BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. spoedig water geven, de premie beliaalde. Z. M. de Koning en Z. K. II. prins Hendrik, vergezeld van IIDs. adjudanten, de plaatselijke kommandant, de hoofdofficieren der schutterij, enz. waren aanwezig. Z. M de Koning was zigtbaar aangedaan en moedigde de brandweer, die zich dapper van zijne taak kweet, aan. Het gebouw, dat tegen brandschade verzekerd was, lag weldra bijna geheel in puin. De administratie is in de vlammen verloren gegaan. Het is onmogelijk het beloop der schade te benaderenook is de oorzaak van het onheil onbekend. Een 300 tal werklieden zijn voor het oogenbük door den brand buiten verdiensten. De Volksvriend deelt mede, dat te Schiedam gedurende het jaar 1860 door 228 branderijen (ruwstokerijen), waar van 15 in de gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse en 2 in de gemeente Kethcl, een hoeveelheid van 30.333.300 kan nen of 303.333 vaten gedistilleerd is vervaardigd, waarvoor verbruikt werden 54.166.607 ponden meel van rogge en garst. Den 11 dezer heeft te Utrecht de heer N. M., gepens. officier der infanterie, oud 65 jaren, in eene sterke vlaag van zwaarmoedigheid, door ophanging een einde aan zijn loven gemaakt. In de vorige week werd te Franeker een huwelijk gesloten, waarbij negen personen als getuigen moesten teeke nen, doch nu bleek het, dat geen dier getuigen in staat was zijn naam te zetten. De ambtenaar van den burgelijken stand moest zich tevreden stellen met een rij fraai getee- kende kruisjes. Yolgens de Harlinger Courant vorderen de werkzaam heden aan het terrein voor den spoorweg goed. Zij ver neemt uit eene goede bron, dat aldaar zeer spoedig uit Bristol 16,000 stuk rails worden verwacht, en dat er eene fabriek tot het creosoteren van leggers zal worden opgerigt nabij de in aanbouw zijnde loods tot berging van materieel, bij het Israëlietisch kerkhof. Uit Vollenhoven schrijft men als eene curiositiet, dat zich met de drie Gebr. P. W. en L. de O. dezer dagen de toevallige omstandigheid opdeed, dat de 1ste den 2den en zij beiden den 3den ontmoetende, juist dezelfde reden hen op weg had doen gaan, nl. om elkander kennis te geven van do bevalling hunner respectieve vrouwen, die bijna gelijktijdig had plaats gevonden. Uit Enschedé wordt gemeld, dat dezer dagen door het bestuur der twenthsche vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel aan den raad dier gemeente zou inge diend zijn eene aanvrage om afstand van grond, ten behoeve van de op te rigten gebouwen voor de twenthsche industrie school; ook zou binnen kort eene algemeene vergadering van leden dezer vereeniging worden belegd, om over te gaan tot de keuze van een collegie van curatoren. Uit dit een en ander blijkt, dat de zoo belangrijke zaak der Industrie school in Twenthe zal worden verwezenlijkt. Lord Palmerston heeft dezer dagen in eene zitting van het engelsche parlement de verzekering gegeven, van zijne sympathie voor het jonge Italië. Hierover is een strijd ontstaan, tusschen de fransche en engelsche dagbladen, die, bij gebrek aan belangrijker nieuws, in hooge mate de aandacht wekt. De Patrie zegt onder anderen, dat aan de verklaring van lord Palmerston, dat het met het wereldlijk gezag van den paus weldra zal gedaan zijn, weinig gewigt is te hechten, omdat Engeland wel sympathie voor de eenheid van Italië koestert, doch nog nimmer iets heeft gedaan om die te verwezenlijken. Sympathie is niet genoeg, waar materiele hulp noodig is. Het Journal des Debdts antwoordt hierop als volgt: „De Patrie beklaagt zich, dat de debatten inliet engelsche parlement de romeinsche qiuestie geen enkelen stap hebben doen vorderen, en dat Italië na, even als vroeger vóór de debatten zich moet behelpen met de „morele hulp van Engeland." Helaas jaDe Patrie heeft gelijk. Heden zoowel als gisteren heeft Italië slechts op Engelands morele hulp kunnen rekenen; het vraagt niets meer; het kan niets meer verwachten, want het is niet de taak van het engelsche parlement, om aan de romeinsche qunestie eene oplos sing te geven. De Patrie moet het weten, dat de knoop der qumstie elders is gelegen. Wij kunnen echter den afschuw niet deelen van de Patrie voor de morele hulp, welke Engeland, bij monde van zijne kundigste en populairste staatslieden, voor de twin tigste maal aan de zaak der italiaansche onafhankelijkheid belooft. Verre van daar zijn wij integendeel overtuigd, dat die welsprekende protesten in Europa een grooten weerklank zullen vinden, die op krachtiger wijze, dan door liet zenden van een leger of eene vloot, tot de oplossing der romeinsche qusestie zullen medewerken. De romeinsche qurestie is eene morele qumstie, die alleen door morele middelen kan worden opgelost. Dit is het beginsel der politiek van graaf Cavour, welke ook door zijne opvolgers wordt gevolgd. Welnu, in dien zin zullen de plegtige manifestatiën van sympathie des engel- scheu volks voor de italiaansche zaak, volgens ons, een grooten en heilzamen invloed uitoefenen op de algemeene meening; in dien zin vcrleeuen de engelsche staatslieden naar het ons toeschijnt, eene krachtige ondersteuning aan de italiaansche staatslieden." Uit Pruissen wordt berigt, dat er eenig uitzigt bestaat, dat het reactionaire ministerie niet lang aan het bewind zal blijven. Het schijnt, dat de koning van verschillende zijden is opmerkzaam ge maakt op de gevolgen, die