met de meeste, enz. De heer de Breuk stelt voor dit aanbod van den heer Bakker niet aan te nemen, omdat het kosteloos plaatsen van advertentiën beneden de waardigheid van den raad en van de gemeente zoude zijn en zegt, dat het beter zoude zijn de plaatsing van -adverten tiën en het verrigten van drukwerk beide te doen aanbesteden. De heer Graat ondersteunt het gevoelen van den vorigen spreker. De heer Beeringh vraagt naar het prae-advies van B. en W. De heer Strootman wijst op eene zinsnede in het verzoek van den heer Giltjes, dat de raad in de maand Junij des vorigen jaars had verklaard, dat hij vooralsnog geen reden vond, om het verzoek van den adressant toe te staan. Spreker gelooft, dat de raad, aangenomen wat in het verzoekschrift wordt aangevoerd, heeft te beoordeelen, of er thans redenen bestaan, om van zienswijze te veranderen. ZEd. voert dit aan, als eene overweging bij de stem ming over het verzoek in behandeling. De heer Beeringh herhaalt zijne vraag naar het prae-advies van B. en W.; hij dringt daarop aan, omdat dit gebruikelijk is. Door den heer de Breuk wordt voorgesteld, dat drukwerk en advertentiën zullen worden aanbe steed. De heer Graat ondersteunt dit voorstel en herinnert, dat de vorige spreker reeds vroeger dat voorstel heeft gedaan. De "Voorzitter meent, dat het voorstel van den heer Beeringh, om in de volgende vergadering mededeeling van het prae-advies van B. en W. te ontvangen, regt van prioriteit heeft. Hieruit ontstaat eene discussie. In stemming gebragt, wordt met 12 tegen 2 stemmen aan het voorstel van den heer Beeringh de prioriteit toegekend. Yoor stemden de heerenr Verweijde, Strootman, van Kelckhoven, Zur Mühlen, Beeringh, Janzen, Beets, Lastdrager, de Lange, Haremaker, Boomsma en de Voorzitter. Tegen stemden de heeren.; de Breuk en Graat. Het voorstel van den heer Beeringh, om in de volgende vergade ring het prae-advies van B. en W. over de aanhangige zaak te ontvangen, werd hierop aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heerenStrootman, van Kelckhoven, Zur Mühlen, Bee ringh, Janzen, Lastdrager, Beets, de Lange en Verweijde. Tegen stemden de heeren: de Breuk, Graat, Boomsma en dë Voorzitter. Op zijn daartoe gedaan verzoek, werd aan den heer C. Sipkens met het einde dezer maand een eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van eersten hulponderwijzer bij de openbare scholen in deze gemeente. Het voorstel des Voorzitters, om het primitief kohier der belas ting op de honden vast te stellen ten bedrage van ƒ700, wordt zonder beraadslaging aangenomen. Er werd besloten met eenige wijziging het vroegere verzoek aan den Minister van Binnenl. Zaken, om den spoorweg van hier naar Amsterdam eene westelijke rigting te geven, te vernieuwen. Op voorstel van den controleur der belastingen en der commissie, werd besloten, voor alsnog aan de plaatselijke ambtenaren geene uitmonstering te geven. Er werd besloten den brigadier der rijksveldwacht alhier, voor de tijdelijke waarneming der betrekking van commissaris van politie, eene gratificatie van 150 toe te staan. Omtrent de regeling der bebouwing op de Oost Groote Sloot alhier en van het daarstellen van uitwateringen, werd besloten de uitvoering aan B. en W. op te dragen. De heer Strootman herin nert, dat de deuren van hekken en schuttingen naar binnen moeten opengaan en dat de palen aan de binnenzijde moeten aangebragt worden. Er wordt gelezen een brief van B. en W. aan den heer Sarphati, hoofd-directeur der Maatschappij van Landbouw en Landontginning in Nederland, te Amsterdam, en het antwoord van dezen, betreffende aanmerkingen op het ophalen van