BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Heudrik in eêne hartelijke toespraak zijne liooge belangstelling iu deze inrigting, en in het algemeen in den zeemansstand, betuigden den wensch geuit, dat zoodanige inrigting ook aan het Nieuwediep tot stand mogt komen. Te Utrecht is overleden de hoogleeraar Schroeder van der Kolk, een man, die zich op het gebied der ge neeskunde, ook door onderscheidene werken een beroemden naam heeft verworven en die zich in hooge mate heeft verdienstelijk gemaakt door zijne bemoeijingen ten behoeve van krankzinnigen in de verschillende gestichten hier te lande. Den 31sten der vorige maand had te 's Gravemoer, nabij Raamsdonk, een bosclibrand plaats, die, was men niet geslaagd in de krachtige pogingen 0111 te blussclien, de noodlottigste gevolgen zou hebben gehad. Een jong mensch, die aldaar met anderen zijne werkzaamheden te vervullen had, gaf voor koud te zijn en stak, om zich te verwarmen, dorre boombladeren in brand; doch spoedig verspreidden zich de vlammen aan alle kanten. De felle oostewind, die er woei, bevorderde den brand, die niet dan met groote inspanning bedwongen werd. De veldvruchten rondom Groningen staan uitmuntend en beloven, vooral ook de-ooft- en fruitboomen, een ruimen oogst. Te Nieuwveen had den 2den dezer het volgende on geluk plaats. Bij het voorbijvaren van een buiteulandsche raderstoomboot, werd het paard van den heer G. uit W. zoo schichtig dat genoemde heer het niet in bedwang kun nende houden, bij tijds van het rijtuig sprong. Paard en rijtuig geraakten in het water en gingen onder de schep raderen der boot door, waardoor het rijtuig geheel verbrij zeld werd en het paard verdronk. In het laatst van April brak boven Steenivijk en om streken een hevig onweder los, dat gelukkig noordwest- en noordwaarts afdreef en te Steemcijk zelfs geene noemens waardige schade veroorzaakte. In de omstreken en vooral in die naar het noordwesten vielen de liagelsteenen ter grootte van eijeren neder. De schade aan glazen en daken is vrij aanzienlijk geweest. Als eene bijzonderheid van denzelfden aard, wordt uit Maastricht gemeld, dat te Oersbeek liagelsteenen zijn geval len van acht duim middellijn, die veel nadeel hebben veroorzaakt. Hetzelfde was te Nuth het geval, waar al de glazen van de kerkramen gebroken zijn. Een rcgerings-telegram, gedagteekend Batavia 31 Maart O O O 7 O luidtniets nieuws." Mag men iets gelooven van de geruchten, die dagelijks door de bladen worden medegedeeld, dan heeft inen weldra te Rome belang rijke gebeurtenissen te wachten. Ook de verschijning der brochure van den heer Petri, die onder den invloed van het fransche gouver nement is in het licht verschenen, doet zulks wel degelijk vermoeden. Hetzij dat paus Pius er toe overgaat den zetel zijner geestelijke heerschappij elders te vestigen en de oude hoofdstad der Christen heid prijs te gevenhetzij dat er eene zamenkomst van den Heiligen vader en zijn tegenstander Victor Emmanuel zal plaats hebben, ter minnelijke vereffening van het hangend geschilof dat de fransche regering, ten einde een langzame overgang tot een nieuwen stand van zaken te bevorderen, er toe overgaat om Rome door Italiaansehe en Fransche troepen te gelijk te bewaken, waardoor het na eenigen tijd gemakkelijk zou zijn de laatsvermelde te doen vertrekken. Het spreekt van zelve, dat, bij de gewone geheimhouding omtrent deze aangelegenheid, al zeer weinig omtrent de meerdere of mindere waarschijnlijkheid