NIEUWEDIEPER COURANT. M Si. Vo* DOKDËKDAG 17 APKIL 1862, EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. BUITENLAND. HELOERSCNE Dpzc Courant wordt uitgegeven op zondag en dondeiidag, des morgeus ten aelit ure, door A. A. BAKKER Ca. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. n franco per post.. 1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert rich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektf.nïif.x worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, op de Laan aan dm Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedereu regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate. der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 17 dezer vertrekt de O. I. Landmail via SOUTH AMPTOUf. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 April. In den nacht tiisschen Zaturdag en Zondag jl. heeft iemand alhier gepoogd de woning van een zijner buren ïn brand te steken. Gelukkig is die poging nog tijdig ontdekt en de vermoedelijke dader door de policie in ver zekerde bewaring genomen. Jl.Zaturdag nacht is eeneEgmonder bom op deNoorder- Haaks verzeild geraakt; de bemanning is Zondag morgen afgehaald. Jl. Maandag namiddag bad de plegtige ter aarde bestelling plaats van het lijk van den heer P. A. Beets. De lijkstoet werd gevolgd, behalve door de familiebetrek kingen van den overledene, door den Burgemeester, de Wethouders, de leden en den Secretaris van den Gemeente raad, leden van de Vrijmetselaarsloge en onderscheidene vrienden en belangstellenden. Te Huisduinen zal op aanstaanden Goeden Vrijdag de godsdienstoefening, als naar gewoonte, des avonds ten half zeven ure beginnen. Den 13 dezer is de vice-admiraal G. Vogelpoot, laat stelijk kommandant der vloot in Neêrl. Indië door Z. M. den koning in een bijzonder gehoor ontvangen. Naar men verneemt, is Z. E. door Z. M. benoemd tot directeur en kommandant der Marine te Willems oord. Blijkens eene opgave van het ministerie van Binnen- landsche Zaken, zijn in het jaar 1861 als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken 757 personen, als: 291 hoof den van gezinnen en op zich zelf staande personen, 94 vrouwen, 367 kinderen en 5 dienstboden. Van de genoemde hoofden van gezinnen kwamen uit N. Brabant 19, Gelder land 22, Z.-Holland 44, N.-Holland 114, Zeeland 40, Utrecht 11, Friesland 8, Overijssel 6, Groningen 10, Drenthe 3, Limburg 5. De godsdienstige gezindten verdeden zich als volgt:' 152 Nederduitsch Hervormden, 2 Waalsch Her vormden, 3 Evangelisch Lutherschen, 2 Doopsgezinden, 6 Christelijk Afgescheidenen, 49 Roomsch Katholieken, 1 Israëliet, 85 onbekend. Tot de welgestelden behoorden 70, tot de mingegoeden 99, tot de behoeftigen 38; onbekend 84. Van de 291 vermelde personen waren meer of minder in de hoofdelijke omslagen beschreven, in Gelderland 5, Z.- Holland 16, N.-Holland 1. Zeeland 15, Utrecht 4, Friesland 2, Overijssel 2, Groningen 10, Drenthe 1, Limburg 3; totaal 59. De achttiende algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap zal dit jaar gehouden worden te Gorhvhemop den 30 Julij en de heide vol gende dagen. De heer A. van Otterloo, voorzitter van het hoofdbestuur, zal bij die gelegenheid eene redevoering uitspreken. Van "root belang voor reeders, assuradeurs, gezag voerders en schepelingen is voorzeker de volgende opmer king, opgenomen in het jongste nommer van de Assurantie bode, en ontleend aan de Algemeene Kunst- en Letterbode jaargang 1853: «Als middel om brand, in het ruim van een schip uitgebroken, spoedig te onderdrukken en meester te worden, is het volgende in den laatsten tijd met goed gevolg beproefd. Men plaatse een vat vol gewone kalk in de onderste ruimte en leide uit dat vat een enge buis naar het dek. Als er in het scheepshol brand uitbreekt, giete men een fleseh zwavelzuur (twee gallons bevattende) door deze buis op de kalk. Het daardoor zich ontwikkelend koolzure gas, verbonden met den te gelijker tijd ontstaandeu digten rook, is voldoende om den brand te blusschen." De adelborst 1ste kl. F. A. J. P. van Alphen wordt met den 21 dezer, van het schroefstoomschip Moiitrado op het wachtschip te Hellevoetsluis en de luit. ter zee 2de kl. P. E. Winkelman, van het wachtschip te Vlissingcn op de Montrado overgeplaatst. Weinig bevredigend is het antwoord op de vraag naar het nieuws der jongste dagen. De voortduring van den bestaanden toestand in Italië, zonder dat het uitzigt is ge opend, dat eene verlangde oplossing van het hangend vraag stuk spoedig volgen zal; de nog niet geëindigde expe ditie naar Mexico, waarvan de gevolgen voor de verschil lende partijen nog niet te berekenen zijn; de staatkun dige crisis in Pruissen, die de belangstelling van geheel Europa gaande maakt, en door den uitslag der verkiezingen voor den koning en zijne raadslieden, zeer waarschijnlijk eene onaangename teleurstelling bereiden zaleen nieuw grensgeschil tusschen Frankrijk en Zwitserland, dat tot aan houdende verwikkelingen tusschen beider regeringen aan leiding geven kan; de goede verstandhouding, die er tusschen de kabinetten van St. Petersburg en Rome is ont staan, tengevolge waarvan de geestelijkheid in Polen den last heeft ontvangen, om eene vredelievende houding tegen over de russische regering in acht te nemen; een en ander geeft aan de dagbladen stof tot het vullen van kolom men maar, mogen het ook al opmerkenswaardige teekenen zijn van den tijd, dien wij beleven, ze zijn van te weinig gewigt, om daaruit zelfs de geschiedenis der naaste toe komst ook maar eenigermate af te leiden. Weinig nog schijnt het staatkundig leven te gelijken naar het leven der natuur, die met ieder verschijnend voorjaar ontwaakt en een nieuwen tooi aan het aardrijk bereidt, en een nieuwen aan blik aan den opmerkzamer beschouwer biedt!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1