vuilnis en het bevorderen van zindelijkheid der straten en wegen. Op voorstel van den heer de Breuk, wordt, na de lezing dier missives, met 12 tegen 2 stemmen besloten, aan eene speciale commissie op te dragen een on derzoek, in hoeverre die maatschappij aan hare verpligtingen voldoet. Vóór stemden de heeren: van Kelckhoven, Zur Mühlen, Beeringh, Janzen, de Breuk, Lastdrager, Graat, de Lange, Hare maker, Strootman, Verweijde en de Voorzitter. Tegen stemden de heeren: Beets en Boomsma. De Voorzitter deelt daarop mede, dat B. en W. eene conferentie hebben gehad met den gemagtigde der Maatschappij, betreffende de wenschelijkheid van eene verplaatsing der mestbelt en dat op de vraag dienomtrent door het Dagelijksch Bestuur gedaan, is geant woord, dat eene verplaatsing wel kan plaats hebben zonder dat de onkos ten komen voor rekening derMaatsehappij.Op voorstel van den heer Stroot man wordt besloten, aan bovenbedoelde commissie ook de zaak der ver plaatsing op te dragen. Nadat was vastgesteld, dat de commissie zal bestaan uit drie leden, werd overgegaan tot de stemming, waarbij de heeren de Breuk 11, Strootman 8, Graat 7, Beeringh 6, Zur Mühlen 3, Beets en de Lange ieder 2, en Janzen, Verweijde en lastdrager ieder 1 stem bekwamen. De heeren de Breuk en Stroot- rnan waren alzoo gekozen en verklaarden zich bereid, die benoeming te aanvaarden. Voor het derde lid geen volstrekte meerderheid, verkregen hebbende, werd eene tweede vrije stemming gehouden, waarvan de uitslag was, dat de heer Graat met 8 stemmen werd benoemd, terwijl de heer Beeringh 4 stemmen en de heeren Last drager en Beets ieder 1 stem verkregen. Er werd medegedeeld, dat het jaarlijksch examen der lagere- industrie-school alhier op Maandag 31 Maart zal plaats hebben, en dat de leden van den raad door bestuurderen dier school tot bijwoning zijn uitgenoodigd. Er werd gelezen eene missive van Z. Exc. den heer Minister van Binnenl. Zaken, houdende mededeeling, dat aan het verzoek van den raad, tot plaatsing van een militie-kanton alhier, niet kan worden voldaan, omdat eene verplaatsing niet gemakkelijk zoude zijn en omdat andere gemeenten op dcnzelfdeu grond zulk eene verplaatsing zouden kunnen verlangen. Op het verzoek van P. Kippersluis, huurder van het gebouw Burgerlust, om een lantaarn aldaar aan den weg te verkrijgen, in het belang zijner affaire, werd beslist, dat daaraan eerst bij den aanleg van een geregelden weg naar het station van den spoorweg zal worden gevolg gegeven. Zijn verzoek tot het plaatsen van een hek, werd in handen gesteld van den gemeente-opzigter. Aan den raad werd medegedeeld, dat de opzigter Scholten eene aanbieding had ontvangen van het bestuur der Staatsspoorwegen om in dienst daarbij over te gaan, tegen eene bezoldiging van 1500, dat hij in zijn finantiëel belang daartoe zal overgaan, tenzij de raad zijne jaarwedde op 1400 wil bepalen, of op 1600, indien hij zich verbindt voor den tijd van minstens vier jaren in dienst der gemeente te blijven. De heer Strootman zegt, dat het in het welbegrepen belang der gemeente is, dien boogstverdienstelijken ambtenaar te behouden. Met het oog op de uitvoering der werken, die door den heer Scholten zijn beraamd, gelooft de spreker, dat door zijn gemis aanmerkelijk verlies van tijd en van geld zou ontstaan. Met algemeene stemmen werd daarop besloten, dat, ingaande met 1 April a. s., aan dien op zigter een tractement van 1600 zal worden verleend, tegen bo venvermelde verbindtenis. Zijn titel wordt mede veranderd in dien van gemeente-bouwmeester. Door de heeren Strootman en Beeringh wordt verder met na druk gewezen op de