buitenland! DE PRIJS VAN HET LEVEN. vieril en ter dier gelegenheid bevestiging van ruim honderd lidmaten, benevens doopsbediening aan vier bejaarden plaats hebben. Op het twaalftal predikanten, opgemaakt ter ver vulling der vacature bij de Hervormde gemeente te Vicmen, is de naam geplaatst van den wel-eerw. heer F. D. J. Moorrees, predikant alhier. De generaal-majoor W. H. Doorman, vergezeld van deszelfs adjudant, is alhier gearriveerd en aan het liótel den Burg afgestapt, ten einde eene inspectie over het materieel der Artillerie te houden. Op Dingsdag 13 Mei a. s. zal alhier de verkiezing plaats hebben van twee leden voor de Prov. Staten van Noordholland, De aftredende leden zijn de heeren J. L. Kikkert, notaris en wethouder te Texel en Mr. K. J. C. Stakman Bosse, burgemeester alhier. Den 9 dezer is de kanonneerboot N°. 33 van Harlingen alhier teruggekeerd. Jl. Woensdag is een Engelsche brik, geladen met steenkolen, in het Groot-Noordhollandscli-Kanaal, nabij den Anna Paulowna-Polder, door het Engelsche stoomschip Diana aangevaren en daarna gezonken. In den beginne was hierdoor de vaart geheel gestremd, doch nu kunnen alleen kleine vaartuigen aldaar passeren. Alle middelen worden in het werk gesteld, om deze belemmering der scheep vaart uit den weg te ruimen. -Bij Ministeriële beschikking is het den manschappen der verschillende korpsen verboden, hunne wapenen, buiten diensttijd, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, te dragen. Met primo Mei a. s. worden op 's rijks werf te Helle- voetsluis geplaatst, de kapt.-luit. ter zee F. L. Geerling en de luit. ter zee 1ste kl. E. F. Hitnel von Cronentliallde eerstgenoemde ter waarneming der betrekking van equi pagemeester, en de laatstgenoemde als onder-equipagemeester, terwijl de thans met de waarneming van die betrekking belaste kapt.-luit. ter zee J. W. de Buijter de Wildt en de luit. ter zee 1ste kl. A. A. A. Gaijmans, met dien datum worden op non-activiteit gebragt. Gedurende de koffijveiling van den 2 dezer te Rotter dam, zijn aldaar aan het Rijks-telegraafbureau 724 tele grammen ontvangen, en was de ontvangst op dien dag 1790. Uit Frankrijk is het gewigtigste nieuws der jongste dagen een mandement des aartsbisschops van Toulouse. Deze prelaat heeft zijne geloovigen opgeroepen, om in dit jaar liet roem rijke derde eeuwfeest, van den moord der Hugenoten te Toulouse te vieren. Dit mandement heeft, naar men ver zekert, eene algemeene beweging in Frankrijk te weeg ge bragt. Keizer Napoleon moet bij het vernemen van deze zaak, hevig vertoornd zijn geweest. De fransche bladen, der clericale partij toegedaan, keuren de handelwijze van den aartsbisschop goed; de liberale bladen betuigen hunnen afkeer van zulke feestvieringen, waarmede liefde en ver draagzaamheid zeker niet worden bevorderd. Wel ziet de clericale partij in die herinnering uit de geschiedenis een feit, dat strekte om de fransche eenheid te behouden, en het land voor regeringloosheid te behoeden; maar zij ver geet daarbij uit te drukken, dat de middelen tot bereiking van dit heilzaam doel aangewend, niet genoeg kunnen worden gelaakt. Terwijl overigens de pruissische regering zich gereed maakt de verkiezingen af te wachten, en vooraf de schoonste verwachtingen opwekt; terwijl het fransche Wetgevend Licchaam zich bezig houdt met het onderzoek van het o budget van 1863, waarvan de verschillende hoofdstukken veel hooger zijn geraamd dan zulks vroeger het geval wasterwijl men nu en dan het gerucht verspreidt dat de Heilige vader overleden is, ofschoon die berigten telkens worden tegengesprokenvestigen de diplomaten nog steeds een vragenden blik op den staatkundigen hemel van Italië, waar Frans II nog altijd te Rome vertoeft, en te gelijk de rooverijen in het zuiden blijven voortduren. Te Parijs zullen twee nieuwe synagogen worden ge bouwd. De kosten zijn geraamd op 3 millioen frs.. De stad Parijs geeft de noodige gronden ten geschenke, tot eene waarde van 1,500,000 frs. In de laatste bijeenkomst van den israëlitischen kerkeraad is ingeschreven geworden voor eene som van 500,000 frs., waarvan 200,000 frs. door het huis Rothschild en 45,000 frs. door het huis Kann. In eene parijsche correspondentie van den 5 dezer, leest men het volgende: Er is weinig politiek of handels- nieuws van bijzonder belang. Daardoor hebben twee feiten van anderen aard eenige sensatie kunnen maken. Het eerste geldt den hertog de Dino, zoon van de hertogin de Sagan. De hertog, die sinds geruimen tijd op eene schoone poolsche vrouw verliefd was, heeft zich door middel van laudanum vergiftigd, omdat hij meende te bespeuren, dat zij aan een ander liarer aanbidders de voorkeur gaf. Het tweede feit is de ontdekking eener bende moordenaars. De policie heeft namelijk voor eenige dagen in de rue du Petit-Carreau een meisje in hechtenis genomen, dat achtereenvolgens