van al zulke geruchten kan worden beslist. Het is niet onmogelijk, dat al die voorspellingen van hooger hand uit gaan, met het dubbele doel om de publieke opinie te toetsen en voor te bereiden. Ten bewijze, dat de Oostenrijkste regering in den laatsten tijd reuzenstappen heeft gedaan op den weg van vooruitgang in bet staatkundige kan dienen, dat bij den rijksraad te Weenen een wets ontwerp door de regering is ingezonden, betreffende de ministeriële verantwoordelijkheid. En al is het nu wel zeker, dat het kabinet daartoe gedrongen werd door de vreeze van anders een dusdanig voorstel van den raad zelve te ontvangen, toch is het een verblij dend teeken des tijds. Moge de regering het echter niet daarbij laten blijven, maar voortstreven op den eenmaal ingeslagen weg, het volk zou daarvan de beste vruchten inoogsten, en voor den in- wendigen vrede zoude dat hoogst weldadig zijn. De heer R,. D... te Parijs, is dezer dagen overleden en men heeft in verschillende dagbladen gelezen, dat degenen, die de begrafenis wilden bijwonen, ten 6 uur 's ochtends aan het sterfhuis moesten zijn. Iedereen hield dit voor eene drukfout en men was van oordeel dat het 10 uur moest zijn, doch het bepaalde uur was wel degelijk zoo als door de dagbladen was medegedeeld. De heer D... had gedurende zijn leven zeer veel goeds gedaan, doch was ook dikwijls zoo als dit gewoonlijk gaat, met ondank beloond en wilde nu zooveel mogelijk aan de wereld doen zien, wie zijne werkelijke vrienden waren geweest en hem zooveel eerbied toedroegen, dat zij, om hem de laatste eer te bewijzen, vóór 6 uur 's ochtends wilden opstaan. Van de 400 uitnoodi- gingon die waren rondgezonden, hadden slechts 29 personen daaraan voldaan; deze werden aan het sterfhuis verzocht eene presentielijst te teekenen. Eenige dagen later ont vingen deze personen de uitnoodiging om weder aan het sterfhuis te komen, en daar werd hun eene bepaling van het testament voorgelezen, waarbij aan iederen man, die de begrafenis had bijgewoond 5000 francs, en aan iederen vrouw 8000 francs werd gelegateerd, terwijl hunne namen moesten worden openbaar gemaakt. Er is door de legatarissen beslo ten, dat ieder 1000 francs zou laten afkorten ter oprigting van een monument voor den overledene op het kerkhof Père Lachaise. Een jongen van 8| jaar kwam te 8' uur 's avonds voorbij een fabriek van lucifers te Parijs, en zag iets licht gevends op den grond liggenhet was een stuk phosphorus, dat een werkman had laten vallen. Hij raapte het op en teekende eenige figuren op den muur. Het was intusschen laat geworden, en vreezende voor knorren, stak hij het stuk in den zak en begon hard te loopen. Door de wrijving ontvlamde de phosphorus en sloegen de vlammen rondom den jongen uit. Aangebragte hulp mogt niet baten en spoedig was het onvoorzigtige kind een lijk. Te Cysoing, (groot Fransch dorp aan de Belgische grenzen), is den 30sten April een vreeselijke brand bij een koopman in hout uitgebarsten. Twee en zestig huizen zijn verbrand, waardoor 450 huisgezinnen geheel geruïneerd zijn. Mejufvrouw Dutoit, die een kind wilde redden, is door het instorten van een dak omgekomen; vijf andere personen zijn zwaar en een aantal is ligt gewond. Men schrijft uit Ilolstein het volgende »Voor eenigen tijd werd de schoolmeester van het dorpje Brookstedt, gelegen aan den grooten weg van Altona naar Tiel, wegens ouderdom en ligchaamsgebreken op eervolle wijze ontslagen, nadat hij gedurende vele jaren