overtredingen der verordeningen op het bouwen, op het opengaan van deuren naar de straatzijde, op den onvol doenden staat der beschoeijingen in de Nieuwstad, op het bouwen, zonder behoorlijke voorkennis van bevoegde beambten, op het ge brek aan ijver om overtredingen te vervolgen en te straffen. Hierop wordt door den Voorzitter geantwoord, dat reeds twee vervolgingen zijn ingesteld, dat overtreders door den bode gewaarschuwd zijn en dat bij publicatie tegen dergelijke overtredingen der verorde- dingen zal vermaatod worden. Nadat door den heer de Breuk was gewezen op de behoefte aan nog eene brandspuit, waarop door den Voorzitter werd ge antwoord, dat de tot nu toe onderzochte spuiten geene voldoende resultaten hadden opgeleverd, maar dat er op het oogenblik over den aankoop van eene goede brandspuit werd onderhandeld, werd de openbare vergadering, op voorstel van den heer Strootman, ondersteund door een genoegzaam aantal leden, opgeheven. De beraadslagingen werden daarop met gesloten deuren voortgezet. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Maart. De buitengewone vergaderingen, gedurende dezen winter door het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden, werd jl. Vrijdag avond in het lokaal Tivoli alhier feestelijk besloten. Tengevolge van het min gunstige weder, was de opkomst der leden met hunne dames niet zoo groot, als men anders had mogen verwachten. De vergadering werd niet weinig opgeluisterd door muziekale uitvoeringen van het muziekkorps van het K. I. voor de Marine alhier, dat ter opening en afwisseling der werkzaamheden welluidende toonen weer klinken deed. Als redenaar trad in deze vergadering op de heer P. Uurbanus, die eene voorlezing hield over het geld dat bij misbruik ten vloek, maar wèlgebruikt velen ten zegen kan strekken. Door voorbeelden uit het dagelijksch leven, uit de geschiedenis des vaderlands, en uit die der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, helderde de spreker zijne stelling op. Met onverdeeld genoegen werd deze lezing gehoord. Vervolgens werden de volgende bijdragen geleverd1°. Na een bezoek in de cellulaire gevangenis van A. J. de Buil, door den heer L. V. Ledeboer Az.2°. Een afgeluisterd gesprek van twee gehuwde zusters, door den heer J. C. Leich3°. De visschersdochter, van J. J. v. H., door den heer D. Bakker Bz.4°. Talitha Kumi, van J. M. E. Dercksen, door den heer D. Zur Mühlen; 5°. Vrouw, kinderen en vrienden en Aan den deenschen dichter Ander- sen, bij zijn bezoek in ons vaderland, van Mr. J. van Len- nep, door den heer B. R. de Breuk. Met herinnering aan de vergaderingen, dezen winter ge houden, en met gepaste dankzegging aan de sprekers en aan de leden van het muziekkorps, die belangeloos hunne talenten ten dienste der Maatschappij hadden gewijd, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. Naar men verneemt, zal op Vrijdag den 28 dezer door den heer L. V. Ledeboer Az., eene lezing worden gehouden in het gebouw in de Nieuwstad alhier, tot sluiting van de voorlezingen, die in den afgeloopen winter door verschillende sprekers aldaar zijn gedaan. Deze lezing zal des avonds ten half acht ure aanvangen. Wij vernemen, dat op Maandag 24 dezer de laatste inzameling van boeken, door het bestuur der volks-biblio- theek zal plaats hebben, gedurende dit saizoen. Een ruim gebruik is er in den afgeloopen winter van de boeken dier bibliotheek gemaakt, daar het getal lezers tot 150 is geklommen, en bestuurderen de overtuigendste bewijzen ontvingen, dat de boekwerken, die zij uitreikten, niet on gelezen werden teruggebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2