BUITENT, AND. Bij de Tweede lvainer der Staten-Generaal is inge- diend een ontwerp van wet, tot onteigening van perceelen, j ten belioeve van den spoorweg van het Nieuwediep tot het Niedorper Verlaat, luidende als volgt: «Wij verklaren, dat het algemeen nut de onteigening vordert, ten name van den Staat, van de eigendommen, noodig voor den aanleg van den spoorweg van Nieuioediep naar Alkmaar, aanvankelijk tot het Niedorper Verlaat, loopende door do gemeenten Helder, Zijpe, Scliagen, Haring- carspel en Oude Niedorp, van de R. C. kerk te Helder, met een zijtak naar de haven van het Nieuwediep, oostelijk en met eene geringe kromming langs het fort Dirks Admi raal, en van daar in zuidelijke rigting door de Schoter Duinen tot nabij liet Noordhollandsche kanaal, met eene bogt het kanaal haaks overgaande en daarna, met eene tweede bogt, weder in zuidelijke rigting regt doorloopende langs Oude Sluis en Scliagen, en verder, met eene bogt nabij de Kaag, langs die plaats en Zijdenwind tot bij de ringvaart van den Heer-Hugowaard, in de nabijheid en westelijk van het Niedorper Verlaat." Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië is benoemd tot eersten machinist bij de dienst der gouverne- ments-marine de tweede machinist D. Smit. Men schrijft uit Hellevoet sluis-. Naar men verneemt, zal Z. M. den koning zich den 22sten dezer aan boord van het stoomjagt de Leeuw naar Middelburg begeven; het jagt vertrekt daartoe morgen naar Rotterdam; het bevel is voor die reis opgedragen aan den kapt. luit. ter zee jhr. van Cappellen, 's konings adjudant. Enschedé bestond op 31 Dec. 1859 uit 798 bewoonde en 134 onbewoonde huizen, (waaronder publieke gebouwen, fabrieken, stallen); daarvan zijn verbrand 675 en 116, zoo dat zijn overgebleven 141 huizen; de gehouwen binnen de gracht zijn allen vernield. Onder het vernielde behooren het stadhuis, 4 kerken, 4 scholen, 1 weeshuis en ruim 20 fabrieken. Wat de mogelijke brandstichting te Enschedé betreft, in de vorige week zcide de gearresteerde v. Voorst aan zijne makkersEr is geen werk te krijgen, alles even duur, ik wenschte dat de geheele stad met de groote stoom afbrandde, dan kwam er werk." Woensdag ochtend half twaalf ure ging hij van het veld naar huis en zeidebijhet heengaanIk hoop als ik straks in de stad kom, dat dan de geheele stad in brand staat." Des namiddags één uur bevond zich de brigadier rijks-veldwachter Schutstal op zijne kamer, vanwaar hij het gezigt heeft op de woning v. Voorst. Toevallig daar heen ziende, zag hij iets flik keren. Terstond begaf hij zich derwaarts en op het oogen- blik, dat hij daar kwam, liep de vrouw van v. Voorst naar buiten, streek de haren uit de oogen, zag naar boven en riep: Zie, v. Voorst, het brandt al." In sommige bladen is gemeld dat de kas en de boeken van den rijks-ontvanger te Enschedé insgelijks eene prooi der vlammen waren geworden. Dit is zoo niet. Aan den ijver van den deurwaarder Blom en de ambtenaren Texfor en Berkiljon, is liet gelukt de kas en de voor naamste boeken te redden. Dagelijks worden aan ruim 4 duizend menschen levensmiddelen, als brood, rijst, erwten, spek, en aardappelen uitgereikt. Er zijn ook eenige kleedingstukken aan de hulpbehoevenden uitgedeeld. Er heerscht allerwege orde en een goede geest. Men zegt, dat de brandwaarborg-maatschappijen van de heeren de Jong en Comp. te Amsterdam, en Ultrajectum, te Zeyst, bij den brand te Enschedé eene schade hebben beloopen, de eerste van 2| millioen, de tweede van 300,000. Voor zoover tot heden is bekend, is vanMiet ver brande te Enschedé voor zeven millioen bij verschillende maatschappijen verzekerd, waarmede echter de verliezen op ver na niet gedekt kunnen worden. Op het buitengoed Schuttersveld, hetwelk een kwartieruur van Enschedé ligt, bevinden zich do fabriekgebouwen en magazijnen van de heeren Gebr. van Heek, die zooveel ruimte mogelijk hebben afgestaan, tot berging van brood en verdere mondbehoeften. Aldaar hebben voorloopig de dagelijksche uitdeelingen daarvan plaats, terwijl de aangevoerde kleedingstukken in de gebouwen der Enschedésche katoenspinnerij bewaard en daar ook uitgedeeld worden. De behoefte is echter ook nog groot. Men zal zich herinneren, dat bij de brand te Enschedé alle brandkasten waren bezweken, zoodat o. a. een kapitaal van drie ton, dat aan effecten in een brandkast aanwezig was, geheel vernietigd zou zijn. Naar wij vernemen, is dat berigt overdreven. Althans de hier bedoelde ƒ300,000 aan fondsen zijn in handen gesteld van een bankiershuis te Amsterdam en het is bij onderzoek gebleken, dat niet één stuk zóó beschadigd is, of de identiteit kan er dui delijk van bewezen worden; en toch was de brandkast van des namiddags 1 ure