BINNENLAND. BUITENLAND. bi'st-.iui, aan eenn inrigting voor gymnastiek. Hij vestigt daarop de uandaclit miu li. en W. en der commissie voor do zaken van onderwijs. Hierna wordt de openbare vergadering opgeheven cn de zitting met gesloten deuren voortgezet. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 April. Jl. Zondag voormiddag, ten half twaalf ure ongeveer, geraakte de spaansclie brik Anna Joaquina, kapt. Mal- lomavan Havanna naar Hamburg gedestilleerd en ge laden met suiker, verzeild op de banken nabij Onrust. Er was een Engelsclie loods aan boord, die welligt niet bekend is geweest met onze zeegaten. De equipage werd door schuiten gered en alhier aan gebragt. Den vol genden dag is men ijverig voortgegaan met van bet vaartuig te redden wat mogelijk was. De lading is gedeeltelijk en de tuigagie geheel geborgen. Reeds Maandag morgen ontstond er een lek in bet schip en men beeft geene hoop bet er weder af te brengen. Zondag jl. zijn op last der justitie alhier gearresteerd twee personen, den een beschuldigd van diefstal van looden pijpen, en den anderen van opligterij. De 38ste verjaardag van H. K. H. TTillielmina Maria Sopliia Louisa, zuster des konings, gemalin van den erf- groothertog Karei Alexander Augustus Jan van Saxen- Weimar-Eisenach, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Naar men verneemt bestaat alhier bet plan onder de gezamenlijke geneeskundigen een ziekenfonds op te rigten. Eerstdaags zal van bier naar Hellevoetsluis vertrekken Zr. Ms. stoomschip Amstel, om in bet dok aldaar van een waarlooze kiel te worden voorzien. Zr. Ms. stoomschip Montrado, den 7 dezer van Vlis- singen vertrokken, is gisteren morgen alhier gearriveerd. Zr. Ms. stoomschip Sindoro, konnn. luit. ter zee 1ste kl. J. M. de Jongh, is vóór 28 Febr. te Batavia aangekomen. Met 1 Mei a s. worden van non-activiteit op het wacht schip alhier, geplaatst: de luits. ter zee 2de kl. Meijen en Scholten van Aschat. Zr. Ms. stoomschip Cgcloop zal spoedig naar Huil vertrekken, om nog eenige machine-deelen voor de ketel makerij op 's Rijks werf alhier af te balen. De luit. ter zee 2de kl. T. C. Gobée en de offic. vanadm.2dekl. J. J. Hoogenstraaten, zijn geplaatst op Zr. Ms. stoomschip Cycloop. Met den dezer wordt de off.- van gez. 1ste kl. J. Of. Slieker op non-activiteit gesteld en vervangen door den oflf. van gez. 1ste kl. W. Kraake, thans op non-activiteit. Z. M. heeft herbenoemd en bij vernieuwing aangesteld tot kantonregter alhier Mr. W. L. K. A. Gey van Pittius. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen, dat als reeruten bij het corps Mariniers kunnen worden aangenomen, onge huwde Nederlanders van 18 tot 36 jaren oud en die te voren gediend hebben tot 40 jaren; henevens een zeker getal jongelingen van 16 tot 18 jaren, en voor tamboer of pijper, die hun 14de levensjaar hebben volbragt, mits hun phvsiek gestel in verhouding tot den leeftijd goed ontwik keld zij. Vreemdelingen zullen alleen op magtiging van den minister van Marine mogen worden aangenomen. Bij Zr. Ms. besluit is een nieuw reglement vastge steld op het geneeskundig onderzoek omtrent de geschikt heid voor de krijgsdienst te land en te water. Jl. Vrijdag is te Amsterdan in het lokaal de Eensge zindheid, de jaarlijkselie vergadering van de aandeelhouders der Duinwaterleiding alhier gehouden. Op deze vergade ring is bepaald, dat er 20 rente op ieder aandeel van f 500 zal uitgekeerd worden.' Over 1860 is er 13 rente uitgekeerd, zijnde even 2| pCt. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat er te Amster dam in het gebouw Fellix Meritis eene voorlezing gehouden is, tegen de doorgraving van Holland op zijn smalst, en dat cr door geen der aanwezige leden, met nadruk opge komen is tegen de bewegingen van den spreker. Zou daar uit niet op te maken zijn, dat de voorstanders zelfs beginnen te wanhopen, dat dit plan immer verwezentlijkt zal worden. De spreker prees aan, om als de doorgraving moest plaats hebben, dit op de wijze te doen, zooals reeds vroeger door den heer J. L. Kikkert lid van de Prov. Staten van Noord- holland te Texel is aangegeven. Den 5 dezer arriveerde te Hellevoetsluis uit Oost-Indië, Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, komm. A. E. Siedenburg, aan boord hebbende den vice-admiraal G. Vogelpoot en des- zelfs adjudant A. Dronkers, luit. ter zee 1ste kl. De feitelijke bevolking van het koningrijk der Neder landen bedroeg op 31 December 1859, 3,308,969 inwoners. Door een ingezetene te Groningen zijn vertoond twee eijeren, beiden te gelijk gelegd door eene gewone kip. Het zeldzame hierbij is, dat zij, schoon overigens gelijk aan gewone, echter veel kleiner zijn, en bovendien zoodanig door een korte