BUITENLAND. Vrijdag morgen is het Kotschip Vollenhoven, kapi tein Koning, van de ankers geslagen en op de Zuiderwal geraakt, men hoopt het met springtij af te brengen. Heden morgen is alhier een van het volk verlaten Seheveninger vischschuit binnen gebragt, het volk is gered. - Naar men verneemt is het verzoek van de Christe lijke Gereformeerde Afgescheidene Gemeente, om gedurende de verbouwing van de kerk in de Hervormde kerken alhier te preêken, van de hand gewezen. Naar men verneemt, zal op morgen, Zondag 23 dezer, des avonds ten 7 ure, in de kazerne der Artillerie alhier, door de vereeniging Kunst baart Genoegenals 7de en laatste voorstelling worden opgevoerd: De bankier en de bedelaar, tooneelspel in drie bedrijven; gevolgd door: De drie minnaars, of de uiterste wil van den overledene, blijspel in twee bedrijven. Voorafgegaan door: Dichtregelen, ver vaardigd en voor te dragen door den heer Tortike. De werkzaamheden aan het bomvrije gebouw in het fort Erfprins alhier, voor twee maanden begonnen, zijn in zooverre gevorderd, dat er reeds 767 heipalen in den grond zijn geslagen. Het gebouw zal bestaan uit 7 kaze matten en is bestemd voor arsenaal; in oorlogstijd kan het tevens voor hospitaal dienen. Men denkt, dat het tegen Mei van het volgende jaar gereed zal zijn. De reparatie aan de machine van Zr.Ms. fregat Wasscnaer, staande in het marine-dok alhier, is afgeloopen en men verwacht dat gemeld vaartuig eerlang het dok zal verlaten. Naar men verneemt, bestaat het plan bij het depar tement van Marine, om de drijvende batterij Neptunus te bestemmen, om te dienen voor de opleiding van mili ciens, die zullen verkiezen bij de zeemilitie te worden ingelijfd. Men verneemt, dat omtrent het vaststellen der ont werpen van den heer Jager, voor de doorgraving van Noord holland, binnen kort aan Z. Exc. den minister van Binnenl. Zaken, ontwerpen op eene groote schaal zullen worden ingezonden, naar aanleiding van de aan dien heer verleende concessie, en dat daarbij zal worden voldaan aan de wenschen, welke indertijd door het gemeentebestuur der stad Haarlem aan de Staten Generaal zijn kenbaar gemaakt. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van den Ter- schellinger polder, den heer P. J. Mier. Zr. Ms. schroefstoomschepen der 4de kl. Coelioorn en Soestdijk zijn den 19 dezer aan 's Rijks werf te Amster dam met goed gevolg te water gebragt. Den 18 dezer is gelukkig te Alkmaar de volgende misdaad ontdektZekere J. Blij, wonende buiten de Booms- poort, met eene tweede vrouw gehuwd, leefde met deze sedert geruimen tijd in onmin. De vrouw werd sedert eenige weken door de buren gemist; deze zich van de oorzaak daarvan willende overtuigen, besloten zij, gedu rende de afwezigheid van den man, de woning binnen te treden, daar zij geen goeds vermoedden, om de oorzaak liarer afwezigheid te onderzoeken. Maar wie stelt zich hunnen schrik voor, toen zij de ongelukkige daar opge sloten vonden, kermende en schreijende van pijn en smart. Zij gaven de policie daarvan kennis, en de commissaris van policie begaf zich derwaarts, vergezeld van een ge neesheer en twee agenten. De vrouw werd uit hare ge vangenis verlost en verklaarde reeds zes weken, na vele mishandelingen, in dien toestand te hebben verkeerd. De commissaris zelf was getroffen door dat vreeselijk schouw spel; de ongelukkige werd naar het gasthuis vervoerd, ter wijl de wreedaard door de policie werd opgespoord en gearresteerd, en naar het huis van arrest overgebragt. Den 17 dezer des avonds half elf ure barstte te Heemskerk aan Duin, een brand uit, die al spoedig een ernstig aanzien nam. De eigenaar, ontwaakt door het geloei der runderen, kon met zijne vrouw ter naauwer- nood het leven redden, ontbloot van de noodigste klee deren. Ook zijne kinderen werden met levensgevaar be houden. Hoewel de brandspuit van Heemskerk, buitenge woon spoedig op de plaats des onheils aanwezig, groote diensten bewees, was het woonhuis met den hooi berg in minder dan anderhalf uur eene prooi der vlam men. De runderen, waarvan een gezengd, alsmede enkele stukken huisraad werden gered. De oorzaak is onbekend. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Op den 17 dezer zijn te Scheveningen door 39 visch- - schuiten, onder andere visch 400 tarbotten aangebragt; eene vangst, waarvan de oudste visschers en kooplieden zich geen tweede voorbeeld kunnen herinneren. In weer wil der menigte, zijn zij tot tamelijk hooge prijzen verkocht. Volgens berigt van Zr. Ms. gezant te St. Petersburg, is door de Russische regering eene verordening uitge vaardigd, waarbij bepaald is, dat te rekenen van 1 Mei 1862, de schepen, die in Russische havens binnenkomen, op den voorsteven merken van metaal of andere stoffen moeten hebben, den diepgang van het schip in Russische of vreemde voeten of in meters aanwijzende, en, ter meerdere duide lijkheid, met eene heldere kleur in olieverw geschilderd. Wanneer deze aanwijzing ontbreekt of blijkt onjuist te zijn, dan zal de kapiten of eigenaar van het schip telken reize eene boete van 10 zilveren roebels verbeuren. Terwijl het noordelijk gedeelte van ons werelddeel weinig van zich laat hooren, en wat de staatkunde betreft, in een gelukkigen slaap gedoken schijnt, verneemt men uit de landen van het zuiden telkens nieuwe geruchten van strij 1, onrust en beweging. De opstand in Griekenland, breidt zich niet slechts uit langs de kusten der Adriatische Zee, maar reeds wordt er gevaar in gezien, dat die beweging weldra aan Italië gelegenheid geven zal, om zich in de zaken van Venetië langs dien weg te wikkelen. Welke gebeurtenissen men dan niet te wachten kan hebben, is moeijelijk te raden. Te Rome zijn de zaken mede lang niet bevredigend De bevolking schijnt het dralen omtrent de oplossing der han gende quasstie moede te worden en het laat zich aanzien, dat het zeer goed mogelijk kon zijn, dat de Kerkelijke Staat zelve zich de vrijheid zal schenken, die door Victor Emmanuel langs diplomatieken weg niet kan worden verkregen. Te Berlijn hebben vijf van 's konings ministers hun ontslag bekomen. Het waren de liberaalste leden van het kabinet. Ofschoon onder de nieuw benoemden eenigen voorkomen, wier rigting niet bekend is, gelooft men algemeen, dat het bewind in het vervolg, ofschoon met een liberaal programma als leus, sterk de behoudende partij vertegenwoordigen zal. Onder anderen is weder in het kabinet getreden de heer von der Heijdt, als minister van finantiën, een man die vroeger een voornaam aandeel had in het bewind van von Manteuffel. Hij schijnt het voor nemen te hebben opgevat om het hooge cijfer van het budget van oorlog te dekken door de gewone inkomsten, zonder buitengewone belasting. Hierdoor zou de steen des O O aanstoots zijn weggenomen. In eene gemeente van het arrondissement Nivelles, te Lasnes-Chapell-St. Lambert, is eene gehuwde vrouw gear resteerd, beschuldigd van eene afschuwelijke misdaad. De ontaarde moeder moet namelijk haar 3jarig kind in een kuil geworpen en het verstikt hebben, door den kuil met aarde te vullen. Volgens berekening wordt er jaarlijks in Groot- Brittanië voor eene waarde van 60,000 (720,000 gulden Ned.) aan lucifers aangebagt, overeenkomende met 200 millioen lucifers dagelijks, en het dagelijksch verbruik van lucifers in Engeland, nadert het ontzaggelijk aantal van 250 millioen, of meer dan acht stuks daags van elk individu in het Vereenigd Koningrijk. In België wordt het lucifers- verbruik berekend op negen stuks daags de peroon. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1423 sterfgevallen en 1940 geboorten plaats gehad. Men spreekt te Londen veel van een nieuw uitgevon den toestel, waarmede men de diepte der zee, zonder peilen en alleen door de waarneming eener glazen buis met daar op aangeteekende graden, bij wijze van een barometer, zou kunnen meten. Met dezen toestel zijn dezer dagen in tegenwoordigheid eener commissie uit de admiraliteit proe ven genomen, doch omtrent den uitslag is nog niets uit gelekt. Het beginsel, waarop de zaak berust, is de waar neming der aantrekkingskracht, die de aarde, naar mate men haar middenpunt nadert, in toenemende verhouding uitoefent, waarnaar men de diepte der zee zou kunnen bepalen, even als de barometer dient, om door waarne ming van de afnemende digtheid des dampkrings de hoogte der bergen te meten. Uit Detmold, Duitschland) wordt het volgende schrik kelijke voorbeeld van dweepzucht gemeld. Een in eene naburige gemeente woonachtig persoon, Arentschneider ge naamd, heeft dezer dagen zijn 16jarigen zoon, terwijl deze te bed lag, een slag met een bijl toegebragt, waardoor deze bedwelmd geraakte; vervolgens sneed hij met een mes het hoofd af en sleepte het lijk vervolgens op een stapel hout, blijkbaar met het doel het te verbranden. Aan de buren, die inmiddels waren toegesneld, verklaarde hij, «zijn eerst geborene den Heere ten offer te brengen." Hij werd on middellijk gearresteerd, doch men schrijft zijne gruweldaad aan geestverbijstering toe, veroorzaakt door het vergedreven piëtismus, dat in die streken meer en meer veld wint. De elektrische telegraaph en de stoomvaart tusschen Suëz en de Indische kust verrigten wonderen. Eene dépêche van Bombay van 27 Febr. is den 13den Maart reeds te Londen aangekomen, zijnde dit de eerste keer, dat een berigt dien verbazenden afstand in minder dan 30 dagan heeft afgelegd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3