GEMENGDE BERIGTEN. JEEFEËSON DAYIS. Meu schrijft uit Antwerpen: Een dief, die niet wist hoe laat het was, is in het Cheval de Brome het gouden zakhorologie van een aldaar logerend reiziger komen leenen, om er eens op te zienmaar hij vergat bij ongeluk het aan den eigenaar terug te geven, nadat hij het gebruikt had om naar den tijd te zien. De policie zoekt den dief, maar weet nor niet regt hoe laat het is." O» O De Meuse, een luiksch dagblad, verhaalt den volgenden opmerkelijken diefstal. »In de gemeente Montignie is een stouten diefstal gepleegd. Het bijzonderste daarvan is niet gelegen in hetgeen door de bedrijvers dier euveldaden aan den wettigen eigenaar werd ontvreemd, maar in de omstan- O digheden, dat het twee vrouwen waren, die zulk een daad durfden bedrijven en dat zij het 's nachts volvoerden onder verschillende bezwarende omstandigheden. Het is waar schijnlijk de eerste maal, dat vrouweu zich alleen schuldig maken aan zulke feiten, waarover de teedere kunne zal moeten blozen. Beide dames zijn door heeren policie-agenten ach tervolgd en hebben uitzigt op loon naar wei-ken." Van de 20,000 exemplaren, die te Parijs en te Brussel van de Misérables zijn uitgegeven, is er geen enkel meer over, en telkens worden er nieuwe aanvragen gedaan. Te Angers heeft in de school van kunsten en ambachten een oproer van schooljongens plaats gehad. Zeventien leer lingen, behoorende tot de hoogste klasse der school, zijn door de linietroepen in verzekerde bewaring gebragt en des anderen daags naar hunne ouders teruggezonden. Deze ongeregeldheden waren ontstaan door een maatregel van het bestuur om de plagerijen tegen te gaan, waaraan de nieuwelingen, van wege de oudere leerlingen, telken jare blootstonden. De Courrier de l'Ambleve vermeldt het volgende: Onlangs keerde een werkman van Stavelot naar Coo, zijne woonplaats terug, toen hij in het bosch, genaamd Lanet, door een persoon werd aangesproken, die hem bij de keel vatte en zijn geld vroeg. «Laat mij los," zeide de werk man, ik zal het u gevenen hij deed alsof hij geld uit zijn zak zocht. Maar in plaats van zijn geld af te geven, maakte hij van de vrijheid, die de roover hem liet, gebruik, wierp hem neder en hield hem op den grond. Toen de dief op eene gevoelige wijze te weten kwam, dat hij met een sterker man dan hij zelf was te doen had, maakte hij eenig gerucht, waarop uit het bosch zijn makker te voor schijn kwam. De werkman zag nu het gevaar om langer op die plaats te vertoeven, en na den kerel, dien hij op den grond hield, een stomp op de borst te hebben gegeven, nam hij de vlugt. Men denkt, dat de roovers zich in den persoon hebben bedrogen en meenden iemand voor zich te hebben, die welligt minder moed, maar meer geld bezat. Men schrijft uit Londen: Wat moet er toch van onze zeemagt worden, vraagt menigeen? Zullen de volkeren elkan der voortaan bestoken met vloten van duikerklokken, of zal men, in plaats van de volle laag, elkander van tijd tot tijd een kogel toezenden van 300, 600 of zelfs 1000 pond en dus vloten zien ontstaan van louter kanonneerbooten maar kanonneerbooten ten minste zoo groot als de Great- Eastern en gewapend met één stuk van b. v. 500 cente naars zwaarte? Bij al hetgeen daarover hier tegenwoordig gesproken en geschreven wordt, is het hoogst moeijelijk tot een besluit te geraken en ook^de mannen van het vak zijn nog tot geen ander besluit gekomen dan dit: gewone hou ten schepen hebben voor goed afgedaan en of men nu do kust verdedigen moet met Warniors, Monitors, koepelschepen of ijzeren