onder scheidene mannen op hare kamer had weten te lokken, die dan door aldaar verborgen moordenaars werden omgebragt, na van alles wat zij bij zich hadden beroofd te zijn. De lijken dier ongelukkigen werden door de misdadigers ge woonlijk in stukken gehouwen, ten einde de sporen der misdaad gemakkelijker te kunnen verbergen. Men is zeer benieuwd naar nadere bijzonderheden nopens deze treurige geschiedenis." Hume, de beroemde medium, is thans vervangen door de echtgenooten Edwards Girood, die onlangs van Amerika te Parijs zijn aangekomen. Gedurende den karnaval hebben zij in de hoofdstad grooten opgang gemaakt, vooral op een feest van den hertog van Bronswijk, zoodat zelfs de deuren van de Tuileriën voor hen zijn ontsloten geworden. Aldaar moet het echtpaar wonderen gedaan hebben, en men wil dat de geest van Napoleon I is te voorschijn geroepen en ondervraagd. Natuurlijk geeft dit weder stof tot allerlei bijgeloovige geruchten en belagchelijke voorspellingen. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1299 sterfgevallen en 2095 geboorten plaats gehad. Uit Canada is dezer dagen te Londen een monster kaas ontvangen, die een omtrek heeft van 12 voeten en 1042 46 weegt. Zij was voor de tentoonstelling bestemd, doch werd wegens te late ontvangst afgewezen. Het mon ster-product is thans bij een voornaam kaashandelaar ter bezigtiging gesteld. Een jongeling van Funfkirchen, had aan twee jonge meisjes beloofd met haar te zullen trouwen, beiden hadden hare toevlugt genomen tot het geregt, om hem zijne belofte te doen uitvoeren. Beiden steunden op goede argumenten en bragten de onwederlegbaarste bewijzen aan van de in nige betrekkingen welke er tusschen hen hadden bestaan. Van zijnen kant bekende de jongeling alles en verklaarde, dat hij voor de twee jonge meisjes even veel liefde gevoelde, en zich onderwierp aan de uitspraak van den regter, die hem zou aanduiden met welke der beide meisjes hij moest trouwen. Bij gevolg heeft de regtbank, inziende den on- vermogenden toestand van den jongeling, beslist, dat de rijkste der twee meisjes, aan de andere eene schadeloos stelling van 300 guldens zou betalen en dat zij voor dien prijs den jongeling alleen mogt hebben. Naar het Fransch van Eugéne Scriba. (Vervolg en Slot van N°. 29/ De onbekende naderde toen den schoorsteenen zag op de pen dule maakte een beweging van schrik en zeide mij met een gesmoorde stem; Dezen morgen, bij het krieken van den dag, vond ik mij zoo verzwakt, dat ik naauwelijks konde opstaan. Ik schelde mijn kamerdienaar, en Jago verscheen voor mij. „Wat is het toch dat ik gevoel?" vroeg ik hem. „Niets, dan hetgeen zeer natuurlijk is - meester, het uur nadert het oogenblik komt." „En welk vroeg ik. „Bemerkt gij dit niet? De hemel had u 60 jaren toegestaan om te leven, gij hadt er 30 toen ik begon om u te gehoorzamen." „Jago," vroeg ik met schrik, „spreekt gij in ernst?" „Ja, meester, in vijf jaren tijds, hebt gij aan roem, 25 jaren van uw bestaan verspildgij hebt ze mij gegeven, zij behooren mij en de dagen waarvan gij verstoken zijt, zullen nu aan de mijnen toegevoegd worden." „Watdit was dus de prijs van uwe dien sten!" „Anderen hebben mij nog veel beter betaald: getuige Eabert, die ik ook heb voortgeholpen." „Zwijg, zwijg," riep ik; „het is niet mogelijk; het is niet waar!" „Het zij zoo; maar maak u gereed, want u rest nog slechts een half uur te leven." „Gij vermaakt u met mij, gij bedriegt mij." „Op geenerlei wijze, reken zelve! 35 jaren, die gij werkelijk geleefd hebt, 25 die gij verloren hebt: totaal 60; dit is de rekening, ieder het zijne." En hij wilde vertrekken Ik gevoelde mijne krachten vermin deren, ik gevoelde dat mijn stem mij begaf. „Jago! Jago!" riep ik, „geef mij nog eenige uren." „Neen, neen," antwoordde hij mij, dit nu zou ten mijnen koste zijn, en ik ken beter dan gij den prijs van het leven. Er is geen schat, die twee uren bestaan kunnen vergoeden." „Welnu!" zeide ik hem, terwijl ik mijzelven geweld aandeed, „herneem de goederen, waarvoor ik zoo veel heb opgeofferd; nog vier uur en ik doe afstand van mijn goud, van mijne rijkdommen, van deze pracht, die ik zoo zeer heb begeerd." „Welaan, gij zijt een goede meester geweest, ik wil wel iets voor u doen, ik stem er in toe." Ik gevoelde mijne krachten vermeerderen, en ik riep uit „vier uren het is zoo weinig! Jago! Jago! nog vier uren en ik doe afstand van mijne letterkundige glorie. Van al mijne werken, die mij zoo hoog in de achting der wereld geplaatst hebben." „Daarvoor vier uren," sprak de neger met verachting, het is veel. Om het even, dan zal ik uw laatste bede niet geweigerd hebben. „Neen niet de laatste," sprak ik de handen vouwende. „Jago! Jago! ik bid er u om, schenk mij het leven tot den avond, twaalf uren, den gehreien dag, en dat al mijn over-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2