NIEUWEDIEPER CODRANT. J\g. 29. EN TWINTIGSTE W - JAARGANG. DONDERDAG 10 APRIL 1062. "'«V GEMEENTERAAD. HELDIRSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en dosdekdag, des morgens ten aciit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. i, franco per post„1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zatuidag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.GO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing ƒ0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. In de zitting van den Gemeenteraad, jl. Dingsdag den 8 dezer gehouden, waren de heeren Beets, Lastdrager en Janzen afwezig. De Burgemeester opende deze vergadering; de aanteekeningen van het ver handelde in de vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd. Het eerst was aan de orde de herstemming over het plaatsen der Apotheek in het Ziekenhuis. Over deze aangelegenheid ontstaat eene discussie, waaraan door de heeren Strootman, Verweijde, Boomsma, Reeringh, Zur Mühlen, Graat, Bakker en den Voorzitter wordt deelgenomen. De heer Strootman stelt voor, een nieuw gebouw, voor apotheek en woning van den apotheker ingerigt, daar te stellen op de onbebouwde plek grond, ten N. W. van het Ziekenhuis. Hij zou het betreuren, als een van beide voorstellen, dat van de commissie of dat van 31. en W., met de meerderheid van eene enkele stem zou worden aange nomen. De aanbouw van dit nieuwe gebouw zou, naar raming, 2800 meer kosten dan de verandering, die anders noodig zou zijn. Gaarne wil hij mede werken door zijn voorstel, om daardoor zooveel mogelijk aan aller wenschen te voldoen. De heer Verweijde kan niet anders dan dit gevoelen ondersteunen, omdat het oorspronkelijk zijn voorstel is, door hem in de vorige vergadering reeds gedaan. Ook, op grond van de nadeelen in het Marine-Hospitaal alhier ondervonden, beveelt hij dit voorstel bijzonder aan. De Voorzitter vraagt de toestemming der vergadering, om het voorstel van den heer Strootman in om vraag te brengen, waardoor, bij aanneming, de stemming over het voorstel van B. en W. overbodig zal zijn. De heer Boomsma verklaart zicli tegen dien nieuwen aanbouw, omdat zulks vooreerst nog niet noodig is en er alzoo te veel kosten zouden ontstaan. De heer Strootman verdedigt zijn voorstel tegen den heer Boomsma. Ook de heer Reeringh doet uitkomen, het nut van de aanne ming van het voorstel des heeren Strootman, omdat er dan later niet meer zal behoeven uitgegeven te -worden voor verplaatsing. Bovendien, zegt de heer Reeringh, dat men, tegen die uitgave van 2800, bij den tegenwoordigen toe stand der gemeente-linanciën, niet behoeft op te zien. De heer Zur Mühlen vindt de som van 2800 wel wat veel voor zulk een ziekenhuis, waar slechts 20 zieken kunnen worden verpleegd. De lieer Graat bestrijdt dit echter en zegt, dat het ziekenhuis, bij latere uitbreiding der daarvoor bestemde lokalen meer zieken zal kunnen bevatten en dat bovendien de apotheek ook voor de armen in de gemeente is bestemd. Spreker dringt aan op de aanneming van het gedane voorstel, omdat ieders bezwaren daardoor worden uit den weg ge ruimd. De beer Bakker zegt, niet terug te willen komen op betgeen in de vorige zitting omtrent deze zaak reeds is in het midden gebragt. Volgens in gewonnen informatién, houdt hij bet er echter voor, dat de apotheek nergens beter dan aan de Zuidzijde zou zijn geplaatst. Zoodoende zou ook de kamer voor liet Armbestuur blijven bestaan, en de meerdere uitgaven zouden vooreerst nog niet noodig zijn. De lieer Reeringh herhaalt, dat het beter is nu in eens te doen, waartoe men toch later door de noodzakelijkheid zou worden gedrongen. In stemming gebragt, w^ordt het voorstel des heeren Strootman, om een nieuw gebouw tot apotheek en woning voor den apotheker daar te stellen, met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. Vóór stemden de heerenGraat, v. Kelckho- ven, de Breuk, Verweijde, Reeringh, Strootman, Haremaker en de Voorzitter. Tegen de heerenBoomsma, de Lange, Bakker en Zur Mühlen. Betreffende de plaatselijke verordeuing op het geslagt, werd gelezen eene missive van heeren Gedeputeerde Staten dezer previncie, waarbij de raad werd uitgenoodigd, eenige punten te willen wijzigen. Op voorstel der commissie voor die aangelegenheid werd besloten, daarin eene kleine wijziging te brengen, maar betrekkelijk de restitutie, het plaatsen van bordjes en de vervoer-billetten voor bewoners van het Koegras, bij de bepalingen van de verordening te blijven volharden. Op voorstel van de commissie voor de onderhoudswerken werd magtiging gevraagd voor het doen daarstcllen eener onderwijzers-woning in de Nieuwstad, waarvan de kosten zijn geraamd op p. m. ƒ6000. De Voorzitter brengt ter tafel de teekening van genoemd gebouw en schorst, ter bezigtiging daarvan, gedurende eenige oogenblikken de vergadering. Nadat de vergadering weder was heropend, werd, zonder hoofdelijke stem ming, het plan van de commissie goedgekeurd. Door den lieer Graat, rapporteur der commissie betrekkelijk het onderzoek van dc aangelegenheden der Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Landontginningten opzigte liarer vevpligtingen, wegens een gesloten contract met deze gemeente, werd gelezen het rapport, waarbij de commissie, na te hebben opgesomd de slechte vervulling der verpligtingen, voorstelt, de ver leende concessie in te trekken. De commissie stelt te gelijk voor, de mestbelt te verplaatsen en wel naar dc stortgronden nabij het Groot Noordholl. Kanaal, waartoe echter vergunning moet worden gevraagd aan den Min. van Binn. Zaken. