NIEUWEDIEPER COURANT M 50. ZONDAG 15 APRIL 1862. EN TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. BINNENLAND HELDERSCHE hif Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER C'z. izi den boekwinkel, Hoofdgracht No. 82. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.80. franco per post1.50. Enkele Hommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdng es Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De VOORZITTER VAN DEN RAAD der Gemeente HELDER maakt bij deze bekend, dat de Lijsten der Kiezers voor Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, door hem op heden gesloten, op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der Gemeente voor ieder ter inzage nedergelegd. Helder, den 12 April 1862. DE VOORZITTER VOORNOEMD, STAKMAN BOSSE. Den 13 dezer vertrekt de WEST-I1VDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 April. Te midden der talrijke concerten en buitengewone ver gaderingen, gedurende het afgeloopen saizoen gehouden, komt voorzeker eene allezins eervolle vermelding toe aan het tweede groot harmonie-concert, door het muziekkorps van het Kon. Inst. voor de Marine, onder directie van den kapelmeester L. IV. Weckesser, jl. Woensdag avond in het lokaal Tivoli alhier gegeven. Aangaande die uitvoering past niet anders dan een allergunstigst oordeel. Naar het geen wij dien avond van dit korps mogten hooren, kunnen wij niet anders dan de uitvoering der stukken in het al gemeen, op het vrij belangrijk programma prijkende, loffe lijk vermelden. In alles vielen eene zuivere stemming, zekerheid, kracht en warmte, aplomb, eenheid en volheid, goede nuancering op te merken, terwijl ook de solisten zich uitmuntend kweten van hunne taak. Met eene groote mate van zuiverheid werden de solo-partijen voor clarinette en saxliorn uitgevoerd en de stille aandacht, die gedurende die uitvoeringen vooral in de zaal heerschte, bewees ge noegzaam den indruk, die de schoone, bezielde muziek op de hoorders had teweeggehragt. Voor de wijze, waarop hij dit muziekkorps opleidt en bestuurt, voor de goede resultaten, die hij hij iedere uit voering te genieten geeft, voor den ijver, de kunde en de inspanning, die daartoe in ruime mate worden vereischt, komen aan den bekwamen kapelmeester, den heer L. W. Weckesser, lof en hulde toe. Dit verdienstelijk korps ga steeds voort met aan de kunstminnende ingezetenen dezer gemeente menig genotrijk oogenhlik te schenken. Het vinde, ter belooning voor zijne moeite en opoffering, in ruime mate sympathie en ondersteuning bij allen, die niet angstig in den vreemde zoeken, wat er zelfs goed en uitmuntend in den boezem der gemeente te vinden is. Omtrent de stranding van het spaansche schip Ane Joaquine, kapt. Moyani, 11. Zondag 6 dezer op de Haaks vervallen, vernemen wij nog het volgende, dat wij des te eerder mededeelen, omdat daardoor het prijzenswaardig gedrag van onze wakkere zeelieden op nieuw uitkomt Zoodra van den Ilelderschen wal werd waargenomen, dat er zich een schip in gevaar bevond, snelde schipper P. Troost, voerende de schooijerschuit de Hoop, vergezeld van H. Troost, P. Kikkert, P. van der Wielen, M. Kolder, S. Bont, J. Blokhuizen, W. Blokhuizen, M. Bethlehem, J. Stol, A. Stol en D. Jansen, allen zeelieden alhier, naar het in nood zijnde vaartuig, dat aan de zuidzijde van de Noorderhaaks zeer gevaarlijk zat, en door hen bij stijve toppers- koelte omstreeks 4 ure in den namiddag werd bereikt, j Aanvankelijk meende een deel der equipagie, waaronder de kapt. van den Spanjaard, dat het gevaar aan boord niet groot genoeg was om te vlugten; terwijl eenige manschappen, die zich reeds in de boot hadden begeven, de voorkeur gaven om door de schooijer op sleeptouw te worden genomen, waarmede deze, wijl het bij het schip door den opkomenden vloed niet houdbaar was, en de touwen braken, zich verwijderde, tot op kleinen afstand van het schip, wakende op hetgeen mogt gebeuren. Weldra seinde men aan boord des Span jaards om hulp, en beproefden de reeds geredde manschappen met hunne boot, om hunne kameraden te redden, dat echter mislukte, waarop van de zijde des schooijers, door middel hunner boot en manschappen, door de hevige branding naar het gestrande schip werd geroeid, dat met de grootste moeite en krachtsinspanning ge lukte. Onze zeelieden hadden het genoegen, den kapt. en restant equipagie te redden, naar de schooijer over te brengen en behouden in het Nieuvediep aan wal te zetten. Hoewel het redden des levens van zijn evenmensch pligt is, en wij onnoemelijk veel voorbeelden kunnen aanhalen, dat onze kloeke zeelieden in dat opzigt vooral hun pligt doen, mogen wij deze daad niet onvermeld laten, als een lauwer te meer aan de kroon menschlievendheid en menschenmin. Bij Zr. Ms. besluit is aan den heer J. van Herwerden, consulair agent van Rusland aan den Helder, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus 3de klasse, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Zr. Ms. schroefstoomschip Groningen, komm. kapt. luit. ter zee J. van der Meersch, thans op reis uit Oost- Indië naar Nederland, is bestemd om te Nieuwediep binnen te vallen. Naar men verneemt, is door Zr. Ms. stoomschip Ard- joeno getransporteerd en door den komm. van gemelden bodem, namens het Indische gouvernement, aan den mi nister van Koloniën ter hand gesteld, een diamant, afkom stig van den sultan van Banjermassing, ter waarde van viermaal honderd duizend gulden. In den morgen van 11 dezer werd de heer P. A. Beets, sints 1829 Notaris en in verschillende maatschappe lijke betrekkingen alhier werkzaam, door den dood aan de maatschappij en aan zijn huisgezin ontrukt, nalatende eene diepbedroefde weduwe en 8 onverzorgde kinderen. Zij, die den overledene in zijn onvermoeiden ijver, om voor het welzijn der zijnen te zorgen, gekend hebben, gevoelen de grootheid van den slag, die hun heeft getroffen. Bij zoo veel rouwe is het een geluk, dat de eenig overgeble ven zoon Candidaat-Notaris is, die waardig is, in zijns vaders plaats benoemd te worden, en daardoor in de gelegenheid zou zijn, de verzorger te worden van zijne groote familie. Naar wij vernemen, zal hij de Hervormde Gemeente alhier de aanstaande Goede Vrijdag kerkelijk worden gp-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1