forten met Armstrongs geschut, zal nog zorg vuldig moeten worden overwogen." In een veld bij Doncaster heeft men een merkwaar- digen zilveren penning gevonden. Hij is geslagen door den romeinschen senaat en het romeinsche volk ter eere van keizer Trajanus, in het jaar 103. Aan de eene zijde ziet men het met lauweren omwonden borstbeeld van Trajanus met het omschriftImp. Teajano, Aug. Ger. Dac. P. M. T. R. P. (Aan keizer Trajanus, Augustus, Germanicus, Dacicus, opperpriester, bekleed met de tribunitaile magt). Aan de keerzijde prijkt een beeld der overwinning, met een bloemkrans in de uitgestrekte regterhand en een palmtak in de linker, blijkbaar met het doel, om den keizer wegens eene groote militaire daad te kroonen. Het omschrift luidt: Cos. V. P. P. S. P. Q. R. Optimo Princi. (Consul ten vijfden male, vader van zijn land, de romeinsche senaat en het volk aan den voortreffelijken vorst). Naar men verneemt, heeft lord Palmerston de rent meesters zijner landgoederen in Ierland last gegeven, om diegenen zijner pachters, die lust mogten gevoelen naar Canada te emigreren, niet slechts van het daartoe vereischte reis geld, maar ook van de noodige werktuigen voor zijne rekening te voorzien, opdat zij dadelijk na hunne aankomst in Canada met den arbei<j kunnen aanvangen. Bereids hebben vele pachters van dit milddadig aanbod gebruik gemaakt, terwijl ▼«le anderen toebereidselen maken, om dit voorbeeld te volgen. Men gelooft dan ook op goede gronden, dat het aantal iersche landverhuizers naar Canada in den loop van dit jaar niet minder dan 15.000 zal bedragen. Met het oog op de thans hangende quaestie van het staatspapierengeld, wijst men op het toevallige, dat het juist eene eeuw geleden is, dat er in Oostenrijk voor het eerst papierengeld werd uitgegeven. Het was namelijk in 1762, onder de regering van Maria Theresia, dat de eerste uit gifte van papierengeld, en wel voor een bedrag van 12 millioen gulden aan zoogenaamde Banaozettel, plaats vond. Te Mainz heeft zich in de nachten van 6 op 7 en van 7 op 8 dezer, het in dit jaargetijde zeldzaam verschijn sel voorgedaan van allerhevigste onweêrsbuijen, gepaard met vreeselijke regenvlagen. De bliksem sloeg in een gebouw nabij de actiën-brouwerij en drong er door eenige vertrek ken, zonder echter aanmerkelijke schade te veroorzaken, en allerwege was de stad door den gevallen regen overstroomd. In den ochtend van den 8sten maakte het onweder echter weder plaats voor het schoonste zomerweder, en zijn er reeds de vruchtboomen met bloesems overladen. Berigten uit Smirna melden, dat de koning te Athene als ware het in zijn paleis is opgeslotende koningin wan delde onlangs en werd door eene vrouw uit de volksklasse, wier twee zonen te Nauplia waren gedood, op beleedigende wijze aangevallen. Uit Amerika wordt gemeld, dat de stad Richmond door den president der Noordelijke Staten in staat van beleg is verklaard. Vervaardiging en verkoop van sterke dran ken zijn er bepaald verboden, uithoofde van den verkeerden invloed, dien het gebruik daarvan op het leger uitoefent. Alle wanordelijkheden onder de manschappen der verschil lende wapens, zijn daaraan voornamelijk toe te schrijven; zij moeten, volgens de boodschap van den president, een einde nemen. Een der bladen dier stad verzekert, dat er daar ter plaatse zamenspanningen tegen de orde en rust zijn ontdekt. Een particulier schrijven uit Orizaba Mexicoj aan den Moniteur de la Plotte van den 7den Maart meldt het volgende De bewoners des lands hebben onze soldaten zeer goed