NIEÜWEDIEPER COURANT. ZONDAG II MEI I86è TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. M 58. EN BINNENLAND- V HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgenB ten acht ure, door A. A. HAK KElt C'z. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentie* worden aangenomen tot Zaturdsg ea Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedere» regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER verwittigen bij deze de daarbij belanghebbenden, dat de Keriniis of Jaarmarkt in deze Gemeente, dit jaar zal aanvangen op Maandag den 7den Julij aanstaande, en dat de loting voor de Kramers des Zaturdags avonds te voren aan het Raadhuis gehouden zal worden. Helderden 9 Mei 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Pen 13 dezer vertrekt de WEST-IATPISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Mei. Op Dingsdag, den 13 dezer, zal in het hoofdkiesdistrict Helder eene verkiezing plaats hebben van twee leden der Provinciale Staten. De aftredende leden zijn de heeren Mr. li. J. C. STAKMAH BOSSE en J. Ti. KIKKERT, welke heeren echter weder herkiesbaar zijn. Bij de vele verandering van dienstboden welke in het begin van deze maand plaats vinden, mag het niet ondienstig ■worden geacht de aandacht der belanghebbenden te vestigen op art. 7, van het, bij het publiek nog niet genoegzaam bekend, Koninklijk Besluit van 3 November 1861, luidende o. a. ii Elk hoofd van een huisgezin geeft, uiterlijk binnen é&ne maand, kéntiis aan het gemeentebestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepenDe overtreding van dit gebod is, volgens art. 1 der wet van 6 Maart 1818, met eene geldboete van ƒ10 tot ƒ100 en gevangenisstraf van 114 dagen, of met die boete en gevangenisstraf te zamen, strafbaar. De 52ste verjaardag van H. Iv. II. Wilhelmina Frc- derika Louisa Charlotta Maiianne, prinses der Nederlanden, tante des konings, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij de gisteren gehouden aanbesteding op het Raad huis alhier, van het houwen van eene Onderwijzerswoning in de Nieuwstad, met bijlevering van alle daartoe noodig zijnde materialen, zijn ingekomen 10 inschrijvings-billetten, als: de heeren P. Sprnyt voor 7589, R. Vos 6900, C. Burgers 6590, P. Dekker 6574, J. B. Janzen ƒ6490, Gebr.* Korff 6380, H. J. Leewens ƒ5860, L. Bijl 5839, W. van der Woöning 5763 en P. Verhey 573Ö. Gisteren verkeerde men alhier in groote ongerustheid omtrent het lot der bemanning van twee sloepen der kustvisscherij, die ten gevolge van den opstekenden wind verhinderd werden terug te keeren. Vooral omtrent de bemanning der eene sloep vreesde men het ergste. Gelukkig rijn zij evenwel op Texel aangekomen, en heden van daar teruggekeerd. Jl. Donderdag avond werd in Tieoli dc aangekondigde Kiezers-vergadering gehouden. Er waren tegenwoordig 14 leden. Er geschiedde mededeeling, dat 3 leden van het benoemde comité, die eerst deze betrekking op zich geno men hebben, nu bij missive bedankten. De overgebleven leden des Bestuurs meenden echter toch voort te moeten gaan en bragten ter tafel c-en programma van 10 artikelen, in vrij zinnigen geest gesteld. Er werd opgemerkt, dat de adver tentie, tot bijeenroeping dezer vergadering, minder juist gesteld was, want dat al de kiezers moesten zijn opgeroe pen, waarna een voorstel werd aangenomen, om tot bijwo ning eener volgende vergadering alle kiezers uit te noodi- gen, wanneer de verkiezing van 3 leden van het comité en het behandelen van het programma, dien avond voorgele zen, plaats hebben zal. Een voorstel tot het stellen van Candidaten voor de Pro vinciale Staten gaf tot eenige discussie aanleiding, doch met het oog op de aanstaande verkiezing, den 13 Mei, be slist de meerderheid, dat in deze vergadering zeer gepast Candidaten konden verkozen worden, terwijl bij het publi ceren die mededeeling kan worden onderteekend door be- stuurderen, namens de vergadering. Bij stemming worden de aftredende leden dc heeren J. L. Kikkert en Mr. K. J. C. Stakman Bosse, met groote meerderheid verkozen. Na nog eenige discussien sluit de voorzitter de vergadering. In het jongste regeringsverslag, nopens den staat der lagere scholen hier te lande, door Z. E. den minister van Binnenl. Zaken bij de Staten-Generaal ingezonden, komt onder vele andere bijzonderheden voor, dat in de provincie Noordholland de gemeente Helder de eenige was, waar bij zondere scholen bestonden, terwijl er op de openbare scholen geheel kosteloos onderwijs werd gegeven. In onderscheidene bladen worden klagten aangeheven over den maatregel van de directie der hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, waarbij zij de sneltrein, die tegen beurstijd te Amsterdam aankwam, opgeheven en daarvoor in de plaats gesteld heeft een trein, die ongeveer een uur vroeger van Rotterdam vertrekt. Voor reizigers en bijzon der voor kooplieden, die de beurs te Amsterdam bezoeken, is hierdoor een groot ongerief ontstaan, hetwelk men hoopt, dat door het indienen der klagten zal worden weggenomen Met de stoomboot Aurora is van Londen alhier aangebragt een reddingstoestel met vuurpijlen, enz. voor de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. Door de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn, in de zitting van jl. Donderdag, de volgende wetsontwerpen aangenomen: 1 tot onteigening van perceelen ten behoeve van de verbreiding der Pompstraat te Maastricht; 2 tot verhooging van Hoofdstuk III (Marine) der staatsbe'groo- ting van 18613 tot onteigening van perceelen voor den aanleg van straten te Rotterdam en 4 tot onteigening van per ceelen ten behoeve van den aanleg van een kanaal van Apeldoorn naar Dieren. De heer Dumbar heeft als nieuw gekozen lid zitting genomen. Ook zijn de discussien over het wctsontwcr'i tot onteigening van perceelen, ten behoeve

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1