een volharden bij zijne tegenwoordige houding zou ten gevolge hebben. Welligt wordt de koning door den uitslag der aanstaande verkiezingen nog meer in dat gevoelen versterkt, en hierdoor eene omkeering in de staatkunde van het bestuur veroorzaakt. De Fransche letterkunde zal spoedig met een nieuw voortbrengsel van zeer zonderlingen aard worden vermeer derd. De scherpregter Samson zal namelijk de gedenkschriften van zich zclven en van zijne zes voorgangers, zijne bloed verwanten, in het licht doen verschijnen. Daaraan zal bovendien een album zijn toegevoegd, met de namen en portretten van allen, aan welke die personen de doodstraf hebben voltrokken, of, bij gemis van een portret, met een facsimile der veroordeelden. Terwijl men in Engeland bezig is om proeven te nemen met de Armstrongs kanonnen, om gepantserde schepen te doorboren, neemt men ook te Vincennes proeven, doch zonder de publiciteit zoo zeer op te wekken, met een geschut waarmede men ijzeren platen van 12 duim dikte met het eerste schot doorboort. Het geïllustreerde tijdschrift le Monde illustré was van plan, het portret van den heer Victor Hugo op te nemen, doch de regering heeft dit belet, en verscheidene dnizende exemplaren, die reeds waren afgedrukt, doen vernietigen. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1252 sterfgevallen en 1894 geboorten plaats gehad. Het testament van den dezer dagen te Londen over leden heer Henry Budd, die zijn uitgebreid vermogen aan zijne beide zonen heeft vermaakt, onderscheidt zich door eene zonderlinge bepaling. De heer Budd was zoodanig tegen het dragen van knevelbaarden ingenomen, dat hij zijnen uitersten wil met de volgende clausule besluit: «Mogt een mijner twee zonen de heerschende mode in het dragen van knevels opvolgen, dan zullen de eigendommen van Twickenham Park of Peppen Park aan den anderen komen, of bij overtreding van beide zonen op derden moeten overgaan." Sedert eenigen tijd bevond zich op eene voorname jonge jufvrouwen kostschool te Berlijn eene hulponderwij zeres, die niet slechts het bewijs had geleverd, dat zij vele bekwaamheden bezat, maar insgelijks de gaaf had, die op de meest geschikte wijze aan hare talrijke leerlingen mede te deelen. Daarenboven was haar omgang met de oudste leerlingen allerbeminnelijkst zachtaardig, en liefderijk. Door hare innemende handelwijze had zij zich allen tot vriendin nen gemaakt. Voor eenige dagen werd er een brief aan bedoelde kostschool ontvangen, gerigt aan de beminnens waardige en zoo algemeen geliefkoosde hulponderwijzeres. Door een toeval kwam deze brief in verkeerde handen, en bleek het, dat de gewaande onderwijzeres, aan wie in den brief kennis werd gegeven van het overlijden van een harer ouders, niemand anders was dan een jong student. Zijn tenger, vrouwelijk voorkomen had hem de gelegenheid verschaft, als dame vermomd, in de meisjes-school te komen. Het gevolg was algeheel revolutie, flaauwten, zenuwaan doeningen, enz.; en de jonge hulponderwijzeres werd on- middelijk weggezonden, tot niet geringe spijt van verschei dene jonge dames. Een schrijven uit Athene meldt, dat het aan de na sporingen van den architect Strack, lid der naar Grieken- land gezonden archeologische commissie, gelukt is, den al- ouden schouwburg van Bacchus onder de zuidelijke helling van den Akropolis te ontdekken en te doen opgraven. Dit gebouw, de oudste Grieksche schouwburg, waarvan de overblijfselen bewaai'd zijn gebleven, werd op eene diepte van 17 voet onder den beganen grond ontdekt. O O De proeven, die genomen zijn om geregelde kara vanen tusschen Algerië en Senegal aan te leggen, zijn vol komen geslaagd. Er zullen op de gezondste plaatsen stations worden aangelegd, die onder bewaking staan van Ara- O O 7 bieren, en men houdt zich overtuigd, dat, wanneer men door middel van het graven van Artesische putten water kan vinden, er spoedig rondom die stations dorpen zullen worden gevormd, waar die karavanen zich van levensmid delen zullen kunnen voorzien. De handel zal door dit plan zeer worden bevorderd. In Frankrijk is het aan minderjarigen, heneden zekeren leeftijd, verboden, kofiijhuizen en kroegen te bezoeken. De Volksvrienddie dit berigt vermeldt voegt er de volgende opmerking bij: „Wat is de wereld veranderd! Vroeger werd ons op de scholen geleerd, dat Frankrijk een toonbeeld van ligtzinnigheid was, vanwaar alle ijdelheid en verbastering tot ons is gekomen. Als wij nu zien, dat in een der voornaamste steden van ons vaderland bet voorstel tot zulk een verbod, met groote meerderheid van stemmen door den gemeenteraad wordt af gewezen, dan begint bet er naar te gelijken, dat de rollen juist omgekeerd zijn." De hoogleeraar Philarètc Chasles te Parijs werd dezer dagen door becren studenten, bij zijn onderwijs met daverend applaudissement begroet. Zijne opmerking, dat toejuichingen en andere teckenen van goedkeuring te huis bchooren op concerten en in schouwburgen, en niet in de gehoorzalen der weten schap, werd door die jongelui in den wind geslagen. Te Ruinerveen heerschten in de vorige maand de mazelen zoo algemeen onder de kinderen, dat van de 100 leerlingen, er maar twee de school bezochten. Van de 31 jongelingen, die zich hadden aangegeven voor de plaatsing bij het Instructie-bataillon te Kampenzijn er 3 wegens ligchaamsgebrcken afgewezen. Tengevolge van de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2