ontvangen. Overal werden van alle kanten levensmiddelen in het legerkamp gebragt. Te Cordova en Orizaba was de geestdrift voor de Franschen algemeen. In de nabijheid van die stad, is aan het mexicaansche leger een verschrikkelijk ongeluk overkomen. Een amunitie- dépöt, dat zich in eene met troepen gevulde kazerne bevond, ontplofte, waardoor ongeveer 1300 man zijn gedood of gewond. Zoodra de fransche bevelhebber dit ongeluk ver- O O nam, heeft hij geneesheeren en geneesmiddelen derwaarts gezonden. De mexicaansche generaal bedankte hem har telijk, en door deze inenschlievende hulp is de groote ach ting, waarover wij ons in dit land mogen verheugen, nog vermeerderd." Tc Utrecht is eene nieuwe maatschappij opgerigt, onder den titel van Piëtas, Roomsch-Katholieke Maatschappij, die ten doel heeft, het sluiten van con tracten met lloomsch-Katholijken, ter verzekering van eene uitkeeriug in geld hij overlijden van begrafeniskosten, enz. Te Waalwijk zijn twee kapitale woningen door de vlammen vernield. De oorzaak is niet bekend. Een bclgiseh dagblad maakt de niet onbelangrijke opmerking, dat de fransche re gering het blijkbaar daarop toelegt, dat zij de publieke opinie dwingt tot de erkentenis, dat het goed is, de fransche troepen uit Rome te doen wederkeeren. In de vorige maand is de bliksem in den kerktoren te Namen geslagen en heeft belangrijke schade teweeg gebragt. Te Waver heeft eene vrouw haar kind, 10 maanden oud, uit armoede om het leven gebragt. In het vorige jaar zijn in Engeland 10.441.330 gallons wijn verbruikt, waarvan drie vierden Spaansche en Portugesche en een vierde Fransche wijnen waren. -In het jaar 1860 is aan de fabriek-arbeiders, in het departement der Seine, aan werk- loonen uitbetaald de som van ruim 2000 millioen francs. Het Engelsche volk heeft deu naam, het meest van alle noordelijke volken aan den sterken drank verslaafd te zijn. De statistiek wijst echter duidelijk aan, dat de Neder landers in dit opzigt Engeland de loef afsteken. Hier te lande wordt, de cijfers maken dit onwedersprekelijk, in evenredigheid der bevolking, het dubbel verbruikt van hetgeen in Engeland aan gedistilleerd wordt gebruikt. De koning van Pruissen heeft verordend, dat, voor zooverre tot hiertoe aan de manschappen van het leger sterke drank verstrekt werd, dit rantsoen voort aan door koiïij zal worden vervangen. Het italiaansche ministerie wekt de bewondering der wereld. Men noemt zes der ministers als buitengewoon groote redenaars, volgelingen van Demosthenes. De minister van Binnenlandsche Zaken in België heeft eene circulaire gerigt aan de gouverneurs der provinciën, strekkende, orn hunne medewerking in te roepen, bij het verleenen van toelagen aan verdienstelijke arbeiders en ambachtslieden, ten einde de aanstaande ten toonstelling te Londen te bezoeken. In het jaar 1851 werden ook door het gouvernement zoodanige toelagen verstrekt. Drie mannen trekken in den tegenwoordigen burgeroorlog in Noord- Amerika, de algemeene opmerkzaamheid, daar ieder van hen als de vertegenwoordiger van een systeem wordt beschouwd. Charles Fremont, bezitter van een vorstelijk vermogen (men schat het dage lijks inkomen zijner goudmijnen op 2000 dollars) is de vertegen woordiger van het zuivere abolitionismus, en als zoodanig wil hij den tegenwoordigen burgeroorlog dienstbaar maken aan de vol- komene afschaffing der slavernijJefferson Davis, de president der Confederatie, door hem zelf georganiseerd, is de tijpe der militairen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2