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, dit rapport te behandelen in de volgende vergadering. Het andere deel van het voorstel des Voorzitters, om een afschrift 'van het rapport inmiddels te zenden aan den lieer Sarphati, di recteur van voorn. Maatschappij, werd, op voorstel van den heer Strootman, niet aangenomen. Dc vergadering vereenigde zich met net voorstel, tot af— en overschrijving van eenige posten van uitgaaf, op de hegrootingen van het Algemeen "Wees huis en het Burgerlijk Armbestuur, nadat de heer Strootman van den Voorz. de verzekering had verkregen, dat de levensmiddelen, voor het Weeshuis be- noodigd, 's jaarlijks worden aanbesteed. Op" voorstel des Voorzitters wordt besloten, tot het benoemen van eene vaste commissie, bestaande, behalve een der V ethouders, uit twee raadsleden, belast met het onderzoeken of er gevolg moet worden gegeven aan de vervolging tegen -geringe overtredingen, OcUtflVixdo do do rioo±oci;ji-o belastingen. Op voorstel van den heer Reeringh, wordt het programma van deze commissie uitgestrekt tot het beramen en voorstellen van wijzigingen, waarvau de noodzakelijkheid mogt blijken. Te midden van deze discussie ont staat er eene woordenwisseling over liet opdragen dezer aangelegenheid aan het Dag. Bestuur, waarbij de verzekering des Voorzitters, dat B. en W. meer dan eenmaal 's weeks vergaderen, door den heer Reeringh wordt in twijfel getrok ken, omdat daarvan geene notulen worden gehouden. Tot lid der commissie voor de plaatselijke belastingen wordt, hij de eerste stemming, gekozen de heer Reeringh; terwijl geen der ""anderen, die stemmen op zich vereenigden, de vol strekte meerderheid verkregen. Bij eene tweede vrije stemming werd evenmin eene voldoende meerderheid verkregen. Bij de derde stemming, waarbij moest gekozen worden uit de heeren Strootman, Graat cu de Breuk, die de meeste stemmen op zich hadden vereeuigd, verkreeg ieder der genoemde heeren weder 4 stemmen. Volgens het RcgL van Orde moest nu het lot beslissen, hetwelk den heer Graat als den benoemde aanwees. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat geen gevolg was gegeven aan liet zenden van een verzoekschrift aan den minister van Binnen!. Zaken, in het belang eener Westelijke rigting van den spoorweg van hier naar Alkmaar, om dat bij de Kamer van Kooph.^en Fabr. alhier een schrijven des ministers was ingekomen, waarhij werd te kennen gegeven, dat de werkzaamheden aan eene oostelijke rigting te verre wraren gevorderd, om daarvan nog te kunnen afwijken. De Voorzitter"" deelt mede, dat het. Jaarlijksch Verslag der Gemeente gereed is en bij de leden zal worden rondgezonden. Tot leden van het stembureau voor de verkiezingen, in dit jaar te houden, voor den Gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer der Statec- Generaal, worden verkozen de heeren: de Breuk en erweijdc. Tot plaatsver vangers de heeren van Kelckhovcn en Reeringh. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, tot verbetering der verlichting van de Zuidstraat, door het aanbrengen van 5 nieuwe en het verplaatsen van 5 reeds bestaande lantarens en liet plaatsen van 3 lantarens aan de Buitenhaven. Een en ander uit te voeren in de maand Junij a. s. Uit een viertal sollicitanten, die verzocht hebben in aanmerking te komen voor de vervulling der betrekking van hulponderwijzer, bij dc openbare seboleu in deze gemeente, werden tot die betrekking gekozen de heeren Schouten en Wan, waarvan dc eerste de acte van hoofd—, de andere die van hulponderwijzer bezit. (De heer Bakker verlaat de vergadering). Er wordt gelezen eene missive van den heer Seholtcngemeente-bouwinees ter; waarbij hij den raad dankzegt voor zijne gunstige beschikking cn de ver zekering geeft zijne betrekking naar behoorcu te zullen waarnemen. Ten aanzien van de aanhangige zaak van den lieer S. Giltjes, betreffende de plaatsing van advertentienverklaart de "N oor zit ter geen prae—advies van B. en W. "te kunnen medcdeelenomdat de heer Bakker afwezig en hij met den heer Boomsma verschillend in gevoelen is geweest. Dc lieer Boomsma stelde voor de zaak te laten zoo als zij was, terwijl hij, de Voorzitter, eene aanbe steding zoowel van drukwerk als van advertentien voorstond. Dit voorstel des Voorzittersaangevuld door den lieer Strootman, door de bepaling dat ook voortaan de levering der schoolbehoeften bij aanbesteding zal plaats hebben, w ordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden dc heeren Verweijde cn Boomsma Door den heer Strootman wordt voorgesteld nu reeds, in afwachting der be slissing omtrent het rapport over de mest en vuilnis, over te gaan tot liet inzenden van een verzoek aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om afstand der stortgronden tot hetverplaatsen van de mestbelt.Dienovereenkomstig wordt besloten. De heer de Lange wijst op overtredingen der verordening, betreffende bet leggen van vaartuigen in liet Heldersche Kanaal. De A oorzitter zegt, dat daartegen door dc Commissaris van Policie zal worden gewaakt. De heer Graat wijst op ccn gedeelte van het Jaarlijksch Verslag der School commissie, waarin wordt uitgedrukt de behoefte, die er voor deze gemeente

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1