BUITENLAND. ADVERTENTIE N. INGEZONDEN. o 0> A B r. D E R U IJ T E R T R IJ NTJE IK E E L M A N. f verwacht men eerstdaags eene algemeene collecte, ten be hoeve dier ongelukkigengewis zal elk weldenkend Neder lander gaarne willen medemerken, om zijne noodlijdende natuurgenooten bij te staan. Het is toevallig, dat juist 108 jaar geleden, ook op 7 Mei, dezelfde stad half door brand werd vernield. Uit Deventer zijn ƒ2500 en door de loge Lc Prejugé Vaincu aldaar 3000 brooden naar de ongelukkigen gezonden. Uit Enschedé wordt dd. 11 dezer nog het volgende berigt: De gelieele binnenstad en een gedeelte buiten ligt in de asch, behalve de fabriek van den heer van Heek en Cornp., welke het grootste gevaar had, alsook rondom de stad nog zes fabrieken, waarvan een gedeelte morgen in werking zal komen. De godsdienstoefening heeft alhier geen plaats kunnen hebben, maar is vervangen voor de gereformeerden te Usselo en voor de Roomsch-Katholieken te Lonneker, behalve de Isra- ëlietische gemeente, welke ten huize van S. A. Colien is waargenomen door 20 leden, daar de overigen van de 200 in getal zich hebben verwijderd. De brand is 's avonds gebluscht geworden door de spuiten der omliggende plaatsen. Dagelijks komen hier wagens met levensmiddelen om in de behoefte te voorzien. Wij zien verlangend de benoodigde hulp te gemoet! Er is reeds aan 3808 menschen, brood, spek, koffij, suikerij en klompen uitgereikt, zij worden dagelijks onderhouden door eene commissie. Een detachement rijksveldwacht bestaande uit 8 man, onder geleide van een brigadier-majoor en 2 brigadiers zijn alhier aangekomen tot surveillance, alsmede 12 dragon ders en een wachtmeester. De toevloed van menschen is heden groot om de puin- hoopen en staande rompen te bezigtigen. Gisteren avond is het gelukt den persoon van Lodewijk Vervoord, bij wien de brand het eerst was ontstaan en die zich de woorden had laten ontvallen: »ik wilde, dat de geheele stad in brand stond," door ijverig onderzoek van den brigadier-majoor Daman, gestationeerd te Zwolle, met behulp van A. Schutstal. brigadier der rijks veldwacht alhier, na nader onderzoek in arrest te nemen en heden naar het huis van Justitie te Almelo te vervoeren. De brigadier voormeld doet thans zijne dienst op klom pen, daar zijne schoeisels aan de voeten zijn verbrand. Een ambtenaar en zijn gezin hebben zich 36 uren onder eene snelton moeten behelpen; tot slot moeten wij nog be treuren het verlies van eene vrouw, Grevenstuk genaamd, die haar leven in de vlammen heeft verloren. De notaris van de Velde, die den 6 Mei zijne betrek king, waartoe hij dezer dagen benoemd was, aanvaardde en zich dien dag met der woon te Enschedé had gevestigd, verloor den 7 Mei al zijne bezittingen, waaronder vele papieren van waarde. Geene enkele der vele in Enschedé aanwezige brandkasten heeft aan het vuur weerstand geboden. Muntstukken in die kasten aanwezig, waren op elkander gesmolten; alle papieren zijn dus verbrand. Dat de waarde, die daardoor verloren ging, ontzaggelijk groot is, beseft men, als men zich herinnert, dat ééne dame voor een bedrag van 3 ton in hare brandkast had liggen. De volgende fabrieken zijn afgebrand: Behalve de stoom spinnerij van de heeren van Heek Cie., de fabrieken der firma's G. Jannink Zonen, J. Strooijink Zn., Lambertus ten Cate (verwerij) Blijdenstevn Cie., La- sonder (stoomkorenmolen) en Romer (spinnerij). Behouden bleven de fabrieken der lieeren E. ter Ivuile Zn., D. Elderink Zn., Jannink ter Kuile, A. Jan nink Cie., J. H. Elderink, de weverij van den heer Lambertus ten Cate, de groote en kleine Enschedésche katoenspinnerij, de weverij van de heeren van Heek Cie. en de verwerij van den heer Udink ten Cate. Men is thans bezig met het omtrekken van de muren der afgebrande huizen. De minister van Binnenl. Zaken, die zich Zaturdag, vergezeld van den heer van der Linden, lid der Tweede Kamer, alhier bevond, heeft, per telegraaf, aan den minister van Oorlog de toezending van dekens en tenten verzocht. Eergisteren morgen ontving men te Arnhem, per Rijnspoor, reeds eene enorme bezending, die gisteren middag per as naar hier werden vervoerd. Z. M. de Koning heeft HDs. grootofficier, den heer graaf van Bijland, uit Parijs naar Enschedé gezonden, ten einde verslag; uit te brengen omtrent den aldaar gewoed o hebbenden brand. Genoemde graaf was vergezeld door een adjudant van Z. M. den keizer der Franschen, die veel belang in het gebeurde schijnt te stellen, (li. en Eff. BI.) Een blik op het buitenland geslagen overtuigt al zeer spoedig er van, dat er op staatkundig gebied nog steeds strijd en onrust bestaat. Het allereerst wendt zich