tot den volgenden ochtend 3 ure aan het vuur blootgesteld. Uit Curagao meldt men van den 7 April liet volgende: Den 3 dezer is Zr. Ms. korvet Prins Maurits van Rio Janeiro alhier aangekomen. Dat schip heeft ook een 30tal oogzielcen, waarvan de meesten reeds eenige weken aan boord waren behandeld, naar het hospitaal gezonden. Overigens komt de oogziekte bij liet escader alhier nog alléén aan boord van de Zeeland voor. Zr. Ms. korvet Prins Maurits zal den 13 dezer naar Nederland vertrekken, en Z. Ms. stoomschip Djambi over 6 weken, ook de Zeeland zal repatriëren, zoodra de queestie met Venezuela omtrent de wederregtehjke aanhouding van den Nederl. schoener Generaal Piar, door den Venezuel. oorlogschoener Carabobo, in Maart 1861, vereffend is en deze is nu vereffend. Te midden van de belangstelling, die men in de staat kundige wereld aan de zaak van Italië blijft wijden, ver geet men de Amerikaansche aangelegenheden niet geheel uit het oog. Het wordt in Parijs betreurd, dat door de tusschenkomst van Frankrijk in de zaken van Mexico geeno andere voordeelen kunnen worden verkregen dan eenvoudige O O schadevergoeding, voor de aan de Eransche onderdanen berokkende verliezen en gedane beleedigingen. Wat de strijd tusschen het Noorden en Zuiden der Vereenigde Staten betreft, acht men het aldaar niet onverschillig, welke de houding zij door het kabinet van Washington aan te nemen, na het eindigen der thans nog bestaande verwikkelingen, tegenover het Zuiden en de beschermers van dat deel des lands. Pruisscn wordt nog steeds verdeeld door de woelingen der partijen. Eene zaak wordt daarbij in het bijzonder openbaar. Het is niet alleen de weinige sympathie, die het ministerie bij de liberalen ondervindt, maar vooral ook dat het niet eens op zijne voormalige vrienden vertrouwen kan. De dagbladen des lands houden den strijd levendig, totdat de landdag, bijeengekomen, een afdoende uitspraak geven zal. In Engeland zijn verscheidene fortuinen vanl millioen velen zijn er van 2, 3, 5 en zelfs tot 7 millioen inkomen. De markies de Breadalbane kan een geheelen dag op zijne goederen rondreizen en toch ligt zijn kasteel 40 uren van zeeDe hertog van Sunderland is eigenaar van het ge heele hertogdom van dien naam. De markies van West minster heeft een dagelijksch inkomen van 12.000 gulden, alzoo een jaarlijksch inkomen van 41, millioen gulden. On der de verschillende groote domeinen telt men die van den hertog van Devonshire, die alleen in het graafschap Derby 96.000 bunders bezit. De hertog van Rlchmond is eigenaar van 40.000 bunders in de omstreken van Goodwood, en van 300.000 bunders in de omstreken van het kasteel van Gordon. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1249 sterfgevallen en 1946 geboorten plaats gehad. - Den 14 dezer is te Grimlinghausen bij Bigge brand ontstaan in eene woning, waarin zich bevonden eene moeder met vijf jonge kinderen. Door het onheil uit den slaap gewekt, had de moeder tegenwoordigheid van geest genoeg om haar oudste dochtertje, dat 12 jaren telt, uit het raam te doen ontvlieden en maakte zij zich gereed, om ook de overige en daarna zich zelve aan den snel toenemenden brand te ontrukken, toen hare pogingen werden verijdeld, door het instorten liarer woning. Bij het wegruimen van het puin heeft men slechts eene verkoolde massa gevonden op de plek, waar moeder en kinderen het leven hadden verloren, met uitzondering van het lijkje van een zuige ling, dat de moeder zelfs in haren doodsangst gepoogd had tegen de vlammen te beschutten. Voor eenige dagen was een landbouwer te Zerf, in de nabijheid van Trier, bezig met het wegbreken van de grondslagen zijner woning, ten einde een nieuw huis te bouwen. Op eene geringe diepte beneden den zwaren drempel, welke uit een gehouwen steen bestond, ontdekte hij eenige aarden potten, gevuld met gouden en zilveren munt stukken, uit de 13de en 14de eeuwhun aantal bedraagt meer dan 2000. Men verzekert, dat keizer Alexander II van Rusland aan de verschillende mogendheden, die de Weener-tractaten mede onderteekend hebben, kennis gegeven heeft, dat hij voornemens is, op den 26 Augustus, wanneer de duizend jarige verjaardag der stichting van het russische rijk, in het geheele land plegtig zal worden gevierd, aan Polen de constitutie te verleenen, die het in het jaar 1815 beloofd is geworden. Het verdient opmerking, dat zelfs Rusland van het invoeren van constitutiën en het vervullen van beloften aan het vertrapte Polen begint te spreken. Als eene merkwaardige bijzonderheid wordt uit Con- stam gemeld, dat aldaar een gedenkteeken zal worden op- gei'igt voor Johannes Huss, den voorlooper der Hervor-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2