NIEÜWEDIEPER COURANT. M 28. EN TWINTIGSTE JAARCANC. B O U W I N C. AANBESTEDING. BINNENLAND. 'L O M D A G 50 11 A A lt T. 'te/ PROVINCIE NOORDHOLLAND. NELOERSCHE 1802. Deze Courant wordt uitgegeven o[/ zon dag en dondehdac, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKElt Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederm regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER herinnert de Ingezetenen aan het bepaalde bij Artt. 3 en 4 der Verordening op het bouwen van den 8 Julij 1856, luidende aldus: Art. 3. «Binnen den bebouwden kring der gemeente is het «verboden, aan de straat of aan den weg te bouwen of het gebouwde te veranderen, anders dan overeenkom- »stlg verkregene rooijing. Onder bouwen wordt begrepenalle plaatsing van huizen, muren, schuttingen, heiningen, stoepen, hekken, rasters, palen, pompen, riolen en andere dergelijke werken." Art. 4. «Ter verkrijging van rooijing zal ieder verpligt zijn, alvorens met het bouwen of veranderen een aanvang te «maken, van zijn voornemen daartoe schriftelijk kennis te n geven aan Burgemeester en Wethouders. Deze zullen de «plaats door den opzigter doen opnemen en de rooijing doen plaats hebben, daarbij lettende op de bestaande belen- dingen. Van de bepaling der rooijing wordt, binnen acht dagen na de gedane kennisgeving, aan den belanghebbende afschrift uitgereikt. Helder, den 29 Maart 1862. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD, STAKMAN BOSSE. Op Woensdag den Sden April 1862, des namiddags ten half drie ure, zullen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur, te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed de volgende werken. a. Het doen van eenige uitvoeringen voor het onder houd van den provincialen zeedijk tusschen Haarden en Muiderberg; b. Het onderhoud van de bakens in het IJ en de Voorzaan, van 1°. Mei 1862 tot 1". Mei 1863 en het doen van eenige werkzaamheden aan oeverwerken in het IJ; c. Eenige baggerwerken in het IJ en het Hoorder- Spaarne, benevens het doen van eenige werk zaamheden bij den rijzen dam in het IJ tegen over Spaarndam. Be bestekken zijn, tegen betaling van 10 Cts. per exemplaar, te bekomen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd en aan het bureau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Ingenieur L. J. DU CELLIÉE MULLER, te Amsterdam. Van liet sub c genoemde werk, zal aanwijzing in loco worden gedaan Zaturdag 5 Aprildes morgens ten tien ure, te Spaarndam. Den 31 dezer vertrekt de O. I. Tuindiuail vin JSOUTHAOTPTOW. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Maart. Door den Brandraad in deze gemeente, werd jl. Woens dag avond den 26 dezer eene vergadering gehouden, gewijd aan de belangen van het brandwezen. De opperbrandmeester, de heer K. j. Krul, opende als voorzitter deze vergadering, met eene gepaste toespraak. Daarin drukte hij uit zijne tevredenheid over de wijze, waarop directeuren en man schappen der verschillende spuiten, bij den laatsten brand in den nacht van 4 Februarij jl. aan de Binnenhaven alhier zich van hunne taak hadden gekweten, voor den ijver, daarbij aan den dag gelegd, voor de goede orde, die daarbij was in acht genomen. Nadat de notulen der vorige vergade ring waren gelezen en goedgekeurd, werd overgegaan tot de gewone werkzaamheden. Ter voldoening aan art. 10 der nieuwe verordening op het brandwezen, werden de lijsten opgemaakt, der in dienst gestelde personen. Door de directiën der verschillende spuiten werd verslag gedaan aan den opperbrandmeester, van de opneming der spuiten en gereedschappen, waartoe zij, volgens art. 13 der boven genoemde verordening, verpligt zijn. De uitgebragte ver slagen luidden allen zeer gunstig; het bleek daaruit dat de verschillende brandhluschmiddelen zich allen in zeer goeden staat bevinden. Nadat de opperbrandmeester den leden had herinnerd aan eenige zaken, die in het oog gehouden moesten worden hij het blusschen van brand, en na het behandelen van aangelegenheden den brandraad betreifende, werd de vergadering gesloten. De volksvoorlezingen in het gebouw in de Nieuwstad alhier werden jl. Vrijdag avond 28 dezer gesloten, inet eene lezing van den heer Ivuijk, die den heer L. V. Lede- boer Az, wegens afwezigheid verhinderd, verving. De spreker wees op de werkzaamheid der tnenschen, hoe en waarom wij moeten werken, over het schadelijke en schan delijke der ledigheid en lichtte een en ander toe door nederlandsche spreekwoorden. Met een gepast woord werd deze lezing besloten, ten doel hebbende, te wijzen op het nut, dat uit eene getrouwe en aandachtige bijwoning der volksvoorlezingen voor de hoorders kan voortvloeijen. Naar het plan van den heer Farncombe Sanders, in specteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht, wordt tegenwoordig in de fabriek van den lieer van de Wal Bake, ijzer- en metaalgieter en fabriekant van stoomwerk tuigen te Utrecht, een nieuw model van schoolbanken ver vaardigd, die uitmunten door netheid en deugdelijkheid. Eene beschrijving van zulke schoolbanken werd voor het eerst door de Wekker, weekblad voor Onderwijs en School- wezen, voor een paar maanden medegedeeld. Ze zijn zoo danig ingerigt, dat er slechts twee leerlingen op iedere bank kunnen zitten, zoodat de onderwijzer alle leerlingen kan nabij komen, om hen één voor één te onderrigten of voort te helpen. Ook munten genoemde banken uit, als bevor derlijk voor de gezondheid des ligchaanis. De kinderen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1