den blik naar Italië heen, waar de Napolitanen hunne hulde aan Victor Emmanuel niet onthouden en door hun gedrag het luide weerspreken, dat de zaak van Italië geen krachtige steun zou vinden in de bevolking van het zuiden des lands. Maar zoo gunstig als daar ziet het er in Midden-Italië nog niet uit. De romeinsche knoop is nog niet losgemaakt en de jongste geruchten maken het uitzigt op de oplossing der qusestie meer verward, dan bemoedigend. Terwijl toch van de eene zijde het gerucht wordt verspreid, dat de fransche troepen Rome en den Kerkdijken Staat geheel en al zullen ontruimen en dat de paus tengevolge van die gebeurtenis naar Bcijeren of Malta vertrekken zal, wordt uit Frankrijk het berigt vernomen, dat de artillerie te Rome door eene nieuwe toezending is versterkt. Te midden van zulke elkaar kruisende berigten verneemt men uit Weenen dat de Heilige vader er nog volstrekt niet o o aan denkt zijne residentie vaarwel te zeggen en die voor eene andere te verwisselen. Oostenrijk houdt zich echter gaarne buiten de qusestie en vergenoegt zich gaarne met eene sterke defensieve en afwachtende houding aan te nemen. En wat men, na de verheffing van Rome tot hoofdstad van Italië, van eene inlijving van Venetie, zouden te denken hebben, daaromtrent wordt verzekerd, dat Oostenrijk reeds nu een wakend oog houdt gevestigd en in geval van nood zijne regten met kracht en Dadruk zal handhaven en tegen eiken aanval verdedigen. Volgens een brief uit Alexandrië worden de werk zaamheden aan het Stier-kanaal met ijver voortgezet. De maatschappij heeft thans 22,000 man, die gedwongen arbeid verrigten en 1500 vrijwillige arbeiders. Het voornemen bestaat, om het aantal arbeiders op 40,000 te brengen, indien althans de regering kan worden overgehaald, ze te leveren. De ingenieurs verzekeren, dat het zoogenaamde O O Rigole de Service binnen twee maanden het water der Middellandsche Zee in het bassin van het Timaah-meer zal voeren. In de Nieuwe Courant van den Ilelder, Nieuwediep en Willemsoord, van Zaturdag 10 Mei, komt een Hoofd- Artikel over de Verkiezingen voor, waarin de onder- geteekende bij name wordt genoemd en hetwelk de volgende zinsnede bevat: Verscheidene malen zijn zaken onze Gemeente betreffende, i) in de Provinciale Staten behandelddoch, voor zoo verre ons bekend is, hebben beide onze afgevaardigden, steeds >i het stilzwijgen beivaard, nooit de belangen der Gemeente ii verdedigd, ja, zelfs nooit eenige inlichting gegeven, of eene >ipoging in het werk gesteld, om een voor onze Gemeente ii gunstigen uitslag te erlangen De heer W. van Gigch, Leeraar aan het Koninklijke Instituut voor de Marine te Willemsoord, Redacteur van genoemde Nieuwe Courant, wordt verzocht, in het eerst volgend nummer dier Courant, de waarheid van het boven staande te staven, door op te geven, in welke der zittingen van de Provinciale Staten en bij de behandeling van welke zaken deze Gemeente betreffende, zulks heeft plaats gehad, verklarende de ondergeteekende bovenstaande gezegden voor onwaarheden, niet passende aan iemand, aan wien van Rijks wege het onderwijs en opleiding van jonge lieden is toevertrouwd. Helder, Mr. STAKMAN BOSSE, 12 Mei 1862. Burgemeester te Helder. Aangekomen schepen te Batavia vóór 31 Maart. Minister Thorbecke, kapt. van Duijn, Amst.; Jason, kapt. van Buuren en Jacoba Henriette, kapt. Tonjes, beide Rott.; Maria, kapt. van Wulven, Newc. Maria Catbarina, kapl. de Bos en Wilhelmina, kapt. Koster, beide Kaap de Goede Hoop Stad Gouda, kapt. Breuning en Australië, kapt. Jocbcms, beide Chcribon Ouderkerk aan den Amstel, kapt. Swarts, Margaretha Simonetta, kapt. Hofman, Noord-Brabaud, kapt. Bok en Watergeus, kapt. Giesen, alle 4 Samarang. C A R G A L IJ S T. Aangekomen van 1014 Mei ter losplaats HELDER om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE. Catharina, "W.J.Stoker. 109 ch.Steenkolen. B.Hagedoorn&Z.,teAmst. SUNDERLAND. Advena. R.Hales. 133ch Steenkolen. Tiedeman&Mijnssen,teAms< SUNDERLAND. HannahMary,Alprran.3274mudStcenk.B.HagedoornAZn.,tcAmst. SUNDERL AND.Marg.MacDoüald,W.Shaw.70ch.Steciik.TiedemanAMijnssen. Amst. SUNDERLAND. Captain, J.Lamb. 5213 mud Steenkolen. lYurfbain k C., te Amst. SEA1IAM. "WilliamCatharina, T.B.Taylor. 5S2tousSteenk.B.Hagedoorn&Z.,teAmst STRUMSTAD. Felix, H. A. Walloe. Hout. Ilubert Jansen C., te Harlingen. FREDERIKSHALL. Industrie, S. L. Knudsen. Hout. Egidius, te Amst. "■aea00ö30'"0 cqq30~ cocosoe cccoooc 3 ooc cctco;<s* 1' DERTIGJARIGE ECHTVEREENIGING '1 (f) 4) O Nieuwediep, 13 Mei 1862. Ps Uit naam hunner dankbare kinderen en behuwdkinderen. Jf

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3