zijne moeite volle betrekking met trouw en ijver had waargenomen. Het gemeentebestuur deed, met het oog op 's mans groote ver diensten, ten opzigte van het onderwijs, bij de regering aanzoek, dat het haar vergund zoude zijn dezen leermeester pensioen te verleenen met een inkomen van 201 Pr. thaler. De regering oordeelde echter het bedrag van dit pensioen te laag en verhoogde het tot 37 A thaler. De man heeft nu genoeg, om voor hem en zijn gezin een huisje te huren en roggenbrood te koopen, genoeg om, als de eetlust niet. al te groot is, zich te voeden." 2 Het blad, dat dit berigt vermeldt, voecf Jismaiij, dat het te verwonderen is. dat men zoo iets nou .egemvoor- J OO digen tijd moet vernemen, terwijl het toch nog weder tot troost en bemoediging verstrekt, te zien hoe de toestand van lieverlede al langzamerhand verbetert. Voor een tal van jaren was daar in dien omtrek een schoolonderwijzer wegens ouderdom ontslagen, die als pensioen de volgende voordeelen verwierf. Hij kreeg eene vrije kamer van het gemeente bestuur, 12 thaler pensioen per jaar, vrijheid om in het naburige bosch hout te sprokkelen en de verzekering, dat hij voor de vacature van zwijnenhoeder de voorkeur hebben zou. Wel mag men het gelukkig heeten in dit opzigt verbete ring op te merken, omdat er zooveel te verbeteren valt. Dezer dagen had te Weenen het volgende voorval plaats. Een bediende op een koopmanskantoor begaf zich naar het bankiershuis Schnapper, ten einde 10,000 fl. te incasseren. Deze som in bankpapier ontvangen hebbende, stapte hij den trap af, toen hij door iemand werd ontmoet, dio onder den uitroep van: »Zoo, beste vriend! zijt ge daar!" hem 0111 den hals viel en eene uitbundige vreugde O betoonde over zijn wederzien. De bediende had vrij wat moeite, om aan die welwillende betuigingen te ontkomen en herkende de stem van zijn gewaanden vriend niet, zoodat hij hem aan het verstand poogde te brengen, dat hij zich vergiste. Na veel moeite gelukte hem dit, waarop de vreemde, na zijn leedwezen over het gebeurde te hebben te kennen gegeven, zich verwijderde. Op de straat aangekomen zijnde, tastte hij in den zak, waarin hij de portefeuille met bank- billetten had geborgen cn ontdekte tot zijne verbazing, dat die ontvreemd was. Op goed geluk liep hij voort, ont moette den gewaanden bekende in gezelschap van een ander dien hij in het kantoor des bankiers had gezien cn deed den bebendigen gaauwdief in hechtenis nemen, bij wien men de gestolen waarde nog aantrof. O O Te Enschedé wordt ccnc handels— en industrieschool opgerigt, waar het vol gende zal worden onderwezen: 1 rekenkunde, 2 algebra, 3 nieetkuust, 4 theo retische en toegepaste werktuigkunde, 5 natuurkunde, C scheikunde, 7 natuur lijke historie, 8 wis- en natuurkundige aardrijkskunde, 9 beginselen der sterrc- kunde, 10 technologie, 11 warenkennis, 12 boekhouden, 13 handelswetenschap, 14 staathuishoudkunde, 15 algemecne geschiedenis, 16 vaderlandsehe geschie denis, 17 volkenkunde, 18 nieuwe politische aardrijkskunde, 19 handtcekencn, 20 regtlijnig-teekenen, 21 mnchine-tcekenen, 22 boetseren, 23 schoonschrijven, 24 Nederlandsche taal en letterkunde, 25 Fransche idem idem, 26 Hoogduitschc idem idem, 27 Engclsche idem idem. De leerlingen zullen op die wijze een ruim veld vinden om wijsheid cn kennis te vergaderen! De beide departe menten van Eerodienst worden niet 1 .Tulij aanstaande opgeruimd. -- Het proces

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2