streng aan elkander zijn verhouden, dat men het een door het ander kan opligten, zonder dat de streng breekt. De vrouw van een daglooner te Peize, die dikwijls reeds beschonken, werd voor eenige dagen, toen zij geheel bewusteloos was van den drank, in dien toestand te bed gebragtzij mogt echter niet weder tot besef komen. Die vreeselijke bedwelming is in den doodslaap overgegaan en dat nog al in de volle kracht haars levens. Zij telde naauwelijks dertig jaren. -Te Soerabaija is onlangs opgerigt eene ambachtsschool bestemd voor theoretisch onderwijs, in de wetenschappelijke vakken van houw- en werktuigkunde, ter vorming van bekwame handwerklieden en opzieners. Deze school is toegangelijk voor jongens hoven de twaalf jaren en vol wassenen, die zich voor den ambachtsstand willen bekwa men of een ambacht uitoefenen. Bijzonder belangrijk nieuws leverden de laatste dagen niet op. Verwikkelingen tusschen den franschen gezant en den fransclien hevelhebber te Rome, en de moeijelijke positie van den president-minister te Turijn te midden der romein- sclie verwikkelingen, maken de gewigtigste aangelegenheid uit. Overigens maakt de fransclie regering zich ernstig bezorgd over de gevolgen, die de rondreize van Garibaldi kan na zich slepen. Men vooronderstelt, dat keizer Napoleon het tegenwoordig tijdstip niet gunstig acht of dat de staat kundige en finantiële toestand zijns rijks het hem onmoge lijk maakt, om thans in een oorlog te worden gewikkeld. jDuitschland biedt gedurende de laatste dagen almede weinig belangrijks ter vermelding op. Oostenrijk, wel verre van zich op den voorgrond te plaatsen, ten aanzien van de buiten- en binnenlandsche politiek schijnt meer en meer gezind, eene afwachtende houding aan te nemen. Ook de O crisis in Pruissen zal voorzeker op de handelingen van het oostenrijksch kabinet een overwegenden invloed uitoefenen. In Pruissen gaat het behoudende ministerie op den inge slagen weg voort, om zooveel mogelijk door zijne hand langers op den uitslag der verkiezingen voor den landdag te werken. Allerlei pogingen worden daartoe aangewend. Intusschen baart het opzien, dat de prins van Hohenzollern, bekend om zijne liberale gevoelens, die wegens ongesteld heid tijdelijk van het voorzitterschap van den minister raad ontheven en vervangen was door den reactionairen prins Hohenlolie, thans hersteld is en dus weder zijne be trekking aanvaarden kan. Men gelooft niet, dat hij geneigd zal zijn zich met het presidium van den ministerraad te belasten, die tijdens zijne ziekte door de keuze van mannen der behoudende kleur juist niet in den geest zijner rigting gewijzigd is. Volgens den Précurseur zou de firma La Croix cn Verboeckhoven te Brussel reeds 700,000 frs. hebben ont vangen, ten gevolge van met buitenlandsche boekhandelaars gesloten overeenkomsten betreffende den nieuwen roman van Victor IiugoLes Misêrables. Ais een staaltje, dat het onderwijs in Frankrijk nog niet is wat het wezen moet, diene het volgende: Onlangs waren in eene stad van Frankrijk 22 personen uitgenoodigd voor den regter te verschijnen tot opening van een testament; van deze 22 kon er slechts één zijnen naam teekenen. De statistieke opgaven van den minister van onderwijs daar te lande, van het vorige jaar wijzen uit, dat in verscheidene departementen 50, 60, 70 tot 78 procent niet kon schrijven. De Elzas, Lotharingen en de Vlaamsche deelen des lands leverden het gunstigste cijfer. - Twee schoonzusters te Frénoy-Grémévilliers, die tot eene gegoede familie behooren, leefden sedert eenigen tijd in oneenigheid. Hare tuinen grensden aan elkander. De eene had een kippenhok aangelegd onder een afdakde kippen van hare zuster hadden die plaats echter opgemerkt en kwamen daar eijeren leggen. De eigenares der kippen was van oordeel, dat die eijeren haar eigendom waren en haalde ze uit het nest. De andere dame zag ditzij liep naar huis, haalde het geweer haars mans en trof hare schoon zuster zoo, dat zij dadelijk stierf. De justitie doet onderzoek. Moeijelijk valt het zich een denkbeeld te vormen van de voorzorgsmaatregelen tegen brand in het groote tentoonstellingsgebouw te Londen. Met den eersten oogen- -li blik waarin het gebouw werd betreden, begonnen al de zorgen daaromtrent en zij zullen nog steeds voortgaan en vermeerderen, tofxlat do tentoonstelling afgeioopen is. Naar alle deelen des gebouws vloeijen aanzienlijke hoe veelheden water door goten, dusgenaamde Jtve-main. Ook heeft kapitein Brcnt, die aan het hoofd der brand weer staat, bewonderenswaardige maatregelen genomen, die terstond bij de eerste ontdekking in het werk kunnen ge steld worden. Buitengewone zorgvuldigheid zal welligt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2